Zadzwoń do naszego konsultanta
phone
lub napisz email email
Chcesz założyć sklep internetowy? Koniecznie przeczytaj poradnik prawny sprzedawcy

Jak rozpoznać klauzulę niedozwoloną?

Główna Fora Prawo eHandlu Klauzule niedozwolone Jak rozpoznać klauzulę niedozwoloną?

Ten temat zawiera 11 odpowiedzi, ma $s, i został ostatnio zaktualizowany przez  Kanary2000 3 lata, 7 miesiące temu.

Przeglądają 12 wpisy - 1 przez 12 (z 12 w sumie)
 • Autor
  Wpisy
 • #2045

  Ela

  Wiem, że istnieje wykaz klauzul abuzywnych , ale mnie zastanawia bardziej na jakiej zasadzie dodawane są nowe klauzule. Może jakiś prawnik może powiedzieć co jest wyznacznikiem uznawania danej klauzuli za niedozwoloną?

  #2048

  Zdzich

  Też chętnie bym się dowiedział dokładnie o co właściwie chodzi. Bo jak na razie to wiem, że klauzule niedozwolone to zastrzeżenia w regulaminie, które działają na niekorzyść klienta/konsumenta. Ale czy są jakieś ogólne wytyczne co do ich uznawania?

  #2155

  Kelner

  Klauzule niedozwolone polegają na wciąganiu klientów w nieświadome działania, które mogą działać na ich niekorzyść, tzn. że można je wykorzystać w celu uzyskania korzyści. Dużo klauzul uznawanych jest za niedozwolone z powody podobieństwa to tych, które już funkcjonują w rejestrze.

  #2177

  Mateo

  Hej,

  zobaczcie tutaj:

  http://klauzuleniedozwolone.pl/czym-sa-klauzule-niedozwolone.html

  mnie podoba się zapis wg. którego klauzula niedozwolona to „zapis sprzeczny z dobrymi obyczajami” :)

  Chyba właśnie dlatego jest tyle klauzul, ponieważ ich definicja jest dość otwarta i podlega interpretacjom.

  #2268

  Kwadrat

  No właśnie, z wieloma mają problem nawet prawnicy :) co innego, że np. stowarzyszenia konsumenckie nie mają z tym większej trudności i często zgłaszają klauzule „jak leci”, bez głębszego sensu.
  Faktem jest też, że to czy dane postanowienie godzi w prawa konsumenta może być uzależnione od kontekstu danej sytuacji i nie zawsze musi być negatywne.

  #2401

  Krystian Jabłoński

  niektóre stowarzyszenia konsumenckie chcą, żeby w rejestrze klauzul niedozwolonych znalazło się jak najwięcej postanowień, bo dzięki temu mają większą szansę na znalezienie ofiar swoich wyłudzeń. Dlatego zgłaszają co się da i liczą na akceptację.

  #2503

  Walery

  Jest w tym prawda, ale nie całkowita. UOKIK ma obowiązek wprowadzić do rejestru każdą klauzulę, za którą nałożył na przedsiębiorcę karę.

  Ma to być rodzaj kary, bo wtedy taka klauzula pojawia się z nazwą podmiotu gospodarczego, jaka go stosowała.

  #2591

  Pikolo

  Czyli innymi słowy, rejestr klauzul niedozwolonych to tak naprawdę czarna lista, na którą można trafić? A da się jakoś skreślić swoją firmę z takiego rejestru?

  #2605

  Waldo

  Powiem szczerze, że nie słyszałem o takiej sytuacji. Na pewno jest to możliwe, jeśli uda nam się skutecznie odwołać od wyroku uznającego nasz wpis za niedozwolony.

  #2815

  Bartosz

  A ktoś wie, jak rozpatrywane są takie odwołania? Bo powinno ich być całkiem sporo, bo klauzule niedozwolone to bardzo trudne w interpretacji rzeczy, więc często mogą zdarzać się błędy.

  #2919

  Wit

  Postanowienia sądu konsumenckiego zwykle są dobrze uzasadnione i raczej trudno szukać klauzuli, która by została umieszczona niewłaściwie.

  #2941

  Kanary2000

  No właśnie, można jedynie wnosić o zmniejszenie, bądź umorzenie kary finansowej, ale raczej nie da się usunąć zapisu z rejestru klauzul niedozwolonych.

Przeglądają 12 wpisy - 1 przez 12 (z 12 w sumie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.