Zadzwoń do naszego konsultanta
phone
lub napisz email email
Chcesz założyć sklep internetowy? Koniecznie przeczytaj poradnik prawny sprzedawcy

Odsetki w wypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość

Główna Fora Prawo eHandlu Zwrot towaru (odstąpienie od umowy) Odsetki w wypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość

Ten temat zawiera 13 odpowiedzi, ma $s, i został ostatnio zaktualizowany przez  BaranZhali 3 lata, 7 miesiące temu.

Przeglądają 14 wpisy - 1 przez 14 (z 14 w sumie)
 • Autor
  Wpisy
 • #873

  Zwracam uwagę, iż w wypadku odstąpienia od umowy przez konsumenta – chodzi o odstąpienie od umowy zawieranej na odległość (sławne 10 dni od otrzymania towaru) konsumentowi oprócz ceny towaru, kosztów przesyłki w pierwszą stronę należy zwrócić także odsetki od dnia dokonania przedpłaty (a zatem nie dotyczy to przesyłek pobraniowych).

  Mowa o tym w art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. z dnia 31 marca 2000 r. ze zm.)

  Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

  Dla przypomnienia – obecnie odsetki ustawowe wynoszą 13 %. Fajna lokata kapitału kosztem sprzedawcy…

  Co sądzicie?

  #956

  Artur

  No to super, po co Amber Goldy jak można traktować sprzedawcę internetowego jako instytucję bankową, a zakup towaru jako dobrą lokatę kapitału :)

  #2257

  Mikołaj Adamek

  A mnie ciekawi czy faktycznie są osoby, które starają się w taki sposób zarabiać. Bo wydaje się to pracochłonne, skomplikowane i raczej z pojedynczej transakcji dużo nie da się zarobić.

  Ale fakt, w polskich realiach wyobrażam sobie firmy czy stowarzyszenia, które mogą inwestować w ten sposób.

  #2404

  Miron

  Raczej inwestować się tak nie da :) to by było naprawdę dużo roboty, bo i kapitał musiałby być niezły i znajomość prawa niezła. Przecież wystarczy sprawa w sądzie, odwołania itp, żeby trzeba było czekać na takie pieniądze masę czasu.

  #2501

  Wielisław

  Zupełnie nie rozumiem istnienia takich odsetek. Że niby ma to skłonić sprzedawcę do jak najszybszego spłacenia zadłużenia? To mogli od razu rzucić np. 50%.
  Jeśli kwota jest wysoka, albo liczba transakcji duża, to sprzedawca musi wyłożyć całkiem niezłe pieniądze i oczywiście nikt go nie zapyta, czy już ich np nie wydał na towar.

  #2587

  Olga43

  To kolejny bug finansowy, na jaki narażony jest sprzedawca w sklepie internetowym. Niby wszystko ma służyć ochronie kupujących, ale tak naprawdę odbija się to na sprzedawcach, którzy muszą się użerać z naciągaczami.

  #2607

  Witek

  Dla mnie też te odsetki są wzięte z kosmosu, chociaż pewnie ich obliczaniem zajął się jakiś urzędas z ministerstwa finansów i są zgodne z normami europejskimi. Kpina.

  #2626

  Eliusz

  Nie wiem czy kpina, bo same odsetki są na tyle duże, że warto sprawę załatwić jak najszybciej, a z drugiej strony nie są aż tak absurdalne jak by się to mogło wydawać.

  #2744

  Karambol

  Jak to nie są duże? Przecież to zwykła lichwa i ktoś może sobie inwestować w ten sposób, dla mnie 13% zdecydowanie jest przesadzone i nie wydaje mi się, że to odpowiednie oprocentowanie.

  #2832

  Miron

  Piszę drugi raz, w ten sposób nie da się „inwestować”, fakt, odsetki mogą być dotkliwe dla sprzedawcy, ale raczej trudno by było klientowi wypracować sensowny zysk.

  #2834

  Kornet

  Zgadzam się, to musiałaby być jakaś organizacja, która zajmuje się tym na co dzień, a w takim razie dość szybko doczepił by się do niej UOKiK.

  #2859

  Dawis

  No nie wiem, czy tak szybko. Niektóre stowarzyszenia konsumenckie, które wyłudzają pieniądze dzięki klauzulom niedozwolonym działają już naprawdę długo i tylko niektóre nacięły się na UOKIK.

  #2880

  Emil

  Ale reszta to tylko kwestia czasu. Chociaż co ma wisieć nie utonie i pewnie szybko znajdą się nowe podmioty, które będą wykorzystywały nieścisłości prawne.

  #2909

  BaranZhali

  Z tego co wiem, to wielkość odsetek jest uzależniona od czasu, kiedy zostaną zwrócone. Skoro nikt nie ma wątpliwości, że sprzedawca powinien zwracać pieniądze, to dlaczego nie skłonić go do przyśpieszenia tej czynności? Przecież wielkość takiej „inwestycji” zależy jedynie od sprzedawcy, który może zwrócić pieniądze od razu na czym konsument nie zarobi.

Przeglądają 14 wpisy - 1 przez 14 (z 14 w sumie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.