Zadzwoń do naszego konsultanta
phone
lub napisz email email
Chcesz założyć sklep internetowy? Koniecznie przeczytaj poradnik prawny sprzedawcy

Rejestracja GIODO a prowadzenie sklepu internetowego

Główna Fora Bezpieczeństwo danych Rejestracja GIODO a prowadzenie sklepu internetowego

Ten temat zawiera 12 odpowiedzi, ma $s, i został ostatnio zaktualizowany przez  Witek 3 lata, 7 miesiące temu.

Przeglądają 13 wpisy - 1 przez 13 (z 13 w sumie)
 • Autor
  Wpisy
 • #1084

  Daniel

  Witam,
  prowadzę sklep internetowy i w związku z tym gromadzę dane osobowe moich klientów. Poza wykorzystaniem ich do złożenia zamówienia i realizacji umowy sprzedaży wysyłam także od czasu do czasu newsletter. Promuje w nim produkty ze swojego sklepu.
  Wiele się słyszy ostatnio o ochronie danych osobowych, obowiązkach rejestracji zbioru przetwarzanych danych i całym tym GIODO. Proszę o w miarę jasną i zrozumiałą informację, czy ja jako sprzedawca internetowy również jest zobowiązany dokonać rejestracji zbioru moich danych w GIODO. Słyszałem, że jeżeli przetwarzamy dane jedynie w celu wystawienia rachunku bądź faktury to nie ma takiego obowiązki. Ale co w przypadku np. konieczności nadania towaru u kuriera, czy też wysyłki powyższego mailingu?
  Z góry dziękuję za pomoc
  Daniel

  #1106

  Patrycja Kulisz

  Daniel,

  ogólnie potrzebujesz zarejestrować swój sklep do GIODO, bo przetwarzasz dane osobowe klientów. Możesz to zrobić samemu – co jest dość skomplikowane i duża szansa, że popełnisz błąd przy wypełnianiu formularza. Zaletą tego jest oszczędność kasy.

  Możesz też raz zainwestować w firmę, która ci pomoże to załatwić i zna się na tym najlepiej, bo robi to codziennie i bierze za to odpowiedzialność. Minusem tego jest, że musisz zapłacić kilkaset złotych – zależy od pakietu pomocy.

  Sprawdź ofertę tej firmy: http://centrumsprzedawcy.pl/sklep/prawo-dla-sklepu/ochrona-danych-osobowych-giodo-dla-sklepu-internetowego-od-dane-osobowe-info/

  albo napisz maila do eksperta z serwisu CentrumSprzedawcy.pl – oni chętnie pomagają sprzedawcom internetowym

  #2259

  Wilkowieś

  To prawda, generalnie każdy sklep musi zgłosić posiadanie bazy uzyskanych danych do rejestru GIODO. Warto przy tym pamiętać o dookreślaniu konkretnego użycia poszczególnych informacji (tzn. do celów marketingowych, sprzedażowych, podpisania umów itp).

  #2325

  Krasnal

  Czy to znaczy, że trzeba zgłaszać każdego nowego klienta, który pojawi się w naszej bazie? Bo w moim przypadku to by oznaczało, że codziennie musiałbym wysyłać nowe dane, a to by było trochę uciążliwe.

  #2490

  Sobiesław Sokołowski

  Krasnal – nie, zgłaszasz tylko raz sam fakt posiadania bazy z informacjami personalnymi. Określasz rodzaj danych i w jakim celu je przechowujesz tak ogólnie, bez podawania konkretnych personaliów.

  #2558

  Lubomierz

  Nie jest to aż tak proste jak się wielu osobom wydaje. Wynajmowanie specjalisty w tym celu wydaje się dobrym rozwiązaniem, aczkolwiek musisz się liczyć z kosztami takiego działania.

  W zamian dostajesz pewność, że formularz zgłoszeniowy będzie wypełniony poprawnie a cała operacja zakończy się szybko i bezproblemowo, a ty oszczędzisz czas.

  #2635

  Wino

  Warto przy tym zadbać o odpowiednią ochronę danych osobowych, tak żeby wszystko było zgodne z prawem w każdym możliwym zakresie.

  #2676

  Waldi

  Mam takie pytanie, czy jeśli prowadzę sklep, ale nie przechowuję danych moich klientów i zaraz po wysyłce towaru je usuwam, to też muszę to jakoś zgłaszać do GIODO?

  #2778

  Witek

  Tak, nie ma znaczenia jak długo przechowujesz takie dane, ważne że przez jakiś czas jesteś w ich posiadaniu. A swoją drogą jak w taki sposób rozpatrujesz reklamacje, jeśli nie masz archiwum?

  #2809

  Waldi

  Normalnie, klient odsyła, a ja oddaję pieniądze :) miałem kilka zwrotów bez podania przyczyny, ale nie mam produktów, które wymagałyby np. reklamowania u producenta.

  #2885

  Witek

  No ale to chyba i tak musisz mieć jakąś bazę transakcji, chociażby ze względów podatkowych i rozliczania dokumentów.

  #2913

  Waldi

  No tak, ale takiej bazy chyba nie trzeba zgłaszać? Jak na razie nie mam nic zgłoszone do GIODO, ale chyba będę musiał o tym pomyśleć.

  #2947

  Witek

  Posiadasz dane osobowe, więc musisz to zgłosić. Nie ma znaczenia, czy je archiwizujesz czy nie, bo to określasz w samym zgłoszeniu do GIODO.

Przeglądają 13 wpisy - 1 przez 13 (z 13 w sumie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.