Jak informuje Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych do 30 czerwca 2015 roku należy zgłosić do rejestracji osoby pełniące funkcje administratorów bezpieczeństwa informacji. Powołanie ABIego i jego rejestracja w GIODO zwalnia z obowiązku rejestracji baz danych osobowych (z wyjątkiem danych szczególnie chronionych).

Sklep internetowy zbiera i przetwarza dane osobowe swoich klientów, chociażby w celu realizacji zamówienia (przeczytaj więcej o obowiązkach związanych z GIODO). Aby uniknąć konieczności zgłaszania takich baz do GIODO, przedsiębiorca może powołać administratora bezpieczeństwa informacji, który odpowiadać będzie na przestrzeganie przepisów o ochronie danych osobowych (zgodnie z art. 36a ust. 2 pkt 1 u.o.d.o.).

Do podstawowych obowiązków ABIego należy:

  • kontrola i tworzenie sprawozdań z procesu przetwarzania danych osobowych
  • prowadzenie dokumentacji opisującej sposób przetwarzania danych oraz środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę danych osobowych
  • poinformowanie osób upoważnionych do przetwarzania danych osobowych o obowiązujących przepisach
  • prowadzenie rejestru zbiorów danych przetwarzanych przez przedsiębiorcę

Zgłoszenia ABIego do 30 czerwca

Jeśli przedsiębiorca zdecydował się na powołanie ABIego, powinien zgłosić ten fakt do GIODO w ciągu 30 dni. Co ważne, jeśli administrator został wyznaczony przed 1 stycznia 2015, powinien zostać zgłoszony ponownie, nie później niż do 30 czerwca 2015 r. Jeśli tak się nie stanie, automatycznie przestaje pełnić funkcję.

Administrator bezpieczeństwa informacji (ABI) powinien zostać zgłoszony do GIODO do 30 czerwca 2015 r.
3 votes, 5.00 avg. rating (98% score)

Zapisz się!

newsletter prawny

dla sprzedawcy

 

Otrzymasz porady prawne

i dowiesz się pierwszy

o zmianach w prawie