Zapewne większość sprzedawców internetowych słyszała już o planowanych zmianach przepisów w zakresie praw konsumentów, a jeżeli nie to z pewnością warto się tym tematem zainteresować. Zmiany wynikają z nowej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. Przypomnijmy, że m.in. uchylone mają zostać dwie podstawowe obecnie ustawy dot.  praw konsumentów, a zastąpić ma je nowa ustawa o prawach konsumentów.

Więcej w tym temacie piszemy także tutaj:

Śledzimy na bieżąco tworzenie się nowej ustawy i z uwagi na dłuższą ciszę na stronach Rządowego Centrum Legislacji postanowiliśmy zapytać u źródła na jakim etapie prowadzone są pracę nad nową ustawą. Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy:

Aktualnie po przyjęciu przez Radę Ministrów założeń do projektu ww. ustawy trwają prace w Rządowym Centrum Legislacji przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości nad przygotowaniem projektu ustawy o prawach konsumenta. Wersja projektu ustawy podlegająca przekazaniu do Ministerstwa Sprawiedliwości jeszcze nie powstała.

Przypomnijmy, że państwa członkowskie UE do dnia 13 grudnia 2013 r. obowiązane są przyjąć i opublikować przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy. Pozostaje zatem bardzo krótki termin na wdrożenie nowych przepisów przez ustawodawcę. Miejmy nadzieje, że nie odbędzie się to kosztem jakości samych przepisów.

Jeżeli chodzi o samych zainteresowanych, tj. sprzedawców i konsumentów, to nowe przepisy wejdą w życie najpóźniej od dnia 13 czerwca 2014. Do tego czasu sprzedawcy będą musieli zaktualizować m.in. swoje regulaminy, druki reklamacyjne oraz poznać nowy kształt praw konsumentów, a Ci ostatni z kolei będą zmuszeni na nowo nauczyć się je stosować.

Ustawa o prawach konsumentów – na jakim etapie jesteśmy
3 votes, 5.00 avg. rating (98% score)

Zapisz się!

newsletter prawny

dla sprzedawcy

 

Otrzymasz porady prawne

i dowiesz się pierwszy

o zmianach w prawie