Masz swój sklep internetowy, albo firmę, która sprzedaje pewne towary. Jeśli klient nie zgłosi się po nie na miejsce, istnieje konieczność, by wybrane przez niego produkty w jakiś sposób mu przesłać. Oczywiście, im większa firma i im prężniej działająca, tym klientów jest więcej – z czego będąc właścicielem bardzo się cieszysz, ale również dodatkowo stresujesz, ponieważ ilość zleceń wymaga od Ciebie ciągłego kontaktu z firmami kurierskimi.

Te zaś całkiem sporo liczą sobie za przesyłki, jednocześnie odstraszając nieco kolejnych klientów. A gdyby tak pomóc im płacić mniej, a w dodatku oddać pieczę nad zleceniami komu innemu? Kim jest broker usług kurierskich i dlaczego to on powinien kontaktować się z kurierem?

Kim jest broker usług kurierskich?

Słowo „broker” w języku polskim oznacza osobę, która pośredniczy w pewnych rzeczach – głównie dotyczy to usług handlowych oraz transakcji finansowych. Brokerem usług kurierskich można zatem określić osobę lub firmę, która pośredniczy w przekazywaniu przesyłek kurierskich. Zapewne zabrzmi to nieco skomplikowanie – wiele osób zapyta czym tak naprawdę firma różni się od zwykłych kurierów? – ale wszystko jest banalnie proste i do tego opłacalne dla wszystkich zainteresowanych stron.

Broker usług kurierskich żadnej przesyłki nie dostarcza, a jedynie zbiera na to zlecenia. Jest firmą, do której zgłasza się klient, a z kolei firma zgłasza się do kuriera. Zajmuje się ona zatem swoistą rekrutacją, zbierając klientów i tworząc w ten sposób większe zlecenia.

panel kuriernet.pl

Panel wyceny przesyłki w serwisie KurierNet.pl

Współpraca z brokerem – korzyści

Jeśli chodzi o brokerów usług kurierskich, ich korzyści są oczywiste – więcej osób chce korzystać z ich usług, jako że ceny przesyłek są tańsze niż w przypadku współpracy bezpośrednio z kurierem.

panel paczuszka.com

Panel wyceny przesyłki w serwisie Paczuszka.com

Klienci są bardziej zadowoleni, bo płacą mniej, więc jest ich więcej. Odprowadzają procent od każdego zlecenia, wobec czego i tak zarabiają – wszędzie liczy się zysk. Jeśli chodzi zaś o firmy kurierskie, dostają mniejszą zapłatę za jedno zlecenie, ale w ostatecznym rozrachunku i tak wychodzą z zyskiem – zleceń jest bowiem więcej, ponieważ ich werbowaniem zajmują się właśnie brokerzy.
Dla Ciebie jako sprzedawcy, bądź właściciela sklepu internetowego zalety takiego rozwiązania także są jasne – tańsza przesyłka oznacza mniej pieniędzy, które musi zapłacić Twój klient. Co ważne – pieniędzy, które i tak nie trafiłyby do Ciebie, lecz do kuriera.

Tańsze przesyłki bardziej kuszą klientów – jeśli mają wybrać ten sam produkt ze strony współpracującej na przykład z DPD (bądź UPS, K-EX i tak dalej), bądź z Twojej strony, gdy współpracujesz z brokerem usług kurierskich, na pewno wybiorą to drugie rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ będzie im się to bardziej opłacało! Właśnie dlatego coraz więcej firm i sprzedawców postanawia podjąć współpracę z brokerami – nie muszą martwić się o przesyłkę, a jedynie zbierają i pakują zlecenia. Do tego klientów jest więcej i zamawiają więcej. Czysty zysk! Firm będących brokerami usług kurierskich jest coraz więcej – rynek się rozwija, co również jest korzystne dla sprzedawców, z uwagi na rosnącą konkurencję i coraz korzystniejsze oferty.

Usługi kurierskie najpopularniejsze w Polsce

 

Obecnie w Polsce najpopularniejszą formą dostawy paczki do klienta jest usługa kurierska.

Czynniki motywujące do robienia zakupów online

Czynniki motywujące do robienia zakupów online

Według badań Gemius przeprowadzonych w 2015 roku możemy dowiedzieć się, że na 67% kupujących najważniejszym czynnikiem do zakupu przez internet jest niższy koszt dostawy. Według tego samego raportu 87% badanych zdecyduje się wybrać dostawę przez kuriera, jeżeli będzie mieć wybór. Pokazuje to, jak ważną rolę w e-commerce odgrywają usługi kurierskie zarówno dla klientów jak i osób prowadzących sklepy internetowe.

Panel centrumkurierskie.pl

Panel wyceny przesyłki w serwisie CentrumKurierskie.pl

Porównanie wiodących firm brokerów kurierskich

Zapewne zastanawiasz się teraz nad współpracą z brokerem usług kurierskich – być może chciałbyś, by doszła do skutku, jednak nie wiesz która firma jest najbardziej godna zaufania i posiada najlepszą ofertę. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zatem zestawienie kilku wiodących firm z tej branży – byś wiedział czym każda się wyróżnia i bogatszy w tę wiedzę mógł podjąć dobrą decyzję.

furgonetka.pl

Furgonetka.pl – z usług tej firmy może korzystać zarówno osoba indywidualna, jak i mikro czy duże przedsiębiorstwo. Sama firma współpracuje zaś z dziewięcioma przewoźnikami, przy czym przesyłkę można nadać bez wychodzenia z domu i podpisywania się gdziekolwiek – wystarczy jedynie zalogować się w serwisie. Jest on wygodny i przejrzysty – z książką adresową, wykonywaniem raportów, zbiorczą fakturą na koniec miesiąca i bezpłatną platformą do dokonywania reklamacji. Wybierając tę ofertę możesz skorzystać z kodu promocyjnego, wystarczy w odpowiednim miejscu podczas wysyłki wpisać kod promocyjny: 

Pobierz kod -20% dla przedsiębiorcy:

Pobierz kod -5% dla konsumenta:

Szerzej możesz przeczytać w naszej recenzji o Furgonetce.pl 


kuriernetKuriernet.pl
– przesyłkę można zamówić taniej również przy pomocy tej firmy, korzystając z panelu po zalogowaniu. Wystarczy wypełnić formularz i dokonać wyceny paczki – cena może być jeszcze niższa po wykupieniu jednego z abonamentów. Kuriernet.pl dostarcza i odbiera paczki z 52 krajów na całym świecie.

paczuszkacom

Paczuszka.com – ta firma wyróżnia się częstymi rabatami. Sama siebie reklamuje jako platformę kurierską, umożliwiającą wysyłkę do 70% taniej. Oczywiście, nie trzeba podpisywać żadnej umowy – zlecenie zostaje przekazane do realizacji po zwykłym zalogowaniu na stronie. Można w ten sposób wysyłać paczki krajowe i zagraniczne. Warto wiedzieć, że Paczuszka.com to lider przesyłek paletowych w naszym kraju.


centrumkurierskieCentrumKurierskie.pl
– ta firma również obsługuje nie tylko listy i paczki, lecz również palety. Jest skierowana zarówno do indywidualnego klienta, jak i do większych firm. Umowy podpisywać nie trzeba – chyba że któryś klient sam tego chce, wówczas istnieje taka możliwość. Firma posiada wygodny interfejs, ze wszystkimi udogodnieniami, a także kontem finansowym i integracją API.


Globglobkurier opinieKurier.pl
– oferuje przesyłki zarówno krajowe jak i międzynarodowe. Strona oferuje bardzo przejrzysty panel, w którym możemy w łatwy sposób wybrać najtańszego dla naszej przesyłki kuriera. W panelu zamówienia mamy wiele ciekawych opcji, takich jak dostarczenie następnego dnia czy w wyznaczonych godzinach (np. do godziny 9:30).

KurierMix.plkuriermix opinie – tę firmę charakteryzuje szybko możliwość wysyłki. Jeżeli nie jesteśmy firmą i nie potrzebujemy faktury, a zależy nam na czasie, to wystarczą jedynie trzy kroki bez konieczności rejestracji, aby nadać przesyłkę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, którym zależy na jak najszybszym nadaniu przesyłki.

 

Porównanie brokerów kurierskich – ceny paczek

Zrobiliśmy porównanie, z pośród 6 najpopularniejszych brokerów kurierskich na polskim rynku wybraliśmy dwie paczki które chcemy wysłać – jedną o wymiarach 30cm x 18cm x 10cm  (podobnych rozmiarów jest karton na buty) i wadze 2 kilogramów oraz trochę większe gabaryty: 100cm x 50cm x 50cm i wadze 15 kilogramów. W obu przypadkach nie było w środku rzeczy wrażliwych na uszkodzenie. Dzięki takiemu porównaniu zobaczymy, jaki jest najtańszy broker kurierski w tych dwóch przypadkach. Wyniki prezentują się następująco:

Wymiary paczki: 30cm x 18cm x 10cm | waga: 2kg

BROKER

CENA (brutto)

DOSTAWA

Furgonetka.pl

8,29 zł

Paczka w RUCHu

KurierNet.pl

14,77 zł

Kurier UPS

Paczuszka.com

22,99 zł

Kurier DHL

CentrumKurierskie.pl

17,71 zł

Kurier K-EX

GlobKurier.pl

11,71 zł

Paczkomat

KurierMix.pl

19,50 zł

Kurier DPD

ePaka.pl

7,00 zł

Paczka w RUCHu

Wymiary paczki: 100cm x 50cm x 50cm | waga: 15 kg

BROKER

CENA (brutto)

DOSTAWA

Furgonetka.pl

11,69 zł

Paczka w RUCHu

KurierNet.pl

57,01 zł

Kurier UPS

Paczuszka.com

22,99 zł

Kurier DHL

CentrumKurierskie.pl

23,67 zł

Kurier K-EX

GlobKurier.pl

18,13 zł

Kurier K-EX

KurierMix.pl

22,00 zł

Kurier DPD

ePaka.pl

29,99 zł

Kurier Geis

Niektórzy brokerzy kurierscy posiadają w swojej ofercie małą liczbę kurierów, część posiada o wiele bardziej rozbudowaną ofertę, oferując np. paczkomaty czy odbiór paczki w punkcie RUCHu, przez co widać taką rozbieżność cenową. W ostatnim teście postanowiliśmy jeszcze raz wysłać paczkę o wymiarach 30cm x 18cm x 10cm i wadze 2 kilogramów, ale odrzuciliśmy opcję odbioru paczki w punkcie oraz paczkomaty. W ten sposób zobaczymy, przez którego brokera zamówienia usługi kurierskiej okaże się najtańsze w tym przypadku (należy pamiętać, że wszystko jest zależne od gabarytów paczki).

Wymiary paczki: 30cm x 18cm x 10cm | waga: 2kg

(wyłączając usługę odbioru w punkcie oraz paczkomacie)

BROKER

CENA (brutto)

DOSTAWA

Furgonetka.pl

14,44 zł

Kurier K-EX

KurierNet.pl

14,77 zł

Kurier UPS

Paczuszka.com

22,99 zł

Kurier DHL

CentrumKurierskie.pl

17,71 zł

Kurier K-EX

GlobKurier.pl

14,93 zł

Kurier K-EX

KurierMix.pl

19,50 zł

Kurier DPD

ePaka.pl

29,99 zł

Kurier Geis

Musimy mieć na uwadze również to, że brokerzy kurierscy bardzo często oferują kody rabatowe na swoje usługi, więc bardzo możliwe, że powyższe ceny mogą ulec obniżeniu po wprowadzeniu kodu promocyjnego, który możesz znaleźć na naszej stronie.