Ważne! Zmiany od 25 grudnia 2014 r. w związku z nową ustawą o prawach konsumenta
Poniżej omówione zostało prawo odstąpienia od umowy na podstawie przepisów, które obowiązują do 24 grudnia 2014 r. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak nowości czekają od 25 grudnia 2014 r. to przeczytaj poniższy wpis:
Zwrot towaru zakupionego przez Internet przez Konsumenta przed i po 25 grudnia 2014 roku, czyli co zmieni nowa ustawa o prawach konsumenta (kliknij)
Zwrot towaru zakupionego przez internet dokonywany przez konsumenta to jeden z wrażliwszych tematów dla sprzedawców internetowych. Uprawnienie to jest co raz częściej wykorzystywane przez konsumentów, a zasady które nim rządzą powodują, że sprzedawca w większości przypadków ponosi wymierną stratę finansową. W niniejszym wpisie omówimy zasady dotyczące ustawowego prawa odstąpienia od umowy – każdy sprzedawca powinien je dokładnie znać.
Kiedy konsument ma prawo zwrócić towar zakupiony przez internet
Ustawowe prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość (np. w sklepie internetowym lub na Allegro przy wykorzystaniu opcji „Kup teraz”) zostało uregulowane w ustawie o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.
Zgodnie z art. 7 tejże ustawy konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie, w terminie dziesięciu dni. Termin ten liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi – od dnia jej zawarcia.
Skutkiem odstąpienia od umowy przez konsumenta jest uważanie umowy za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Pojęcie granic zwykłego zarządu jest jednym z bardziej kontrowersyjnych i zostanie omówione w osobnym wpisie. W skrócie należy przyjąć, że konsument może towar odpakować, otworzyć, przymierzyć itd., a sprzedawca nie może z tego powodu uniemożliwić klientowi zwrotu towaru.
Czy skuteczne odstąpienie od umowy wymaga formy pisemnej
Częstym błędem sprzedawców internetowych jest uzależnianie skuteczności odstąpienia od umowy przez konsumenta od przesłania pisemnego oświadczenia o odstąpieniu od umowy (pobierz bezpłatny wzór pisma odstąpienia od umowy). Co prawda ustawa mówi o tym aby oświadczenie było złożone w formie pisemnej, aczkolwiek nie zastrzega żadnej sankcji za niedochowanie tej formy. Oznacza to tyle, że oświadczenie o odstąpieniu od umowy może być złożone skutecznie w każdej formie, nawet ustnie. Zazwyczaj jednak przesyłane jest ono w formie elektronicznej, np. za pomocą wiadomości email.
Kto i jakie koszty ponosi w związku z odstąpieniem od umowy przez konsumenta
Każde odstąpienie od umowy to dla sprzedawcy internetowego określony koszt – jest to główny powód dlaczego sprzedawcy internetowy nie przepadają za tym uprawnieniem konsumentów.
Wśród głównych kosztów związanych z odstąpienie od umowy przez konsumenta należy wymienić konieczność zwrotu przez sprzedawcę obok ceny towaru także kosztów dostawy towaru w pierwszą stronę, tj. do klienta. Obowiązek taki nie wynika co prawda wprost z przepisów prawa, ale jest już poparty dość szerokim orzecznictwem, w tym także odpowiednimi wpisami w rejestrze klauzul niedozwolonych. Oczywiście koszt odesłania towaru do sprzedawcy przez klienta (przesyłka zwrotna) ponosi konsument odstępujący od umowy.
Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe (obecnie wynoszą one 13 % w skali roku) i to od daty dokonania przedpłaty (a nie od daty odstąpienia, czy też odesłania towaru). Nie są tozazwyczaj duże koszty (średni czas naliczania odsetek nie powinien przekroczyć 30 dni), ale mimo wszystko stanowi to określony koszt sprzedawcy w związku z odstąpieniem od umowy.
Sklep internetowy to również tradycyjne przedsiębiorstwo więc do kosztów odstąpienia należy doliczyć również koszty pracy związane z obsługą zwrotu towaru.
Z uwagi na to, że zwracany towar może ulec zmianie w granicach zwykłego zarządu (np. naruszenie oryginalnego opakowania) sprzedawca często będzie zmuszony sprzedać towar zwrócony w ramach odstąpienia po niższej cenie, co również oznacza wymierną stratę.
Pamiętajmy, że nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne) – wszelkie tego rodzaju zapisy (np. opłata manipulacyjna itd.) zostaną uznane za niedozwolone i tym samym niewiążące dla konsumenta.
Wyjątki od prawa odstąpienia od umowy
Ustawa wspomniana na wstępie nie zawiera zbyt wielu korzystnych uregulowań dla sprzedawców internetowych. Jednym z nich jest jednak na pewno przepis ustanawiający wyjątki od prawa odstąpienia od umowy. Wyjątki te zostały wskazane enumeratywnie i nie można ich rozszerzać.
Prawo odstąpienia od umowy nie przysługuje w wypadkach:
1) świadczenia usług rozpoczętego, za zgodą konsumenta, przed upływem terminu do odstąpienia od umowy określonego powyżej,
2) dotyczących nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na nośnikach programów komputerowych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania,
3) umów dotyczących świadczeń, za które cena lub wynagrodzenie zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym,
4) świadczeń o właściwościach określonych przez konsumenta w złożonym przez niego zamówieniu lub ściśle związanych z jego osobą,
5) świadczeń, które z uwagi na ich charakter nie mogą zostać zwrócone lub których przedmiot ulega szybkiemu zepsuciu,
6) dostarczania prasy,
7) usług w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych.
Klauzule niedozwolone związane z odstąpieniem od umowy
Prawo odstąpienia od umowy to jednej z najczęstszych wadliwych zapisów regulaminów sklepów internetowych. Stanowi on bardzo często przedmiot klauzuli niedozwolonej wpisanej do rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonego przez Prezesa UOKiK.
Poniżej przykładowe klauzule niedozwolone wpisane już do rejestr UOKiK związane z odstąpieniem od umowy:
„W terminie 10 dni od dostarczenia zamówionego towaru drogą wysyłkową, klient ma prawo jego zwrotu, na swój koszt, bez podania przyczyny. Przed zwrotem, klient jest zobowiązany poinformować sklep o przesyłce. Zwrot gotówki będzie pomniejszony o koszt”
„Sklep gwarantuje zwrot kwoty równej cenie produktu. (…) W przypadku zwrotu towaru, Kupujący płaci za jego transport zarówno do Kupującego jak i z powrotem wg pełnych stawek transportowych ponoszonych przez CLUSIV.pl”
„Gwarantujemy zwrot wartości produktu. Koszty dostawy (…) towaru nie podlegają zwrotowi”
„Klient ma prawo do odstąpienia od umowy przez złożenie stosownego oświadczenia w terminie 10 dni od dnia dostarczenia towaru (dotyczy konsumentów). Zwrot towarów wynikający ze skorzystania z prawa odstąpienia następuje na koszt Klienta. Zwracany towar należy odesłać razem z otrzymanym wraz z nim paragonem fiskalnym oraz „oświadczeniem” o skorzystaniu z prawa zwrotu towaru. Zwracany towar musi być przesłany w oryginalnym i kompletnym opakowaniu oraz nie może nosić śladów użytkowania (w tym montażu itp.). Sklep gwarantuje zwrot kwoty równej cenie towaru. Zwrot ceny nastąpi w ciągu 14 dni roboczych przelewem bankowym na konto wskazane przez Klienta lub przekazem pocztowym pod adresem wskazanym w zamówieniu. Koszt odesłania towaru nie podlega zwrotowi.”
„Zgodnie z Ustawą z 2 marca 2000 roku „O ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny” klient może zrezygnować z towaru kupionego w naszym sklepie bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od daty odebrania przesyłki. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy towar nie był używany ani nie został w żaden sposób zniszczony. Artykuły muszą być zwracane w oryginalnym, nienaruszonym opakowaniu. Zwracany towar należy odsyłać razem z otrzymaną wraz z nim fakturą. Sklep gwarantuje zwrot kwoty równej cenie towaru. Pieniądze zostaną zwrócone w ciągu 5 dni roboczych przelewem bankowym na konto wskazane przez klienta lub przekazem pocztowym pod adresem wskazanym w zamówieniu. Koszt dostawy i odesłania towaru nie podlega zwrotowi”
Aby uniknąć niekorzystnych konsekwencji posiadania klauzul niedozwolonych w regulaminie sklepu (w przypadku jednego pozwu potencjalne koszty to ok. 1500 zł) specjalnie dla Sprzedawców Internetowych przygotowaliśmy propozycję darmowego sprawdzenia regulaminu sklepu internetowego pod kątem klauzul niedozwolonych – bezpłatny audyt regulaminu (kliknij). Dzięki temu szybko dowiesz się, czy Twój regulamin je zawiera i unikniesz dotkliwych kar.
3 miesiące na zwrot towaru zamiast 10 dni – czy to możliwe?
Tak, okazuje się, że przy nie zachowaniu obowiązków informacyjnych konsument będzie miał aż trzy miesiące na odstąpienie od umowy zamiast 10 dni. Brak informacyjny o którym tutaj mowa to niedołączenie do przesyłanego towaru pisemnego wyciągu informacyjnego zawierającego informacje o:
1) imieniu i nazwisku (nazwie), adresie zamieszkania (siedziby) przedsiębiorcy oraz organie, który zarejestrował działalność gospodarczą przedsiębiorcy, a także numerze, pod którym przedsiębiorca został zarejestrowany,
2) istotnych właściwościach świadczenia i jego przedmiotu,
3) cenie lub wynagrodzeniu obejmujących wszystkie ich składniki, a w szczególności cła i podatki,
4) zasadach zapłaty ceny lub wynagrodzenia,
5) kosztach oraz terminie i sposobie dostawy,
6) prawie odstąpienia od umowy w terminie dziesięciu dni, ze wskazaniem wyjątków, o których mowa w art. 10 ust. 3 wskazanej na wstępie ustawy,
7) kosztach wynikających z korzystania ze środków porozumiewania się na odległość, jeżeli są one skalkulowane inaczej niż wedle normalnej taryfy,
8) terminie, w jakim oferta lub informacja o cenie albo wynagrodzeniu mają charakter wiążący,
9) minimalnym okresie, na jaki ma być zawarta umowa o świadczenia ciągłe lub okresowe,
10) miejscu i sposobie składania reklamacji,
11) prawie wypowiedzenia umowy, o którym mowa w art. 8 ust. 3 wskazanej na wstępie ustawy.
Przykład takiego wyciągu do uzupełnienia możesz pobrać tutaj: Wyciąg informacyjny dołączany do przesyłek.
Czy możliwy jest zwrot towaru bez paragonu
Tak, zwrot towaru bez paragonu jest możliwy. Sprzedawca nie może uzależniać prawa zwrotu od dołączenia przez konsumenta do przesyłki paragonu. Taki zapis został już uznany za postanowienie niedozwolone i wpisany do rejestru klauzul niedozwolonych pod numerem 2685:
„Do reklamowanego lub zwracanego produktu konieczne jest dołączenie paragonu”
O księgowaniu takiego zwrotu piszemy tutaj: W jaki sposób zaksięgować zwrot towaru bez paragonu?
Sprzedawco! Masz pytanie związane z prawem odstąpienia od umowy? Napisz to pytanie w komentarzu poniżej – na pewno odpowiemy.
Ważne! Zmiany od 25 grudnia 2014 r. w związku z nową ustawą o prawach konsumenta
Powyżej omówione zostało prawo odstąpienia od umowy na podstawie przepisów, które obowiązują do 24 grudnia 2014 r. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak nowości czekają od 25 grudnia 2014 r. to przeczytaj poniższy wpis:
Krótko i na temat. Warto przeczytać!
Dzień dobry,
Jestem sprzedawcą prywatnym z OLX.pl. Ostatnio sprzedawałam nową oryginalną walizkę. Napisała do mnie Pani która chciała ją kupić za 320 zł, przed wysyłką upewniła się , że jest noża i oryginalna. Za przesyłkę zapłaciłam sama i za jej prośbą do kupiłam na poczcie opcję za pobraniem i możliwością sprawdzenia zawartości. Pani towar odebrała , sprawdziła przy listonoszy i zaakceptowała. Po 4 dniach napisała że jednak walizka nie zgadza się z opisem i jest jej nie potrzebna (wymiary różniły się o 3,5 cm na wysokość tyle za mało a na długość za dużo). Do tego w środku nie ma jakichś uchwytów o których myślała że są, mimo iż nigdzie o żadnych nie wspominałam ,a i na zdjęciach wyraźnie było widać, że takowych nie ma. Teraz Pani żąda zwrotu pieniędzy. Proszę o pomoc, czy ta Pani mimo zaakceptowania przesyłki może teraz zadać zwrotu pieniędzy?
Towar odebrałem 20.04.17 i zwróciłem 24.04.17
Oczywiście użytkownik został poinformowany posłałem mu formularz odstąpienia od umowy
oraz numer poleconej przesyłki. Do dnia dzisiejszego użytkownik nie odebrał przesyłki
z punktu odbioru mimo że już na poczcie leży od 28.04 . Nie daje również śladów życia
nie odpisuje na maile mimo że jest dostępny na Allegro. Boję się że przesyłka znów do
mnie wróci i nie dostanę zwrotu pieniędzy. Proszę o informację co mam zrobić
Klient zamówił kuchenkę mikrofalową, odebrała ją i uszkodził fabryczne opakowanie producenta, następnie rozmyśliła się i chce dokonać zwrotu towaru. Czy w takim wypadku klient ma prawo zwrócić towar?
Witam
Kupiłam torebkę od osoby prywatnej na OLX. W opisie Pani napisała , że stan jest idealny.Niestety dużo jej brakuje do takiego stanu…miejscami jest przetarta. Czy mam prawo do zwrotu ? Jeśli tak to kto pokrywa koszty odesłania ? Czy powinna mi Pani zwrócić całą kwotę jaką jej zapłaciłam ?
Witam, zakupilam w sklepie kurtke, ktora okazala sie na mnie za duza jednak przegapilam termin oddania jej do sklepu wiec postanowilam odsprzedac ja na allegro – kupujaca jednak chce teraz ja zwrocic (jestem osoba prywatna nie mam dzialalnosci odsprzedaje swoje stare uzywane i czasem nowe rzeczy z metkami w nizszych cenach niz je zakupilam). Jak rozwiazac koszta przesylki bedac osoba prywatna – nie mam obowiazku ponosic kosztow wyslania towaru do tej osoby?
Super że tutaj się znalazłem. Można znaleźć sporo fascynujących wskazówek. Rekomenduję reszcie.
Witam. Zrobiłam zakupy przez internet. Czas realizacji miał być do 14dni. Na przesyłkę czekałam ponad miesiąc. Koszulki były w promocji. Po przymierzeniu okazały się niedobre,krój całkowicie mi nie odpowiadał. Odesłałam je z powrotem z pismem o oddanie pieniędzy. Dostałam maila zwrotnego,że Niestety nie możemy przyjąć zwrotu przesłanych do nas koszulek, gdyż zostały zakupione podczas promocji.Odzież oczywiście można wymienić, ale nie zwrócić. Zapis przy formularzu zwrotu:
1.Każdy klient może odstąpić od umowy sprzedaży Towaru bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Termin do odstąpienia od umowy wygasa po upływie 100 dni od dnia wejścia przez Konsumenta w posiadanie Towaru lub od dnia w którym wskazana przez Klienta osoba trzecia, inna niż przewoźnik, weszła w posiadanie Towaru. Wyjątkiem od tej reguły są ubrania kupione podczas promocji – ich zwrotów nie przyjmujemy.” Nie chce wymieniać na nich innego,chce zwrot swojej gotówki. Jak to wygląda od strony prawnej?
Witam, Klient w terminie odstąpił od umowy, jednak towar odesłał dopiero po 3 miesiącach od odstąpienia. Czy musimy przyjąć zwrot i zwrócić wartość produktu razem z kosztami wysyłki? Jeżeli nie, to co z towarem?
Witam, kupiłam poprzez platformę olx uzywanego laptopaod osoby prywatnej za 700 zł, czy mam prawo do zwrotu towaru jeśli sprzedający zataił wady takie jak stan wizualny- zwłaszcza że przed zakupem dokładnie pytałam o stan i zapewniał ze jest w bardzo ładnym stanie,a okzało sie ze tak nie jest? kolor miałbyć biały a ja bym powiedziała ze jest bardziej w kolorze srebrnym..sprzedający odmówił mi prawa do zwrotu. co moge zrobićw takiej sytuacji?
Witam, zakupiłam w sklepie interetowym buty, jednak okazało się, że jednak towaru niedostanę, ponieważ towar się niedostępny, przelew zrobiłam. Jak długo mogę czekać na zwrot swoich pieniędzy?
Dzień dobry,
polecamy nasz artykuł pod adresem:
https://prokonsumencki.pl/blog/towar-niedostepny-sprzedawca-moze-odmowic-sprzedazy-przypadku-braku-towaru/
Artykuł opisuje dokładnie tą sytuację.
WITAM
Co do zwrotów zakupionego towaru w sklepach internetowych sprawa jest oczywista i czytelna , to nie znalazłem konkretnych informacji co do zwrotu towaru używanego ( sprzęt RTV i AGD ) zakupionego od osoby prywatnej Proszę o podpowiedz jak to wygląda Kupujący uzyskał wszystkie informacje o stanie technicznym Po czym stwierdził że jest rzekomo uszkodzony (było sprawdzane przed wysyłką ) o czym był poinformowany telefonicznie i sms-ami i zatwierdził informacje podane W tym przypadku chodziło o wyjście optyczne w Odtwarzaczu DVD Kina domowego Kupujący przyznał się że poprzednia sztukę którą posiadał został uszkodzona podczas przepięć ( burzy ) ale nie daje sobie wytłumaczyć że mogło zostać w tedy własnie również uszkodzone gniazdo w TV lub kabel Powiedział że odeśle następnego dnia ( sobota ) ale na prośbę o podanie nr. nadania paczki milczy a mamy poniedziałek . Czy w takim przypadku kupujący może zwrócić mi towar i domagać się zwrotu ?
Witam,sprzedałem przedmiot w formie licytacji styczniu 2017,klient zarzyczył sobie przechowanie przedmiotu do kwietnia,a teraz w kwietniu po dostawie chce odstąpić od umowy.Czy to możliwe biorąc pod uwagę że wachał się zaraz po aukcji i po otrzymaniu terminu 7 dniowego na decyzje zapłacił.Dodam że był inny klient który chciał zakupić tą rzecz.A teraz chce zrezygnować bo mu się nagle nie podoba.Czy to możliwe jakie prawa przysługują sprzedawcy.Jednoosobowa działalność gospodarcza.Brak zwrotu prowizji od portalu aukcyjnego po tym czasie.Co teraz zrobić.
Witam. Kupiłam bluzę z napisem na zamówienie jednak ona okazała się być za mała. Czy mogę ją zwrócić/wymienić?
Dzień dobry,
według Art. 38 Ustawy o prawach konsumenta, wyjątkiem od odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni może być rzecz nieprefabrykowana. Naszycie inicjałów lub innych treści na towarze wpisuje się w ten wyjątek.
Według naszego uznania, nie ma Pani prawa do odstąpienia od umowy.
witam zakupiłam kanapę na allegro, wybrałam kolory sposrod palety barw a przyszła (chociaz sprzedajacy ma napisane ze 5 dni roboczych to szła ponad 2 tygodnie) dużo ciemniejsza niz zamawialam, do niczego mi nie pasuje, czy mogę ja zwrocic? sprzedajacy napisał mi ze „Towar nie podlega zwrotowi zrobione zgodnie z umową nie był to towar z magazynu na państwa zyczenie”. jakie zyczenie? zamowilam kanape wybrałąm kolory a przyszły kompletnie inne. bardzo prosze o pomoc 🙁
Dzień dobry,
proszę napisać o tym na naszej grupie na facebooku, gdzie znajdują się eksperci od reklamacji towaru -> https://www.facebook.com/groups/ReklamacjaTowaru/
Proszę tam opisać całą sprawę, a pomoc przyjdzie bezpłatnie w ciągu kilku godzin.
Ewentualnie może Pani udać się do rzecznika praw konsumenta, którego pomoc i opinia również jest darmowa. Tutaj ma Pani ich listę, proszę wybrać tego, który odpowiada Pani miejscu zamieszkania -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php
Pozdrawiamy i trzymamy kciuki!
Witam, bardzo prosze o poradę . Zakupiłem z oferty firmy wystawiającej tam na sprzedaż używane czesci samochodowe komplet 4 drzwi do auta. Zrobiłem to poza Allegro w ramach ustalen telefonicznych i smsowych ze sprzedawcą . Ustalona została kwota do zapłacenia wszystko 3200 zł + 100 zł za wysyłkę . Co bardzo ważne miałem otrzymać drzwi używane w stanie idealnym gotowe do założenia do samochodu bez konieczności ponownego ich lakierowania! Firma kurierska przywiozła mi drzwi , bardzo dobrze zapakowane i zabezpieczone . W obecności kuriera towar został rozpakowany i niestety na 1 szt drzwi stwierdziłem głęboką starą rysę która musiała powstać przed wysyłką . Drzwi takich nie można założyć do auta bez lakierowania . Sporządzony został protokół z zaznaczeniem uszkodzenia. Zapłaciłem za wszystko 3300 zł kurierowi. W przesyłce był paragon na taką kwotę . Wysłałem sprzedawcy fotografie zarysowanych drzwi. Sprzedawca zgodził sie na zwrot pieniędzy za te jedne drzwi po tym jak mu je odeślę . Kto w tej sytuacji ma pokryć koszta wysyłki tych uszkodzonych drzwi ? Ile sprzedawca ma czasu na zwrot pieniędzy ? Co mam zrobić aby uniknąć ew sytuacji ,ze sprzedawca wymyśli , ze np w trakcie transportu zwrotnego doszło do uszkodzenia i nie odda mi pieniędzy ?
Zakupiłam w sklepie internetowym ubrania, które okazały się za małe, poza tym gdyby je porównać ze zdjęciami, które były na stronie internetowej w sklepie, to widoczna jest różnica.
w związku z powyższym zgodnie z regulaminem sklepu złożyłam oświadczenie o odstąpieniu od umowy kupna w terminie i jednocześnie odesłałam niepasujące produkty informując, że jedne są za małe a inne niezgodne z tym co pokazane na rysunku.
Sklep przyjął cześć tzn 6 z 9 rzeczy i zwrócił za nie pieniądze i odesłał mi z powrotem pozostałe 3 informując, że cyt : „Otrzymaliśmy od Państwa zwrot towaru, jednak w paczce zwrotnej znajdują się rzeczy z wyprzedaży, które zgodnie z regulaminem są drugiego gatunku i nie podlegają zwrotowi. Należność za te modele nie zostanie oddana, towar odeślemy” Jeden z zapisów regulaminu sklepu brzmi : „1.10.1. Ubrania z etykietą „Wyprzedaż” są drugiego gatunku i nie podlegają zwrotowi ani wymianie.” Natomiast zapisy Regulaminu sklepu dotyczące Prawa odstąpienia od umowy brzmia nastepująco :
6.1. Mają Państwo prawo odstąpić od niniejszej umowy w terminie 14 dni bez podania jakiejkolwiek przyczyny.
Termin do odstąpienia od umowy wygasa po upływie 14 dni od dnia otrzymania towaru.
6.2. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, muszą Państwo poinformować nas o swojej decyzji oraz odesłać Towar wraz z formularzem odstąpienia od umowy oraz załączonym dowodem zakupu w przesyłce.
6.3. W przypadku odstąpienia od niniejszej umowy zwracamy Państwu wszystkie otrzymane od Państwa płatności, nie później niż 14 dni od dnia, w którym otrzymaliśmy zwrot nieużywanej rzeczy tj. nienoszącej śladów użytkowania(bez wydarć, otarć, innych uszkodzeń mechanicznych, włącznie z oryginalnymi metkami) na adrestu podany adres sklepu)
Nie odbieramy paczek pobraniowych. Wszystkie koszty związane ze zwrotem towaru obciążają Klienta. Zwrotu płatności dokonamy przelewem na Państwa nr rachunku bankowego.
6.4. ZWROTOWI NIE PODLEGA:
– Towar zamówiony na firmę na który otrzymali Państwo fakturę VAT.
6.5. Z uwagi na korzyść klienta towar należy odesłać na Poczcie Polskiej listem poleconym ekonomicznym. Jest to najtańsza i ewidencjonowana forma wysyłki. Dbamy o to, aby Klient nie poniósł zbyt wysokich kosztów zwrotu towaru, a także aby przesyłka była ewidencjonowana w systemie Poczty Polskiej. W przypadku, gdy przesyłka zaginie istnieje możliwość jej reklamacji.
7. Reklamacje
7.1. Wszystkie produkty zakupione w naszym sklepie podlegają zwrotowi ze względu na niezgodność towaru z umową zgodnie z ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2014 r. poz. 827,z późn. zm.)
7.2. W przypadku otrzymania towaru uszkodzonego, czy też niezgodnego z zamówieniem prosimy o niezwłoczny kontakt mailowy. W przesłanej wiadomości prosimy sprecyzować niezgodność, bądź określić rodzaj wady. Proszę, także załączyć kilka zdjęć rzeczy na podstawie których będziemy mogli Państwu zaproponować korzystne rozwiązanie sytuacji. Na powyższego maila otrzymają Państwo odpowiedź w przeciągu 24h od momentu jego otrzymania.
7.3. Informujemy, iż istnieje możliwość skorzystania z pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń na zasadach mediacji. Możliwe jest skierowanie sprawy za zgodą obu stron umowy do stałego polubownego sądu konsumenckiego działającego przy Inspekcji Handlowej lub zwrócenie się do wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej z wnioskiem o wszczęcie postępowania mediacyjnego w sprawie polubownego zakończenia sporu między klientem, a sprzedawcą – art. 12 ust. 1 pkt 21 ww. ustawy.
Odesłane produkty te niby z wyprzedaży drugiego gatunku sa za małe i albo mało podobne albo niepodobne do tych które są na rysunku.
Pytanie, czy mam jakiś podstawy do żądania zwrotu pieniędzy zarówno za rzeczy jak i ponowną przesyłkę, po odesłaniu ponownym tych rzeczy.
Proszę o wskazanie co napisać moge jeśłi tak i na co sie powołac
Dzień dobry,
proszę napisać o tym na naszej grupie na facebooku, gdzie znajdują się eksperci od reklamacji towaru -> https://www.facebook.com/groups/ReklamacjaTowaru/
Proszę tam opisać całą sprawę, a pomoc przyjdzie bezpłatnie w ciągu kilku godzin.
Ewentualnie może Pani udać się do rzecznika praw konsumenta, którego pomoc i opinia również jest darmowa. Tutaj ma Pani ich listę, proszę wybrać tego, który odpowiada Pani miejscu zamieszkania -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php
Pozdrawiamy i trzymamy kciuki!
Witam! Wykonałem dla klienta na indywidualne zamówienie tabliczkę reklamową. Wszystko zrobiłem zgodnie z zamówieniem. Po otrzymaniu towaru klient stwierdził, że nie odpowiednie są czcionki i towar odesłał. Wcześniej nie zgłaszał uwag co do czcionek. Ja w pośpiechu tę przesyłkę przyjąłem. Czy mam obowiązek zwrócić mu pieniądze, czy odebranie przesyłki do czegoś mnie obliguje? Bedę wdzięczny za odpowiedź.
Dzień dobry,
samo odesłanie przesyłki do Pana nie świadczy o jej zwrocie 🙂 Taka przesyłka powinna zawierać deklarację o odstąpieniu od umowy, to po pierwsze.
Po drugie – skoro był to towar wykonywany na indywidualne zamówienie, to nie podlega on zwrotowi 🙂 Tutaj więcej informacji: https://prokonsumencki.pl/blog/zwrot-towaru-zakupionego-przez-internet-przez-konsumenta-nowa-ustawa-konsumencka/ przy wierszu „wyjątki odstąpienia od umowy”. Punkt 3.
Pozdrawiamy!
Witam
21.04.16 dotarł do mnie laptop zakupiony przez internet. Zakup był przez maila od sklepu internetowego. Po kilku godzinach użytkowania stwierdzam ze komputer ten jak na nowy i ze świeżym systemem jest zbyt wolny i za czesto sie zawiesza. Czy przy zawarciu umowy i kupna przedmiotu przez email mogę sie ubiegać o zwrot towaru i odzyskanie pieniedzy?
Dzień dobry,
proszę napisać o tym na naszej facebookowej grupie do tego przeznaczonej, gdzie znajdują się eksperci od reklamacji towaru -> https://www.facebook.com/groups/ReklamacjaTowaru/
Proszę tam opisać całą sprawę, a pomoc przyjdzie bezpłatnie w ciągu kilku godzin.
Ewentualnie może Pan udać się do rzecznika praw konsumenta, którego pomoc i opinia również jest darmowa. Tutaj ma Pan ich listę, proszę wybrać tego, który odpowiada Pana miejscu zamieszkania -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php
Pozdrawiamy i trzymamy kciuki!
Witam
Mam problem dotyczący zwrotu pieniędzy za uszkodzony towar.
Mianowicie
Około tygodnia temu wystawiona przez ze mnie na allegro kabina prysznicowa została kupiona przez panią za 400 zł już z przesyłką. Za przesyłkę zapłaciłam 96 zł. Z tym że szyby i wszystkie małe elementy zostały wysłane DPD a brodzik pocztą polską tak aby zapewnić bezpieczeństwo. Przesyłki były ubezpieczone, dobrze zapakowane i z opcją ostrożnie. Paczki z DPD przyszły do Pani uszkodzone, gdzie kobieta nie rozpakowala ich przy kurierze i nie spisała formularza zwrotu co było jej obowiązkiem tylko uwierzyła kurierowi na słowo i nie przyjęła przesyłki. Brodzika również nie przyjęła bo jak stwierdziła nie jest on jej potrzebny. A przyszedł w stanie idealnym. Paczki zostały do mnie zwrócone i reklamacja z DPD jest w toku. Jednak jest problem bo odbiorca nie wywiązał się ze swoich obowiązków (nie spisał formularza zwrotu z kurierem) teraz Pani domaga się zwrotu pełnej kwoty czyli 400 zł. Proszę o pomoc i o odpowiedź jakie ja mam prawa w tej sytuacji.
Dzień dobry Pani Angeliko,
w naszej ocenie klientka nie wywiązała się z umowy. Zgodnie z nią zobowiązana była do zapłaty ceny oraz odbioru towaru, nie złożyła też żadnego oświadczenia, że odstępuje od umowy na podstawie ustawy o prawach konsumenta czy też rękojmi. W związku z tym powinna Pani poinformować klienta o niewywiązaniu się z umowy oraz potrącić w związku z tym koszty przesyłki. Chodzi wyłącznie o koszty jednej przesyłki, ponieważ klient nie życzył sobie rozdzielenia paczki, wiec była to Pani samodzielna decyzja.
Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w tej sprawie!
Witam,
Sprzedaję rzeczy za pośrednictwem Allegro, jako firma, są to rzeczy używane.
Jeden z klientów zakupił pewną rzecz, ponieważ ustaliliśmy niższą kwotę, klient zaproponował wysyłkę za pobraniem poza Allegro, nie klikając „kup teraz”, zakończyliśmy samodzielnie aukcję, wysłaliśmy towar. Po kilku dniach otrzymaliśmy maila z odstąpieniem od umowy kupna przez internet, bez podania żadnej przyczyny.
Towar w 100% sprawny i oryginalny. Jakie mam możliwości klient dokonał zakupu poza allegro, czy obowiązuje mnie również poniesienie kosztów przesyłki w jedną stronę ?
Dzień dobry Pani Olu,
Nie ma znaczenia czy sprzedaż została dokonana na allegro czy w inny sposób na odległość – zasady są takie same. Koszty przesyłki pokrywa więc w jedną stronę Sprzedawca, a w drogą Kupujący.
Pozdrawiamy!
Witam.Kupiłam suknię ślubną od osoby fizycznej miała być w stanie idealnym i przy przymiarce niczego nie zauważyłam jednak po 2 miesiącach od zakupu przy dawaniu do czyszczenia okazało się że jest zniszczona czy mam prawo żądać zwrotu pieniędzy za suknie lub jej naprawę?
Dzień dobry Pani Renato,
prosimy opisać tę samą kwestię na naszej grupie „Reklamacja Towaru”, gdzie znajduje się prawie 4 tysiące osób, w tym eksperci od spraw reklamacji towaru oraz konsumenci, którzy w tej dziedzinie stoczyli już nie jedną walkę ze sklepami. Tam otrzyma Pani pomoc maksymalnie w kilka godzin. Tu link do naszej grupy na facebooku -> https://www.facebook.com/groups/ReklamacjaTowaru/
Ewentualnie, może Pani również zgłosić się po bezpłatną pomoc do rzecznika praw konsumenta, który ma obowiązek udzielić Pani informacji – za darmo. Tutaj lista rzeczników (proszę wybrać tego, który odpowiada Pani miejscu zamieszkania) -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php
Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w tej sprawie! 🙂
16 marca dokonałam zakupu internetowego , 25 marca zgłosiłam, że chcę oddać towar i otrzymać zwrot pieniędzy. Od 2 tygodni odmawia mi się podania danych adresowych oraz numerów identyfikacyjnych potrzebnych do tego zwrotu powołując się na regulacje wewnętrzne oraz przekazując kolejne warunki, po spełnieniu których rzekomo dane zostaną mi przekazane. Czy to zgodne z prawem? Jak odzyskać pieniądze i jak zwrócić towar w takim wypadku?
Dzień dobry Pani Lucyno,
prosimy opisać tę samą kwestię na naszej grupie „Reklamacja Towaru”, gdzie znajduje się prawie 4 tysiące osób, w tym eksperci od spraw reklamacji towaru oraz konsumenci, którzy w tej dziedzinie stoczyli już nie jedną walkę ze sklepami. Tam otrzyma Pani pomoc maksymalnie w kilka godzin. Tu link do naszej grupy na facebooku -> https://www.facebook.com/groups/ReklamacjaTowaru/
Ewentualnie, może Pani również zgłosić się po bezpłatną pomoc do rzecznika praw konsumenta, który ma obowiązek udzielić Pani informacji – za darmo. Tutaj lista rzeczników (proszę wybrać tego, który odpowiada Pani miejscu zamieszkania) -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php
Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w tej sprawie!
Dzień dobry Pani Lucyno,
prosimy opisać tę samą kwestię na naszej grupie „Reklamacja Towaru”, gdzie znajduje się prawie 4 tysiące osób, w tym eksperci od spraw reklamacji towaru oraz konsumenci, którzy w tej dziedzinie stoczyli już nie jedną walkę ze sklepami. Tam otrzyma Pani pomoc maksymalnie w kilka godzin. Tu link do naszej grupy na facebooku -> https://www.facebook.com/groups/ReklamacjaTowaru/
Ewentualnie, może Pani również zgłosić się po bezpłatną pomoc do rzecznika praw konsumenta, który ma obowiązek udzielić Pani informacji – za darmo. Tutaj lista rzeczników (proszę wybrać tego, który odpowiada Pani miejscu zamieszkania) -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php
Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w tej sprawie! 🙂
Dzień dobry
bardzo proszę o poradę.Kupiłam na allegro w drodze licytacji perfumy od osoby prywatnej,używane.Gdy przesyłka do mnie doszła,okazało sie,że zapach jest poprostu zepsuty i śmierdzący.To moja kolejna butelka tego zapachu,wiec doskonale wiem,jak powinien pachnieć.Napisałam do sprzedającej a ta odpisała,że zapach jest świezy (rok produkcji 2008 ale przy prawidłowym przechowywaniu,jest możliwe żeby był dobry).I nie przyjmie zwrotu.I cały czas się upiera,że perfumy pięknie pachną.Założyłam spór na allegro ale Pani w odpowiedzi na mój spór odpisała,że kombinuje,bo zapach jest ok.Allegro jak zwykle umywa ręce.Bardzo proszę o radę,co powinnam zrobić w tej sytuacji?
Pozdrawiam serdecznie
Małgosia
Dzień dobry Pani Małgorzato,
prosimy opisać tę samą kwestię na naszej grupie „Reklamacja Towaru”, gdzie znajduje się prawie 4 tysiące osób, w tym eksperci od spraw reklamacji towaru oraz konsumenci, którzy w tej dziedzinie stoczyli już nie jedną walkę ze sklepami. Tam otrzyma Pani pomoc maksymalnie w kilka godzin. Tu link do naszej grupy na facebooku -> https://www.facebook.com/groups/ReklamacjaTowaru/
Ewentualnie, może Pani również zgłosić się po bezpłatną pomoc do rzecznika praw konsumenta, który ma obowiązek udzielić Pani informacji – za darmo. Tutaj lista rzeczników (proszę wybrać tego, który odpowiada Pani miejscu zamieszkania) -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php
Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w tej sprawie! 🙂
Wita! Zakupiłam ponad miesiąc temu rower na allegro nie używałam go bo było zimno, kilka dni temu oddałam go do skręcenia i przeglądu do pobliskiego serwisu rowerowego jednak okazało się, że rower jest wadliwy ( koło do wymiany oraz dźwignia przerzutki) Zgłosiłam reklamacje do sklepu, zaproponowali mi naprawę roweru jeśli to nie przekroczy ich budżetu jednak czy mogę w takiej sytuacji odstąpić od umowy ? Jeśli tak to kto w takim przypadku pokrywa koszta przesyłki ? Pozdrawiam
Dzień dobry Pani Agnieszko,
prosimy opisać tę samą kwestię na naszej grupie „Reklamacja Towaru”, gdzie znajduje się prawie 4 tysiące osób, w tym eksperci od spraw reklamacji towaru oraz konsumenci, którzy w tej dziedzinie stoczyli już nie jedną walkę ze sklepami. Tam otrzyma Pani pomoc maksymalnie w kilka godzin. Tu link do naszej grupy na facebooku -> https://www.facebook.com/groups/ReklamacjaTowaru/
Ewentualnie, może Pani również zgłosić się po bezpłatną pomoc do rzecznika praw konsumenta, który ma obowiązek udzielić Pani informacji – za darmo. Tutaj lista rzeczników (proszę wybrać tego, który odpowiada Pani miejscu zamieszkania) -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php
Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w tej sprawie! 🙂
Zakupiłem towar 8 grudnia 2015 za kwotę ponad 900zł z przesyłką w pewnym sklepie internetowym. W opisie przedmiotu była informacja o dostawie w terminie 2-5 tygodni ale żeby kontaktować się ze sprzedającym aby ustalić termin dostawy. Zadzwoniłem. Sprzedający powiedział że jak w opisie do 5 tygodni. Zamówiłem, zapłaciłem, czekałem ponad 5 tygodni. W związku z tym że towaru nie otrzymałem zadzwoniłem do owego sklepu gdzie ten sam Pan poinformował mnie że w opisie małym druczkiem jest klauzula zastrzegająca prawo do opóźnień o dodatkowe 7 tygodni (przy zakupie nie zostałem o tym poinformowany) i kazał kontaktować się mailową z działem handlowym. Dział handlowy wyznaczył termin dostawy na 10-20 luty 2016. Napisałem więc maila że rezygnuję z zakupionego towaru. Dostałem odpowiedź że zrezygnować mogę po jego otrzymaniu. Czekałem więc do 21 lutego. Tak jak myślałem ani towaru ani informacji o jego stawie nie otrzymałem. Zakupiłem więc ten sam towar u innego sprzedającego i napisałem maila że ostatecznie rezygnuje z zakupu ponieważ towar nabyłem w innym sklepie i żeby towaru nie wysyłali ponieważ i tak go nie odbiorę. Po kilku dniach dostałem odpowiedź z nowym terminem dostawy 28.02 – 08.03. Napisałem więc ponownie że towaru nie odbiorę. 26 lutego dzwoni to mnie kierowca kurier z zewnętrznej firmy ( w opisie informacja że towar dostarczany wyłącznie własnym transportem) że ma dla mnie ów towar. Żona odmówiła przyjęcia towaru. Kierowca jako kurier nie chciał zabrać oświadczenia o odstąpieniu od umowy kupna. Wysłałem więc oświadczenie drogą mailową o czym poinformowałem sklep. 10 marca dostałem maila o przyjęciu odstąpienia. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem zwrotu pieniędzy. Tak zwany dział handlowy nie odpisuję na maile. Pan pod telefonem odsyła mnie do działu handlowego i nie chce udzielić żadnej informacji. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Czy to prawda że odsetki mogę naliczać od dnia zakupu czyli 8 grudnia 2015
Dzień dobry panie Kamilu,
prosimy opisać tę samą kwestię na naszej grupie „Reklamacja Towaru”, gdzie znajduje się prawie 4 tysiące osób, w tym eksperci od spraw reklamacji towaru oraz konsumenci, którzy w tej dziedzinie stoczyli już nie jedną walkę ze sklepami. Tam otrzyma Pan pomoc maksymalnie w kilka godzin. Tu link do naszej grupy na facebooku -> https://www.facebook.com/groups/ReklamacjaTowaru/
Ewentualnie, może Pan również zgłosić się po bezpłatną pomoc do rzecznika praw konsumenta, który ma obowiązek udzielić Panu informacji – za darmo. Tutaj lista rzeczników (proszę wybrać tego, który odpowiada Pani miejscu zamieszkania) -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php
Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w tej sprawie! 🙂
Witam
Sprzedałem na allegro telefon dnia 6 marca za 320 zł+ przesyłka czyli w sumie 345zl. Jestem osobą prywatna kupujący tez. Przez omylke zaznaczyłem ze telefon posiada funkcję LTE (mocniejszy internet) dziś jest 29 marzec telefon wysłałem 7 marca kurierem doszedł szybko telefon… dziś kupujący pisze ze telefon nie ma LTE i dopiero teraz mógł sprawdzić bo coś tam nie mógł załatwić tego wcześniej. ..i chciałby zwrotu pieniędzy i tu się Natasza moje pytanie czy mam prawo do odmowienia przyjęcia zwrotu po tylu dniach ? Nie dostałem żadnego oświadczenia, formularzu że kupujący odstępuje od umowy. Nie wiem w jakim telefon jest stanie po tylu dniach sprzedawał em nowy telefon nieodpalany. Pozdrawiam i liczę na odpwowiedz
Dzień dobry,
prosimy opisać tę samą kwestię na naszej grupie „Reklamacja Towaru”, gdzie znajduje się prawie 4 tysiące osób, w tym eksperci od spraw reklamacji towaru oraz konsumenci, którzy w tej dziedzinie stoczyli już nie jedną walkę ze sklepami. Tam otrzyma Pan pomoc maksymalnie w kilka godzin. Tu link do naszej grupy na facebooku -> https://www.facebook.com/groups/ReklamacjaTowaru/
Ewentualnie, może Pan również zgłosić się po bezpłatną pomoc do rzecznika praw konsumenta, który ma obowiązek udzielić Panu informacji – za darmo. Tutaj lista rzeczników (proszę wybrać tego, który odpowiada Pani miejscu zamieszkania) -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php
Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w tej sprawie! 🙂
Witam,
bardzo proszę o radę:
Prowadzę firmę zajmującą się sprzedażą oraz naprawą zegarków i biżuterii. Chciałam zacząć sprzedawać towar przez internet, ale wciąż budzi to moje obawy ze względu na krzywdzący układ dla sprzedawcy. Sprzedając biżuterię i zegarki nie mogę pozwolić na to aby towar, który ewentualnie do mnie wrócił był używany/nosił ślady użytkowania. Zarysowanego zegarka już nie sprzedam ponownie, a przecież klient może założyć drogi zegarek na jedno wyjście a potem odstąpić od umowy. To nie bluzka z metką. Co w takiej sytuacji? Czy mogę w regulaminie sklepu uwzględnić, że zwracany towar nie może nosić śladów użytkowania?
Cytując fragment z powyższego artykułu: „Zwracany towar musi być przesłany w oryginalnym i kompletnym opakowaniu oraz nie może nosić śladów użytkowania (w tym montażu itp.).” – czy to są bezprawne warunki? Dla mnie jest to jasne jak słońca, ale uwzględniono je powyżej jako niedozwolone.
Czy tu ani trochę nie broni mnie prawo?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam,
E.W.
Dzień dobry Pani,
Nie ma możliwości zastrzeżenia, że produkt można zwrócić jedynie nieużywany, ale jeśli produkt jest w jakiś sposób zużyty można obniżyć wysokość zwracanej kwoty.
Polecam zapoznać się z artykułem: https://prokonsumencki.pl/blog/konsument-ma-prawo-korzystac-z-towaru-przed-odstapieniem-od-umowy-tylko-tak-jak-robilby-to-w-sklepie-stacjonarnym/
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami 🙂
Pozdrawiamy i życzymy powodzenia!
Witam.
Sprzedaję urządzenia elektroniki użytkowej /dron/, które posiadają zasilanie akumulatorowe /w komplecie/, oraz wymagają rejestracji w aplikacji producenta. Bateria jest tzw. inteligentna i posiada pamięć użytkowania, oraz określoną ilość cykli.
Czy istnieje jakieś wykluczenie z obowiązku przyjęcia zwrotu związanie z użytkowaniem lub obniżeniem jego wartości?
Dzień dobry Panie Leszku,
zwrot należy przyjąć, ale można obniżyć wartość zwracanej kwoty proporcjonalnie do zużycia produktu. Kupujący musi być o tym jednak poinformowany – powinien Pan umieścić taki zapis w regulaminie plus w mailu potwierdzającym. Polecam zapoznać się z tym artykułem – https://prokonsumencki.pl/blog/konsument-ma-prawo-korzystac-z-towaru-przed-odstapieniem-od-umowy-tylko-tak-jak-robilby-to-w-sklepie-stacjonarnym/
Witam. Co zrobić w przypadku, gdy kupiłam kilka przedmiotów od jednego sprzedawcy , za przesylke placilam raz, jeden przedmiot byl z innej aukcji, a 4 pozostale z tej samej, przesylka przyszla , ale niestety te 4 rzeczy byly niezgodne z opisem, tylko jedna z innej aukcji sie zgadzala, od razu zadzwonilam do sprzedajacego , powiedzial mi, ze wie o tym , ze jest niezgodna aukcja z opisem , ale nie da sie tego zmienic w opisie aukcji, na email nie dostalam zadnej informacji o niezgodnosci aukcji z opisem, nie dostaalam rowniez zadnego rachunku , powiedzialam, ze odesle te 4 rzeczy , sprzedawca powiedzial, ze odsylka bedzie na ich koszt , a teraz dostalam maila ze z racji tego, ze tego jednego przedmiotu nie odeslalam odsylka bedzie na moj koszt, a przez telefon bylo mowione co innego, poza tym czy mam placic za blad sprzedajacego? w oswiadczeniu o zwrot nie ma zawartej informacji, ze odsylke pokrywa kupujacy
Dzień dobry Pani Sandro,
prosimy opisać tę samą kwestię na naszej grupie „Reklamacja Towaru”, gdzie znajduje się prawie 4 tysiące osób, w tym eksperci od spraw reklamacji towaru oraz konsumenci, którzy w tej dziedzinie stoczyli już nie jedną walkę ze sklepami. Tam otrzyma Pani pomoc maksymalnie w kilka godzin. Tu link do naszej grupy na facebooku -> https://www.facebook.com/groups/ReklamacjaTowaru/
Ewentualnie, może Pani również zgłosić się po bezpłatną pomoc do rzecznika praw konsumenta, który ma obowiązek udzielić Pani informacji – za darmo. Tutaj lista rzeczników (proszę wybrać tego, który odpowiada Pani miejscu zamieszkania) -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php
Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w tej sprawie! Emotikon wink
Dzień dobry, zakupiłem biurko, które złożyłem. Zadzwoniłem do sprzedawcy, lecz ten powiedział mi, że towaru nie mogę zwrócić, gdyż już jest używany, czy ma do tego prawo?
Pozdrawiam.
Dzień dobry Panie Witoldzie,
prosimy opisać tę samą kwestię na naszej grupie „Reklamacja Towaru”, gdzie znajduje się prawie 4 tysiące osób, w tym eksperci od spraw reklamacji towaru oraz konsumenci, którzy w tej dziedzinie stoczyli już nie jedną walkę ze sklepami. Tam otrzyma Pan pomoc maksymalnie w kilka godzin. Tu link do naszej grupy na facebooku -> https://www.facebook.com/groups/ReklamacjaTowaru/
Ewentualnie, może Pan również zgłosić się po bezpłatną pomoc do rzecznika praw konsumenta, który ma obowiązek udzielić Panu informacji – za darmo. Tutaj lista rzeczników (proszę wybrać tego, który odpowiada Pani miejscu zamieszkania) -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php
Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w tej sprawie! 🙂
Witam.. Od dawna sprzedajemy przez olx.. Zawsze wszyscy byli zadowoleni.. Teraz sprzedawalismy lego na wagę.. Wysłaliśmy kilka paczek i wszyscy byli zadowoleni a jeden klient uważa że nie spełnia to jego oczekiwań że zawieruszylo się jakiś bionicle i paczka waży 10kg z kartonem.. Zapriponowalam że prześle mu za pół kilo na konto, lecz Pan bardzo nalega zwrot pieniędzy..
Dzień dobry Panie Dominiku,
prosimy opisać tę samą kwestię na naszej grupie „Reklamacja Towaru”, gdzie znajduje się prawie 4 tysiące osób, w tym eksperci od spraw reklamacji towaru oraz konsumenci, którzy w tej dziedzinie stoczyli już nie jedną walkę ze sklepami. Tam otrzyma Pan pomoc maksymalnie w kilka godzin. Tu link do naszej grupy na facebooku -> https://www.facebook.com/groups/ReklamacjaTowaru/
Ewentualnie, może Pan również zgłosić się po bezpłatną pomoc do rzecznika praw konsumenta, który ma obowiązek udzielić Panu informacji – za darmo. Tutaj lista rzeczników (proszę wybrać tego, który odpowiada Pani miejscu zamieszkania) -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php
Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w tej sprawie! 🙂
Witam, Kupiłem telefon na allegro, niestety stan telefonu nie zgadzał się z opisem. Sprzedający (osoba prywatna) zgodził się na zwrot towaru, jednak wyraźnie zaznaczył że pieniądze odda dopiero gdy odbierze i otworzy paczkę.
Czy mogę mu wysłać paczkę pobraniową? Nie mam żadnej pewności że ten sprzedający po odbiorze paczki (jeśli wyślę nie za pobraniem) odda mi pieniądze. Co zrobić w takim wypadku
Dzień dobry panie Kamilu,
oczywiście może Pan wysłać paczkę pobraniową, ale według prawa sprzedawca może odmówić jej odebrania. Według najnowszej ustawy o prawach konsumenta sprzedający ma prawo zażądać zwrotu towaru przed oddaniem Panu pieniędzy. Sprzedawca ma 14 dni na zwrot Panu świadczeń, liczonych najpóźniej od momentu otrzymania przedmiotu.
W razie innych pytań dotyczących zwrotu towaru zapraszam na naszą grupę na Facebooku => https://www.facebook.com/groups/ReklamacjaTowaru/ . Ewentualnie, może Pan również zgłosić się po bezpłatną pomoc do rzecznika praw konsumenta, który ma obowiązek udzielić Panu informacji – za darmo. Tutaj lista rzeczników (proszę wybrać tego, który odpowiada Pana miejscu zamieszkania) -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php
Witam
Jestem sprzedającym i podczas zwrotu towaru przez konsumenta zmuszona jestem zwracać też koszty wysyłki poniesionej przed klienta (najniższej w cenniku). jeżeli mam ok 20 zwrotów o średnim koszcie 10 zł za wysyłkę to generuje mi to stratę 200 zł (koszt poniosłam bo paczkę wysłałam i dodatkowo muszę drugi raz odesłać koszty wysyłki do kupującego). jak mam rozliczyć stratę i gdzie ubiegać się o refinansowanie? Czy to prawo działa tylko na korzyść konsumenta i nie mają znaczenia koszty strat jakie ponoszę z powodu tej ustawy?
Dzień dobry,
kiedy dochodzi do odstąpienia od umowy, to jest Pani zobowiązana TYLKO do zwrotu kosztów przesyłki opłaconych w jedną stronę -> do klienta. jeśli klient zwraca Pani towar, to musi sam opłacić koszt zwrotu do Pani, tak wynika z ustawy o prawach konsumenta.
Pozdrawiam.
Witam serdecznie,
Kilka dni temu zakupiłem w sklepie internetowym drobne AGD. Towar z przyzwyczajenia zamówiłem na firmę jednak niezwłocznie poprosiłem o wystawienie faktury korygującej w celu zamiany nabywcy na osobę fizyczną. Fakturę korygujacą otrzymałem. Czy w tej sytuacji przysluguje mi prawo odstąpienia od umowy w ciagu 14 dni od otrzymania towaru?
Dzień dobry Panie Krzysztofie,
Skoro sprzedawca wraził zgodę na to, aby zmienić dane na osobę fizyczną to w naszej ocenie ma pan prawo odstąpienia od umowy.
Pozdrawiamy.
Witam
Sprzedałem jako osoba prywatna poza allegro rower ale po kilku dniach kupujący żąda zwrotu gotówki.
Rower był opisany prawidłowo i zgodnie z stanem faktycznym .
Kupujący wnosi roszczenia co do rozmiaru roweru” który mu nie pasuje” mimo że był on podany w opisie i pytał czy to jest faktycznie ten rozmiar.
Kupujący nie wnosi żadnych zastrzeżeń co do stanu technicznego i jakości roweru.
Teraz straszy mnie podaniem do sądu bo ponoć On ma prawo zwrotu zgodnie z artykułem 27 bez podania żadnych powodów ?
Co mam zrobić w takiej sytuacji ?
Pozdrawiam
Dzień dobry Panie Waldku,
prosimy opisać tę samą kwestię na naszej grupie „Reklamacja Towaru”, gdzie znajduje się prawie 4 tysiące osób, w tym eksperci od spraw reklamacji towaru oraz konsumenci, którzy w tej dziedzinie stoczyli już nie jedną walkę ze sklepami. Tam otrzyma Pan pomoc maksymalnie w kilka godzin. Tu link do naszej grupy na facebooku -> https://www.facebook.com/groups/ReklamacjaTowaru/
Ewentualnie, może Pan również zgłosić się po bezpłatną pomoc do rzecznika praw konsumenta, który ma obowiązek udzielić Panu informacji – za darmo. Tutaj lista rzeczników (proszę wybrać tego, który odpowiada Pani miejscu zamieszkania) -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php
Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w tej sprawie! 🙂
Witam.
Produkt zamówiony był przez internet. Gwarancję miałem do 13 marca 2016. Wadę zgłosiłem 9 marca i tego dnia wysłałem przesyłkę poleconą. Jednak paczka dotarła dopiero dziś (14 marca). Zatem liczy się data wysyłki i zgłoszenia usterki do sprzedawcy czy data doręczenia towaru?
Pozdrawiam
Dzień dobry Panie Łukaszu,
liczy się data zgłoszenia wady, czyli 09 marca 2016 r.
Pozdrawiamy.
Kupujący odsyła towar bez uprzedzenia, za potwierdzeniem odbioru. Nie wiem czy to reklamacja czy zwrot. Nie załącza formularza odstąpienia od umowy ani reklamacyjnego. Dane nadawcy prawie nieczytelne. Czy termin 14 dni na zwrot liczy się od poinformowania o chęci odstapienia od umowy? Czy odesłanie towaru bez ww formularza jest równoznaczne z odstąpieniem od umowy? Pierwszy raz mam taka sytuację. Z góry dziękuję za pomoc.
Dzień dobry Pani Balbino,
jeżeli nie ma Pani możliwości ustalenia czy chodzi o reklamację czy o odstąpienie od umowy, proponuję skontaktować się z klientem i ustalić co chciał zgłosić. Termin 14 dni jest wiążący, ale pod warunkiem, że wie Pan o co chodzi. Naszym zdaniem nie można domniemywać z jakiego uprawnienia chciał skorzystać konsument. Szerzej można poczytać tutaj: http://prawoecommerce.pl/odstapienie-od-umowy-zawartej-w-sklepie-internetowym-najczesciej-zadawane-pytania/
Witam… Trzy dni temu kupiłem z ogłoszenia na OLX używaną klapę matrycy do laptopa po odebraniu z paczkomatu okazało się że jest uszkodzona. W korespondencji mailowej sprzedający zapewniał że jest w dobrym stanie nie poprzycierana nie połamana, nawet jej nie rozpakowałem ponieważ uszkodzenie stwierdziłem przez folię bąbelkową. Co mam teraz z tym fantem zrobić,proszę o szybką poradę.
Dzień dobry,
W przypadku zakupu używanego towaru drogą internetową ma Pan takie same prawo do odstąpienia od umowy, jak w przypadku towarów nowych. Oznacza to, iż na skorzystanie z takiego przywileju ma Pan 14 dni od momentu odebrania towaru. W tym celu proszę złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy (np. w formie mailowej lub listownej). Będzie Pan zobowiązany ponieść koszt wysyłki zwracanego towaru, natomiast cena produktu wraz z kosztami przesyłki, które opłacił Pan jako konsument muszą zostać Panu zwrócone.
Witam,
Zakupiłem buty za pośrednictwem (jak się wydawało) polskiego sklepu internetowego. Nie przeczytałem dokładnie regulaminu w którym było napisane że wysyłka zajmuje do 30 dni, a miejscem nadania są Chiny. Po dotarciu okazało się że buty są nieoryginalne. Sama firma jest zarejestrowana w Wielkiej Brytanii. Czy w takim wypadku przysługuje mi prawo do zwrotu zakupionego towaru? W jaki sposób mógłbym się domagać zwrotu poniesionych kosztów? Jeżeli nie ma takiej możliwości to gdzie można zgłosić takie praktyki tej firmy.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
ustawa o prawach konsumenta została przyjęta by ujednolicić prawo UE w kwestiach związanych z ochroną konsumenta w przypadku umów zawieranych na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa. W związku z tym, iż jest to sklep założony w Wielkiej Brytanii, prawo tam obowiązujące musi być spójne, z tym które obowiązuje na terytorium UE. Należy więc przypuszczać, że ma Pan prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od otrzymania towaru. W tym celu należy złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy np. w formie maila lub listu. W razie skorzystania z prawa odstąpienia od umowy, będzie Pan zobowiązany ponieść koszty wysyłki zwracanego towaru.
witam
nabyłem na portalu aukcyjnym w drodze licytacji pewną rzecz (koszt z przesyłką 915 zł).w rozmowie telefonicznej ze sprzedawcą uzgodniliśmy,że jeżeli wplacę pieniądze w poniedziałek do godz 12.00 ,to wysyłka zamówionego towaru nastąpi jeszcze tego samego dnia.pieniądze wpłaciłem kilka minut po 11.00 i zostały od razu zaksięgowane na koncie sprzedawcy.wieczorem dowiedziałem się ,że paczka nie została wysłana.we wtorek sprzedąjacy poinformował mnie,że paczkę wyśle,jak dojedzie kurier.
w środę sprzedający poinformował mnie ,że jedzie właśnie do oddziału w Częstochowie (magazyn Gdańsk) i z tamtąd wyśle paczkę.
w czwartek po 13.00 dostałem wiadomość e-mail,że zamówiony towar został wysłany.poprosiłem o nr listu przewozowego.w piątek o 19.50 zadzwoniłem do ups i dowiedziałem się,że sprzedający wydrukował w czwartek tylko etykietę,ale nie zamówił kuriera do odbioru paczki, ani sam nie dostarczył jej do ups.
w regulaminie sprzedającego widnieje informacja,że paczki wysyła najpóźniej w ciągu dwóch dni od zaksięgowania wpłaty,wiec najpóźniej powinien wysłać paczkę w środę.sprzedąjacy jest przedsiębiorcą,prowadzi sklep.
czy w związku z zaistniałą sytuacją i nie dotrzymaniem terminu przez sprzedającego mam prawo żądać zwrotu wpłaconych pieniędzy(jeżeli tak,to w jakim terminie),czy może odstąpienie od umowy?
bardzo proszę o pomoc.
pozdrawiam
Artur
Dzień dobry,
Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta (dalej ustawa), bieg terminu do odstąpienia od umowy dla produktów sprzedawanych w sklepach internetowych zaczyna się od dnia objęcia rzeczy w posiadanie przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik.
Choć ustawa nie przewiduje wprost uprawnienia konsumenta do odstąpienie od umowy jeszcze przed odebraniem produktu, to takie uprawnienie może zostać wyinterpretowane z całości prawa konsumenckiego. Potwierdza to motyw 40. Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów, zmieniającej dyrektywę Rady 93/13/EWG i dyrektywę 1999/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz uchylającej dyrektywę Rady 85/577/EWG i dyrektywę 97/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, która została wdrożona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 30 maja 2014 o prawach konsumenta. Zgodnie z tym motywem w przypadku umów sprzedaży okres na odstąpienie od umowy powinien wygasać po upływie 14 dni od dnia, w którym konsument lub osoba trzecia inna niż przewoźnik i wskazana przez konsumenta wejdzie w fizyczne posiadanie towarów. Ponadto konsument powinien mieć możliwość skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy przed wejściem w fizyczne posiadanie towarów.
Podobnie stanowisko przyjmuje Komisja Europejska w swoich wytycznych dot. omawianej dyrektywy. Komisja Europejska komentując motyw 40 dyrektywy stwierdziła, że nic nie uniemożliwia konsumentowi odmowy wejścia w posiadanie towarów.
W zaistniałej sytuacji ma Pan więc prawo z łożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy i domagania się zwrotu zapłaconych pieniędzy.
Witam,mam pytanie. Kupiłam na Allegro sukienkę ktora szyta była na zamowienie, jednak sukienka w biuście uszyta była dwa rozmiary większa uciskała mnie w szyje i ramiona. Odesłałam sukienkę wyslalam również zdjęcia tak jak zaleciła mi pani ktora ta sukienkę mi sprzedała po czym dostałam maila ze nie uwzględnia zwrotu ponieważ sukienka jest lekko ubrudzona. Co mam w takiej sytuacji zrobic? Prosze o pomoc i z gory bardzo dziękuje
Witam. Sprzedałem na allegro, kilka dni temu wyświetlacz, który był nieużywany przez prawie rok. Nie wiedziałem w jakim jest stanie, więc o tym poinformowałem na aukcji, napisałem ze „wystawiam jako uszkodzony” oraz ze nie przyjmuję zwrotów. Poprosiłem kupującego o dokładne przemyslenie zakupów. teraz wiem że musze rozpatrzyć reklamację o raz, że nie mogłem napisać, że nie przyjmuję zwrotów. Jednak po zakupie wyswietlacza, przez kupującego, po wysyłce przedmiotu okazało się ze wyswietlacz jednak jest nie sprawny. Kupujący domaga się ode mnie zwrotu pieniędzy, jednak ja nie wiem, czy kupujący sam nie uszkodził tego wyswietlacza. Chciałbym się dowiedzieć, co w tej sytuacji mógłbym zrobić.
W tym wypadku istotne jest ustalenie, czy jest Pan przedsiębiorcą, a kupujący konsumentem, czy też nie.
W pierwszym przypadku musi Pan standardowo ustosunkować się do reklamacji – wyłączenie zwrotów może być uznane za klauzulę niedozwoloną.
W drugim wypadku takie zapisu w opisie aukcji można traktować jako ograniczenie rękojmi i w takim wypadku taki zapis będzie skuteczny. Aczkolwiek zastrzegamy sobie tutaj możliwość zmiany naszego stanowiska, gdyż nie znamy całej treści opisu aukcji.
Zakupiłam używany telefon komórkowy na allegro w opcji „Kup teraz” od osoby prywatnej zajmującej się handlem telefonami i innymi przedmiotami.
Po otrzymaniu przesyłki stwierdziłam wady, o których nie było mowy w opisie aukcji i postanowiłam zwrócić telefon oraz odstąpić od umowy.
Poinformowałam sprzedającego o powyższym. Ten jednak proponuje usunięcie usterek, na co ja się nie zgadzam.
Czy mam prawo zwrócić w takim przypadku towar i odzyskać pieniądze czy muszę godzić się na warunki sprzedającego?
Witam,
kupiłem w sklepie internetowym buty. Sprzedawca przysłał inny model niż zamawiany, zgłosiłem ten fakt do sprzedawcy. Kazał odesłać buty i wymienią na prawidłowe. Buty odesłałem, jednak zażądałem zwrotu pieniędzy. Buty były potrzebne na już i stacjonarnie musiałem kupić inne. Bo kilkunastu dniach od odesłania otrzymałem od sprzedawcy informację, że reklamacji nie uznają ponieważ buty które ode mnie otrzymali rzekomo nigdy nie były sprzedawane w ich sklepie. Zasugerowali, że buty kupiłem gdzieś indziej i specjalnie odesłałem do nich. Na paragonie jest prawidłowy model, w pudełku zupełnie coś innego. Twierdzą, że ich stany magazynowe się zgadzają i to jest podstawą do tego, że wysłali prawidłowy model. Na stronie nie ma już modelu który błędnie wysłali, ale znalazłem ich na portalu aukcyjnym i tam mają jeszcze jakiś rozmiar z tego modelu wystawiony.
Nie zaproponowali żadnego rozwiązania – ani zwrotu pieniędzy ani zwrotu nie ich towaru, nie odpowiadają na maile. Co mogę zrobić w tej sytuacji ??
witam serdecznie
Mój problem polega na tym
sprzedałem klientowi na portalu Allegro w moim sklepie Lampę do Volvo
lampa została spakowana i natychmiast wysłana do klienta paczką za pobraniem (płatne przy odbiorze kurierowi ) mój klient odebrał paczkę o godzinie 14;58
a na drugi dzień około 8;30 zadzwonił do mnie że lampa jest uszkodzona .Poinformowałem go że paczka jest ubezpieczona i trzeba spisać z kurierem protokół szkody
do tego należy dołączyć paragon który posiadał jak i dołączyć zdjęcia uszkodzonej lampy po czym wysłałem klientowi zdjęcia z przed wysyłki lampy ( lampy nie uszkodzonej) i poinformowałem go że należy to wysłać do firmy kurierskiej która uszkodziła przedmiot w tym przypadku lampę w korespondencji email napisał mi że wie że kurier uszkodził paczkę pomimo to za jakiś czas.wysłał mi kopie tych dokumentów i zażądał zwrotu pieniędzy za zniszczony towar .
ja jako sprzedawca nie mogę starać się o odszkodowanie za zniszczoną paczkę
bo klient ją odebrał i jest jego własnością
a kupujący odmówił złożenia reklamacji w firmie kurierskiej i chce odstąpić od umowy CO JA MAM ZROBIĆ proszę o poradę
Witam czy dozwolony jest zapis w regulaminie mówiący o tym,ze można zwrócić towar w ciągu 14 dni, ale w nie przekraczalnym terminie 2 dni od otrzymania paczki należy poinformować sprzedającego o chęci zwrotu?
Dzień dobry,
oczywiście, że taki zapis nie jest dozwolony 🙂 Od momentu odebrania towaru kupionego w sieci ma Pan/i 14 dni na zgłoszenie faktu odstąpienia od umowy i nie można w żaden sposób tego terminu skrócić, o czym mówi nowa ustawa o prawach konsumenta -> http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/2076_u.htm
Pozdrawiam serdecznie,
Witam,
zwróciłem pełnowartościowy towar w ciągu 14 dni od daty jego odebrania, niestety nie sformułowałem oświadczenia o rezygnacji z umowy. Czy to ozancza, że pieniądze za towar przepadły? Czy zostało jeszcze jakieś pole manewru? Pozdrawiam
witam, sprzedałam kilka krzeseł, kupujący sam zaproponował że zleci kuriera na swój koszt, ustalone było że wystarczy krzesła zafoliować streczem. Zaczęły pojawiać się problemy, okazało się muszą być jednak obłożone kartonami, a później jeszcze że zafoliowane kolejny raz ciemną folią. Do finalnej transakcji nie doszło, gdyż pani stwierdziła że nie jest jednak w stanie zlecić kuriera który odebrał by te krzesła. Zwracając pieniądze mogę odliczyć koszty związane z pakowaniem, skoro nie były one ustalone na początku, a do transakcji nie doszło z winy kupującego?
Jeśli jest Pan przedsiębiorcą, a klientka konsumentem i umowa została zawarta na odległość (np w sklepie internetowym), ma ona prawo odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. Jeśli klientka nie jest konsumentem, nie ma prawa odstąpienia od umowy, chyba że regulamin lub umowa na to zezwalają. W przeciwnym przypadku mogą Państwo umowę rozwiązać za rozliczeniem kosztów i wtedy będzie możliwe odliczenie kosztów poniesionych przez Pana w celu wykonania umowy.
Witam. Mam takie pytanie. Klient chce zwrócić towar – czym ma go odesłać ? tym czym dostał np. kurier , tym czym mu się będzie widzało – cyt. „nie chce mi się na poczte chodzić to zamówcie mi kuriera” , czy najtańszą możliwą opcją dostarczenia towaru. Tak mam zapisane na stronie w regulaminie. Zaznaczam że to reklamacja – niezgodność towaru z opisem – więc ponosze również koszty zwrotu. Dziękuje za odp.
Panie Grzegorzu, Klient zwraca/reklamuje towar we własnym zakresie. To w jego interesie pozostaje wybór wysyłki towaru, ponieważ to on będzie za nią płacił. Pan ponosi koszty przesyłki tylko w jedną stronę, nie w obie. Pozdrawiam,
A czy mgłbym prosić o jakąś podstawe prawną na którą moge się powołać ? Allegro lansuje teze , że jeśli coś jest reklamowane , to sprzedający ponosi koszt zwrotu od klienta.
Witam
kupilem przedmiot od sprzedawcy, probuje go zwrocic, ale sprzedawca twierdzi ze nie moze przyjac towaru ze wzgledu na to ze zakup byl dokonany na fakture, jestem osoba prywatna, sprzedawca to sklep, czy sa podstawy do nie przyjecia odstapienia od umowy?
Witam serdecznie. Mam problem i pytanie chyba dość nietypowe:) sprzedaje na jednym z portali rekodziela towary które wykonuje. (Np.rysunek portret, dywan itp.) Jest w opisie informacja ze będzie to wykonana praca. Klient zamówił na portalu produkt opłacił, towar został wysłany zgodnie z życzeniem w terminie. Dwukrotnie nie odebrał przesyłki. Zostałam narażona na koszty zwrotów wysyłki ponownej.w tym momencie jest pytanie: czy klient może zarządzać zwrotu pieniędzy? Teoretycznie nigdy nie odebrał przesyłki i został produkt wykonany .jak to wygląda? Pozdrawiam!
Analizując powyższą sytuację warto zauważyć, iż jeżeli sprzedawca wysłał do konsumenta towar, a ten odstąpił od umowy przed jego odbiorem, to konsument powinien ponieść odpowiedzialność finansową do wysokości kosztów, jaką poniósłby przy odstąpieniu od umowy po odbiorze przesyłki. Oznacza to, że konsument powinien zwrócić przedsiębiorcy koszty odesłania towaru „w drugą stronę” (art. 34 ust. 2 u.p.k.), a także różnice w koszcie przesyłki do konsumenta, jeżeli wybór dokonany przez niego nie był najtańszy z oferty przedsiębiorcy (zgodnie z zasadą określoną w art. 33 u.p.k.).
Prawo do odstąpienia od umowy przysługuje przez okres – od momentu złożenia zamówienia, aż do upływu 14 dni, liczonego od objęcia w rzeczy w posiadanie. To właśnie ww. termin dwóch tygodni stanowi dla konsumenta jedyne ograniczenie czasowe uniemożliwiające złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
W świetle powyższego uznać należy, iż nieodebranie wysłanej przez Panią przesyłki z zamówionym przez klienta towarem oznacza popadnięcie tego klienta względem Pani w zwłokę, co z kolei prowadzi do zastosowania przepisu art. 491 § 1 K.c.
Art. 491. § 1. Jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również bądź bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki”.
W takiej sytuacji powinna Pani wezwać klienta pisemnie do odebrania zamówionego towaru w wyznaczonym przez Panią terminie pod rygorem odstąpienia przez Panią od umowy i żądania naprawienia Pani szkody w postaci opłacenia kosztów przesyłki powrotnej od klienta (koszt wysłania towaru do klienta, jeżeli był wliczony w usługę lub pokryty przez klienta, nie stanowi Pani szkody), co z kolei w razie niewykonania tego obowiązku przez klienta będzie skutkowało skierowaniem przez Panią sprawy na drogę sądową.
Wskazać należy również, iż nie ma Pani obowiązku ponownego wysyłania towaru na adres klienta, skoro już dwa razy klient tej przesyłki nie odebrał. Dlatego też w takiej sytuacji powinien on – co do zasady – odebrać towar od Pani osobiście, chyba że klient opłaci koszt powtórnej wysyłki, a Pani wyrazi na to zgodę
Natomiast po bezskutecznym upływie wskazanych przez Panią terminów będzie Pani mogła sprawę skierować do sądu, w tym również w trybie postępowania elektronicznego przed e-sądem.
art. 27 u.p.k., zgodnie z którą konsument powinien przez cały okres związania umową – aż do końca upływu 14 dni, liczonego od objęcia rzeczy w posiadanie – musi mieć możliwość złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość.
Na dopuszczalność takiej interpretacji wskazuje również Motyw 40 Dyrektywy 2011/83/UE, zgodnie z którym:
W przypadku umów sprzedaży okres na odstąpienie od umowy powinien wygasać po upływie 14 dni od dnia, w którym konsument lub osoba trzecia inna niż przewoźnik i wskazana przez konsumenta wejdzie w fizyczne posiadania towarów. Ponadto konsument powinien mieć możliwość skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy przed wejściem w fizyczne posiadanie towarów.
Czy odstępując od umowy należy z wrócić wszystkie zakupione artykuły?
Konkretny przykład:
Kupiłem 15 opakowań kafelek. Chciałbym zwrócić 5 z nich.
Kafle nie użyte, nie zniszczone w oryginalnych opakowaniach.
michał
Trzeba mieć dużą cierpliwość żeby prowadzić sklep internetowy. Mój brat sprzedaje kołdry, pościele itp. i ludzie po kilku dniach spędzonych pod pościelą mówią np. że jest za ciepła, albo niemiła w dotyku i chcą oddawać produkt.
Witam
Klient odeslal sprzęt w nie oryginalnym kartonie, do tego rozkręcił go na dwie części żeby spakować towar do mniejszego kartonu, Towar uległ uszkodzeniu bo był źle spakowany. Co powinienem zrobić ??
W przypadku uszkodzenia przesyłanego towaru w pierwszej kolejności odpowiedzialność ponosi przewoźnik. Należy wtedy przy odebraniu przesyłki spisać protokół szkody. Przewoźnik może zwolnić się od odpowiedzialności jeżeli wykaże, że towar uległ uszkodzeniu z przyczyn leżących po stronie nadawcy lub odbiorcy. W tym ostatnim przypadku:
Jeśli konsument wykonuje ustawowe prawo odstąpienia od umowy, może Pan zmniejszyć zwracane mu płatności o kwotę odpowiadającą zmniejszeniu wartości rzeczy. Jednak w każdym przypadku należy zwrócić koszty dostarczenia rzeczy w wysokości najtańszego zwykłego sposobu dostarczenia oferowany przez Pana.
Jeśli klient wykonuje uprawnienia z tytułu rękojmi może Pan nie uznać jego reklamacji. W razie ewentualnego sporu sądowego, jeśli sprzedał Pan towar jako przedsiębiorca osobie fizycznej będącej konsumentem, w przypadku stwierdzenia wady fizycznej przed upływem roku od wydania rzeczy, istnieje domniemanie, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili wydania rzeczy kupującemu. Jeśli klient nie jest konsumentem to na nim spoczywa obowiązek udowodnienia, że wady rzeczy istniały w chwili wydania mu tej rzeczy.
Witam. Chcialam zapytac czy jezeli kupie kilka rzeczy u jednego sprzedawcy przez internet to kazdy z nich to zawarcie osobnej umowy kupna na odleglosc. Jezeli chce zwrocic czesc towaru (nie caly) to czy sprzedawca musi zwrocic mi koszt za wysylke towaru choc nie zwracam calosci zgodnie ze zwrotem kosztow wysylki
Witam.
Czy jezeli zakupie przedmiot z konta prywatnego na Allegro, lecz poprosze o wystawienie FV na firme (dane firmy nie zawieraja moich danych osobowych), czy wowczas obowiazuje mnie prawo do zwrotu w ciagu 14 dni zakupionego towaru?
Jezeli zakupie towar z konta prywatnego na Allegro, lecz w momencie zakupu (z jakichkolwiek przyczyn) nie poprosze o wystawienie FV i otrzymam paragon, czy moge zadac wystawienia faktury po otrzymaniu towaru? Co w takiej sytuacji z opcja zwrotu zakupionych przedmiotow?
Pozdrawiam
Witam
Mam pytanie, klient kupił od nas drogie klocki hamulcowe do bardzo specyficznego pojazdu podając dokładne dane auta jednak gdy próbował je założyć okazało się że produkt nie pasuje – winę poniósł w 100% klient podając błędną specyfikę pojazdu.
Na zakup wystawiliśmy fvat ponieważ klient podał dane osobowe ale do tego dodatkowo NIP. Klient chce odstąpić od umowy pomimo tego, że pisemnie sam przyznał się do popełnienia błędu w zamówieniu. Produkt był wytworzony na zamówienie klienta. Czy jako firma musimy przyjąć odstąpienie od umowy?
Z góry dziękuję za informację.
Jeśli sprzedali Państwo towar jako przedsiębiorca osobie fizycznej będącej konsumentem, klient ma prawo odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Towaru nie można uznać za rzecz wyprodukowana według specyfikacji konsumenta, co uzasadniałoby brak prawa odstąpienia od umowy. Taka rzecz musi być wytworzona indywidualnie, posiadać cechy odróżniające od wszystkich innych tego typu rzeczy lub być wytworzona na podstawie podanych przez klienta wyraźnych parametrów; wyłączenie odstąpienia musiałoby być także określone w umowie. W podanej przez Pana sytuacji rzecz nie została wytworzona w powyższy sposób, a jedynie wybrana spośród rzeczy wytworzonych przez producenta na podstawie danych identyfikacyjnych, które podał klient. Mają więc Państwo obowiązek przyjąć odstąpienie, jeśli klient jest konsumentem. Jeśli klient jest przedsiębiorcą, nie przysługuje mu wyżej opisane prawo odstąpienia bez podania przyczyny.
Odstąpienie jest również możliwe w przypadku skorzystania przez klienta z takiego uprawnienia w ramach rękojmi gdyby rzecz miała wady. Jeśli sprzedali Państwo towar jako przedsiębiorca osobie fizycznej będącej konsumentem, w przypadku stwierdzenia wady fizycznej przed upływem roku od wydania rzeczy, istnieje domniemanie, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili wydania rzeczy kupującemu. Jeśli klient nie jest konsumentem to na nim spoczywa obowiązek udowodnienia, że wady rzeczy istniały w chwili wydania mu tej rzeczy.
Witam serdecznie ,
Zakupiłem towar na fakturę VAT , odebrałem go 5.01, dzisiaj poprosiłem o wymianę na ten sam model w innym kolorze – zostałem poinformowany , ze w świetle regulaminu ( i tu pytanie czy w świetle rownież prawa ) jako, ze zakup był na firmę nie jestem Konsumentem przez co odstąpienie od umowy ( wymiana rownież ) jest niemożliwa..
Jeśli kupił pan towar jako przedsiębiorca, nie przysługuje Panu zastrzeżone dla konsumenta ustawowe prawo odstąpienia od umowy, chyba że sprzedawca taką możliwość jak odstąpienie lub wymiana towaru przewiduje w regulaminie lub w umowie.
Witam, czy jeżeli kupiłam przedmiot od osoby prywatnej, która powinna mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą bo sprzedaje hurtowo (po kilka rozmiarów/sztuk kurtek) to przysługuje mi zwrot? Chciałabym zwrócić kurtkę bo po 1wsze jest za duża a sprzedający nie może mi jej wymienić bo nie ma odpowiedniego rozmiaru. Pani powiedziała, że mi nie wymieni. Powinna? W aukcji nie było napisane nic o zwrocie, ale wydawało mi się, że skoro miałam wybór kolorów i rozmiarów to kupuję z jakiegoś sklepu.
że nie przyjmuje zwrotów* błąd, przepraszam.
Pani Klaudio,
niestety – jeśli kupiła Pani towar od osoby prywatnej to nie chroni Pani ustawa o prawach konsumenta. Prawo 14 dni na odstąpienie od umowy przysługuje wyłącznie tym konsumentom, którzy kupili towar przez internet od OSOBY FIZYCZNEJ (tj. od firmy, sklepu itp.). Jeśli zakupiła Pani przedmiot od osoby prywatnej, ta ustawa tutaj nie obowiązuje, zatem decyzja o przyjęciu zwrotu zależy wyłącznie od danego sprzedawcy. Jeśli twierdzi on, że nie ma takiej możliwości to niestety nie można powołać się na żadną ustawę, paragraf czy zapis.
Proszę zawsze zwracać uwagę od kogo kupuje Pani przedmiot, czytać regulamin sklepu internetowego (bądź aukcji), stronę o mnie itp. Wszystkie wątpliwości należy rozwiewać jeszcze przed zakupem, bo potem może być za późno.
Pozdrawiamy.
Miałam podobną sytuację, jeśli nie identyczną. Na Allegro roi się oczywiście od takich sprzedawców. Nie bywam złośliwa, natomiast nie jeśli ktoś ze mną ewidentnie pogrywa. Mianowicie sprzedaż towarów na szeroką skalę, różnych rozmiarówek, nowych produktów – profesjonalnie przygotowane aukcje – jednak „zwrotów nie przyjmujemy bo nie jesteśmy Firmą”. Dokonując zakupu byłam przekonana, że kupuję w Sklepie internetowym (nigdy nie kupuję od osób prywatnych). Jakież było moje zaskoczenie, kiedy po otrzymaniu towaru i chęci jego zwrotu (otrzymałam trefny towar, zupełnie niezgodny z opisem) – po przesłaniu Oświadczenia o Odstąpieniu otrzymałam informację, że dokonałam zakupu u osoby prywatnej i prawo zwrotu mi nie przysługuje. Napisałam do Sprzedającego, że w takim razie Urząd Skarbowy po przeanalizowaniu wszystkich aukcji na Allegro Sprzedającego niech rozstrzygnie, czy powinien prowadzić on działalność gospodarczą i umożliwiać zwroty, czy też nie. Bardzo szybko „osoba prywatna” stała się jednak Firmą, z tym, że „zapomniała” przesłać paragonu. Chętnie także przyjęli zwrot. Powtórzę – nie lubię być złośliwa, ale uczulam także wszelkich innych konsumentów, żeby nie dawali sobą bezpodstawnie manipulować. Jeśli ktoś wobec mnie nie jest fair – dlaczego ja mam być fair wobec niego. Pomijam już fakt, że w takiej sytuacji (ktoś ewidentnie sprzedaje na skalę działalności gospodarczej – nie ma jej jednak celowo zarejestrowanej) – czy obowiązkiem konsumenta nie powinno być a może jest ? poinformowanie w takiej sytuacji właściwych Organów. W naszej sytuacji w kraju jestem w stanie wszystko zrozumieć. Przedsiębiorcy – zwłaszcza Ci mniejsi nie mają łatwo, dlatego ostatecznie nie zareagowałam. Chamstwo jednak w nadużywaniu prawa, przez co poniektórych tych Sprzedawców jest masakryczne i nie powinno być tolerowane. Sprzedawco, jeśli już sprzedajesz na większą skalę, zwłaszcza trefny towar – łamiesz prawo i nie płacisz podatków – umożliwiaj chociaż zwroty !!
W opisanej przez Panią sytuacji sprzedawcę można uznać za przedsiębiorcę, ponieważ spełnia jego cechy na gruncie kodeksu cywilnego. Nie ma znaczenia czy jest zarejestrowany jako przedsiębiorca i czy w taki sposób się określa. Przysługuje więc Pani jako konsumentowi prawo do odstąpienia od umowy, bez podania przyczyny. Sprzedawca ma obowiązek zwrotu ceny i kosztów przesyłki. Kwestię zawiadamiania właściwych organów o zachowaniach sprzedawcy niezgodnych z prawem pozostawiamy decyzji klientów.
Witam
ad.: cyt.:”Ważne! Konsumentem zgodnie z kodeksem cywilnym jest osoba fizyczna (a nie np. spółka, czy stowarzyszenie) dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.”
Moze to banalne, ale chcial bym byc do konca pewny. Jako sklep, dokonalem
sprzedazy przez internet okreslonego towaru, kupujacym byla firma (spolka cywilna).
Towar zostal wyslany terminowo, FV dolaczona byla do paczek. Klient towar odebral. Po 7 dniach, od daty odbioru, otrzymuje e-mail od firmy kurierskiej, ze sa do mnie dwie paczki, po sprawdzeniu, okazuje sie, ze ta wlasnie firma, wyslala do mnie dwie paczki – w taki sam sposob, jak my wyslalismy je do nich.
Nie otrzymalem od Klienta zadnej informacji o ew. zwrocie (e-mail, telefon, pismo..) – nic.
W cytowanej tresci, napisane jest, ze Konsumentem, zgodnie z kodeksem cywilnym jest osoba fizyczna – tu mamy do czynienia ze spolka cywilna, czy oznacza to,
ze firma, ktorej sprzedalismy towar, nie jest konsumentem (w mysl rzeczonego
zapisu) i nie ma podstaw do dokonania zwrotu towaru, czyli nasza dobra wola jest ew. uznanie zwrotu?
I kwestia druga: napisane jest, ze na zwrot jest 10 dni, u nas jest 14 dni (nowe
wymogi prawne), ale nigdzie nie moge znalezc zapisu, czy mowimy o dniach roboczych czy kalendarzowych… jak ma sie do tych dni sytuacja, np. swiat, gdzie pod rzad moga by nawet 3-4 dni ustawowo wolne od pracy.
Prosze o konsultacje.
Piotr Sobczynski
1. Należy uznać, że wspólnicy spółki cywilnej są przedsiębiorcami, a więc nie przysługuje zastrzeżone dla konsumenta ustawowe prawo odstąpienia od umowy.
2. Należy przez to rozumieć 14 dni kalendarzowych. Jeśli jednak koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa dnia następnego. Trzeba też pamiętać, że sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Witam, jestem przedsiębiorca sprzedaje tylko rzeczy używane (części do laptopow) ktoś dokonał u mnie zakupu na aukcji był określony konkretny model płyty (rev 2.0). Kupujący chce odstąpić od umowy bo jednak ma inny model płyty (rev 2.4) Czy muszę się na to zgadzać? )
Jeśli kupujący jest konsumentem, może odstąpić od umowy bez podania przyczyny, a więc również w opisanej sytuacji, w terminie 14 dni od objęcia rzeczy w posiadanie.
Witam,
Chcę otworzyć sklep producenta AGD (odkurzacze automatyczne).
W sklepie online również będą oferowane akcesoria zużywalne do tych urządzeń (szczotki / pędzelki sprzątające, kółka itp.), które w przypadku uruchomienia i użycia takiego urządzenia do pierwszego sprzątania z pewnością będą nosiły ślady użytkowania.
Jeżeli konsument uruchomi taki odkurzacz, który posprząta mu dom a później w ramach terminu 14 dni na odstąpienie od umowy odeśle takie urządzenie ze śladami użytkowania, czy mogę odliczyć mu koszt wymiany tych akcesoriów na nowe ze względu na ślady użytkowania / użytkowanie przekraczające zwykły zarząd.
Dodam, że w regulaminie sklepu zawrę klauzulę, że „uruchomienie urządzenia powodujące ślady jego użytkowania, będzie uznane za użytkowanie ponad zwykły zarząd, co może rodzić podstawę do podstawy zwrócenia się o koszt utraty wartości zużytych akcesoriów takich jak koła, szczotki czy obudowa wedle cen akcesoriów”.
Pozdrawiam, Tomasz
Panie Tomaszu,
zgodnie z ustawą o prawach konsumenta, Sprzedawcy przysługuje prawo do żądania odszkodowania za dokonane przez konsumenta „zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy, chyba że przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy zgodnie z wymaganiami art. 12 ust. 1 pkt 9.” – więcej na ten temat przeczyta Pan w naszym artykule https://prokonsumencki.pl/blog/konsument-ma-prawo-korzystac-z-towaru-przed-odstapieniem-od-umowy-tylko-tak-jak-robilby-to-w-sklepie-stacjonarnym/.
Zgodnie z przedstawionymi w nim wytycznymi Komisji Europejskiej – faktycznie użycie sprzętu AGD stanowi już przekroczenie dozwolonego stopnia sprawdzenia, którego ma prawo dokonać konsument – a więc takiego, jakie mogłoby mieć miejsce w sklepie stacjonarnym (w którym to konsument nie ma możliwości poodkurzania odkurzaczem przed dokonaniem zakupu).
Jeśli konsument więc odkurzacza wyraźnie użyje, będzie przysługiwało Panu prawo do żądania odszkodowania za zmniejszenie wartości rzeczy – co istotne jednak, sugerujemy nie zawierać zapisu o dokładnych skutkach takiego użycia z góry (niesie on ze sobą duże ryzyko uznania go za klauzulę niedozwoloną, ponieważ stopień zmniejszenia wartości produktu powinien być każdorazowo ustalany indywidualnie dla danej sytuacji) – a powołanie się na obowiązujące przepisy, jeśli taka sytuacja rzeczywiście zaistnieje.
W razie pytań, pozostaję do dyspozycji.
Ja ostatnio miałem taką sytuację…
Wysłałem klientowi towar który jednak został zwrócony przez pocztę gdyż klient podał błędny adres wysyłki… Zapłaciłem za przesyłkę w jedną stronę. Teraz żeby towar z poczty odzyskać muszę też zapłacić w drugą (za zwrotkę). Szanowny klient gdy dowiedział się o tym że aby otrzymać towar konieczna będzie dopłata (żeby nadać przesyłkę drugi raz) odstąpił od umowy.
Wiem że w świetle prawa mam obowiązek oddać mu całość pieniędzy a dopiero później domagać się od niego zwrotu kosztów jakie ponieśliśmy z tytułu zwrotnej przesyłki – Teoretycznie koszt zwrotu towaru ponosi kupujący jednak nie mamy prawa jako sprzedawcy potrącić tych kosztów od kwoty którą musimy zwrócić klientowi.
Moje pytanie brzmi… W jaki sposób i na jakiej podstawie prawnej mogę domagać się od klienta zwrotu poniesionych kosztów, które jakby na to nie patrzeć wystąpiły z jego winy i niedbalstwa.
W takiej sytuacji klient ponosi koszty zwrotu rzecz. Aby było możliwe potrącenie, Pana wierzytelność z z tego tytułu musi być wymagalna. Aby do tego doprowadzić należy wezwać klienta np przez e-mail do jej zapłaty w określonym terminie (np 7 dni). Jeśli w tym terminie klient nie zapłaci kosztów zwrotu rzeczy, potrącenie stanie się możliwe. Wtedy może Pan zwrócić klientowi płatności od niego otrzymane pomniejszone o koszty zwrotu.
Wystawiłam na sprzedaż torebkę zakupiona w outlecie nowa z metka, wykonałam samodzielnie zdjecia torebki która nie miała żadnych wad. Po sprzedaniu torebki, kupująca twierdzi ze torebka jest uszkodzona i metka jest z czegos innego a nie z torebki. Oczywiscie domaga sie zwrotu pieniędzy. Nie wiem co robić w takiej sutuacji jako kupujący (osoba prywatna). Torebkę wysłałam bez wad, po czym kupująca wysyła mi zdjęcie torebki z kilkoma małymi dziurkami, których przed wysłaniem do kupującej nie było. Od początku kupująca cos kręci, prosząc mnie o obniżenie ceny, tłumaczyć sie surowym mężem. Czy w takiej sytuacji mam obowiązek zwrócić pieniądze kupującej? Transakcja byla zawarta na portalu olx i kupująca dokonała przedpłaty na konto. Z góry dziękuje za odpowiedz.
Jeśli rzecz sprzedana nie miała wad, kupującemu nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy. Nie musi Pani zwracać klientce pieniędzy. Jeśli nie będzie zgadzała się Pani z oceną stanu torebki w chwili sprzedaży, może wystąpić na drogę sądową. Jeśli przy sprzedaży rzeczy nie działała Pani jako przedsiębiorca, przy ewentualnym sporze sądowym to na klientce spoczywałby obowiązek udowodnienia, że wady rzeczy istniały w chwili wydania jej rzeczy. Jeśli działała Pani jako przedsiębiorca przy sprzedaży rzeczy, a kupująca jest konsumentem, w przypadku stwierdzenia wady fizycznej przed upływem roku od wydania rzeczy, istnieje domniemanie, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili wydania rzeczy kupującemu.
Witam
Noszę się z zamiarem otwarcia sklepu internetowego z dosyć drogim asortymentem. Nie jestem w stanie zakupić i magazynować towaru, więc chcę to zrobić na zasadzie, że po zakupie produktu przez konsumenta będę dopiero zamawiał dany towar w hurtowni. Oczywiście poinformuję w opisie, o wydłużonym okresie oczekiwania, z tym że chciałbym uniknąć w jakiś sposób możliwości 14 dniowego zwrotu, bo hurtownia towaru ode mnie już nie przyjmie. Czy można w takiej sytuacji zastosować jakiś punkt np. typu, że towar tylko na zamówienie, bez możliwości zwrotu albo jakikolwiek inny?
Szanowny Panie,
niestety, w przypadku sprzedaży na rzecz konsumentów nie istnieje możliwość wyłączenia prawa do zwrotu z powodu, iż towar jest sprowadzany od hurtownika specjalnie dla danego klienta.
Podobne rozwiązanie byłoby sprzeczne z prawem konsumenckim, natomiast zapisanie go np. w regulaminie sklepu – stanowiłoby klauzulę niedozwoloną.
A do czego się tyczy wyjątek od prawa odstąpienia od umowy? „Prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:
świadczenie usług, jeżeli Sprzedawca wykonał w pełni usługę za wyraźną zgodą konsumenta, który został poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po spełnieniu świadczenia przez Sprzedawcę utraci prawo odstąpienia od umowy
Chodzi o usługę np. położenie parkietu? Czyli wykonanie dla kogoś określonej pracy? Nie tyczy się to sprzedaży towaru?
Panie Michale,
dokładnie – nie tyczy się to sprzedaży towaru. Jeśli oferuje Pan produkty dla konsumentów nie może wyłączyć Pan prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość.
Pozdrawiam,
Ostatnie jeszcze pytanie żeby się już do końca upewnić Towary przecenione z wyprzedaży też muszę objąć tą klauzurą ? Nie mogę zaznaczyć, że towar przeceniony nie podlega zwrotowi?
Panie Michale,
krótko mówiąc – nie ma takiej opcji. Wtedy każdy sprzedawca internetowy „przeceniłby” towar w sklepie o co najmniej złotówkę i w ten sposób wyłączona zostałaby możliwość zwrotu towaru dla wszystkich konsumentów 🙂 Ustawa o prawach konsumenta, która weszła w życie z dniem 25 grudnia 2014 roku, przyznaje wszystkim konsumentom prawo 14 dni do odstąpienia od umowy zawartej na odległość bez podawania przyczyny, a w przypadku, gdy sprzedawca nie poinformuje wyraźnie o takim prawie, przedłuża się ono do roku.
Pozdrawiam,
Witam, zwracam się z ogromną prośbą o pomoc. Dnia 20.10 dokonałam zakupu u osoby prywatnej na kwotę blisko 800zł. Kwestie sprzedazy byly ustalane drogą mailową. Wczesniejsze transakcje u w/w osoby, zawsze konczyly sie pomyslnie. Przelalam więc nalezność na konto sprzedającej. Towar zostal wyslany, niestety paczka została zagubiona przez firme przewozową. Niestety sprzedająca uchyla się od zwrotu należnosci, uzalezniając jej zwrot od rozpatrzenia reklamacyjnego firmy przewozowej. Niestety ta, nie jest skora do wyplaty odszkodowania, pomimo, iz paczka byla ubezpieczona. Sprawa ciągnie się już ponad miesiąc, rozpaczliwe próby odzyskania pieniedzy nie zdają egzaminu, a sprzedająca pokpiewa z moich działań. Dowiedziałam się od firmy przewozowej, że sprzedająca ubiega się o odszkodowanie 4500zł za zaginioną przesyłkę, pomimo, iz ubezpieczenie opiewało na kwote 2000zł. Klarowny jest więc fakt, iż chce się wzbogacić. Bardzo prosz ę o pomoc, kto jest w tym wypadku odpowiedzialny za zagubienie przesyłki, czy sprzedająca powinna mi zwrócić należność? Na jakich paragrafach mogłabym ewentualnie sie oprzeć? Jestem w tej sytuacji osobą poszkodowaną, gdyż nie otrzymałam ani towaru, ani zwrotu wpłaty.
Witam prosze o pomoc.
Dnia 6.11 zakupilam towar u osoby prywatnej przez Allegro.
Dnia następnego dokonałam wplaty, a sprzedająca poinformowala, ze nada przesylke do 2h.
Niestety tego nie zrobila, i od tamtej chwili momentu, jestem zwodzona w kwestii nadania paczki, sprzedajaca deklarowala wysylke w dniu kolejnym, pozniej po 2tyg, a teraz po 30 dniach.
W dniu dzisiejszym tj 26.11 wyslalam listem ZPO wezwanie do wydania towaru w terminie do 27.11. Poinformowalam rowniez iz po tym terminie odstepuje od umowy i wyznaczam czas 3 dni na zwrot naleznosci.
Niestety sprzedajaca wciaz uchyla sie od odpowiedzialnosci i pokpiewa z moich dzialan.
Prosze o pomoc co moge zrobic w tym wypadku, na jakich paragrafach sie oprzec, jak wyglada kwestia odstapienia od umowy i jaki czas przysluguje sprzedajacej nawysylke towaru. Nie ukrywam, ze pierwszy raz spotkalam sie z tak ignorancka postawa wobec klienta.
Witam,
Prowadzę sprzedaż internetową . Chciałbym zapytać czy prawo do zwrotu towaru przysługuję w przypadku produktów odcinanych od większej ilości? NP. sprzedaję tkaninę na metry bieżące. Muszę odciąć dla klienta 3,15mb z dużej belki o dł 50mb. Po zwrocie takiej ilości nie jestem w stanie z powrotem „przyszyć” tego do dużej belki i prawie na pewno nie znajdę nowego klienta na dokładnie tą samą ilość danej tkaniny. Więc ponoszę znaczne koszty w takim przypadku.
Pozdrawiam.
Szanowny Panie,
niestety nie jesteśmy w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione przez Pana pytanie. Potencjalnym wyjątkiem od prawa odstąpienia od umowy, który mógłby zostać zastosowany w opisanej przez Pana sytuacji dot. tzw. nieprefabrykatów, a więc rzeczy wyprodukowanej według specyfikacji konsumenta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb (art. 38 pkt 3 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta).
Jak wskazałem na wstępie nie jestem w stanie w 100% stwierdzić, że wskazany przepis znajdzie zastosowanie. W takich sytuacjach zalecam udać się do radcy prawnego albo adwokata w celu przygotowania specjalistycznej, wyczerpującej opinii prawnej.
Z wyrazami szacunku,
Witam, kupiłem zlew przez internet, niestety nie był odpowiedni, kupując zlew można było wybrać czy ma być jeden czy dwa otwory pod kran. Zlew nie był używany, po dwóch dniach od otrzymania przesyłki odesłałem na swój koszt do sprzedawcy wraz z pismem o odstąpieniu umowy. Sprzedawca napisał że nie może zwrócić pieniędzy bo zlew ma dziurę wywierconą przez niego. I że mam sobie po ten zlew przyjechać 400 km. do ich magazynu. Co teraz mam zrobić ??
Nadmieniam że kupiłem już inny zlew.
Szanowny Panie,
dziękujemy za zapytanie, jednak musimy poinformować, że nasz serwis nie świadczy pomocy na rzecz konsumentów (jak sama nazwa wskazuje, jest to centrum sprzedawcy). Dlatego nie pozostaje nam nic innego jak odesłać Pana do Rzecznika Praw Konsumenta odpowiedniego dla Pana miejsca zamieszkania. Listę rzeczników może Pan sprawdzić pod tym adresem: http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php Pozdrawiamy!
czy jezeli kupilam na aukcji allegro towar od osoby prywatnej w drodze licytacji przysluguje mi prawo do zwrotu towaru?
Niestety, ustawa o prawach konsumenta nie ma tutaj zastosowania, bo sprzedaż nie odbyła się w modelu B2C (tj. firma – konsument). Prawo zatem nie chroni Pani w tej sytuacji – wszystko zależy od dobrej woli sprzedającego, którym jest osoba prywatna. Dodatkowo jednak, jeżeli towar został zakupiony w drodze licytacji – proszę sprawdzić regulamin Allegro, ponieważ jeszcze niedawno był w nim zapis, że przedmioty zakupione w drodze licytacji nie podlegają zwrotowi.
Pozdrawiam,
ile dni ma konsument na poinformowanie o zwrocie 10? czy 14? w wielu miejscach jest informacja o 10dniach a na allegro ten termin jest podany jako 14dni…
sprawa druga czy mam obowiązek przyjąć używany sprzęt, dokładniej KONSOLĘ do gier PS4, kupujący kupił sprzęt poużywał kilka razy i teraz chce zwrócić, dodatkowo podłączył sprzęt do sieci internetowej, gdzie dany sprzęt zostaje automatycznie zarejstrowany – jego pierwsze użycie i od tego czasu producent liczy gwarancje.
Panie Macieju,
co do pana pierwszego pytania, konsument ma 14 dni na poinformowanie o odstąpieniu od umowy. Należy pamiętać, że w przewidzianym ustawą z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta 14-dniowym terminie konsument musi jedynie złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Oświadczenie to może być złożone w dowolnej formie. Przypominamy, że powyższy termin liczony jest, co do zasady, od momentu odebrania towaru przez konsumenta.
Jeśli zaś chodzi o drugie pytanie, sprawa nie jest tak prosta. Po pierwsze, ma Pan obowiązek przyjąć zwrot towaru. Ewentualnie, po jego przyjęciu, może Pan wystosować pismo do konsumenta z informacją o tym, że domaga się Pan odszkodowania za zmniejszenie wartości rzeczy. Ta sprawa jest jednak na tyle ocenna, że nie pomożemy Panu nie znając konkretów itp. Trzeba byłoby się z pewnością zastanowić czy podłączenie konsoli do internetu i połączenie się z siecią wykracza poza zakres dozwolonego użytku (zgodnie z ustawą, Konsument ma prawo sprawdzić rzecz tak kupioną online tak, jakby robił to w sklepie).
Nadmienimy tylko, że powyższe wyjaśnienia i odpowiedzi są właściwe jedynie wtedy, gdy sprzedaż odbyła się w modelu B2C (czyli sprzedaż na linii osoba prywatna-konsument). W innym razie, ustawa o prawach konsumenta nie ma zastosowania.
Polecamy lekturę artykułu dokładnie na ten temat w prowadzonej przez nas Akademii Prawa Ecommerce, w którym wyjaśniamy tę kwestię. Z pewnością tam znajdzie Pan więcej informacji -> http://prawoecommerce.pl/zwrot-uzytego-produktu-czy-sprzedawca-musi-go-przyjac-w-ramach-odstapienia-od-umowy/
Pozdrawiamy!
Witam.
Zakupiłem 09-11-2015 na Allegro telefon komórkowy, który dostałem 10-11-2015. Jak się okazało od razu po włączeniu telefon ten gubi zasięg, nie da się z niego zadzwonić, nie dochodzą połączenia, tylko wtedy gdy mam włączony internet. Napisałem o tym wszystkim sprzedawcy w czwartek 12.11.2015 i powiedziałem, żeby mi pomógł coś z tym zrobić. Zwodził mnie, zwodził, aż w końcu dziś stwierdził, że jest to bład mojej sieci i on nic do tego nie ma. Nadmieniam, że sprawdzałem telefon również w innej sieci i jest tak samo. W między czasie poczytałem o tym modelu, konkretnie LG i na forach, aż roi się od tego, że te telefony mają wady fabryczne i nie obsługują niektórych rzeczy min. mają problem z GSM i internetem na raz…. Telefon użytkuję już prawie tydzień, mam folie na wyświetlaczu, ale nie da się z niego korzystać w 100%. Chcę go oddać sprzedającemu, co mam zrobić na co się powołać. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
Michał.
Panie Michale,
chcielibyśmy Panu pomóc, jednak w tej sprawie mamy po prostu za mało informacji. Na przykład, czy kupił Pan telefon od konsumenta (osoby prywatnej) czy też od firmy (osoby fizycznej). Na pierwszy rzut oka widać jednak, że sprawa nie będzie tak prosta do wyjaśnienia, dlatego polecamy Panu kontakt z Rzecznikiem Praw Konsumenta, który ma obowiązek udzielić Panu bezpłatnej pomocy. Na tej stronie znajdzie Pan listę rzeczników – proszę wybrać tego, który jest odpowiedni dla Pana miejsca zamieszkania i tam zasięgnąć darmowej porady -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php
Pozdrawiamy!
Witam.
Jak wygląda odstąpienie od umowy w przypadku sprzedaży szablonów allegro. Szablony są to projekty czyli wykonana usługa przez naszą firmę. Dodam jeszcze, że Klient sam wybiera sobie szablon, który mu się podoba. Czy Klientowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy?
Pozdrawiam MK
Prawo odstąpienia od umowy przysługuje klientowi tylko wtedy jeśli państwo działają jako przedsiębiorca, a klient jest konsumentem. W innym razie prawo odstąpienia nie przysługuje. W pierwszym przypadku prawu odstąpienia nie przysługuje również w trzech sytuacjach opisanych w ustawie o prawach konsumenta, o ile kupujący został o takim wyłączeniu poinformowany. Jest to możliwe, gdyby oferowane przez Państwa szablony uznać za:
świadczenie usług, jeżeli przedsiębiorca wykonał w pełni usługę za wyraźną zgodą konsumenta, który został poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po spełnieniu świadczenia przez przedsiębiorcę utraci prawo odstąpienia od umowy; albo
umowę o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym (czyli np są przesyłane na e-mail), jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa odstąpienia od umowy; albo
umowę w której przedmiotem świadczenia jest rzecz nieprefabrykowana (produkowana nie w sposób masowy, lecz wymagająca indywidualnego wytworzenia), wyprodukowana według specyfikacji (parametrów) konsumenta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych (niebędących typowymi) potrzeb.
Na podstawie podanych przez Państwo informacji nie można jednoznacznie stwierdzić czy oferowane przez Państwo szablony mieszczą się w zakresie powyższych trzech wyjątków.
Witam
Sprzedałem telefon przez internet (firma), który okazał się wadliwy. Klient (osoba fizyczna) odsyłając ten telefon do serwisu (za moim pośrednictwem) nie dostarczył oryginalnego pudełka ani akcesoriów, gdyż tak mu polecono w serwisie producenta. Była to już 4 naprawa telefonu i klient domaga się teraz zwrotu pieniędzy za zakupiony telefon, ale nie zamierza odesłać oryginalnego pudełka ani akcesoriów. Czy mam obowiązek przyjąć od niego ten telefon i wypłacić mu całość kwoty, jaką zapłacił za towar ?
Panie Wojtku,
niestety – mamy za mało informacji. Nie napisał Pan czy Klient reklamował produkt z tytułu rękojmi czy gwarancji. Brakuje też innych, kluczowych kwestii. Chętnie udzielimy Panu pomocy, jednak do tego niezbędne jest doprecyzowanie. Proszę skontaktować się z nami pod numerem telefonu 61-847-55-18, abyśmy mogli indywidualnie wyjaśnić tę kwestię – przy okazji uściślając niektóre aspekty, aby odpowiedź była precyzyjna i poprawna.
Zachęcamy do kontaktu!
Witam,
Zakupiłem (na firmę z fakturą VAT) w pewnej firmie (przez Allegro) urządzenie do sterowania centralnym zamkiem, wg ogłoszenia dostałem opis i schemat jak podłączyć go do swojego samochodu.
Niestety pomimo prób nie udało mi się znaleźć u mnie w samochodzie opisanych kabli etc.
Tak więc poprosiłem sprzedawcę o przesłanie (jeżeli posiada) nowego schematu etc. lub czy mogę odesłać mu urządzenie na co dostałem informację że o odstąpieniu mam wejść na stronę o mnie, gdzie jest napisane: „Możliwość zwrotu towaru w ciągu 10 dni od daty zakupu przysługuje wyłącznie osobom fizycznym, które dokonały zakupu za pośrednictwem kuriera lub poczty. ”
Chciałbym dopytać czy tak w rzeczywistości jest że zwrot może być tylko od osoby fizycznej a firmom ?
Jeżeli jest inaczej na jaki artykuł mogę się powołać?
Ustawowe prawo odstąpienia od umowy przysługuje konsumentowi, a więc osobie fizycznej dokonującej z przedsiębiorcą transakcji niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Jeśli zakupił Pan rzecz dla swojego przedsiębiorstwa, nie jest Pan w opisanej sytuacji konsumentem. Sprzedawca może przewidywać możliwość odstąpienia od umowy innym podmiotom. Klauzula zamieszczona przez sprzedawcę jest niejasna. Jeśli prowadzi Pan jednoosobowo działalność gospodarczą, można to uznać za umowne prawo odstąpienia. Przy takiej interpretacji, mógłby więc Pan od niej odstąpić jeśli termin jeszcze nie upłynął. Z drugiej strony celem sprzedawcy może być ograniczenie odstąpienia tylko do konsumentów. Interpretacja może zależeć od kontekstu w jakim została umieszczona ta klauzula.
Witam,
zajmuję się sprzedażą na allegro, jako firma. Sprzedaję odzież – są to produkty nowe. Otrzymałam właśnie od Klienta zwrot odzieży. Jednak odzież jest na 100% używana ponieważ „śmierdzi” potem. Po otworzeniu opakowania ten nieprzyjemny zapach unosił się w całym pomieszczeniu. Jest to odzież sportowa, używana na boisku, a ten zapach jasno wskazuje, że ktoś właśnie wykorzystał ją w tym celu. Nie mogę już tego towaru przekazać do dalszej sprzedaży, mogę go wyrzucić. Czy muszę przyjąć taki zwrot czy mogę obciążyć kupującego jakimiś kosztami albo zwrócić mu śmierdzące ubranie? Osoba kupująca jest osobą prywatną.
Witam, bardzo dziękuję za to pytanie.
Na wstępie pragnę wskazać, że konsument może sprawdzić charakter, kompletność, cechy czy funkcjonowanie produktu – ale tylko w taki sposób, w jaki mógłby to zrobić w sklepie stacjonarnym. Mając na względzie powyższe, w opisanej przez Państwa sytuacji Konsument mógł odzież przymierzyć, lecz nie powinien jej w żadnym wypadku nosić.
Odstąpienie od umowy złożone przez Klienta jest więc skuteczne, jednakże mogą Państwo dochodzić odszkodowania za zmniejszenie wartości rzeczy. Zakres tej odpowiedzialności powinien być ustalony w oparciu o porównanie wartości rzeczy nowej z wartością rzeczy obliczonej z uwzględnieniem stopnia zużycia. Z pewnością nie mogą Państwo uznać, że rzecz została zniszczona w 100%.
Poniżej przedstawiam procedurę, jaką należy zachować podczas potrącania wierzytelności:
Kiedy Konsument zwróci produkt, a Państwo stwierdzicie ubytek jego wartości, proszę skierować do niego pismo, w którym to wyznaczycie mu termin na zapłatę żądnej przez Państwa kwoty (np. 3 dni) Jeśli w tym terminie klient nie uiści zapłaty, Państwa roszczenie względem niego stanie się wymagalne – dopiero wtedy możecie Państwo potrącić tę kwotę od kwoty, którą zobowiązani jesteście Państwo zwrócić klientowi. O potrąceniu możecie Państwo poinformować klienta, zwracając mu resztę należnej kwoty.
Stąd często najwygodniejszym dla Państwa rozwiązaniem jest właśnie wstrzymanie się ze zwrotem pieniędzy klientowi do momentu upływu terminu na zapłacenie przez niego żądanej kwoty (ułatwia to niejako „windykację” Państwa należności, choć nie jest może wprost przewidziane przez ustawę konsumencką).
W razie dalszych pytań, zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam!
Witam. Na Aukcji wystawiłem konsolę PS Vita. W opisie nadmieniłem że „Nie odpowiadam za wszelkie usterki czy błędy związane z konsolą i nie przyjmuje zwrotów”.
Klient po 5 dniach od kupna napisał że coś się dzieje z prawym analogiem i chce zwrócić mi konsolę. Czy w takim wypadku jestem zmuszony przyjąć konsolę i oddać pieniądze czy jednak nie ma takiej potrzeby? Jestem osobą prywatną i sprzedałem konsole również osobie prywatnej więc nie wiem czy ma on prawo żądać zwrotu pieniędzy czy też nie. Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź.
Zgodnie z zasadą swobody umów, strony umowy mogą dobrowolnie kształtować jej warunki. Wobec czego, jeżeli jako Sprzedawca wyłączył Pan swoją odpowiedzialność za wady towaru, to nie musi Pan przyjmować konsoli oraz zwracać pieniędzy.
Pozdrawiam,
Witam, mam problem z nieuczciwym sprzedawcą internetowym i za wszelką cenę chce mnie on 'zbyć’. Wymagał ode mnie paragonu lub faktury VAT, odpisałem mu że nie mam obowiązku tego dołączyć do zwracanego towaru. Po czym on na to odpisał, że „Obowiązku przedstawiania paragonu czy FV nie ma, jednak jest obowiązek udowodnienia zakupu w inny sposób. Proszę sobie wyobrazić, że mamy wyczyszczoną bazę danych zamówień i nie widnieje Pan w niej.”
Co w tej sytuacji powinienem zrobić, lub odpisać?
Panie Piotrze,
sprzedawca nie może wymagać od Pana paragonu lub faktury jako dowodu zakupu. Czy ma Pan może mail, który potwierdzałby złożone zamówienie? Mail lub jakaś wiadomość od tego sprzedawcy na pewno wystarczy. Jeżeli nie, proszę zwrócić się po pomoc do Rzecznika Praw Konsumentów odpowiedniego dla Pana miejsca zamieszkania. Tutaj znajdzie Pan więcej informacji w tym temacie -> http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php Dodatkowo, polecam lekturę tego artykułu. Na przykładzie Auchan został omówiony przypadek „wymagania” paragonu -> https://prokonsumencki.pl/blog/paragon-moze-ulatwic-zlozenie-reklamacji-wnioski-po-decyzji-zobowiazujacej-uokik-wobec-auchan/
Pozdrawiam,
Serdecznie dziękuje za odpowiedź 🙂 Mam jeszcze tylko jedno pytanie, czy mógłbym? Czy czasem sprzedawca nie myli się w swoim osądzie, myślałem że te 14 dni na zwrot pieniędzy sprzedawca ma od chwili otrzymania oświadczenia [które wysłałem drogą mailową], a nie, że dopiero jak dostanie paczkę? Wysłał mi coś takiego: „Od chwili otrzymania przesyłki jest 14 dni na wydanie decyzji o uznaniu lub nieuznaniu zwrotu, następnie jest czas przeznaczony na zwrot. Data liczona jest od momentu ODEBRANIA PRZESYŁKI, w dodatku zwrot może zostać nie uznany. ”
Pozdrawiam, Piotr.
Panie Piotrze,
owszem, 14 dni na zwrot pieniędzy sprzedawca ma od chwili otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Może się jednak wstrzymać z ich odesłaniem do momentu otrzymania zwracanego towaru. Cytowany przez Pana sprzedawca nie ma racji – racja jest po Pana stronie. Jednakże w razie jakichkolwiek problemów nadal polecam kontakt z Rzecznikiem Praw Konsumenta.
Pozdrawiam,
Witam,
Klientka mojego sklepu twierdzi, że odesłała do sklepu zakupiony u mnie towar. Jednak żaden zwrot do mnie nie dotarł. Ponadto okazało się, że klientka wysłała zwrot pocztą zwykłą (nie poleconą) wiec nie ma możliwości sprawdzenia co się stało z przesyłką.
Co w takiej sytuacji robić?
Ezali
Szanowna Pani,
jeżeli klientka Pani sklepu wysyła towar pocztą ekonomiczną (zwykłą), w której nie ma możliwości potwierdzenia takiej wysyłki – robi to na własne ryzyko. Pani nie ponosi odpowiedzialności w tej kwestii. Przepisy konsumenckie wskazują, że możliwy jest nawet zwrot, gdy konsument prześle/przekaże dowód nadania tej paczki. Jeżeli jednak była to przesyłka zwykła – takiego dowodu nie ma. To konsumentka musi zająć się udowodnieniem, że wysyłka miała miejsce. Nie ukrywamy, że będzie to trudne. Pani w tej sytuacji nie musi się niczym martwić.
Witam, jestem osobą prywatną( nie przedsiębiorcą) i sprzedałam poprzez portal aukcyjny używaną rzecz ( odzież) kontrahentowi ( osobie prywatnej) .
Klient nabył przedmiot w drodze licytacji, zapłacił i otrzymał zakupiony towar.
Po 7 dniach poinformował mnie iż zakupiona rzecz została do mnie odesłana i zarządał zwrotu pieniędzy. Pragnę nadmienić, iż nie podał żadnego powodu swojej decyzji i nie kontaktował się ze mną wcześniej w tej sprawie. Zostałam postawiona przed faktem dokonanym i zastanawiam się czy mam obowiązek przyjęcia przesyłki i zwrócenia kontrahentowi pieniędzy. W aukcji wyraźnie było napisane że jestem osobą prywatną i nie przyjmuje zwrotów, ale klient twardo się upiera… Bardzo proszę o pomoc.
Szanowna Pani,
w przypadku sprzedaży między osobami prywatnymi nie istnieje możliwość odstąpienia od umowy na podstawie art. 27 i następnych ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta. W umowach sprzedaży zawieranych między osobami prywatnymi można dodatkowo wyłączyć odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi (można uznać, że Pani to uczyniła). Z uwagi na powyższe nie ma Pani obowiązku przyjęcia zwrotu.
Gdyby klient bardzo się upierał, to proszę o kontakt – jesteśmy w stanie przygotować odpowiednie pismo wyjaśniające.
Pozdrawiamy!
Witam
Mam klopot .zamowilam towar w internecie , zaplacilam przelewem za produkt i koszt przesylki . Po kilku dniach dostaje informacje mailowo ze produkt jest z wada fabryczna i nie moga mi go wyslac , proponuja inny model itd. ( na stronie bylo kilka sztuk tego produktu) czy ja moge zadac tylko i wylacznie zwrotu gotowki??? kosztowalo to ponad 200zl plus kurier . Co mam zrobic??? jakim paragrafem sie podeprzec ??? pomocy
Szanowna Pani Julio,
jeżeli towar jest dostępny na rynku, to może Pani żądać od Sprzedawcy wykonania umowy w wyznaczonym terminie (np. 7 dniowym) pod rygorem odstąpienia od niej, jeśli Sprzedawca tego nie zrobi. Jeżeli towar jest niedostępny jedynie w danym sklepie internetowym, to Sprzedawca powinien zakupić towar u innego podmiotu i przesłać go do Pani. Oczywiście nie powinno się to wiązać z dodatkowymi kosztami z Pani strony. W celach dowodowych, najlepiej wezwanie do wykonania umowy wysłać za potwierdzeniem odbioru.
Nowa ustawa o prawach konsumenta – w przeciwieństwie do poprzedniej regulacji – nie pozwala przedsiębiorcy na zwolnienie się z obowiązku wykonania umowy poprzez zawiadomienie konsumenta o niedostępności towaru w terminie 30 dni. Dzięki temu została zwiększona gwarancja konsumenta, że umowa zawarta na odległość zostanie przez przedsiębiorcę wykonana.
Pozdrawiam,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Witam, jestem osobą prywatną. Kupiłam telefon od pewnego Pana. Dokładnie IPhona 5s. Nie miałam karty nano, więc nie mogłam go używać, sprzedałam, bo był mi niepotrzebny. Na allegro, na aukcji napisałam, że nie przyjmuję zwrotów i tak też sie umawiałam z kupującym. Okazało się, że telefon ma blokadę iCloud (nie da się go używać) i ten Pan chce go zwrócić. Jeżeli napisałam wcześniej, że nie przyjmuję zwrotów, to w regulaminie allegro jest napisane, że mam prawo do odmowy. Z drugiej strony kupujący ma prawo zwrotu ze względu na towar teoretycznie uszkodzony. Zgodzić się na zwrot?
A, no i dodam, że pisałam na tej aukcji, że poprzedni właściciel mówił, że nie ma blokad żadnych. A nie, że ja mówiłam.
Szanowna Pani,
opisana przez Panią sytuacja jest skomplikowana i w jej zakres mogą wchodzić nie tylko przepisy Kodeksu Cywilnego, ale również Kodeksu Karnego – z naszej wiedzy wynika, że blokadę iCloud aktywować można w zagubionym czy skradzionym urządzeniu.
Z uwagi na powyższe zalecam skontaktować się z profesjonalnym pełnomocnikiem – radcą prawnym lub adwokatem.
Z wyrazami szacunku,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Witam
Wykonuję rękodzieło i sprzedaję je sporadycznie w internecie. Pani zakupiła ode mnie wykonany przeze mnie produkt. Po otrzymaniu go stwierdziła, że chce go zwrócić. Jest ok. Odsyła towar a ja zwracam jej pieniądze wraz z kosztami przesyłki jakie zapłaciła za przesłanie jej zakupionej rzeczy. Pani natomiast żąda ode mnie zwrotu kosztów jakie poniesie za odesłanie towaru do mnie. Czy mam obowiązek zwrotu jej tych kosztów?
Pani Małgorzato,
jeżeli wcześniej nie poinformowała Pani konsumenta, że ponosi on koszty zwrotu, to niestety, ale ma Pani obowiązek zwrócić również i te koszty.
Natomiast jeżeli poinformowała Pani o tym konsumenta (np. w regulaminie e-sklepu, w mailu potwierdzającym złożenie zamówienia, w opisie aukcji), to koszty odesłania rzeczy ponosi konsument.
Witam
jestem osoba prywatną i sprzedałem na allegro kilka par butów. Buty były nowe a klienci którzy otrzymali towar jak najbardziej zadowoleni. Czy po jakimś czasie jesli klienci zniszczą obuwie i beda chcieli mi je odesłac w ramach gwarancji to co musze zrobić? dodam ze nie pisałem nic ze daje jakąś gwarancje a jak pisałem wczesniej po dostarczeniu butów wymieniłem wiadomość czy wszystko jest ok i za kazdym razem dostałem pozytywną odpowiedź. Nie chce sytuacji kiedy po roku napisze do mnie kupujący ze but mu sie rozkleił i odsyłą buty.
Czy jako osoba prywatna nie mam obowiazku przyjmowac towaru?
Pozdrawiam
Panie Damianie – świetne pytanie. Postanowiliśmy szerzej odpowiedzieć na całe zagadnienie sprzedaży jako osoba prywatna we wpisie na stronie naszej Akademii Prawa Ecommerce! Odpowiedź znajdzie Pan tutaj -> http://prawoecommerce.pl/sprzedaz-jako-osoba-prywatna-czyli-musisz-przyjmowac-zwrot-towaru-poznaj-swoje-prawa-obowiazki/ A przy okazji zachęcamy do zapisania się do naszego bezpłatnego kursu online! 🙂
Witam, mam pytanie, co w sytuacji, jeśli Klient zwraca towar na zasadach odstąpienia od umowy, a zwracany przez niego towar ulegnie w czasie transportu zwrotnego uszkodzeniu? Jak rozpatrywać taką sprawę. Jak ta sytuacja przedstawia się z kolei przy reklamacji, kiedy zwracany towar jest na koszt Sprzedawcy, ale Klient nienależycie go zabezpieczył? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pani Dominiko – świetne pytanie.
Oprócz serwisu CentrumSprzedawcy.pl, prowadzimy również Akademię Prawa Ecommerce, gdzie prowadzimy działalność edukacyjną i bezpłatna pomoc dla sprzedawców internetowych. Pani pytanie i wątpliwości były na tyle ciekawe, że postanowiliśmy włączyć je do pewnego zbioru najczęstszych pytań dot. przesyłek. Odpowiedź na swoje pytanie znajdzie Pani zatem pod tym adresem: http://prawoecommerce.pl/wszystko-o-przesylkach-w-sklepie-internetowym-czyli-kto-ponosi-odpowiedzialnosc-za-zgubiona-lub-zniszczona-przesylke-oraz-kto-ponosi-koszty-nieodebranej-przesylki-przez-klienta/ – na samym początku, pod nagłówkiem „aktualizacja” 🙂
Zachęcamy Panią również do bezpłatnego dołączenia do naszej Akademii Prawa Ecommerce. Wtedy będzie Pani otrzymywać porady i wskazówki dot. branży ecommerce co tydzień, a oprócz tego będzie Pani mogła liczyć na nieustanną pomoc online lub telefonicznie 🙂
Pozdrawiamy!
Prowadzę działalność i mam konto na allegro. Mam tylko jedno konto założone na działalność, ale kupuję przez nie rzeczy również dla siebie, prywatnie, rzadziej coś na firmę, choć kilka razy mi się zdarzyło. Głównie konto na allegro służy mi do sprzedaży produktów, ale z mojej hurtowni. Ostatnio kupiłam produkt dla siebie i okazał się zupełną pomyłką. Produkt w rozmiarze XL i L był tak mały, jakby szyty na lalki a nie na ludzi. Opaska na łokieć miała być elastyczna, a nie była, bo sztywne szwy to uniemożliwiały. Chciałam oddać produkt, bo zupełnie nie jest taki jak w opisie. Sprzedawca powiedział od razu, ze skoro jestem firmą to nie mam prawa do zwrotu. Tylko, ze ja kupiłam produkt nie z zamiarem dalszej sprzedaży. Nie będę zakładała kilku kont, żeby kupić coś prywatnie na allegro. Też jestem handlowcem i takie nabijanie ludzi w … to po prostu nieuczciwe. Czy rzeczywiście przepisy są aż tak nieelastyczne jak ta opaska, którą kupiłam?
Witam,mam pytanie: czy ja ,jako firma, sprzedająca na allegro towary pochodzące z odzieży uzywanej,mam obowiązek zwrócic pieniądze jeśli kupujący po zakupie stwierdzi, że odzież nie ma wad,ale jest np. za duża na niego? wszystkie wymiary na aukcji zostały podane dokładnie,kupujący stwierdził że kurtka bardzo ładna ale za duża i chce zwrócić.czy mam obowiązek do zwrotu pieniędzy? na allegro mam sklep-są to aukcje kup teraz, prosze o informacje dotyczące zwrotów towarów.pozdrawiam,Magdalena
Szanowna Pani,
jeżeli jest Pani przedsiębiorcą, to niestesty, kupującemu-konsumentowi przysługują, pomimo tego, że umowa sprzedaży była zawarta na Allegro.pl, uprawnienia wynikające z ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta – odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiebiorstwa lub na odległość. Umowa sprzedaży zawarta na Allegro.pl jest umową, posługując się językiem ustawy, zawartą na odległość (umową zawartą z konsumentem w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie).
Ustawa nie różnicuje uprawnień od stanu przedmiotu umowy sprzedaży, dlatego należy uznać, że jeżeli konsument składa oświadczenie woli o odstąpieniu od umowy w terminie (14 dni od dnia odebrania towaru), to skutecznie od niej odstępuje i jest Pani zobowiązana zwrócić mu wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy.
Proszę pamiętać, że zgodnie z art. 33 ustawy o prawach konsumenta, jeżeli konsument wybrał sposób dostarczenia rzeczy inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez przedsiębiorcę, przedsiębiorca nie jest zobowiązany do zwrotu konsumentowi poniesionych przez niego dodatkowych kosztów.
Konsument ponosi ponadto tzw. bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy do których zaliczyć można koszt przesyłki do sprzedawcy. Zachęcam do zapoznania się z naszym wpisem na blogu: http://prawoecommerce.pl/odstapienie-od-umowy-zawartej-w-sklepie-internetowym-najczesciej-zadawane-pytania/
Pozdrawiam,
Ekspert CentrumSprzedawcy.pl.
Witam,
Zakupiłam 3 stroje kąpielowe na allegro, jeden z nich zwróciłam. Otrzymałam od sprzedawcy kwotę jedynie za strój, a za koszt wysyłki jaki płaciłam przy zakupie już nie. Sprzedawca tłumaczy się, że należałby mi się zwrot za koszt przesyłki wyłącznie wtedy kiedy zwróciłabym wszystkie towary z paragonu, a nie tylko jeden towar.
Cytuję sprzedawcy maila: „Zwrot kosztów transportu obowiązuje w sytuacji zwrotu towaru, ale towaru z całego paragonu, a Pani dokonała zwrotu jednej pozycji, nie wszystkich, więc w takiej sytuacji nie przysługuje Pani zwrot kosztów wysyłki.”
Czy ma sprzedawca racje?
Proszę o odpowiedź.
Szanowna Pani,
odpowiedź na Pani pytanie znajdzie Pani w poniższym artykule, który jest zbiorem najczęściej zadawanych pytań w związku ze zwrotem towaru zakupionego na odległość.
Polecam serdecznie -> http://prawoecommerce.pl/odstapienie-od-umowy-zawartej-w-sklepie-internetowym-najczesciej-zadawane-pytania/
Pozdrawiam,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Witam,
Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale niestety nie znalazłam tam żadnej satysfakcjonującej mnie odpowiedzi na moje pytanie.
Bardzo proszę o udzielenie mi odpowiedzi.
Pani Magdaleno,
sprzedawca powinien zwrócić Pani koszt wysyłki „proporcjonalnie”do liczby zwróconych towarów, czyli w tym wypadku 1/3 poniesionych przez Panią kosztów zwrotu.
Jednakże w razie jakichkolwiek problemów, powinna Pani zgłosić się do Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta odpowiedniego dla Pani miejsca zamieszkania. Pomoc jest oczywiście bezpłatna i obowiązkowa.
Pozdrawiam,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tak właśnie myślałam, że sprzedawca powinien w tym przypadku oddać cały koszt lub chociaż jakąś część, on upiera się, że nie. Otrzymałam od niego następującego maila, który przysłał mi od pracownika z allegro:
„Jest Pani w błędzie. Koszt dostawy wybrany przez Panią Odbiór w punkcie: Allegro Paczkomaty InPost 7,99zł jest taki sam zarówno przy zakupie 1, 2, 3 czy 10szt. (nie jest proporcjonalny do ilości zakupionych przedmiotów).
Informacja od pracownika Allegro w tej sprawie:
„Witam.
W tej sytuacji powinni Państwo zwrócić X zł. Za przesyłkę nie przysługuje zwrot, gdyż klientka zakupiła też inne produkty, których nie zwracała. Jeśli klientka chciałaby otrzymać również zwrot kosztu przesyłki, powinna zwrócić całe zamówienie, a wówczas umowa będzie uznana za niebyłą.”
Droga Pani,
częściowe odstąpienie od umowy nie jest wprost uregulowane w przepisach ustawy o prawach konsumenta. Jednakże, dokonując wykładni systemowej i kierując sie dobrem konsumenta, uważamy że jest możliwość częściowego odstąpienia od umowy i proporcjonalnego zwrotu kosztów dostarczenia rzeczy. Jak Pani widzi, nie wszyscy zgadzają się z przytoczoną przez nas wykładnią, dlatego jeżeli chciałaby Pani „walczyć” o zwrot kosztów przesyłki (który, jeśli nastapi, będzie wynosił ok. 3 zł), polecamy skontaktować się z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów właściwym dla Pani miejsca zamieszkania http://www.uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaką wykładnie przyjmie ów Rzecznik, jednak taka pomoc jest oczywiście bezpłatna.
Pozdrawiamy,
CentrumSprzedawcy.pl.
Oczywiście, nie zamierzam występować do RPK, ale uważam że odpuszczanie jakiejkolwiek złotówki, uczy Polaków cwaniactwa.
Jakże bardzo dziękuję Państwu za pomoc i rozwianie moich wszelkich wątpliwości.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam.
Prowadze firmę wysylkowa, towar wysylam rowniez za granice. Mam taka sytuacje ze klient odesłal moj towar z kraju z poza Unii Europejskiej i wypelnił formularz w ktorym okreslił wysoka wartosc produktu. Dodatkowo doszły koszty manipulacyjne kuriera i kwota do zapłaty wyszła dwukrotnie wyzsza od wartosci towaru.
W zwiazku z tym mam pytanie, czy moge odmowic odebrania takiej przesylki?
Z Pani wiadomości wynika, iż klient odesłał towar na Pani koszt? Jest to niesłuszne. W przypadku odstąpienia od umowy sprzedawca zwraca konsumentowi koszt towaru + koszt dostawy w pierwszą stronę, który konsument poniósł – natomiast konsument odsyła towar w drugą stronę już na swój koszt. Jeśli chodzi o kwestię wysyłki zagranicznej – niestety jeśli w Pani sklepie istnieje taka możliwość, ma Pani takze obowiązek przyjmować zwroty z zagranicy na takich samych zasadach, jak miałoby to miejsce w Polsce, zgodnie z powyżej przytoczoną zasadą.
Pozdrawiam,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Witam
sprzedałem na allegro (przez „kup teraz”) jako osoba prywatna zestaw automatów do nurkowania – określiłem produkt jako używany i stan DOBRY ( nie bardzo dobry ani nie perfekcyjny) klient (nabywca) po 5 dniach od odbioru przesyłki stwierdził że uszkodzona jest „gumka” (element ten nie wpływa na funkcjonowanie i bezpieczeństwo produktu) na podstawie tego nic nie znaczącego uszkodzenia nabywca żąda zwrotu pieniędzy i chce odstąpić transakcji. Wg mnie i tego co przeczytałem nie ma takiego prawa, czy jestem w błędzie ?
Witam
Klientka(osoba prywatna) kupiła u mnie (przedsiębiorca) za pośrednictwem portalu allegro kalendarze 50zł . Wysyłka była za pośrednictwem inpost paczkomaty 7,99zł. Po tygodniu towar zwróciła również paczkomatem dodam że zwrot w tym przypadku jest za 0 zł
Czy mam obowiązek odesłać w takim przypadku również kwotę za wysyłkę towaru czyli całe 57,99 czy jedynie 50zł za sam towar?
Pozdrawiam
Szanowny Panie,
odpowiedź na Pana pytanie znajdzie Pan w poniższym artykule. Jest to FAQ dot. zwrotu towaru i odstąpienia od umowy zawartej na odległość.
Polecam serdecznie -> http://prawoecommerce.pl/odstapienie-od-umowy-zawartej-w-sklepie-internetowym-najczesciej-zadawane-pytania/
Pozdrawiam,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Dokonaliśmy ostatnio zakupu kafli łazienkowych w sklepie internatowym ilazienki.pl. W związku z brakiem i informacji na stronie dotyczących przeznaczenia kafli, cześć zamówionego towaru musi zostać zwrócona. Niestety sklep uchyla się od odbioru towaru twierdząc, że przyjmie tylko całość zamówionego towaru. Nie jest to możliwe, ponieważ te kafle które były dobre zostały już ułożone. Zostało zaproponowane nam kuriozalne z naszego punktu widzenia rozwiązanie przyjęcia przez sklep kafli w komis, a w przypadku nie sprzedania ich przez 2 lata konieczność ich odebrania na własny koszt. Czy działanie takie nosi znamiona niezgodnego z przepisami? Pierwszy raz spotykamy się z niemożliwością oddania części towaru. Z tego co znaleźliśmy w internecie wynika, że w takim przypadku nie dość, że sklep musi przyjąć część zamówionego towaru, to jeszcze poza zwrotem należności za oddany towar powinien jeszcze uiścić proporcjonalną część kosztów wysyłki pierwotnej. Proszę o opinię w tej sprawie.
Panie Jakubie,
w przypadku kafli i częściowego zwrotu sprawa nie jest taka prosta, ponieważ prawo do częściowego zwrotu towaru jest jedynie uprawnieniem, które jest wykładane z ducha prawa konsumenckiego i całości uprawnień. Polecamy zatem kontakt z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta, właściwym dla Pana miejsca zamieszkania. Jest to urzędnik wyznaczony do bezpłatnej pomocy w sytuacjach takich, jak ta. Więcej informacji znajdzie Pan na tej stronie internetowej -> https://uokik.gov.pl/rzecznicy_konsumentow.php.
Pozdrawiam serdecznie,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Witam,
Mam pytanie „z innej strony”: pracuję w księgarni internetowej. Pani kupiła u nas komplet podręczników, po czym okazało sie, że dwa są klientce nie potrzebne. Przy zachowaniu wszystkich terminów Pani odwołała nam ksiazeczki. Niestety jedna książka dotarła uszkodzona, prawdopodobnie podczas transportu od kupującego. Czy mam prawo odmówić przyjęcia takiego towaru? A może pomniejszyć kwotę zwrotu, gdyż towar nie jest pełnowartościowy?
Gdy nie przyjmiemy zwrotu to kto ponosi koszty odesłania towaru od nas do klientki?
Ponadto Pani domaga się kosztów poniesionych wynikajacych ze zwrotu towaru przy odstapieniu od umowy. Czy jest to zasadne, gdy klientka nie odesłała wszystkich zamówionych książek?
Proszę o pomoc o z góry dziękuję.
B.
Szanowna Pani,
niestety, ale jest Pani zobowiązana do przyjęcia takiego zwrotu. Jednakże, zgodnie z art 34 ust. 4 ustawy o prawach konsumenta:
Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób
wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy, chyba że przedsiębiorca nie poinformował
konsumenta o prawie odstąpienia od umowy zgodnie z wymaganiami art. 12 ust. 1 pkt 9.
Wobec powyższego, proszę przyjąć zwrot, a następnie przesłać do Konsumenta pismo wzywające do zapłaty kwoty odpowiadającej ….% wartości produktu, to jest …….. zł w określonym terminie (np. 3 dni). Jeśli w wyznaczonym przez Państwa terminie, Klient nie uiści zapłaty, Państwa roszczenie względem niego staje się wymagalne – dopiero wtedy możecie Państwo potrącić tę kwotę od kwoty, którą zobowiązani jesteście Państwo zwrócić klientowi. O potrąceniu możecie Państwo poinformować klienta, zwracając mu resztę należnej kwoty.
Stąd często najwygodniejszym dla Państwa rozwiązaniem jest właśnie wstrzymanie się ze zwrotem pieniędzy klientowi do momentu upływu terminu na zapłacenie przez niego żądanej kwoty (ułatwia to niejako „windykację” Państwa należności, choć nie jest może wprost przewidziane przez ustawę konsumencką..).
Z kolei odpowiadając na Pani drugie pytanie, to jeżeli w Regulaminie poinformowaliście Państwo, że Klient ponosi koszty zwrotu przesyłki do Sprzedawcy, to powinniście Państwo wówczas zwrócić Konsumentowi: cenę towaru + najtańszy możliwy oferowany przez Państwa sposób dostawy towaru. Jeżeli Klient nie odesłał jednak wszystkich książek, to proszę zwrócić koszt przesyłki (Sprzedawca-Klient) proporcjonalnie do zwracanej części.
Pozdrawiamy,
CentrumSprzedawcy.pl
Ja (firma), klient (osoba prywatna)
Sprzedałem procesor na allegro. Procesor sprawny, parametry zgodne z opisem aukcji. Po kilku dniach klient piszę e-maila że chce skorzystać z przysługującego mu prawa do zwrotu do 14 dni, bo już mu procesora nie trzeba bo się okazało że jego jest sprawny a płytę główną ma uszkodzoną. Zadałem mu pytanie czy wkładał mój procesor do swojej uszkodzonej płyty. Odpisał że tak i że taki sam efekt czyli że oba procesory są sprawne a płyta uszkodzona. Pytanie moje do Was : czy mam obowiązek mu przyjąć zwrot ? Bo skąd mam mieć pewność że nie uszkodził mi procesora wkładając go do uszkodzonej płyty. Kiedyś gdzieś wyczytałem że przedmiot nie może być użyty czy tam nie nosić śladów użytkowania. Jak jest z elektroniką? Ludzie się wycwanili i kupują bez zastanowienia żeby sobie sprzęt zdiagnozować metodą podmieniania poszczególnych elementów i jeśli już znajdą przyczynę to bezwstydnie odsyłają prosząc o zwrot wysyłki także. Czy polscy przedsiębiorcy wyglądają na jakieś wypożyczalnie sprzętu ? W PKD firmy nie mam napisane że mam wypożyczalnie. Bardzo jestem ciekawy Waszej odpowiedzi czy tak samo należy traktować elektronikę jak np buty i co zrobić z tym zwrotem ? Muszę przyjąć czy jeśli wpinał mój procesor w swoją płytę uszkodzoną i próbował ją odpalić to nie mam takiego obowiązku ? Pozdrawiam
Szanowny Panie,
zgodnie z ustawą o prawach konsumenta ma Pan obowiązek przyjąć zwrot, jeśli konsument oświadczył o odstąpieniu w terminie.
Jeśli jednak rzecz zwrócona nie będzie pełnowartościowa, a zmniejszenie jej wartości będzie wynikało z korzystania z niej w sposób wykraczający poza niezbędny dla stwierdzenia jej charakteru, cech i funkcjonowania (Art. 34 pkt 4 Ustawy o prawach konsumenta: 4.Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy, chyba że przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy zgodnie z wymaganiami art. 12 ust. 1 pkt 9.) ma Pan prawo żądać od konsumenta odszkodowania za zmniejszenie wartości rzeczy.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdzie Pan w naszym artykule:
https://prokonsumencki.pl/blog/konsument-ma-prawo-korzystac-z-towaru-przed-odstapieniem-od-umowy-tylko-tak-jak-robilby-to-w-sklepie-stacjonarnym/.
W razie pytań, pozostaję do dyspozycji.
Witam.
Sprzedałam telefon na olx. Telefon był w pełni sprawny. Umówiłam się z kupującym, że sprawdzi telefon w obecności kuriera.
Z relacji kuriera doręczającego wiem, że kupujący tel uruchomił, po czym zapłacił za towar.
Następnego dnia kupujący stwierdził, że tel jest uszkodzony i że pierw spróbuje naprawić w serwisie. Po tyg dzwoni że odsyła telefon. Czy ja mam obowiązek przyjąć uszkodzony towar, który ja wysłałam w pełni sprawny??? Niestety nie mam jak tego teraz udowodnić.
Szanowna Pani,
w przesłanym pytaniu brakuje wielu kluczowych informacji, m.in. dotyczących stron zawartej umowy sprzedaży, a także brakuje informacji na temat warunków zawartej umowy – czy zamieściła Pani informację o wyłączeniu, ograniczeniu lub rozszerzeniu rękojmi, czy też czy sporządzony został protokół odbioru telefonu.
Niestety, bez tych informacji nie jesteśmy w stanie pomóc. Na przyszłość zalecam wyłączyć rękojmię. Jeżeli osoba, która kupiła od Pani telefon będzie chciała dochodzić swoich praw – polecam kontakt z radcą prawnym.
Pozdrawiam,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Protokół nie został sporządzony.
Niestety żadne informacje o wyłączeniu bądź ograniczeniu rękojmi nie zostały zawarte w ogłoszeniu.
W takim razie, jeśli osoba, która kupiła od Pani telefon, będzie chciała dochodzić swoich praw próbując udowodnić, że otrzymany przedmiot był niesprawny, polecamy kontakt z radcą prawnym. To będzie najlepsze wyjście w tej sytuacji.
Pozdrawiam,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Dziekuję
Witam,
Jak podejść do tematu wysyłki za granicę. Mam klienta detalicznego, który zamawia z USA- koszt przesyłki to ponad 200pln.
Jak ma się prawo zwrotu względem takich konsumentów ??
Panie Łukaszu,
nie istnieje niestety jednoznaczna odpowiedź na Pańskie pytanie. Prawo nie określa jednoznacznie, regulacje którego z państw powinny być tutaj stosowane – z pewnością jednak w przypadku sprzedaży na rzecz konsumenta amerykańskiego, należy szanować prawa konsumenta, które przyznaje mu prawo rodzime – a te zależne są m.in. od stanu, w którym konsument mieszka. Musi jednak Pan liczyć się z tym, iż prawo to jest przynajmniej tak korzystne dla konsumenta (a z wszelkim prawdopodobieństwem bardziej) co prawo polskie – co za tym idzie może okazać się konieczny zwrot kosztów dostawy w przypadku zwrotu – stąd warto rozważyć, czy transakcja obarczona takim ryzykiem będzie dla Pana korzystna.
Pozdrawiam,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Witam. Zamówiłem konsolę PS4 w sklepie na allegro, następnego dnia otrzymałem maila że niestety nie mają na stanie i może będą tego samego dnia (piątek) a na pewno w poniedziałek lecz jeśli mnie to nie satysfakcjonuje mogą oddać pieniądze. Niezwłocznie poprosiłem o zwrot pieniędzy. Po około 3 godzinach dostałem maila, że towar został wysłany. Dodam jeszcze, że w informacji o sprzedającym jest napisane, że wystawiony towar jest zawsze na stanie. Chcę pieniądze spowrotem, co mam robić?
Panie Mariuszu,
wygląda na to, że wybrany przez Pana sklep internetowy cechuje chaotyczne podejście i brak wewnętrznej komunikacji. Jeżeli faktycznie nie chce Pan otrzymać zamówionego PS4, lecz zwrot pieniędzy, to może Pan odstąpić od umowy – zgodnie z prawem – w ciągu 14 dni od otrzymania towaru. Wypełnia Pan pismo odstąpienia od umowy, na przykład tutaj -> https://prokonsumencki.pl/odstapienie-od-umowy-sprzedazy-na-odleglosc/, odsyła Pan PS4, a sklep internetowy ma obowiązek zwrócić Panu pieniądze. Jeżeli chciałby Pan zasięgnąć więcej informacji w tym temacie to odsyłamy Pana do Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów, który jest urzędnikiem mającym obowiązek udzielania pomocy w przypadkach takich, jak ten.
Pozdrawiamy serdecznie,
zespół CentrumSprzedawcy.pl.
Witam,
Chcę sprzedać używanego laptopa jako osoba prywatna na portalu allegro. Sprzęt jest w pełni sprawny oraz na gwarancji producenta jeszcze rok. Boję się sytuacji, w której kupujący uszkodzi sprzęt lub rozmyśli się i będzie chciał zwracać towar. Czy jako prywatny sprzedający używanego sprzętu muszę przyjąć zwracany towar w ciągu 10 dni? Czy muszę jakieś zapisy zabezpieczające napisać w informacji sprzedaży? Z góry dziękuję za odpowiedź!
Szanowny Panie,
jeżeli wystawi Pan sprzęt na allegro.pl jako osoba prywatna, to kupującemu nie przysłuje status konsumenta – zgodnie z art. 22[1] Kodeksu Cywilnego za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej z przedsiębiorcą bezpośrednio niezwiązanej z jego działalnością gospodarczą lub zawodową. Dlatego kupujący nie będzie mógł dokonać zwrotu w ciągu 14 dni od dnia wydania mu rzeczy.
Ponadto, w kwestii rękojmi pragnę poinformować, że zgodnie z pkt 7.8. regulaminu Allegro.pl strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli Sprzedawca w opisie Transakcji zataił podstępnie wadę przed Kupującym. Jeżeli Kupującym jest konsument, ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w wypadkach określonych w przepisach szczególnych. Rękojmia nie rozciąga się na wady towaru, o których Kupujący wiedział, w szczególności na te, które Sprzedający ujawnił w opisie Transakcji.
Z poważaniem,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
W jaki sposób można poinformować klienta, że dany produkt jest pod specjalne zamówienie i nie będzie on miał prawa do skorzystania z odstąpienia od umowy? Czy prowadząc sklep internetowy, wystarczy umieścić status produktu „na zamówienie” i to wystarczy czy należy napisać maila informującego do klienta, że towar jest na jego specjalne zamówienie?
Szanowny Panie,
ustawowo definicja mówi o wyłączeniu prawa odstąpienia od umowy w przypadku zawarcia umowy “w której przedmiotem świadczenia jest Produkt nieprefabrykowany, wyprodukowany według specyfikacji konsumenta lub służący zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb”. Jest to więc produkt potocznie nazywanym produktem “na zamówienie”, co istotne jednak, produkt ten ma być produktem nieprefabrykowanym, “zamówienie” oznacza więc wystosowanie konkretnych wytycznych dla sprzedawcy/producenta, który stwarza produkt według wymyślonych przez konsumenta, konkretnych wymiarów, projektu, w pełni zindywidualizowany.
Jedynie w opisanej sytuacji nie jest możliwe odstąpienie od umowy. Każdorazowo w danej sytuacji sprzedawca powinien więc rozważyć, czy dany produkt realizuje cechy “produktu nieprefabrykowanego”, czy też nie. Takim nieprefabrykowanym zindywidualizowanym produktem, będą na pewno, przykładowo : biżuteria z wygrawerowaną, wymyślona przez konsumenta, treścią, szafa zbudowana według konkretnych wymiarów mieszkania klienta (“pod zabudowę”), garnitur uszyty na miarę. Jeśli więc na maty nadrukowuje Pan logo przesłane przez klienta, z pewnością będzie to produkt nieprefabrykowany, którego konsument zwrócić nie będzie mógł.
Nie będą natomiast z pewnością objęte takim wyjątkiem sytuacje, w których produkty są “sprowadzane na życzenia klienta”, ponieważ Państwo, oferując dane produkty w sklepie internetowym, informujecie klienta iż są one po prostu dostępne – ponieważ występują w Państwa ofercie. Nie są to produkty nieprefabrykowane, a jeśli decydujecie się Państwo na zamawianie ich dopiero po złożeniu przez klienta zamówienia na daną rzecz, ponieważ są one np. rzadko zamawiane, tym samym nie “magazynując” towarów – nie możecie Państwo w tej sytuacji obciążać tym samym konsumenta – któremu w tej sytuacji przysługuje prawo do zwrotu. Podobnie, nie jest produktem nieprefabrykowanym towar, który z podobnych względów – aby nie magazynować produktów “na zapas” jest przez Państwa np. malowany dopiero po złożeniu zamówienie przez konsumenta – który wybiera go na stronie spośród dostępnych na niej wersji kolorystycznych – nie zaś np. prosi Państwa o pomalowanie własną, wskazaną przez siebie farbą. Będzie to miało podobnie zastosowanie do obić kanap, foteli etc. – a więc tych elementów, które są oferowane na stronie jako po prostu warianty produktu. Jeśli natomiast konsument poprosi o obicie kanapy wskazanym przez niego, całkowicie innym materiałem – będzie to towar nieprefabrykowany. Dla skuteczności prawa odstąpienia od umowy nie ma niestety znaczenia kosztowność przesyłki. W przytoczonym przykładzie foteli z pomarańczowej skóry – jeśli konsument wariant ten wybrał na stronie – możliwy będzie zwrot. Jeśli jednak sam ową skórę “wymyślił” a Państwo nie proponowaliście jej w ofercie swojego sklepu – będzie to towar nieprefabrykowany.
Dodawanie zapisu mówiącego wprost, że towar nie podlega zwrotowi, niesie za sobą możliwość uznania zapisu za klauzulę niedozwoloną. Dlatego należy rozważać zwroty indywidualnie i jeśli uznają Państwo produkt za nieprefabrykat, to należy takiego zwrotu nie przyjąć powołując się na wyjątek.
Pozdrawiam,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Konsument zamówił obraz malowany na zamówienie czy podlega on zwrotowi jeśli towar nie jest standardowym produktem tzn nie jest w ciągłej sprzedaży sklepu ?
Panie Dawidzie,
Jak czytamy w artykule 40 Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, w punkcie 6: „Prawo odstąpienia od umowy nie przysługuje konsumentowi w przypadkach umów:
1) całkowicie wykonanych na żądanie konsumenta przed upływem terminów, o których mowa w ust. 1 i 2”. Co za tym idzie, obraz malowany na zamówienie nie podlega zwrotowi, ponieważ jest wykonany na żądanie konsumenta.
Pozdrawiam,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Witam
Klient zakupił przedmiot 14.08.2015, dnia 5.09.2015r dopiero nas poinformował, że przesyłka jest niezgodna z opisem, ponieważ był na wakacjach i nie miał czasu sprawdzić zawartości. Pytanie moje czy po upływie 14 dni klient może się ubiegać o zwrot pieniędzy/odstąpienie od umowy (klient został poinformowany o 14 dniowym terminie na odstąpienie od umowy)?
Szanowni Państwo,
jeżeli mieli Państwo na myśli odstąpienie od umowy, to w Państwa przypadku Konsument przekroczył 14 dniowy termin na odstąpienie od umowy, a więc nie przysługuje mu prawo do zwrotu towaru. Jednakże, jeśli reklamuje produkt z uwagi na niezgodność towaru z opisem, to wówczas Konsument może odstąpić od umowy i zażądać zwrotu pieniędzy, jedynie gdy wada ta będzie istotna. Więcej o uprawnieniach związanych z reklamacją mogą Państwo przeczytać w naszym artykule: https://prokonsumencki.pl/blog/reklamacja-towaru-przez-konsumenta-przed-i-po-25-grudnia-2014-roku-czyli-co-zmieni-nowa-ustawa-o-prawach-konsumenta/, do którego lektury serdecznie Państwa zachęcam.
Pozdrawiam serdecznie,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Witam,
kupiłam przez internet ubranie- chciałabym je wymienić na większy rozmiar.
Kto powinien ponieść koszty odesłania towaru , a potem ponownej wysyłki już ubrania we właściwym rozmiarze ? Sklep narzuca mi odesłanie ubrania metodą dostawy która w ich ofercie wysyłek była najtańsza, Ponadto każe mi zapłacić za wysyłkę bluzy we właściwym rozmiarze.W efekcie wyjdzie na to że trzykrotnie poniosę koszt wysyłki- przy zakupie, przy oddaniu ubrania i za wysłanie ubrania we właściwym rozmiarze. Proszę o pomoc.
Pani Marto,
w tym wypadku mamy do czynienia z odstąpieniem od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, gdzie według nowej ustawy o prawach konsumenta ma Pani na to 14 dni. W związku z tym, sklep internetowy ma obowiązek pokryć koszty przesyłki za zwrot takiego towaru, ale tylko w jedną stronę (za sam jego zwrot), przy czym nie „odda” Pani więcej pieniędzy niż wynosi ich najtańsza forma przesyłki na aukcji lub w sklepie internetowym. Koniec końców, przy odstąpieniu od umowy zawartej na odległość sklep internetowy jak najbardziej ma obowiązek pokryć koszty zwrotu towaru (i z tego co Pani piszę – zrobi to), ale koszty pierwszego i drugiego zamówienia bluzy (tj. zakup złego rozmiaru i zamówienie poprawnego) pokrywa Pani – sklep nie ma obowiązku oddawać za to pieniędzy. Odpowiadając więc na Pani zapytanie – decydując się na zwrot bluzy i zamówienie poprawnego rozmiaru, to właśnie Pani pokrywa dwa razy koszty wysyłki, a sklep jedynie koszt dostarczenia z powrotem bluzy o źle dobranym rozmiarze (tj. zwrotu).
Pozdrawiam serdecznie,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Wszystkie opisywane przypadki dotyczą już otrzymanego towaru. Co jednak, jeśli chcę zrezygnować z zamówienia, które nie zostało jeszcze zrealizowane? Dokonałam wpłaty, ale realizacja się przedłuża, więc chcę z niego zrezygnować. Czy są jakieś określone procedury postępowania w takiej sytuacji?
Szanowna Pani,
stoimy na stanowisku, że skoro konsument może odstąpić od umowy po odebraniu towaru, to możliwe jest odstąpienie od umowy jeszcze przed odebraniem towaru.
Jest to zgodne z „duchem” Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów, zmieniającej dyrektywę Rady 93/13/EWG i dyrektywę 1999/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz uchylającej dyrektywę Rady 85/577/EWG i dyrektywę 97/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, która została wdrożona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 30 maja 2014 o prawach konsumenta – w motywie 40 ww. dyrektywy czytamy: „W przypadku umów sprzedaży okres na odstąpienie od umowy powinien wygasać po upływie 14 dni od dnia, w którym konsument lub osoba trzecia inna niż przewoźnik i wskazana przez konsumenta wejdzie w fizyczne posiadanie towarów. Ponadto konsument powinien mieć możliwość skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy przed wejściem w fizyczne posiadanie towarów.”.
Z uwagi na powyższe uważam, że łatwo będzie bronić tezy o możliwości odstąpienia od umowy jeszcze przed otrzymaniem rzeczy.
Pozdrawiam,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Witam, kupiłam sukienkę ze strony internetowej sklepu, miała dobre komentarze zadowolonych klientów którzy chwalili towar jednak ja dostałam zupełnie inna sukienkę, podobną ale jednak różnicą się w kilku znaczących szczegółach, podróbek tej sukienki która była na zdjęciu. Dodam, że sukienka była dość droga. Zagłębiałam się w temat i okazało się, że sukienka na zdjęciu to produkt zupełnie innej zagranicznej marki, sklep reklamuje produkt pod swoją marką wprowadzając klientów w błąd. Czuje się oszukana, oczywiście po kontakcie ze sklepem dostałam odpowiedź, że skoro towar mi nie odpowiada to mam go odesłać ale ja nie chce zwotu pieniędzy tylko sukienkę ze zdjęcia. Czy jest coś co mogę zrobić aby utrzeć nosa tym oszustów? Czy mam prawo do mogąc się sukienki ze zdjęcia?
Pani Justyno,
przykro nam, ale w tej sytuacji nie możemy Pani pomóc, ponieważ wymagana ona głębszej i dokładniejszej analizy. Polecamy kontakt z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta, odpowiednim dla Pani miejsca zamieszkania, który ma obowiązek udzielić Pani pomocy bezpłatnie. Jest to najlepsze wyjście w tej sytuacji i korzystając z pomocy ww. urzędnika z pewnością uzyska Pani przydatne informacje.
Pozdrawiamy serdecznie,
zespół CentrumSprzedawcy.pl.
Sprzedałam używany wózek dziecięcy na OLX za 1100zl z wysyłką za pobraniem gratis. Wózek był sprawny bez żadnych uszkodzeń, tak jak w opisie i wszystkie zdjęcia były aktualne. Pani po odbiorze wózka stwierdziła że jest on za bardzo wyeksploatowany i chce odstąpić od umowy kupna. Chce mi odesłać wózek gdyż twierdzi że stelaż ciężko działa i ogólnie jest nie zadowolona. Dodam że przed zakupem nie poprosiła o żadne dodatkowe zdjęcia, które oczywiście bym jej przesłała. Podała adres i poprosiła o wysyłkę za pobraniem.
Ja wysłałam tej Pani wózek w dobrym i działającym stanie i nie rozumiem dlaczego teraz mam przyjmować zwrot. Nie oszukałam jej, wysłałam wózek jak z ogłoszenia łącznie z wszystkimi akcesoriami.
Pani stwierdziła, że jeżeli nie zgodzę się na zwrot to ona podejmie inne kroki. Czy ma do tego prawo? A co jak odeśle mi inny wózek?
Bardzo proszę o poradę.
Szanowna Pani,
jeżeli w treści zawarła Pani zapis wyłączający Pani odpowiedzialność z tytułu rękojmi to nie ma obowiązku rozpatrywania reklamacji. Z doświadczania wiemy, że w większości transakcji zawieranych między osobami prywatnymi rękojmia nie jest wyłączana. Należy przy tym pamiętać, że sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy.
Dlatego tak ważny jest dokładny opis sprzedawanej rzeczy – wózka.
Pragnę dodać, że zgodnie z zasadą z art. 6 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którą ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne, to na Pani kontrahenta ciąży obowiązek udowodnienia samego faktu istnienia wady – w postaci uszkodzonego stelaża.
Pozdrawiam serdecznie,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Witam, sprzedałam w serwisie olx.pl (jako osoba prywatna) książkę będącą V książką z cyklu (wg. kolejności wydania). Wszystko było udokumentowane na zdjęciach. Klientka po dostaniu przesyłki, uznała, iż nie jest to ta część którą chciała i zażądała reklamacji. Przyznała się, iż na zdjęcia nie spojrzała. Przyznała również, iż błąd jest po jej stronie i wynika z nieuwagi. Czy mam obowiązek uwzględnić tę reklamację?
Szanowna Pani,
z opisanej przez Panią sytuacji wynika, że sprzedała Pani towar zgodny z umową (opis oraz zdjęcie przedstawiają wysłany towar). Wobec tego nie musi Pani uwzględniać reklamacji, której podstawą jest błąd wynikający z nieuwagi Klientki.
Pozdrawiam serdecznie,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Witam.
Sprzedałem towar przez internet jako firma. Po kilku dniach zadzwonił do mnie kupujący, że jego zdaniem towar jest wadliwy i odesłał mi go wraz z formularzem zwrot. Niestety ale zwrócony towar nie jest moim. Kupujący twierdzi co innego i straszy mnie sądem. Nie wiem czy mam podjąć jakieś kroki, wysłać do niego jakieś pismo czy czekać tylko na jego reakcje. Dysponuje zdjeciem przed wysyłką i po zwrocie.
Witam.
Ja ( firma ), klient ( osoba prywatna ).
Klient zakupił u mnie przez internet 20 kg odzieży używanej ( na dalszą odsprzedaż i zarobek na tej odzieży ). Po czym rozmsylił się i napisał mi e-maila, że chce odesłać towar i chce odzyskać swoje pieniądze.
Moje pytanie;
Czy osoba prywatna kupująca towar ( w ilości hurtowej ), który chce dalej sprzedać i na nim zarobić ma prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny? Czy należy potraktować taką osobę jako równego sobie przedsiębiorcę?
Pani Magdo, poruszyła Pani bardzo ciekawe zagadnienie.
Pragnę wyjaśnić, że zgodnie z art. 43[1] Kodeksu Cywilnego przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 33[1] § 1, tzw. ułomna osoba prawna, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Jednakże Kodeks Cywilny nie wyjaśnia pojęcia działalności gospodarczej, z tego powodu w doktrynie pojawił się pogląd dopuszczający odpowiednie stosowanie zawierającego takie objaśnienie art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U.2015.584 j.t. z późn. zm.) (tak: Wojciech Jan Katner, Komentarz do art.43(1) Kodeksu cywilnego, w: Kodeks cywilny. Komentarz. Część ogólna, Księżak P. (red.), LEX, 2014
Zgodnie z przytaczanym przepisem działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Stoimy na stanowisku, że w opisanym przez Panią przypadku najważniejszy jest cel klienta, który dokonuje zakupu. Zakup towaru w ilościach hurtowych z intencją późniejszej odsprzedaży i ich odsprzedaż może zostać uznana za prowadzenie działalności gospodarczej. Z uwagi na to Pani kontrahenta można uznać nie za konsumenta, a przedsiębiorcę.
Z uwagi na powyższe nie przysługuje mu więc wynikające z art. 27 ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta prawo do namysłu – nie może zwrócić kupionego towaru w terminie 14 dni.
Zaznaczam jednakże, że to jest nasze stanowisko, którego nie musi podzielić Miejski/Powiatowy Rzecznik Konsumentów, czy sąd, jeśli sprawa trafiłaby na drogę sądową.
Dlatego ostateczną decyzję zostawiam Pani do podjęcia. Zaznaczam, że niezależnie od podjętej decyzji jesteśmy do Pani dyspozycji.
Pozdrawiam,
Ekspert z serwisu CentrumSprzedawcy.pl.
Witam sprzedałem ostatnio na aukcji allegro przez licytację bez ceny minimalnej wzmacniacz wraz z tunerem, przed wysyłką jeszcze raz sprawdziłem czy wszystko działa. Kupujący towar odebrał a po 4 dniach napisał mi cytuję”Witam.
Wzmacniacz i tuner dotarł. Paczka w idealnym stanie i porządnie zapakowana. Niestety wzmacniacz nie działa, po podłączeniu nie słychać żadnego dźwięku z kolumn,we wzmacniaczu nie słychać zupełnie załączenia się przekaźnika (pstryknięcia po włączeniu). W takim przypadku zamierzam odesłać sprzęt i proszę o zwrot pieniędzy za zakupiony przedmiot.” jestem na 100% pewny że sprzęt działał mam na to świadka.Czy kupujący ma prawo do zwrotu jeżeli ja nie mam pewności że nie uszkodził go podczas podłączenia gdyż sprzęt działał przed wysłaniem na 100% a przesyłka nie nosiła śladów uszkodzeń co napisał sam kupujący. Czy ma prawo zwrócić sprzęt jeśli ja nie wiem czy go nie uszkodził.
Witam! Sprzedałam bezpośrednio używany klimatyzator i poinformowałam, że nie były wymieniane filtry ani czynnik chłodzący, kupujący przyjechał, sprawdził, zapłacił (przy świadkach). Wieczorem pisze, że stuka i woda się leje, czego wcześniej nie było. Klimatyzator prawdopodobnie został źle zainstalowany lub został uszkodzony w trakcie transportu. Czy mam mu zwrócić pieniądze, skoro nie uznałam reklamacji?
Sprzedałam ostatnio telefon na allegro. Był w 100% sprawny. Jedynym mankamentem była bateria, która się zepsuła ale przed wysyłką została wymieniona. Telefon działał i był zgodny z opisem. Dziś kupujący napisał, że chce oddać towar, bo ładowanie nie działa. Jestem pewna, że było sprawne, bo ładowałam telefon przed wysłaniem, by sprawdzić czy wszystko działa. Kupujący popsuł telefon, chce to zrzucić na mnie i odzyskać pieniądze. Nie chcę zostać bez pieniędzy i z zepsutym przez kupującego telefonem. Jestem osobą prywatną. Proszę o pomoc.
Sprzedałam towar na aukcji internetowej i klient dokonał zwrotu. Podał jednak do nr konta z zagranicy, bo twierdzi, że w Polsce był tylko na wakacjach i nie ma polskiego konta. Czy jest jakiś przepis informujący o tym, że zwrotów dokonuje się na konto bankowe w państwie, gdzie został zakupiony towar? Za przelew zagraniczny ponoszę bardzo wysokie koszty.
Witam,
Zakupiłem pręt stalowy 2mb i kazałem go pociąć sprzedawcy na odcinki 6x300mm, czy w takiej sytuacji mogę zwrócić towar?
Witam, wystawiłem ogłoszenie na OLX po jakimś czasie zaczął pisać do mnie smsy klient z którym umówiłem się przez wiadomości sms, żeby wysłał mi symboliczną kwotę na wysyłkę żebym nie wysłał paczki za pobraniem w Polskę i wróciła czasem uszkodzona bo gdzieś przez długi czas leżała na poczcie… Udało się paczka dotarła odebrał ją i skontaktował się ze mną że sprzęt konsola jest niesprawna (przed wysyłką osobiście sprawdziłem konsolę). Czy wiadomości sms mogą być uważane jako umowa sprzedaży? Czy jeśli niezgadzam się z tym że konsola jest niesprawna a klient chcę zwrotu pieniedzy muszę mu je oddać. Czy jedyną sytuacją jest odrzucenie reklamacji czy wogóle ma on prawo do takiej reklamacji skoro żadnej umowy nie sporządziliśmy. Co jeśli wyślę mi już uszkodzony sprzęt nie z mojej winy? Czy może założyć mi sprawę sądową i w takiej sytuacji mógłbym ją przegrać i stracić pieniądze lub sprzęt który wysyłałem sprawny?
Witam
Kupiłam produkt valgomed na stronie producenta. Po otrzymaniu przesyłki zwróciłam się do nich że chcę zwrócić produkt. Okazało się że koleżanka zakupiła taki sam produkt na allegro tylko w innym opakowaniu za cenę 4 zł szt (8 zł komplet), ja zapłaciłam za komplet 95 zł! Ponadto producent gwarantuje na stronie przedmiotu że nakładki na haluksy ściśle przylegają do stopy co jest kompletną bzdurą, gdyż nakładki żle trzymają się stopy i z nich spadają tak potwierdziła koleżanka bo ma identyczne nakładki niczym nie różniące się pod względem wizualnym (wymiary, kolor, miękkość). W odpowiedzi na zgłoszenie otrzymałam że aby zwrócić produkt muszę podać powód oraz że zastrzegają sobie prawo odrzucenia próśb kupujących, jeśli ich reklamacja uznana zostanie za bezpodstawną. Na rozpatrzenie mojej reklamacji kazano mi czekać do 10 dni roboczych, ten termin już minął a ja nadal nie otrzymałam żadnej sensownej odpowiedzi czy zwrot mi przysługuje czy nie.
Witam,
Zakupiłam używany wózek w sklepie internetowym. Wózek dostałam wyczyszczony, gotowy do użytku. Wyszłam z nim raz na spacer, ale stwierdziłam, że nie spełnia moich oczekiwań. Napisałam do sklepu, że go zwracam i na następny dzień odesłałam. Sklep chce potrącić 1/4 ceny wózka, za to że go używałam i obniżyłam jego wartość + zmarnowałam czas.. Czy takie obciążenie w tym przypadku jest adekwatne? Zaznaczę, że wózek miał lekko brudne koła, co jest normalne po spacerze, jechałam po suchym chodniku i nie było moją intencją użyć go i oddać tylko rozmyśliłam się w trakcie użytkowania.
Kupiłam telefon iphone 4s przez olx od osoby prywatnej, telefon miał mieć simlock na orange niestety po sprawdzeniu go okazało się że simlock nie jest polski i ściagnięcie go kosztuje 600zł, razem z telefonem otrzymałam karte r-sim która miała pozwolić ominąć simlock jak jednak się okazało karta nie działa na ios8 o czym nie zostałam poinformowana. W telefonie nie działa też wifi tego także sprzedająca nie zaznaczyła w ogłoszeniu ani rozmowie. Czy mam prawo do reklamacji ?
Witam. Za pośrednictwem serwisu Allegro kupiłam pokrowce do samochodu. Na moje nieszczęście wzięłam fakturę Vat na męża firmę. Sprzedawca zapewniał w aukcji że pokrowce są szyte na miarę auta. Podałam szczegóły dotyczące auta. Towar przyszedł był nie nadający się do użytku więc odesłałam. Reklamacja została przyjęta. Znowu dostałam wadliwy towar co szczegółowo opisałam i dołączyłam zdjęcia. Pokrowce nie mają otworów w miejscach zagłówków i rączek na fotelach. Odmówiono mi ponownej reklamacji twierdząc że jest bezpodstawna. Wysłałam pismo o odstąpieniu od umowy.Dodatkowo firma straszy mnie że jeśli nie odebrałam towaru zacznie naliczać 20 zł za magazynowanie. Co robić?
Witam , ostatniego czasu sprzedałem silnik do samochodu marki Kia . Silnik pochodził z demontażu z samochodu z UK przestał swoje pod Regałem na ciepłej hali i był odpowiednio zakonserwowany. Oczywiście poinformowałem Pana w rozmowie Telefonicznej o tym że daje mu gwarancje rozruchową która obejmuje 14 dni gdyby okazało że coś może być nie tak. Po 1 miesiącu Pan zadzwonił i powiedział że silnik nie odpala że są uszkodzone panewki. Silnik był cały zaplombowany do uznania podstaw gwarancji . Ugodowo zgodziłem się na zwrot części pieniędzy na naprawę wtrysku paliwa przelałem pieniądze praktycznie w wysokości 50 % zakupionego silnik, po następnych dwóch dniach Pan zażądał zwrotu pieniędzy za silnik jego montaż i koszy wysyłki. Warunek gwarancji nie zerwana plomba . Jak ma to sprawdzić nie widząc silnika. Co dalej z tym zrobić , odnoszę wrażenie próby wyłudzenia pieniędzy ze strony tego Pana.
Jestem sprzedającym (firma) wyslalem kupujacemu towar który został uszkodzony. Jest spisane protokół reklamacyjny przy odbiorze ale w taki sposób że brak w nim istotnych informacji które prawdopodobnie będą miały negatywny wpływ na decyzję firmy kurierskiej. towar była zapakowany w karton i miał oznaczenia ostrzegawcze nie ma wzmianki o tym w protokole.
kupujący w tej sytuacji odsyła mi towar z odstąpieniem od umowy. co mam w mam zrobić rozpatrzyć pozytywnie i pogodzić się ze stratą ? czy odrzucić reklamację klienta ?
Sprzedalam na olx.pl telefon uzywany za 300zl htc sensation white w bdb stanie znikome slady uzytkowania sprawny w 100%. Opis ogloszenia, liczne zdjecia, Pan ktory kupil telefon chcial przesylke za pobraniem wiec tak wyslalam po 1dniu rzada zwrotu pieniedzy i straszy policja gdyz uwaza ze telefon jest uszkodzony, zniszczony i niezgodny z opisem czy ma prawo jesli wiem ze wyslalam 100% sprawny telefon a on odebral za pobraniem nie spisujac protokolu z kurierem??Skad moge wiedziec czy nie uszkodzil go lub powymienial sobie czesci i teraz chce mi odeslac uszkodzony i zniszczony jego zdaniem telefon.Prosze o opinie
wita, zakupilam na allegro klocki jhamulcowe, w opisie produktu był podany model mojego samochodu.z klockami poszlam do mechanika okazuje się ze nie pasują -powinny miec dodatkowy ząbek- na zdjeciu allegro byly takie jak dostalam ale zalozone mialam inne- zuzyte. Skąd mialam wiec wiedzieć ze kształt sie różni,nie rozmiar.a i w opisie bylo podane dokladnie moje auto. Zwrocilam towar i zaządała od sprzedawcy zwrotu kosztów klocków raz przesyłek-do mnie i do niego zwrotu. Odsyłając klocki w ramach reklamacji- Towra niesgodny z umową. Sprzedający próboje wmowic mi że kupiłam niedobry towar z mojej winy i chce wyłudzic od niego pieniądze za przesyłki. On wprowadził mnie w błąd- opis przedmiotu, wiec nie poczuwam sie do winy.Kto ma racje? jak odzyskać koszt przesyłki? choc i na razie nawet nie zwrócił kosztów klockow- mana to 14 dni. zostały 3 dni.pozdrawiam
Witam,
sprzedaliśmy robot kuchenny na allegro. Towar został wysłany do klienta firmą kurierska. jednak klient towaru nie odebrał, ponieważ w systemie widnieje informacja iż nie było odbiorcy w domu – pozostawiono awizo. Kolejnego dnia była kolejną próba doreczenia- kolejne awizo. Towar w tej chwili jest na magazynie do odbioru przez klienta.
Klient żąda zwrotu gotówki jednak nie zamierza pokryć kosztów przesyłki ponieważ uważa ze on nie zawinił. Dodam iż nei było mozliwości poinformowania telefonicznego przez kuriera klienta poniewaz nie podał numeru telefonu.
Kto w tym przypadku pokrywa koszty przesyłki, ponieważ klient nie zgadza sie na ich pokrycie.
Zakupiłam przez Allegro wentylator biurkowy z opcja odbioru osobistego u Sprzedawcy (sprzedawca prowadzi tez sklep stacjonarny). Niestety nie za bardzo da się go da uzywać, ponieważ po jakimś czasie od uruchomienia wydziela sie dośc nieprzyjemny zapach . Poza dyskomfortem mam tez obawy czy nie są wydzielane jakieś opary szkodliwe dla zdrowia. Ponieważ wentylator był używany , odpakowany , folie lekko naderwane , ale opakowanie kartonowe nienaruszone (włączony 2 razy po 3-4 godziny) czy mozna go zwrócić w ramach odstąpienia od umowy ? Ew. czy mogę go reklamować ze względu na ten specyficzny zapach wydzielający się podczas jego pracy ? Karta gwarancyjna nie została jeszcze „podbita”.
Witam,
Zakupiłem przez allegro pamięć RAM do komputera od prywatnego sprzedawcy. Opisywana w aukcji jako sprawna. Po dostarczeniu pamięć owszem się uruchamia ale generuję błędy logiczne w komputerze. Negatywnie przechodzi testy. Fizycznie się uruchamia ale logicznie jest uszkodzona. Czy mam prawo do zwrotu? W moim rozumowaniu pamięć nie jest sprawna ponieważ nie można jej wykorzystać do tego do czego jest przeznaczona.
Witam.
Zastanawiam się jak to jest ze ZWROTAMI używanych rzeczy kupionych przez internet ?
Prowadzę sklep z używaną odzieżą ONLINE.
Spotkała mnie taka sytuacja.
Pani dostała paczkę, podziekowała .
Po 6 dniach napisała do mnie , że chce zwrócić te rzeczy ..
I tu pojawia się pytanie czy musze zgodzić się na zwrot? Nie jestem w stanie rozpoznać czy rzeczy te były używane.. równie dobrze mogła celowo kupić je, używać i zwrócić po czasie. Czekam na odpowiedź
Witam. Kupiłam ostatnio w sklepie internetowym sukienkę, ale fason mi nie odpowiadał i ją zwróciłam. Z monitoringu poczty polskiej paczka dotarła do sprzedawcy już następnego dnia, dziś mija 14 dni tyle ile sklep ma na zwrot pieniędzy za zwrócony towar, a sprzedawca twierdzi,że paczka nie doszła i że „utknęła w którym z oddziałów”. Jak mam się doprosić o pieniądze, w piątek wysłałam kolejnego e-maila lecz zero odzewu z ich strony do dnia dzisiejszego. Martwię się bo chodzi o kwotę ponad 200 zł. Jak mam na nich wpłynąć?
Dzień dobry,
Prowadzę sklep internetowy. Klienci często zwracają towar, który nosi ślady użytkowania. Przykładem jest sokowirówka, która jest przez nich użyta i w ciągu 14 zwrócona, gdyż nie spełnia oczekiwań. Towar przechodzi zapachem jedzeniem, czasem klient nawet nie potrudzi się, aby ją umyć przed odeslaniem. Czy mam obowiązek przyjąć taki zwrot, a klientowi zwrócić pełna jego wartość?
Witam, posiadam spółkę, która zakupiła tonery w sklepie internetowym – w rozumieniu przepisów prawa jestem więc przedsiębiorcą. Okazało się, że nie pasują do drukarki (pomyłka zamawiającego). Czy mogę zwrócić lub wymienić te tonery na inne? Sprzedawca nie chce przyjąć towaru.
Witam! proszę o pomoc.
Kupiłem na stronie OLX od osoby prywatnej telefon wysłany za pobraniem.
Telefon miał być sprawny a jest uszkodzony (nie da sie wgrać oprogramowania)
Co w takiej sytuacji należy zrobić? Sprzedający nie chce oddać pieniędzy.
Udać się z tym na policję jako przęstępstwo oszustwo?
zamowiłem nowe buty w w sklepie internetowym … wszystko było w porządku do momentu otwarcia paczki , buty posiadały slady uzytkowania gdy to zgłosiłem odpisano mi ze to nie mozliwe by towar był uzywana . . . odesłałem towar w takim stanie jak do mnie przyszedł a po czasie zadzwoniono do mnie ze towar nie podlega zwrotowi poniewaz są widoczne slady uzytkowania … Czy towar w takiej sytuacji podlega zwrotowi ? Co mam w tej sytuacji zrobic ? Z sklepem nie moge sie dogadac zasłaniają sie tym ze towar był uzytkowany prze zemnie
witam
sprzedalam telefon na olx. w ogloszeniu byly zamieszczone zdjecia telefonu wraz z pudelkiem na ktorym byl nr imei telefonu oraz informacja ze telefon bez gwarancji i papierow bo zginely a cena byla o polowe nizsza od innych. teraz klient rzada zwrotu pieniedzy bo pisze ze to kopia
witam
sprzdalam telefon na olx za pobraniem. w ogloszeniu bylo podane ze telefon nie ma papierow i gwarancji bo podczas przeprowadzki zaginely, dolaczone byly zdjecia telefonu oraz pudelka z wyraznym imei telefonu i cena wystawienia prawie polowe tansza teraz klient rzada zwrotu gotowki bo telefon jest kopia , co mam zrobic?
Witam
sprzedalam na olx telefon. w opisie podalam ze telefon jest bez papierow i gwarancji bo podczas przeprowadzki zaginely. dolaczone byly zdjecia telefonu oraz pudelka na ktorym byl nr imei telefonu a cena prawie o polowe nizsza. teraz klient wola pieniadze i chce odeslac telefon bo napisam i ze to nie orginal.
dzien dobry zakupilem przez internet fotoksiege z moimi zdjeciami. otrzymalem towar trefny (trawa jest koloru zlotego a nie zielonego) mam duzy problem z zalatwieniem reklamacji i chcialbym zrezygnowac z towaru bo mam na to 14 dni wedlug ustawy. co mam zrobic?
Klientka zakupiła w naszym sklepie internetowym 2 pary obuwia, po czym je zwróciła. Okazało się jednak, iż obuwie było przez nią użytkowane. Świadczą o tym brudne i zdarte podeszwy. Klienta jednak wypiera się tego i jest oburzona tym, że nie chcemy przyjąć jej zwrotu. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Jakie mogą być możliwe rozstrzygnięcia tej sprawy, jeśli klienta wejdzie na drogę prawną? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.
Witam,
kupiłam na Grouponie wkładki korekcyjne ( Kupiony 24 kwi 2015). Paczka nie została dostarczona. Byłam dostępna pod wskazanym adresem cały czas. Czekałam na paczkę nawet do 19.05.15 kiedy to zaczęłam dociekać czemu jej nie dostałam. Na grouponie nic nie wiedzieli i tłumaczyli żebym w tej sprawie kontaktowała się z właścicielką sklepu. ( Bo oni mają inny układ niby z tym sklepem i nie mogę reklamować tego przez ich stronę- to już mi się wydaje podejżane. Absurd. U nich składałam zamówienie, co mnie interesują ich dziwne układy. Ale nieważne, może już się za bardzo wkurzam) Uzyskałam na poczcie informację, że paczka wróciła do sprzedającego i została odebrana. Więc próbowałam się dodzwonić do sprzedającej. Bez efektów. Wysłałam maila. Chciałam jedynie odzyskać swoje pieniądze jakie wpłaciłam. ( Niby śmieszna kwota bo tylko 30zł) . Sklep odpisał że podałam zły adres ( podali jaki podałam i był dobry) i że mogą mi jeszcze raz wysłać jeśli zapłacę za przesyłkę. ( mam im zrobić przelew). Nie chcę już towaru z ich sklepu. Co też w oficjalnym mailu im napisałam. Z ich strony cisza. Co mogę jeszcze zrobić? ( jeśli na mojego dzisiejszego maila którego im wysłałam nie odpowiedzą , przestanę ugodowo podchodzić do sprawy, ale wolałabym nie mieszać w to Inspekcji Handlowej. )
Witam kupiłam przez facebooka sukienki wartości łącznie 300zł , przed złożeniem zamówienia zapytałam czy gdyby okazały się za duże czy można zwrócić odpowiedziano że tak , gdy tylko otrzymałam towar postanowiłam odesłać ponieważ były za duże i napisałam wiadomość że odsyłam paczkę , po jakiś czasie napisałam czy paczka doszła pani powiedziała ze jej nie ma jak wróci za 3dni ją odbierze , paczka po 2 tyg wróciła do mnie i terez nie mogę dogadać się z panią i wychodzi na to , że nie chce zwrócić mi pieniędzy , czy w tym przypadku ( zakupu przez feecebooka) mam jakieś prawo do odzyskania pieniędzy ?
Zakupiłem telefon komórkowy na allegro, sprzedawca wystawił mi fakturę vat, na której widnieje jedynie moje imię i nazwisko i mój NIP. Czy w takiej sytuacji będę traktowany jako konsument czy przedsiębiorca? i czy posiadam wówczas prawo zwrotu towaru bez podania przyczyny w ciągu 14 dni?
Zamówiłam i zapłaciłam za towar ,który otrzymałam.Po obejrzeniu i złożeniu towaru stwierdziłam że mi nie odpowiada i odesłałam go w przeciągu 10 dni na własny koszt do sklepu .W odpowiedzi napisano do mnie że dział zwrotów stwierdził zniszczenie towaru – „Prawdopodobnie winne jest niewłaściwe spakowanie powyższych elementów
przez co ocierały się one o siebie. W związku iż zwracany towar nie
może posiadać śladów użytkowania muszę odmówić przyjęcia zwrotu torby.”
Nie zgodziłam się z tą opinią gdyż wiem w jakim stanie odesłałam zakupiony towar i nadal żądam uznania „odstąpienia od umowy”Czy sklep ma prawo do takiego podejścia do klienta ?
Dodam również,że towar odesłałam zapakowany w taki sam sposób w jaki otrzymałam. Oryginalne opakowanie + torba kurierska.
Dzień dobry
Sprzedałem poza allegro, jako osoba prywatna, w drodze uzgodnienia obu stron lampkę biurkową. Przed zakupem kupujący zadał pytanie, czy jest ona wykonana z mosiądzu. Potwierdziłem. Po zakupie kupujący twierdzi, że to inny materiał a lampka jest wyłącznie pokryta mosiądzem. Żąda zwrotu gotówki razem ze zwrotem kosztów przesyłki. N konto otrzymałem 140 zł i tyle samo zwrotnie żąda kupujący, w dodatku to ja mam najpierw wysłać towar… Jak się ustosunkować? Co na to prawo konsumenckie? Czy mogę odmówić przyjęcia zwrotu?
Witam!
Zakupiłem towar na allegro. Niestety przesyłka okazała się uszkodzona prawdopodobnie z winy kuriera. Został spisany protokół szkody i jego kopia została wysłana mailowo, jak prosił sprzedawca na jego adres mailowy. Mija około 20 dzień, sprzedawca ciągle mówi, że czeka na odpowiedź kuriera (siódemki – jeśli dobrze czytałem to maja chyba na to 30 dni) Sprzedawca chce, abym wysłał mu uszkodzony towar. Ma takie prawo ? Dlaczego mam płacić jeszcze za wysyłkę- skoro nic nie stało się z mojej winy. Czy w takim przypadku po uznaniu reklamacji przez siódemkę nie powinien tylko wysłać jeszcze raz towar i po sprawie?
Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.
Witam
chcialbym zakupic przez Allegro, w opcji, „Kup teraz” laptopa. Czy jesli zainstaluje na nim jakis program to trace prawo do zwrotu w ciagu 14 dni? Przed odeslaniem program bylby oczywiscie odinstalowany.
Czy jest roznica gdyby byl to zakup na raty (Raty Allegro)?
Klient zamówił automat do nurkowania. Po 3 dniach od dostawy poinformował że rezygnuje z zakupu. Odesłał towar który dotarł w 11 dni od dostawy (nie od zakupu).
W związku z prawie 2 tygodniowym terminem zwrotu i w obawie o ewentualną ingerencję klienta w sprzęt (to przecież zabezpieczenie życia pod wodą) automat został poddany kontrolnemu przeglądowi przed sprzedażą innemu klientowi. Kto ma ponieść koszty przeglądu kontrolnego i czy jeśli sprzęt dotarł po 11 dniach od dostawy (sprzedaż nastąpiła wcześniej) to czy można odmówić zwrotu ?
Pozdrawiam
Sprzedałem telefon używany, w opisie uwzględniłem, że dotyk często się przycina. Jestem prywatnym sprzedawcą i tutaj moje pytanie, mam obowiązek przyjęcia reklamacji jeśli klient próbował naprawić telefon na własną rękę?
Kupiłem nowy towar na allegro (chyba od osoby prywatnej). Ponieważ nie wysłano go do mnie przez okres kilku tygodni napisałem e-maila że rezygnuję i chcę zwrotu pieniędzy wraz z kosztami przesyłki. Złośliwie towar wysłano po mojej rezygnacji. Nie mam możliwości odbioru – wyprowadziłem się za granicę. Sprzedawca nie chce oddać pieniędzy. Twierdzi że wysłał towar i to mój problem teraz. Co mogę zrobić? Romek
Witam, sprzedałem używany towar poprzez OLX. Towar wysłałem przez Pocztę Polską za pobraniem. Jak już wysłałem towar sprzedający zaczął wydzwaniać i dawać sygnały że chyba towaru nie odbierze /lub wyśle go spowrotem do mnie. Pytanie brzmi czy musi on informować mnie pisemnie bądź ustnie że odstępuje od zakupu towaru i tak po prostu go wysłać?
Dwa tygodnie temu sprzedałem na Allegro dwie opony na których kupiłem samochód. Opony z 2013 r, w bardzo dobrym stanie, nie łatane, szczelne, nie miałem z nimi żadnego problemu. Po dwóch tygodniach od sprzedaży zadzwonił do mnie kupiec z pretensjami że sprzedałem mu złom na którym się nie da jeździć bo ma bicie na kierownicy mimo niby dobrego wyważenia, a do tego w serwisie powiedzieli mu że widocznie opony są gdzieś wytarte op ostrym hamowaniu i dlatego ma bicie. Wiem że taka sytuacja nie miała miejsca bo jeździłem na tych oponach parę miesięcy i nie było żadnego bicia, tym bardziej nie było tak ostrego hamowania żeby w jednym miejscu zetrzeć opony(przy ABS jest to praktycznie nie możliwe). Zastanawiam się czy facet nie pojeździł sobie dwa tygodnie, czegoś nie uszkodził a teraz będzie mi chciał oddać zniszczone opony. Co mam w tej sprawie zrobić???
Witam. Zakupilem przez internet antene pokojowa. Niestety w moim pokoju nie chciała ona dzialac. Dokonalem zwrotu towaru w ustawowym terminie 14 dni, wypelniajac stosowne (przygotowane przez sprzedawcę) oświadczenie o odstąpieniu od umowy w ciągu 14 , bez podania przyczyny. Do tej pory, a miney już 3 tygodnie od zwrotu, nie otrzymałem od sprzedawcy żadnej informacji. Co robic, jakie mam prawa ?
Kupiłam buciki na allegro. Zalicytowalam je za 1zl, a sprzedajacy zakonczyl aukcje. Bylismy umowieni wczesniej na 50zl z wysylka. Buciki byly sprzedawane jako uzywane, raz ubrane przez dziecko w wozku, w stanie idealnym. Okazalo sie jednak, ze maja slady uzytkowania. Wkladki od bucikow odklejone, wytarte podeszwy, zdarte w 1 miejscu i brudne w srodku. Ewidentnie widac, ze byly uzytkowane wiecej niz raz. Sprzedajacy sie tlumaczyl, ze nie obejrzal bucikow przed wlozeniem do kartona i bardzo przeprasza. Napisalam, ze albo zaproponuje jakas ugode (mialam tutaj na mysli zmiejszenie ceny za towar) albo buciki odsylam. czekalam dosc dlugo na jakakolwiek propozycje, sprzedajacy przestal odpisywac na maile, po 2 tyg od zakupu buciki odeslalam, a sprzedajacy mi pisze, ze jest w Anglii i paczka wroci. Na dodatek napisal, ze zwroci mi tylko 40zl za towar, a koszty przesylki ja mam pokrywac. Wychodzi na to, ze mam placic 3 razy za przesylke, do mnie i do sprzedajacego 2 razy, bo nie raczyl mnie poinformowac ze wyjezdza. Towar warty 40zl, a ja na przesylki wydam 30zl, zwroci mi sie dycha. Smieszne! Dlaczego ja mam pokrywac koszty przesylki, skoro towar byl niezgodny z opisem?
Witam. Sprzedałem używaną trąbkę piccolo na olx. Oczywiście jako osoba prywatna. Informowałem Człowieka że nie jest to mistrzowski model trąbki bo sama cena 400pln mówi za siebie jakiej klasy to instrument. Powiedziałem Mu że trzeba ją poznać i w miarę stroi (sam na niej grywałem w zawodowej orkiestrze) on na to spokojnie znajomy ma taką i jest ok. Człowiek do mnie pisze że on mi ją odeśle bo instrument nie stroi. Z całym szacunkiem ale nawet najwyższe modele przy złym zadęciu będą nie stroić.Poza tym na instrumencie trzeba trochę pograć rozegrać pod siebie. A ten człowiek dostał ją 2 czerwca ok południa i tego samego 2 czerwca wieczorem pisze do mnie że ją odsyła bo nie stroi. Czy mam obowiązek przyjąć towar??
Kupiłam przez allegro na aukcji kup teraz wózek dziecięcy. Przez nieuwagę zamiast swojego użyłam do zakupu konta taty, który prowadzi działalność gospodarczą ( hydraulika siłowa). Wózek kupiłam na paragon na swoje dane, zrobiłam przelew z własnego rachunku i poprosiłam o dostawę pod swój adres domowy. Po odebraniu towaru okazało się, że wózek nie spełnia moich oczekiwań i odesłałam go do sprzedawcy. Od kilku miesięcy nie mogę się doprosić zwrotu pieniędzy a sprzedawca w odpowiedzi pisze, że skoro wózek zakupił przedsiębiorca to nie ma on prawa do zwrotu. Wszędzie jest dużo informacji na temat zakupów i zwrotów towarów na fakturę i są one jasne. A co mogę zrobić jeszcze w swojej sprawie? Może ktoś miał podobną sytuację?
Witam,
Sprzedała na olx spodnie turystyczne używane.W ogłoszeniu podany był rozmiar z metki wraz ze zdjęciem oraz wymiary spodni.Zostały kupione i wysłane poczta. Osoba która je otrzymała napisała do mnie ze jednak są za duże i ze zgodnie z prawem i zasadami olx wymaga zwrotu. Spodnie sprzedawała jako osoba prywatna.Czy rzeczywiście może wymagać żebym zgodziła sie na przyjecie zwrotu?
Sprzedałem na OLX osłonę przeciwsłoneczną do samochodu. Wysłałem listem poleconym tak jak chciał kupujący, dałem kopertę bąbelkową i zabezpieczyłem dodatkowo osłonę tekturą. Kupujący twierdzi że otrzymał osłonę z pobitym lusterkiem a ja wysłałem z całym tak jak na zdjęciu w aukcji. Co mam teraz z tym zrobić bo kupujący chce to jakoś załatwić. A ja nie mam pewności czy nie chce mi odesłać swoją starą osłonę właśnie z pobitym lusterkiem bo może taki był powód zakupu innej osłony. Proszę o radę
Witam, czy jeśli zamówię produkt na allegro za pobraniem, ale towar nie będzie zgodny z opisem i go nie przyjmę to za coś płacę?
Witam, zakupilam od osoby prywatnej na allegro buty, ponoc mialy byc nowe, jedynym mankamentem biala byc plama kleju na bucie. Niestety po otrzymaniu przesylki podeszwy byly zabrudzone a plama kleju, okazala sie byc czterema plamami… natychmiast odeslalam przesylke, poinformowalam Pania, ze zwracam te buty, a ona, ze zwrotow nie przyjmuje… dostalam towar niezgodny z opisem, na zdjeciu w aukcji nie bylo widac tych plam-zostalam oszukana. Buty odeslalam, a pieniedzy pewnie nie odzyskam. Co zrobic w takiej sytuacji?
Witam, sprzedałem drogą telefoniczną, czujnik masy powietrza proucenta Magneti-Marelli, klinet po otrzymaniu twierdzi iż jest to podróbka, na opakowaniu pisze made in R.P.C (chiny). Jednak jest to normalne w przypadku tego producenta i tej lini produktów. W regulaminie sklepu widnieje iż części elektroniczne nie podlegają zwrotowi, a w zdjęciach otrzymanych od klienta widać iż przedmiot został wyjęty i porysowany (w miejscu nadruku producenta, rzekomo w celu sprawdzenia czy Logo jest domalowywane przez nas). Co powinienem zrobić w takim przypadku. Towar zgody z zamówieniem, w regulaminie jest informacja o tym że zwrotu nie przyjmujemy a sam przedmiot nosi ślady zadrapań w miejscu loga.
Mam takie pytanie:
Kupiłam kanapę do salonu składając zamówienie mailem do sklepu internetowego, określając materiał. Jednak okazuje się po odebraniu towaru, ze jest niezwykle twarda w użytkowaniu. Chciałabym zwrócić mebel.
Czy mam takie prawo, ile mam na to czasu, co ze zwrotem kwoty i zaliczki ?Czy należy mi się cała, na czyj koszt ma się odbyć zwrot i czy należy mi się zwrot za dostawę do mnie?
Dzień dobry,
Mam pytanie :
Zakupiłem za pośrednictwem serwisu aukcyjnego pomkpkę elektryczną. Sprzedawca omyłkowo dostarczył pompkę ręczną. Po pewnym czasie na swój koszt przesłał właściwa z prośba o odesłanie błednej.
Jeśli dobrze rozumiem- koszt odesłania powinien ponieść Sprzedający ?
Z góry dziękuję za opinie.
Pozdrawiam
Witam. W sklepie internetowym zakupiłem program, przekonany, że kupuję go bezterminowo. Po otrzymaniu maila z linkiem do programu i kodu aktywującego okazało się, że jest on objęty roczną licencją o czym nie było mowy w opisie programu. Zażądałem zwrotu pieniędzy, sprzedawca odmawia twierdząc, że producent nie oferuje licencji wieczystej, jedynie czasową. Co ciekawe inne produkty objęte roczną licencją mają taką informację na stronie z produktem. Z linku do programu nie korzystałem, z kodu aktywacyjnego również. Czy sprzedawca ma prawo odmówić zwrotu pieniędzy? Na jaką podsawę prawną mogę się powołać aby skłonić sprzedawcę do zwrotu.
Pozdrawiam
Witam co w przypadku kiedy kupilam trampolinę z siatką wewnętrzną a otrzymałam inny model z siatką zewnętrzna i mniejszym rozmiarze? Czy mam prawo ubiegać się o zwrot kosztów wysyłki gdy będe zwracać towar?
Mam pytanie. Zakupilam 7 koszulek na allegro i poprosilam o fakture. Zakup na osobe prywatna nie na firme. Czy teraz przez ta fakture nie przysluguje mi zwrot? Sprzedawca nie chce przyjac czesci towaru, ktora jest na mnie zla rozmiarowo.
I czy to nie jest tak ze cala sprzedaz na rzecz osob fizycznych nie prowadzacych dzialalnosci gospodarczej powinna byc zarejestrowana na kasie fiskalnej. A jesli klient sobie zyczy to wtedy plus dodatkowo faktura?
Witam, kupiłam na allegro projektor na fakturę vat. Sprzęt jest wadliwy, obraz bardzo kiepskiej jakości, a nie o tym zapewniał sprzedający. Chcę zwrócić towar i odzyskać pieniądze ale sprzedawca twierdzi, że skoro zakup jest na fakturę to nie mogę oddać towaru. Czy to jest zgodne z prawem?
„Zgodnie z art. 7 tejże ustawy konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie, w terminie dziesięciu dni. Termin ten liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi – od dnia jej zawarcia.”
Co w sytuacji gdy rzecz nie została wydana i ja jako kupujący chcę odstąpić od umowy?
Witam mam pytanie kupiłem części do samochodu jednak nie spełniają moich oczekiwań .na zdjęciu od sprzedawcy i zapewnieniom o stanie odbiega to od rzeczywistego faktu.Czy w takim wypadku jest jakaś ustawa prawna że mam 10 , 14 dni na zwrot nawet bez podania przyczyny dodam że sprzedawca jest osoba prywatna chce załatwić temat polubownie .
Witam,
Sprzedałem na Allegro spodnie. Po otrzymaniu spodni kupujący stwierdził, że chce je zwrócić. Dokonał zwrotu, jednak spodnie miały usterki. Spodnie posiadają plamy i nie da się ich usunąć. Co zrobić w takiej sytuacji?
Witam serdecznie,
3 dni temu otrzymałem telefon (nowy) ze sklepu internetowego odpakowałem go i aktualnie użytkuje jednak kilka rzeczy mi się w nim nie podoba i chciał by go zwrócić.
Moje pytanie brzmi czy mogę go zwrócić jeśli go już odpakowałem – zdjąłem folie itp.
Jeśli tak to jak wygląda zwrot czy najpierw wysyłam towar (po wysłaniu pisma) a później czekam za zwrotem pieniędzy ?
Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam
Witam,
Klient kupił na naszej stronie produkt, wysłaliśmy mu towar, niestety nie ten co trzeba. Pan chce zwrócić towar, ponieważ nie dostał tego co trzeba, lecz użył ten sprzęt. Czy ma prawo do wymiany na towar zamówił, gdy użył sprzęt który dostał omyłkowo
Tak, w tym wypadku klient ma prawo złożyć reklamację. Jednym z możliwych żądań jest wymiana produktu.
Witam 🙂 Mam analogiczne pytanie.Klient kupił produkt-ekspres do kawy.Otrzymał go,użył po czym zwrócił.Sądząc,że spełnia inne funkcje niż w rzeczywistości – wszystkie informacje w opisie produktu są poprawne.Ekspres ewidentnie nie nadaje się do sprzedaży jako nowy. Co w takiej sytuacji.Czy przysługuje zwrot gotówki? Widnieje zapis,że klient ma prawo sprawdzić produkt,ale w granicach takich jakby zrobił to w sklepie stacjonarnym.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam sprzedałam na olx sukienkę używaną podałam wymiary, pani która ją kupiła twierdzi że ją oszukałam bo ona mierzyła i jest za mała że zawyżyłam wymiary i chce zwrot kasy czy ma takie prawo ? pozdrawiam i dziękuję
Witam. Zamówiłam na allegro w prezencie mp3 mp4, po dostarczeniu okazało się, że sprzęt jest wadliwy tak więc natychmiast go odesłałam na swój koszt. Chcąc się skontaktować z firmą u której kupiłam ich telefon jest cały czas wyłączony, na emaila odpisali dwukrotnie tak samo, że proszą o cierpliwość. Co ciekawe adres do reklamacji był inny od adresu gdzie to zamawiałam. Boję się, że nie odzyskam pieniędzy,zwrot napewno otrzymali gdyż zaznaczyłam przy wysyłce opcje sms przy odbiorze. Co mam robić?
Zachęcamy do kontaktu z najbliższym rzecznikiem praw konsumenta. Uzyska tam Pani bezpłatną pomoc. Proszę sprawdzić również dane rejestrowe firmy, czy została zarejestrowana.
Witam, sprzedałem ostatnio towar za pośrednictwem OLX. Był to sprzęt audio używany. Długo leżał w szafie przed wysyłką sprawdziłem czy działał,wszystko był ok. Klienta poinformowałem że posiada slady uzytkowaniea oraz oderwana literke z napisu. oraz zrobiłem zdjęcie sprzetu, złączy wejść/wyjść i przesłałem kupcowi ponieważ pytał jakie są. Wysłałem sprzęt za pobraniem kurierem. Po jednym dniu klient napisał że sprzęt jest poobijany i że nie posiada takich wejsc wyjsc sygnałowych jakich oczekiwał. a poza tym sprzęt po jakims czasie rozłącza mu się i jest niezadowolony i che zwrocic towar. Czy ma takie prawo ? ja sprzedałem sprawny sprzet oraz o wszystkiom kupujacego poinformowałem
Jeżeli nie uznaje Pan reklamacji, to proszę ją odrzucić.
Witam, kupiłam telefon na olx.pl, sprzedający jest osobą prywatną . Sprzedający pisał, że telefon po aktualizacji zawiesza się bardzo sporadycznie, po otrzymaniu telefonu okazało się, że ekran się odkleja, odstaje i pewnie dlatego się zawiesza co chwilę. Sprzedawca nie chce oddać pieniędzy, naprawa telefonu się nie opłaca, gwarancji nie posiadam. Czy jest jakieś inne wyjście niż droga sądowa ?
Niestety w braku dobrej woli sprzedającego pozostaje droga sądowa.
Witam, sprzedałam na olx NOWY strój kąpielowy (kupiłam za duży i postanowiłam sprzedać) strój wymierzony dokładnie wszystkie wymiary podane co do cm.
Po kilku dniach od otrzymania przesyłki kupująca odsyła do mnie strój bez uzgodnienia tego ze mną, napisała tylko na olx że odsyła strój ponieważ jest za duży. Czy ja muszę przyjąć ten zwrot?
JAk zadałam pytanie czy któryś wymiar się nie zgadzał powiedziała że nie.
Jeżeli sprzedała Pani towar jako osoba prywatna i nie ma podstaw do reklamacji, to nie musi Pani uznawać tego zwrotu.
Witam, czy zakup używanej rzeczy na aukcji internetowej (opcja kup teraz) u sprzedawcy przedsiębiorcy (konto firmowe) podlega zwrotowi w ciągu 14 dniu bez podania przyczyny?
Tak, nie ma tutaj różnicy z towarem nowym.
Witam.
Opis prawa do odstąpienia nie odpowiada na wszystkie moje pytania. Otóż zakupiłem oprogramowanie przez sklep internetowy, rownież z tej strony pobrałem je dysk a kod seryjny potrzebny do aktywacji oprogramowania został mi wysłany mailem. Po jednym dniu prób zauważyłem, że ten program nie jest kompatybilny z innym programem, którego używam, co sprawia iż nie będę mógł go używać. Napisałem maila do centrum sprzedaży z prośbą o refundacje z uwagi na braki w oprogramowaniu. Dostałem odpowiedź iż to nie jest wina ich oprogramowania, tylko tego drugiego, iż nie jest kompatybilne z ich systemem i refundacja się nie należy. Czy mam prawo do zwrotu?
Dodatkowo w wyjątkach prawa do odstąpienia jest oprogramowanie, które dostaje się na nośnikach (w tym wypadku takich brak) i założenia, że klient je skopiuje i będzie używał mimo zwrotu. W tym wypadku wymagany jest klucz aktywacyjny, który może być z łatwością zablokowany na serwerze sprzedawcy i nie będzie możliwości używania tego oprogramowania. Więc czy w tym wypadku mam prawo do odstąpienia?
Dziękuje i pozdrawiam
Zalecamy kontakt z najbliższym rzecznikiem praw konsumenta. Jest tutaj szansa na odstąpienie od umowy, ale wymaga to analizy całego procesu sprzedaży. Rzecznik praw konsumenta ma obowiązek bezpłatnie Panu pomóc.
Witam,
Zakupiłem na allegro nowy czujnik do samochodu. Korzystając z prawa do zwrotu towaru w terminie 14 dni chciałem go odesłać sprzedającemu. Po rozmowie z nim dowiaduje się, że oddać nie mogę z uwagi na jego zapis w regulaminie:
„Zwrotowi lub wymianie nie podlegają :
– części elektryczne i elektroniczne np. pompy paliwa, czujniki;”
Czy jest to zgodne z prawem? Rzeczywiście nie mogę zwrócić czujnika nawet jeśli go nie używałem ?
Pozdrawiam
M
Sprzedawca nie ma tutaj racji. Nowa ustawa nie przewiduje tego typu wyjątków. Prosimy zapoznać się z niniejszym artykułem: https://prokonsumencki.pl/blog/wyjatki-od-prawa-odstapienia-od-umowy-od-25-grudnia-2014-roku-zgodnie-z-nowa-ustawa-o-prawach-konsumenta/
Dzień dobry,
Sprzedałem w sklepie internetowym grzejniki. Grzejniki zostały wysłane, odebrane przez Klienta bez zastrzeżeń. Po kilku dniach, kiedy zostały zamontowane (podłączone do instalacji, napełnione wodą i uruchomione), Klient stwierdził, że 3 szt. są zbyt duże do danych pomieszczeń i chciałby je zwrócić/zamienić na inne – mniejsze, po czym odesłał mi wspomniane użyte grzejniki. Kurier dostarczył je wieczorem, (wieczorem żadne szczegóły nie rzucały się w oczy) wizualnie opakowania miały drobne otarcia i były mokre (wyciekła zalegająca woda z grzejników) itp. (dodam, że grzejniki zapakowano jedynie w tekturę falistą, która nie daje praktycznie żadnej ochrony przed uderzeniami, zwłaszcza przy takim ciężarze.
Oczywiście z kurierem nie spisałem protokołu reklamacyjnego i przyjąłem paczki, co prawdopodobnie stawia mnie na straconej pozycji.
Na drugi dzień rozpakowałem grzejniki i okazało się, że są pogięte i porysowane
Moje pytanie brzmi: czy mam obowiązek zwrotu pieniędzy Klientowi za te grzejniki, czy jednak mam jeszcze jakieś możliwości innego rozwiązania tej sprawy?
Proszę jak najszybciej zażądać przyjazdu kuriera i spisać protokół szkody – wady, których nie można z zewnątrz zauważyć może Pan zareklamować w terminie 7 dni od dnia odbioru towaru. Czas tutaj niestety gra na Pana niekorzyść. Brak protokołu utrudnia Panu przypisanie winy uszkodzenia grzejników klientowi, co spowoduje konieczność zwrotu klientowi pieniędzy.
Witam,
Czy jeśli kupujący chce mi zwrócić towar rzekomo niezgodny z opisem ( jestem osobą prywatną ) ma prawo żądać najpierw zwrotu gotówki, a później odesłać?
Nie, kupujący powinien w tym wypadku dostarczyć Panu towar. Następnie Pan może się ustosunkować do reklamacji i jeżeli jest zasadna zwrócić pieniądze.
Witam.
Sprzedałem ostatnio rzutnik na olx paczką kurierską pobraniową.
Po dwóch dniach dostałem telefon od kupującego, że rzutnik nie działa , nie chce się włączyć.Kupujący oddał rzutnik do jakiegoś serwisu po czym stwierdził, że ja mu wyslałem uszkodzone urządzenie bo ludzie z serwisu stwierdzili, że są to błędy programowe rzutnika a nie mechaniczne, tylko , że ja ze swojej strony jestem przekonany, że rzutnik wysyłałem w 100% sprawny i mam na to świadka.Osoba kupująca prosi o zwrot pieniędzy tylko , że ja na tym teraz trace bo wysłałem urządzenie sprawny a dostane niesprawne.Co robić?
Pozdrawiam.
Proszę odrzucić reklamację, jeżeli jej Pan nie uznaje.
Witam.
Mam problem z klientką domagającą się zwrotu pieniędzy w ramach odstąpienia od umowy zawartej na odległość. Mianowicie, sprzedałam towar użytkownikowi Allegro zarejestrowanemu na dane (dobór imion i nazwisk przypadkowy) Anna Kowalska, wysyłka również była na dane Anny Kowalskiej. Wpłaty dokonano z rachunku bankowego Zuzanny Nowak. Pani Zuzanna Nowak chce odstąpić od umowy (moim zdaniem nie jest stroną umowy i nie może tego zrobić, o czym ją poinformowałam). Na moją prośbę o przysłanie prawidłowego oświadczenia o odstąpieniu od umowy z danymi właściciela konta Allegro i własnoręcznym podpisem Pani Anny Kowalskiej odpowiada, że to ona jest właścicielem konta i dokumentu nie chce przesłać. Po tej wymianie maili, Allegro zmieniło dane konta z Anny Kowalskiej na Zuzannę Nowak (co jest niezgodne z regulaminem serwisu), i twierdzi, że konto nie zmieniło właściciela…!!! Zuzanna Nowak domaga się zwrotu pieniędzy pomimo, że nie była stroną umowy kupna-sprzedaży i oczywiście straszy mnie sądem.
Proszę o radę jak z klientką postąpić, gdyż nie mam czasu na ciąganie się po sądach. Gdyby wysłała prawidłowe pismo już dawno miała by zwrot na swoim rachunku ale z czystej złośliwości robi pod górkę. Jeżeli to ja jestem w błędzie to proszę mnie z niego wyprowadzić
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Umowa pierwotnie została zawarta z Panią Anną i to ona jest stroną umowy. Tym samym tylko ona może od niej odstąpić.
Witam
Na allegro zakupiłam używany rower (drogi 2500 zł); otrzymałam rower wraz z paragonem wczoraj, niestety nie spełnij on moich oczekiwań chciałam go zwrócić natomiast sprzedawca twierdzi że nie mam takiego prawa gdyż był to sprzęt sprzedany jako używany. Czy jest to prawdą?
Ma Pani prawo odstąpić, sprzedawca może jednak zmniejszyć zwracaną kwotę na warunkach wskazanych tutaj: https://prokonsumencki.pl/blog/konsument-ma-prawo-korzystac-z-towaru-przed-odstapieniem-od-umowy-tylko-tak-jak-robilby-to-w-sklepie-stacjonarnym/
witam, mam problem… zalało mi piwnice,skorzystałem z zakupu przez internet i zamówiłem pompe zanurzeniową, koszt pompy 269 zł. otrzymałem pompe następny dzień, ale jak się okazało po sprawdzeniu towaru przy odbiorze pompa była uszkodzona ! zapłaciłem 269 zł za pompe i 31 zł za odbiór przesyłki.. następnego dnia został sporządzony protokół uszkodzenia przez kuriera który to mi dostarczył.. po kontakcie tel ze sklepem internetowym okazało się ze oni mi tylko zwrócą kwote 238zł twierdząc ze koszta przesyłki ponosze ja nawet jeżeli towar był uszkodzony.. czy to prawda??????jeżeli nie to co dalej mam zrobić?
Nie, ma Pan prawo domagać się także kosztów przesyłki.
Witam, czy prawo zwrotu towaru w ciągu 10 dni bez podania przyczyny dotyczy również towaru zakupionego przez internet od osoby prywatnej?
Np. kupiłem na aukcji allegro telefon od osoby prywatnej i zanim doszła przesyłka z zakupionym telefonem, dostałem taki sam w prezencie. Czy mam prawo zwrócić towar? Oczywiście towar nie użytkowany (nawet nie rozpakowany).
Nie, w takim wypadku jest to tylko dobra wola sprzedającego.
Witam
Sprzedałem jako firma zegarek do telefonu używany. Wysyłka.
Towar był sprawdzany działał i oczywiście ładował. Wysłany został, po otrzymaniu przez kupującego żadnego kontaktu co i jak. Minoł pełny tydzień od dostarczenia towaru, dzwoni Pani twierdzi że nie da się naładować zegarka. Nie dawałem żadnej gwarancji na ten sprzęt mimo że był sprawny i ładował. Pani stwierdziła że chce go zwrócić. Jak mam się do tego odnieść ponieważ sprzedałem pełnowartościowy towar bez uszkodzeń i ukrytych wad. Skąd mam wiedzieć czy Pani nie uszkodziła gniazda itp proszę o poradę czy muszę jej zwrócić pieniądze czy to ja jako firma mogę nie przyjąć zwrotu pozdrawiam Tomasz
Klient ma prawo w takim wypadku złożyć reklamację. Proszę ją rozpatrzyć i jeżeli jej Pan nie uznaje, to proszę ją odrzucić.
Witam
Zakupiłem na OLX katrę pamięci SO-DIMM DDR2 5300( pamięć do laptopów) od prywatnego sprzedawcy, który wystawiał więcej towarów.
Po uzyskaniu informacji i zapewnienia o sprawności towaru ( zapewnienie o sprawdzeniu towaru przed wysyłka) zakupiłem przelewem.
Po otrzymaniu towaru okazało się, że pamięć jest uszkodzona.
Poinformowałem sprzedawcę o tym fakcie na trzeci dzień.
Sprzedawca obciążył mnie winą za uszkodzenie towaru podczas instalacji.
Nie wyraził chęci zwrotu pieniędzy za towar.
Zaraz po tym wydarzeniu zlikwidował konto na OLX.
PYTANIE: czy mam prawo zwrócić towar i otrzymać zwrot pieniędzy.
Która z tych czynności powinna być pierwsza.
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam.
W pierwszej kolejności proszę złożyć reklamację – drogą mailową albo pisemną i złożyć odpowiednie żądanie. Jeżeli towar jest uszkodzony, to może go Pan dołączyć od razu do pisma z reklamacją (w przypadku reklamacji pisemnej). Jeżeli sprzedawca nie będzie chciał spełnić Pana żądania, to pozostaje wezwanie do jego wykonania i ostatecznie droga sądowa.
Witam,
Prowadzę sklep internetowy. Mam pytanie odnośnie zwrotu przez klienta części towaru. W przypadku całościowego zwrotu towaru zwracam klientowi cenę towaru + wysyłkę. Co jednak jeśli klient chce zwrócić jedną z 3 zakupionych rzeczy a pozostałe zatrzymać? Dodam że cena wysyłki nie zmienia się w zależności od ilości towarów ( są to małe przedmioty). Czy jest jakaś podstawa prawna regulująca kto pokrywa koszty wysyłki pierwotnej w przypadku niepełnego zwrotu?
Nie ma tutaj odpowiedzi wprost w przepisach. Naszym zdaniem najbezpieczniej jest tutaj zwrócić ten koszt proporcjonalnie do ilości zwracanych towarów.
Witam,
Rzeczywiście w przepisach jest taka informacja, że sklep może zwrócić tylko część kosztu przesyłki za zwracane produkty i to bierzemy pod uwagę najtańszą formę wysyłki dostępną w sklepie internetowym, a nie koszt rodzaju wysyłki wybranego przez klienta. Moje pytanie dotyczy trochę innej sytuacji. Co jeśli klient dokonuje zakupu na np 500 zł, gdzie powyżej 99 zł sklep oferuje darmową dostawę kurierem. Klienta następnie zwraca wszystko zostawiając sobie 2 produkty z 8 kupionych, i ostateczna wartość zamówienia klienta nie przekracza 99 zł? Czyli normalnie gdyby od razu kupił tylko te dwie rzeczy, musiałby ponieść koszt wysyłki. Co w takim przypadku? Czy zwracamy samą wartość tych 6ciu produktów? Czy możemy potrącić od tej wartości cenę przesyłki, która w tym wypadku nie powinna być gratisowa, bo ostateczne zamówienie jest na mniej niż 99 zł?
Drugie pytanie dotyczy sytuacji, gdy wysyłamy całkowicie nowy produkt, w nowym oryginalnie zapakowanym opakowaniu. Klient nie informuje ażby odebrał produkt brudny. Następnie klient odstępuje od zawartej umowy i zwraca brudny produkt, który nie nadaje się do dalszej odsprzedaży ani do zwrotu do dostawcy. Wg przepisów nie można mu tego zabronić, aczkolwiek sklep może żądać zapłacenia odszkodowania za zniszczenie produktu. W jaki sposób sklep ma wyliczyć wartość powstałej szkody? Czy może to być np 50% wartości produktu? Bo właściwie sklep traci cenę zakupu produktu?
I jeszcze jedno pytanie. Co ze zwracaniem bielizny osobistej??? klienci są na tyle bezczelni, że potrafią mierzyć na gołe ciało majtki a następnie je odsyłać, gdzie jeszcze znajduje sie przyczepione do majtek włosy łonowe!!!! Albo np klienci kupują bieliznę erotyczną, używają jej w łóżku (wiadomo ma się ja na sobie przez moment) a następnie odsyłają z oderwanymi metkami w zgniecionym opakowaniu. Tak proszę państwa, jest to nagminne działanie klientów i klientek w sklepie internetowym z bielizną. Dlaczego uczciwa firma jest traktowana jako wypożyczalnia i to zgodnie z przepisami!!!???? Czy ktoś chciałby otrzymać takie nakładane przez kogoś wcześniej majtki? Co z higieną? Przecież wielu ludzi ma problemy skórne, często na koszuli nocnej czy piżamie od wewnętrznej strony są paprochy skóry!!!! Klient nawet nie raczy jej wytrzepać! A jeśli się odmówi przyjęcia zwrotu, sklep jest zastraszany obsmarowaniem negatywnymi komentarzami w internecie! Przecież zwrot bielizny czy to majtek czy to biustonoszy, skarpet czy rajstop powinien być zabroniony – właśnie ze względów higienicznych! Co mówią o tym przepisy prawa? Czy któryś tu można podciągnąć?
Kolejne pytanie. Co sklep internetowy może zrobić w przypadku kiedy klient składa zamówienie przelewowe, nie wpłaca pieniędzy na czas, przesyła maila z prośba o wysłanie paczki pobraniowej. Sklep sprowadza specjalnie dla tego klienta produkty na wartość prawie 310 zł, wysyła paczkę pobraniową oczywiście informując o wysyłce klienta, po czym klient nie odbiera paczki. Odbiera zaś telefon i z premedytacją w głosie mówi, ze się rozmyślił? Czy takie działanie na szkodę firmy jest dozwolone przez prawo? Co można w tej sytuacji zrobić? Jak walczyć z takim precederem, który coraz częściej się zdarza?
Niestety zdarzają się tacy klienci. Może go Pan obciążyć kosztami przesyłki zwrotnej i je egzekwować. Szerzej piszemy o tym tutaj: https://prokonsumencki.pl/blog/co-zrobic-gdy-klient-nie-odbiera-przesylki-pobraniowej/
Jest taki wyjątek. Szerzej można na ten temat przeczytać tutaj: https://prokonsumencki.pl/blog/wyjatki-od-prawa-odstapienia-od-umowy-od-25-grudnia-2014-roku-zgodnie-z-nowa-ustawa-o-prawach-konsumenta/
Dzień dobry, zakupiłem przez aukcje internetowa uzywana kurtkę. Dotarła do mnie i jest bardzej uszkodzona niz sprzedwaca twierdził. Chciałbym ją zwrócić jednakże sprzedawca twierdzi, że nie mam takiego prawa, gdyz jest osobą prywatną, a rzecz była sprzedana jako używana. Czy to prawda? Maciej.
Może Pan skorzystać z reklamacji na podstawie rękojmie. To, że rzecz jest używana nie ma znaczenia. Jeżeli istnieje wada, o której nie poinformował sprzedawca, to oczywiście może ją Pan reklamować.
Witam, stoję przed pewnym dylematem, kupiłam przedmiot za pośrednictwem internetu, lecz może z niezamierzonych, ale niedbałości sprzedawcy otrzymałam produkt, lecz bez niezbędnej instrukcji do uruchomienia produktu, po paru ciężkich dniach walki ze sprzedawcą w końcu otrzymałam ją. W rezultacie odesłałam produkt za pośrednictwem poczty jeszcze w terminie odstąpienia (w 8 dzień) wraz z załączonym protokołem odstąpienia dostarczonym przez sprzedającego. Sprzedający twierdzi że przekroczyłam ten termin 10 dni, czy ma rację. Co powinnam brać pod uwagę datę stempla pocztowego czy datę dostarczenia. Proszę o pomoc
Istotna jest data nadania. Wystarczy odesłanie przed upływem terminu i termin jest zachowany.
Witam zakupiłem przez allegro zegarek wszystko ładnie pięknie rachuneczek itd, sprzęt działa nie pojawiły się na nim nawet nowe oznaki używania ale w czym problem ! Sprzedawca zaznaczył że gwarancji zostało mu jeszcze ok. roku ! (Czerwiec 2015) gdzie tak faktycznie była ale do 2014 ! A w rozmowie sam omawiał ze jest gwarancja i tak też widniało na aukcji towar zakupiłem w połowie listopada czy jest możliwość kwestionowania odzyskania pieniedzy za towar jeżeli jest w stanie nie naurszonym bądź jakąś inną formą ? Zegarek sony smartwatch 2 przedstawia wartość ok 500 zł
Najlepiej złożyć reklamację i w tym wypadku najkorzystniej chyba domagać się obniżenia ceny. Ewentualnie może Pan uznać, że na brakujący okres reklamacji udziela Panu sprzedawca.
Witam,
zakupilam na allegro uzywany sprzet droga licytacji. W opisie aukjcji pojawilo sie slowo "telewizor" niestety okazalo sie ze sprzet telewizorem nie jest tylko ekranem plazmowym ktory moze spelniac funkcje telewizora ale tylko po podlaceniu go do dekoodera.. Dodatkowo nie dziala pilot. Czy mam prawo odstapic od umowy w tym przypadku (towar niezgodny z opisem) i oczekiwac pelnego zwrotu kosztow ? (odbior byl osobisty sprzedawca rosci sobie prawo o oddanie mniejszej kwoty niz cena koncowa na licytacji ze wzgledu na koszty administracyjne poniesione na allegro oraz za benzyne za dojazd) – moze tak ?
Jeżeli zwrot będzie dokonany w ramach reklamacji, to sprzedawca nie może obciążać kupującego dodatkowymi opłatami.
Witam, potrzebuję pomocy w sprawie napisanina pisma odstąpienia od umowy. Zakupiłam poprzez grupon cienie do powiek. Okazały się ewidentna podróbką. Niestety je naruszyłam, musiałam sprawdzić ich jakość – to też sposób na sprawdzenie autentyczności. Napisałam do firmy od której kupiłam, że cjhce zwrot pieniędzy gdyż jest to falsyfikat. Na co oni, że bez problemu i odesłali do pisma "Oświadczenia o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość". Ale w tym piśmie jest mowa właśnie o nienaruszeniu produktu… Chciałabym tak napisać pismo, żeby było w nim wyraźnie ze odstępuje od umowy, ponieważ to oni nie wywiązali się pierwsi z umowy wysyłając mi nie ten produkt, który zakupiłam.
Taki zapis może być uznany za niedozwolony. Proszę się zapoznać z wpisem: http://prokonsumencki.pl/blog/co-oznacza-zwykly-zarzad-czyli-co-moze-zrobic-konsument-z-towarem-a-nastepnie-go-odeslac-w-ramach-odstapienia-od-umowy/
Zakupiłam na allegro buty,które pani napisała załozyła kilka razy.Buty przyszły.Okazało się że są za duże.Chciałam oesłać,pani odpisała że przesyłki nie przyjmie.Czy ma rację.
Jeżeli sprzedająca jest osobą prywatną, to nie może Pani odstąpić od umowy w ramach ustawowego prawa odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Ewentualnie jeżeli był podany niewłaściwy wymiar, to może Pani skorzystać z reklamacji.
Zakupiłam na allegro rowerek dziecięcy, który okazał się nie do użytku. Rdza na każdej śrubce i to taka zaawansowana, w kącikach metalowych części również, oskubana rama, oskubany i w rdzy bagażnik. A miał być taki piękny rower. Jak najkorzystniej wybrnąć z tego, aby otrzymać zwrot pieniędzy za wysyłkę do mnie oraz ode mnie? Odstąpić od umowy, czy złożyć reklamację z tytułu niezgodności z umową??
Jeżeli sprzedawca jest przedsiębiorcą, to najlepiej odstąpić od umowy bez podania przyczyny. Jeżeli nie, to pozostaje reklamacja.
Sprzedaję artykuły na allegro. Klient zamówił u mnie 5 sprayi. Zaraz po odebraniu przesyłki stwierdził że spraye, które mu wysłałam są z wadliwej partii – którą wcześniej testował- i chce je zwrócić. Oczywiście ma do tego prawo – nie składa reklamacji tylko odstępuje od umowy. Odesłał mi towar, ale 2 sztuki zostały przez niego użyte. Czy muszę mu zwracać koszty za wszystkie zakupione artykuły czy tylko te które wysłał nieużywane. Zaznacze, że zużył ok. połowy z każdej 2 szt sprayu.
Witam,
Zakupiłem na allegro na firmę (otrzymałem fv vat marża) część do auta (używaną) , jednak okazało się, że część nie pasuje do mojego auta. Zakup był przez opcję kup teraz. Czy w takim przypadku mi, jako firmie, też przysługuje prawo do 10 dniowego odstąpienia od umowy?
Witam,
Zakupiłem na allegro na firmę (otrzymałem fv vat marża) część do auta (używaną) , jednak okazało się, że część nie pasuje do mojego auta. Zakup był przez opcję kup teraz. Czy w takim przypadku mi, jako firmie, też przysługuje prawo do 10 dniowego odstąpienia od umowy?
Witam. W dniu 06-10-2014 zakupiłem na aukcji Allegro za pomocą kup teraz smartfona i w tym samym czasie dokonałem zapłaty.Zakupu dokonywałem z konta prywatnego ale chciałem żeby sprzedający wystawił fakturę na moją firmę. W opisie „o mnie” sprzedawcy jest informacja, że czas realizacji zamówienia jest od 30 do 60 dni!! Trochę długo jak na dzisiejsze standardy. W międzyczasie padł mi mój stary telefon i musiałem kupić nowy. Czy mogę dokonać zwrotu towaru który jest mi w tej chwili już niepotrzebny?
Zakup był dokonany na firmę, a więc poza wypadkiem gdyby towar był wadliwy brak jest możliwości odstąpienia od umowy.
witam!
Sprzedałem poprzez portal OLX daszek do samochodu był to dla mnie nie udany prezent i nie potrzebowałesm kolejnego zbednego przedmiotu w domu, znalazł sie chętny umówiliśmy sie na przesyłke za pobraniem kupiec bał sie jak bedzie z przesyłką wiec zaznaczyłem żeby sprawdził stan daszku przy odbiorze po 3 tygodzniach dzwoni do mnie z pretensjami że daszek nie pasuję i że chce go zwrócić. Jak mam postąpić w takim wypadku ?
Jeżeli nie jest to wada towaru, to kupujący nie ma prawa odstąpić od umowy. Wszystko zależy od opisu towaru, który był zamieszczony w serwisie OLX.
Witam, 04.11 zakupiłem telefon na aukcji w Allegro. Cena minimalna wynosiła 250zł, nikt poza mną nie licytował i za tyle zakupiłem ten telefon. Miał być sprawny na gwarancji i z paragonem. Niestety jest uszkodzony i nie dostałem paragonu. Sprzedawca osoba prywatna nie chce słyszeć o zwrocie. co robic?
Proszę odstąpić od umowy na podstawie rękojmi i zażądać zwrotu pieniędzy. W ostateczności pozostaje droga sądowa.
Witam, jakiś czas temu kupiłam od osoby prywatnej w opcji "kup teraz" kurtkę. Zanim dokonałam zakupu wysłałam maila z pytaniem czy jeśli ubranie nie będzie pasowało to mogę je zwrócić. Sprzedająca zgodziła się. Kurtka okazała się za mała więc niezwłocznie odesłałam ją na adres z allegro. Po jakimś czasie dostałam maila, że adres na który poszła kurtka to adres teściowej i ona ją odesłała znowu do mnie bo myślała, że to pomyłka. Poinformowałam Sprzedającą, że przebywam na urlopie i jak wrócę ponownie odeślę kurtkę na adres, który podała mi w mailu. Sprzedająca odpisała, że w związku z tym zwróci mi koszt kurtki plus dwie przesyłki. 24 października nadałam przesyłkę a do dnia dzisiejszego nie mam kontaktu ze Sprzedającą. Sprawdziłam na stronie Poczty – było już drugie awizo u adresata a na moje maile nie odpowiada. Ostatni raz na allegro logowała się 29 a a pierwsze awizo było 27. W chwili obecnej nic nie sprzedaje. Napisałam, że jeśli w ciągu 3 dni się nie odezwie zgłaszam sprawę na allegro ale czy to coś pomoże…Co mam zrobić? Zapewne kurtka znowu wróci do mnie, na który adres ją odesłać skoro nie odbiera? Kurtki nie zostawię bo po co mi coś czego nosić nie będę a wydałam 300 złotych… Poradźcie, co powinnam zrobić dalej?
Proszę wszcząć spór przed Allegro oraz wezwać kupującą do zapłaty. Jednocześnie proszę poinformować, że jest Pani w gotowości odesłać kurtkę, jeżeli kupująca tylko potwierdzi, że tym razem ją odbierze. W ostateczności pozostaje spór sądowy.
Witam, kupiłam przez internet gorset. Przed wysyłką dostałam informację, że trzeba czekać na niego 14 dni ale od ręki mają podobny model i w innym kolorze. Zdecydowałam się poczekać. Po otrzymaniu przesyłki okazało się, że jest za mały i nie do końca spełniał moje oczekiwania. Zrobiłam zwrot z podaniem nr konta. Dostałam odpowiedź, że nie mogą mi zwrócić pieniędzy, gdyż było to zamówienie specjalne (nie ma informacji, że za takie nie ma zwrotów) i będą na mnie stratni i mogą mi odesłać ten gorset bądź ten który mi proponowali na początku, ale w innym rozmiarze. Czy faktycznie nie przysługuje mi zwrot pieniędzy? i przystając na odesłanie większego rozmiaru tracę możliwość zwrotu gotówki, jak z tym gorsetem będzie coś nie tak?
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że stanowisko sprzedawcy jest nieprawidłowe. Wyjątek indywidualnego zamówienia dotyczy towaru, który nie nadawałby się do dalszej odsprzedaży albo którego ponowna sprzedaż byłaby bardzo utrudniona. Jako przykład podaje się tutaj często np. meble na wymiar. Jeżeli gorset był standardowo dostępny w ofercie, a jedynie dłuższy był czas oczekiwania, to ten wyjątek nie ma zastosowania. Zalecamy kontakt z najbliższym rzecznikiem praw konsumentów.
Jeżeli zakup nie został dokonany na firmę, to jest Pani konsumentem i może Pani odstąpić od umowy. Jeżeli sprzedawca nie poinformował Pani o takim prawie, to ma Pani na to nawet 3 miesiące.
witam, zakupiłam zegarek przez groupon i dzis otrzymalam przesyłke. Nie podoba mi sie jakosc wykonania za kwote która kupiłam. Prosze mi powiedziec czy moge zwrócic towar nawet jeśli dany sprzedawca nie ma uwzglednionej informacji na ten temat na stronie? nawet sie tam pofatyguje osobiscie zeby juz nie zawracac sobie głowy kurierem.
Tak, ponieważ zakupił Pan nie ten sprzęt. Koszty odesłania powinien ponieść sprzedawca, gdyż pomyła wynika z jego winy. Ewentualnie proszę dopytać sprzedawcę, może zgodzi się pozostawić ten sprzęt u Pana w cenie pierwotnego sprzętu.
Czy jest Pan przedsiębiorcą? Tylko w tym wypadku konsument może odstąpić od umowy bez podania przyczyny. W innym wypadku pozostaje reklamacja – tutaj musi istnieć wada/niezgodność towaru z umową. Samo "nie pasują" nie wystarczy.
Przyjmujemy, że kupującym jest konsument. W tym wypadku ma on dwa miesiące na zgłoszenie niezgodności towaru z umową i w tym wypadku termin ten został zachowany. Proszę poprosić klienta o odesłanie towaru i ustosunkować się do reklamacji – proszę pamiętać, że ma Pani na to 14 dni od dnia zgłoszenia reklamacji (nie od dnia odesłania towaru). Wszelkie koszty ponosi niestety sprzedawca – tutaj przepisy są jednoznaczne.
Witam. Kupujący znalazł felgi na mojej aukcji na allegro, zadzwonił do mnie i ustaliliśmy wysyłkę za pobraniem i chciał abym aukcję zakończył tak że cała transakcja poza allegro się odbyła. Po tygodniu dzwoni do mnie że felgi samochodowe mu nie pasują do samochodu i chce je odesłać. Czy muszę je przyjąć ?
witam . jestem sprzedawcą umywalek. sytuacja kupujący po 5 tygodniach chce wymiany towaru ponieważ ma 3 mm więcej niż w opisie i jak twierdzi jest porysowany. prosiłam p przesłanie towaru na reklamację bo nie mogę zrozumieć jak przez 5 tygodni nie można było zobaczyć czy jest porysowany , klient twierdzi że chce nowy towar bo dopiero teraz otworzył z foli (to jakim cudem stwierdził ze jest 3 mm za duży gdzie dostosowywał też do tego przebudowę wnęki w łazience więc musiała być umywalka przymierzana) co w takiej sytuacji kto ponosi koszty odesłania towar ? czy muszę wymienić towar czy mogę go przyjąć na reklamacje)
…a ja mam całkowicie inny problem…sprawa dotyczy sprzętu audio zakupionego na allegro…sprzęt został dostarczony tylko nastąpiła pomyłka i dostałem sprzęt o klasę wyższy a co za tym idzie droższy…czy w takim przypadku jestem zmuszony do oddania sprzętu?…pozdrawiam…
Proszę wezwać sprzedawczynię do wydania towaru i wykonania reklamacji z zagrożeniem odstąpienia od umowy. Proszę również skorzystać z pomocy najbliższego rzecznika praw konsumentów.
Witam jak jest z towarem zamówionym poprzez internet.
Zamówiłam opony, okazało się iż jest to rozmiar który nie pasuje do mojego samochodu. Sprzedawca nie chce przyjąć zwrotu towaru tłumacząc iż ten towar był specjalnie zamawiany dla mnie z hurtowni i że jest to zamówienie specjalne które nie podlega zwrotowi. Można tak??
Rozumiem, że jest Pani konsumentem w tym wypadku. Jeżeli te opony są normalnie dostępne u sprzedawcy na stronie i mogą być dalej odsprzedane, to stanowisko sprzedawcy jest niewłaściwe. Powinien uznać zwrot, nie ma tutaj znaczenia, że on zamawia ten towar w hurtowni – większość sklepów tak działa.
witam, zamówilam pzrez internet( konto na facebooku) sukienke i dwa stroje bikini, podobno najpierw zostal wyslany strój którego nigdy nie dostalam ( zaznaczam ze nie bylo zadnego avizo) nie dostalam tez informacji ze rzeczy zostaly wysłane, dostałam tylko sukienke która jest za duza, minelo 12 dni, i chcialam zareklamowac wymienic na inna rzecz ale jest problem, pani nie chce sie zgodzic na wymiane i nie dostalam jescze bikini za które zaplacilam jeszcze w sierpniu, panie nie chce zwrócic mi pieniedzy co robic?
witam. sprawa wyglada tak. sprzedalem motocykl przez allegro, uzywany. kupujacy przelal pieniazki od razu i po 2 dniach przyjechal osobiscie odebrac motocykl. teraz gdy ma juz go w domu, pisze mi o wadach ktore absolutnie nie byly, nie mialy miejsca. po prostu popsul (czesc mechaniczna, niewidoczna dla oka – trzeba rozebrac pol silnika) i teraz chce zwrocic pojazd w innym stanie niz dawalem mu go do reki. ma taka mozliwosc? jak udowodnic ze motocykl gdy byl odbierany przez niego, byl sprawny w 100%?
Tutaj może to stwierdzić jedynie rzeczoznawca. Proszę odrzucić reklamację, jeżeli się Pan z nią nie zgadza i decyzja co do dalszych kroków będzie po stronie kupującego. Na przyszłość w takim wypadku warto zawsze podpisać umowę pisemną, a w niej umieścić zapis, że stan techniczny jest kupującemu znany i nie wnosi do niego zastrzeżeń.
witam,
jak wygląda sytuacja z kosztami przesyłki w przypadku chęci wymiany produktu w sklepie internetowym? Chcę wymienić produkt na większy, odsyłam do sklepu na mój koszt. A czy sprzedawca ma prawo żądać ode mnie zapłaty za ponowne przesłanie towaru, czy powinien wysłać na swój koszt?
kupiłem torebke na olx.pl. Sprzedawca uwaza, ze była nowa, jednak przy rączkach była wada. Nie chce zwrocić pieniędzy za torebkę. Jest osobą prywatną. Czy cos mogę zrobic? chodzi tutaj o kwotę 190zł
Proszę domagać się zwrotu pieniędzy. W razie braku takie woli pozostaje droga sądowa.
Proszę wezwać sprzedawcę do wydania towaru w wyznaczonym terminie (np. 2 dni) z zagrożeniem odstąpienia od umowy, w razie braku wydania towaru i następnie proszę odstąpić od umowy jeżeli sprzedawca faktycznie nie wyda towaru.
Fakt zawarcia umowy za pośrednictwem portalu społecznościowego nie ma tutaj znaczenia.
Proszę sprawdzić terminy zgodnie z naszym wpisem – jeżeli sprzedawca nie przesłał pisemnego potwierdzenia, to ma Pan 3 miesiące na odstąpienie od umowy. Fakt otwarcia opakowania nie ma tutaj znaczenia.
Ewentualnie proszę rozważyć złożenie reklamacji – tutaj jednak będzie musiał Pan wykazać treść uzgodnień ze sprzedawcą, z których faktycznie będzie wynikało że drzwi są niezgodne z umową.
Sprzedawca powinien zwrócić koszty przesyłki w pierwszą stronę, nie może ich potrącić ze zwracanej kwoty. Rodzaj przesyłki nie ma tutaj znaczenia. Odnośnie do faktury, to jej odesłanie nie jest wymogiem odstąpienia od umowy, ale w ramach dobrej woli może ją Pani odesłać.
Proszę powołać się tutaj na art. 15 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny i wezwać przedsiębiorcę do zwrotu pieniędzy.
Zgodnie z powyższym artykułem:
Art.15.Spełnienie świadczenia niezamówionego przez konsumenta następuje na ryzyko przedsiębiorcy i nie nakłada na konsumenta żadnych zobowiązań.
hej
zdarzyła się taka sytuacja, że otrzymałem towar (przez pobranie) odebrałem przedmiot zapłaciłem. A problem wygloda tak że nigdy czegoś takiego nie zamawiałem. Czy możliwość pozytywnego rozpaczania zwrotu jest możliwa.
Czy przy pozytywnym rozpatrzeniu , odstąpienia id umowy, muszę wysłać fakturę? Chodzi o koszty wysyłki ekspresowej, ktore zostały poniesione w wyniku sprowadzenia towaru. Koszty wysyłki zostały potrącone z kwoty zwrotu za przedmiot.
Witam, w pewnej firmie zamówiłem drzwi prysznicowe. Dogadałem się ze sprzedającą co do otwierania ich (lewe – prawe). Niby się dogadaliśmy. Wyszło to dziś, gdy chciałem zamontować je pod prysznic. Wyszły odwrotnie. Sprzedająca zapewniała mnie, że będzie dobrze.
Dzwoniłem dziś do sklepu, powiedzieli, że towaru mi nie przyjmą. Pytanie mam następujące: jak mam powalczyć ze sklepem (internetowym), który powiedział, że skoro paczka jest otwarta to towaru mi nie przyjmie.
Witam potrzebuje porady w sprawie odstąpienia od umowy zakupu kupiłem od firmy towar który okazał się nie sprawny na drugi dzień towar odesłałem firma nie chce zwrócić pieniędzy bo jak twierdzi nie dołączyłem paragonu w dodatku twierdzi że odesłany towar prze zemnie nie zgadza się z nr katalogowym zostałem bez towaru i pieniędzy i nie wiem co mam zrobić w tej sytuacji allegro próbowało interweniować ale napisał im że towar odesłany jest nie zgodny z nr katalogowym i kazali mi wystąpić na drogę sądową i chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość jakiegoś ukarania tej firmy ? ten właściciel firmy to kawał krętacza na ubliżał mi wulgaryzmami oraz zablokował możliwość pisania do niego z mojego e-maila olał nawet pismo które mu wysłałem o odstąpieniu od umowy towar kosztował 400zł i okazał się nie sprawny
Witam,
Zamówiłam w sklepie internetowym sukienkę szytą na miarę. Sprzedawca zapewnił mnie, że termin dostarczenia przesyłki wyniesie "do tygodnia".
Obecnie minął ponad miesiąc i nadal nie otrzymałam zamówionej sukienki. Chcę zrezygnować z zakupu, ponieważ sukienka była przeznaczona na lato (konkretnie na pewną okazję) i z powodu opóźnienia w wysyłce nie przyda mi się już.
Sprzedawca twierdzi, że nie mogę odstąpić od umowy, ponieważ jest to rzecz szyta na miarę, czy to prawda? (rozumiem brak takiej możliwości gdybym chciała zrezygnować bez podanej przyczyny, ale to sprzedawca nie wywiązał się ze swojego obowiązku)
Ponadto nie dokonałam zamówienia poprzez formularz sklepu internetowego, a poprzez wiadomość prywatną na portalu społecznościowym (taki sposób zamawiania narzucił sprzedawca), czy to coś zmienia?
Odpowiadam kolejno:
1) Odbioru osobistego nie można uznać za sposób dostarczenia, a za sposób odbioru. Ten przepis nie znajdzie w tym wypadku zastosowania.
2) Zakup w sklepie internetowym, to umowa zawarta na odległość, a nie poza lokalem przedsiębiorstwa. Ten przepis również nie znajdzie w tym wypadku zastosowania.
W tym wypadku niezbędne będzie jednak poinformowania konsumenta o wysokości tych kosztów. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 10 nowej ustawy o prawach konsumenta:
Najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa przedsiębiorca ma obowiązek poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały o:
10) kosztach zwrotu rzeczy w przypadku odstąpienia od umowy, które ponosi konsument; w odniesieniu do umów zawieranych na odległość – kosztach zwrotu rzeczy, jeżeli ze względu na swój charakter rzeczy te nie mogą zostać w zwykłym trybie odesłane pocztą;
Proszę wezwać sprzedawcę do zapłaty ceny towaru i kosztów przesyłki. W razie braku reakcji proszę skorzystać z pomocy najbliższego rzecznika praw konsumentów (pomoc uzyska Pani także mailowo). Gdy to także okaże się nieskuteczne, to pozostaje droga sądowa.
Proszę sprawdzić, czy otrzymaliście pisemne potwierdzenie, o którym mowa tutaj: https://centrumsprzedawcy.pl/jak-uniemozliwic-konsumentowi-zwrot-towaru-w-ciagu-3-miesiecy/ Jeżeli nie, to termin na odstąpienie od umowy ulega wydłużeniu do 3 miesięcy. Ewentualnie proszę mimo wszystko spróbować drogi reklamacyjnej – o możliwych uprawnieniach można przeczytać tutaj: http://prokonsumencki.pl/blog/czego-moze-zadac-klient-reklamujac-towar-kompendium-sprzedawcy/
W wezwaniu proszę wyznaczyć np. 7 dniowy termin od dnia jego otrzymania.
Nie, sklep nie ma takiego prawa. Odstąpienie jest skuteczne. Pozostaje jedynie wzajemnie rozliczenie stron ze świadczonych świadczeń. Państwo mają podobnie jak konsument 14 dni na dokonanie zwrotu. Proponujemy wezwać konsumenta do wydania towaru jednocześnie informując go o gotowości zwrotu pieniędzy niezwłocznie po otrzymaniu towaru.
Zalecamy mimo wszystko najpierw zwrócić uwagę. W razie gdy to nie pomoże, to można się zwrócić o pomoc do Inspekcji Handlowej. Ostatecznie pozostaje zmienić stragan 🙂
Magda Głowacka wysokość uzyskiwanego dochodu nie jest tak istotna. Ważny jest tutaj cel zarobkowy. To, że firma przynosi straty nie oznacza, że nie prowadzi działalności. Odnośnie do nieuzasadnionego zwrotu – to jeżeli faktycznie klient nie miał prawa odstąpić, to koszty powinien ponieść on (nie dotyczy to jednak reklamacji – tutaj przedsiębiorca zwraca także koszty nieuzasadnionej reklamacji).
Dzień dobry,
Zakupiłam w sklepie internetowym biżuterię która nie spełniła moich oczekiwań więc ją odesłałam ze stosownym pismem odnośnie zwrotu pieniędzy. W mailu pani poinformowała mnie, że do zakończenia transakcji potrzebny jest paragon. Niestety go nie posiadam więc napisano mi że w takim przypadku nie można zrobić odksięgowania bo 3 księgowe straszą Panią Urzędem Skarbowym i wysokimi karami. Zaproponowano mi wymianę towaru na inny, ale nie jestem takim rozwiązaniem zainteresowana. Co powinnam w takim przypadku zrobić? Napisałam, że z tego co mi wiadomo jest możliwość zwrotu pieniędzy bez paragonu, ale właścicielka sklepu upiera się przy swoim, że jest między młotem a kowadłem.
Brak paragonu nie może uniemożliwiać konsumentowi zwrotu towaru. Proszę wskazać sprzedawcy poniższe wpisy w rejestrze klauzul niedozwolonych:
Numer wpisu: 2685
Data wyroku: 2011-08-02
Jadwiga Żebrowska – Amber Planet Nord siedzibą w Otwocku
„Do reklamowanego lub zwracanego produktu konieczne jest dołączenie paragonu”
Numer wpisu: 585
Data wyroku: 2005-10-12
Agencja Turystyczna „ARION” Dorota i Krzysztof Radwan spółka jawna w Krakowie
„Wszelkie zwroty mogą nastąpić z uwagi na fakt posiadania kasy fiskalnej wyłącznie po zwrocie paragonu fiskalnego”
Dziękuje za informację. Napisałam ale niestety w odpowiedzi otrzymałam że księgowe są bezwzględne, nie chcą zwrócić pieniędzy i straszą Panią Urzędem Skarbowym. Co w takiej sytuacji?
proszę państwa mam takie pytanie nie dawno pani kupiła u mnie na olx krzesełko do karmienia dla dziecka gdzie było napisane że jest uszkodzone ale do zrobienia dodałam 8 zdjęc i ok pani zadzwoniła do mnie i nawet nie raczyła spytać co jest nie tak ok gdy przyjechał po to znajomy tej pani my z mężem mówiliśmy co jest nie tak i w ogóle ok on zadzwonił do jej męża i powiedział a a jej mąż mówi bierz ok zapłacił ja dałam wszystkie potrzebne rzeczy i ok 2 dni temu pani dzwoni do mnie że chce zwrotu kasy bo krzesełko jest popsute no ręce opadają nie raczyła babka sama przyjechać zobaczyć wysłała kolege gdzie został poinformowny o usterce a mąż tej pani kazał wziąść ja wyraźnie podkreśliłam w ogłoszeniu PROSZĘ O PRZEMYŚLANE ZAKUPY! NIE PRZYJMUJĘ ZWROTÓW! pani zapłaciła 100zł mi za fotelik gdzie nowy kosztuje 260zł i wiedzała że jest używany i w ogóle (chyba że nie umiała czytać) ja w każdym wypadku nie zamierzam nic oddawać a pani do mnie że będę mieć naloty w domu jeszcze mnie straszy! proszę o pomoc co mogę zrobić czy mam prawo oddać czy nie???proszę pomóżcie
Rozumiem, że sprzedawała Pani jako osoba prywatna. W tym wypadku zastosowanie znajdują przepisy kodeksy cywilnego. Proszę powołać się na art. Art. 557.§ ust. 1:
„Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy.”
Witam,
zakupiłam w sklepie internetowym odzież, którą chciałam zwrócić. Sklep odmówił, ponieważ w regulaminie ma zapis, iż towaru wysyłanego za pobraniem (a taką opcję wybrałam) nie można zwrócić. Czy to jest zgodne z prawem?
Dziękuję za odpowiedź
Istotne jest tutaj to, że umowa została zawarta na odległość. W tym wypadku nie ma znaczenia sposób płatności i sprzedawca obowiązany jest uznać Pani odstąpienia od umowy za skuteczne i dokonać zwrotu pieniędzy.
witam, buty kupione przez sklep internetowy po dniu użytkowania okazały się za małe
czy przysługuję mi prawo zwrotu bądź wymiany?
sklep w regulaminie, ma zapis, że zwracane buty nie mogą być używane.
Jeżeli został Pan dobrze poinformowany o rozmiarze obuwia, to nie może Pan złożyć reklamacji z tego powodu. Ewentualnie można w takim wypadku rozważyć odstąpienie od umowy w terminie 10 dni od dnia odebrania towaru. Aczkolwiek może tutaj być Pan zobowiązany do zapłaty odszkodowania z uwagi na możliwe przekroczenie zakresu zwykłego zarządu.
Dzień dobry,
Pracuję w firmie sprzedającej przez internet meble o w większości dużych gabarytach.
Art. 33 nowej ustawy konsumenckiej stanowi: „Jeżeli konsument wybrał sposób dostarczenia rzeczy inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez przedsiębiorcę, przedsiębiorca nie jest zobowiązany do zwrotu konsumentowi poniesionych przez niego dodatkowych kosztów”.
Klient przykładowo zamówił kanapę, której cena to 2000 zł, wybierając przy tym dostawę kurierem za 130 zł, chociaż miał też opcję odbioru osobistego za 0 zł. Po dwóch dniach od otrzymania kanapy odstąpił od umowy bez podania przyczyny i zażądał zwrotu należnych mu kosztów. Czy w związku z nową ustawą należy zwrócić tylko 2000 zł (w końcu 130 zł to nie była najtańsza dostępna opcja), czy może 2000 zł + 130 zł (odbiór osobisty to nie forma dostawy)?
Powyższe zagadnienie bardzo mnie nurtuje, ponieważ dostarczanie mebli do klientów to dla naszej firmy znaczne koszta i nie możemy sobie pozwolić na to, żeby klienci traktowali nasz sklep jako wypożyczalnię czy przymierzalnię.
Zastanawia mnie też Art. 34 Ust. 3 stanowiący: „Jeżeli umowę zawarto poza lokalem przedsiębiorstwa a rzecz dostarczono konsumentowi do miejsca, w którym zamieszkiwał w chwili zawarcia umowy, przedsiębiorca jest zobowiązany do odebrania rzeczy na swój koszt, gdy ze względu na charakter rzeczy nie można jej odesłać w zwykły sposób pocztą”.
Otóż niektóre nasze meble mają takie gabaryty, że produktów tych nie da się dostarczyć nigdzie ani kurierem, ani pocztą i musimy w tym celu korzystać z usług zaprzyjaźnionego przewoźnika. Czy zatem w związku z art. 34 Ust 3. jeśli najtańszą formą dostawy np. gigantycznej witryny był ww. transport w kwocie 700 zł, po czym klient zrezygnował z zakupu bez podania przyczyny, to nasza firma musi jeszcze płacić ponownie 700 zł za odbiór towaru od klienta?
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
Pracuję w firmie sprzedającej przez internet meble o w większości dużych gabarytach.
Art. 33 nowej ustawy konsumenckiej stanowi: "Jeżeli konsument wybrał sposób dostarczenia rzeczy inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez przedsiębiorcę, przedsiębiorca nie jest zobowiązany do zwrotu konsumentowi poniesionych przez niego dodatkowych kosztów".
Klient przykładowo zamówił kanapę, której cena to 2000 zł, wybierając przy tym dostawę kurierem za 130 zł, chociaż miał też opcję odbioru osobistego za 0 zł. Po dwóch dniach od otrzymania kanapy odstąpił od umowy bez podania przyczyny i zażądał zwrotu należnych mu kosztów. Czy w związku z nową ustawą należy zwrócić tylko 2000 zł (w końcu 130 zł to nie była najtańsza dostępna opcja), czy może 2000 zł + 130 zł (odbiór osobisty to nie forma dostawy)?
Powyższe zagadnienie bardzo mnie nurtuje, ponieważ dostarczanie mebli do klientów to dla naszej firmy znaczne koszta i nie możemy sobie pozwolić na to, żeby klienci traktowali nasz sklep jako wypożyczalnię czy przymierzalnię.
Zastanawia mnie też Art. 34 Ust. 3 stanowiący: "Jeżeli umowę zawarto poza lokalem przedsiębiorstwa a rzecz dostarczono konsumentowi do miejsca, w którym zamieszkiwał w chwili zawarcia umowy, przedsiębiorca jest zobowiązany do odebrania rzeczy na swój koszt, gdy ze względu na charakter rzeczy nie można jej odesłać w zwykły sposób pocztą".
Otóż niektóre nasze meble mają takie gabaryty, że produktów tych nie da się dostarczyć nigdzie ani kurierem, ani pocztą i musimy w tym celu korzystać z usług zaprzyjaźnionego przewoźnika. Czy zatem w związku z art. 34 Ust 3. jeśli najtańszą formą dostawy np. gigantycznej witryny był ww. transport w kwocie 700 zł, po czym klient zrezygnował z zakupu bez podania przyczyny, to nasza firma musi jeszcze płacić ponownie 700 zł za odbiór towaru od klienta?
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
czy jako przedsiębiorca zajmujący się handlem i usługami, mam obowiązek przyjęcia zwrotu przedmiotu używanego sprzedanego przez internet, który był środkiem trwałym w firmie? Przedmiot został wystawiony na allegro, kupujący skontaktował się ze mną drogą mailową. Wynegocjował obniżenie ceny. Po otrzymaniu przedmiotu napisał, że chce odstąpić od umowy ponieważ znalazł porównywalną rzecz taniej.
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Rozumiem, że był środkiem trwałym w firmie kupującego, tak? W takim wypadku można uznać, że nie posiada on statusu konsumenta i nie posiada prawa odstąpienia od umowy bez podania przyczyny.
Witam
Zakupilam torebke w sklepie internetowym,po dwóch dniach torebka zaczela się rozpadac.Po skontaktowaniu się ze sklepem internetowym powiedziano mi ze mam odeslac ja z powrotem do sklepu,wiec tez tak zrobiłam,oczywiscie sklep internetowy nie przyjal przesylki i torebka wyladowala znowu u mnie.Narazono mnie na dodatkowe koszty a zwrot pieniędzy za uszkodzona torebke nie otrzymałam.Prosze mi poradzić co mam zrobić,poniewaz sklep inter.nie odpisuje mi na poczte.Przeciez musi być jakiś sposób na tych oszustow….
Proszę zgłosić się do najbliższego rzecznika praw konsumentów – sprawę może Pani założyć także mailowo. W następnej kolejności proszę już z rzecznikiem podjąć kolejne kroki, w tym skierowanie sprawy na drogę sądową.
Witam
Zakupiłam na Allegro opiekacz Zelmera. Po dwukrotnym użyciu na drugi dzień się popsuł tzn. przepaliła się grzałka. poinformowałam o tym fakcie sprzedawcę ,który odesłał mnie do najbliższego serwisu firmy Zelmer. Czy ja mogę reklamować towar po jednym dniu użytkowania u sprzedawcy i żądać wymiany na towar wolny od wad? Nie mam czasu”jeżdzić po serwisach , które są oddalone ode mnie o kilkadziesiąt kilometrów oraz ponosić koszty dojazdu lub koszty przesyłki.
Oczywiście ma Pani takie prawo. Proszę złożyć reklamację z tytułu niezgodności towaru z umową. Szerzej przeczyta Pani o tym tutaj: http://prokonsumencki.pl/blog/czego-moze-zadac-klient-reklamujac-towar-kompendium-sprzedawcy/
Witam
Chciałbym zapytać czy jest możliwe zwrócenie telefonu po przekroczeniu 14 dni od otrzymania? Telefonu nie było jak sprawdzić gdyż był u dziewczyny a ona była w pracy na dwa tygodnie i tylko jej siostra sprawdziła czy chodzi i tyle. Telefon miał być sony xperia t a niby nim jest ale wszystko nei działa tak jak powinno. zdjecia do bani, wideo jesZcze gorzej nic nei słychac jak się z kimś rozmawia, szumy przy nagrywaniu… dodam ze sprzedawca zapewnia 24 miesięczną gwarancją serwisową, ale mnie nei interesuje naprawa tylko zwrot ponieważ ten telefon nie nadaje sie do użytku i takich wad nie sa w stanie naprawic, prosze o szybką odpowiedź i dziękuje
Dzień dobry,
Mój problem jest następujący: Niewiele ponad miesiąc temu zamówiłem stelaż sedesowy w sklepie internetowym. Stelaż od kuriera odebrała ekipa wykańczająca mieszkanie i – nie otwierając opakowania – postawili go w kącie, gdzie czekał na montaż.
Dziś (czyli miesiąc i kilka dni po dostarczeniu towaru) nadszedł czas montażu i towar został po raz pierwszy rozpakowany. Okazało się, że teoretycznie nowy stelaż, nosi ślady użytkowania na elementach montażowych (jakby był używany), a do tego jest uszkodzony od wewnątrz (usterka nie do stwierdzenia przed montażem).
Jakie prawa przysługują mi w takim przypadku? Jakich pułapek się spodziewać?
Proszę po prostu złożyć reklamację u sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową i zażądać naprawy bądź wymiany. Dopiero w razie ew. problemów ze strony sprzedawcy proszę się odezwać ponownie.
Witam,
Mam pytanie odnośnie konieczności zwrotu pieniędzy za towar w takiej sytuacji.
Klient kupił towar 2 lipca zapłacił on-line, 4 lipca została wysłana przesyłka, która następnego dnia została dostarczona do Paczkomatu. Klient dostał powiadomienie SMS`em o czekającej przesyłce. 8 lipca skontaktował się ze sklepem pisząc, że chce zwrócić towar. Dostał informację, że ma czas 14 dni na zwrot towaru (do 22 lipca), wtedy otrzyma zwrot pieniędzy. Jest 28 lipca towar nie został zwrócony. Czy sklep ma prawo odmówić przyjęcia zwrotu i oddania pieniędzy w takim przypadku gdy ustawowy termin został przekroczony?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Nie, odstąpienie jest skuteczne i nie mają Państwo prawa odmówić przyjęcia zwrotu. Proszę wezwać do wydania towaru i jednocześnie poinformować klienta, że otrzyma pieniądze, jak odeśle towar.
Witam, zakupiłam na aukcji allegro (licytacja) sukienkę ślubną od osoby prywatnej. W opisie aukcji była zamieszczona informacja, że sukienka jest nowa, wyszywana kryształkami swarovskiego, były również zamieszczone zdjęcia sukienki. niestety po otrzymaniu przesyłki okazało się że sukienka jest inna niż ta której zdjęcia były zamieszczone na aukcji. Brak kryształków, zamiast nich są perełki, wyszyta aplikacja na sukience różnie się od tej ze zdjęć z aukcji. Zaproponowałam zwrot sukienki w zamian za zwrot pieniędzy, ponieważ towar który był wystawiony nie zgadza się z tym który otrzymałam. Nie dostałam żadnego dowodu zakupu lub czegoś co by potwierdziło że jest nowa, nie ma żadnych metek potwierdzających rozmiar, markę, model. Niestety sprzedający nie chce się na to zgodzić i uparcie twierdzi że towar jest zgodny. Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Czy odstąpić pisemnie od zawarcia umowy ze względu na niezgodność towaru z opisem? W ciągu ilu dni od otrzymania towaru powinnam to zrobić? Czy wysłać od razu sukienkę z tym pismem odstąpienia od umowy? I co gdy sprzedający nie będzie chciał przyjąć zwrotu sukienki?
Proszę złożyć reklamację najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. W piśmie proszę odstąpić od umowy i zażądać zwrotu gotówki. Proszę również wszcząć spór poprzez Allegro.
Jeżeli dokonałam zakupu przez internet od osoby prywatnej i zakupiłam
telefon używany… Sprzedający zapewniał że jest sprawny a rzeczy do
telefonu są oryginalne i również sprawne. Jednak okazało się że
ładowarka jest nie sprawna, oraz inne przedmioty dołączone do zestawu
nie oryginalne czy mam prawo zwrócić towar do 10 dni a osoba zobowiązana
jest przyjąć przedmiot i oddać pieniążki do 14 dni ? Podkreślam że
jest to osoba prywatna a telefon używany o czym zdawałam sobie sprawę.
Nie dostałam potwierdzenia zakupu… jedynym potwierdzeniem jest paczka
potwierdzenie przesyłki i przelew na konto . Co w takim przypadku jakie
mam prawo odzyskać pieniążki ? Bardzo proszę o odpowiedź .
Proszę złożyć reklamację najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. W piśmie proszę odstąpić od umowy i zażądać zwrotu gotówki. Proszę również wszcząć spór poprzez Allegro.
Pytanie z innej beczki.
Zorientowałam się, że pan straganiarz sprzedający warzywa, na wadze wytarowany ma jeden koszyk, przy czym do nakładania i wyliczania waży dwa ze sobą złączone, włożone jeden w drugi, przez co do wagi zakupów jest mimo wszystko dodana waga koszyka. Pan jest zawsze bardzo niesympatyczny więc zwracanie mu uwagi jest tutaj zbędne. Gdzie mogę zgłosić praktykowanie takiego oszustwa i doliczanie każdemu do zakupów wagę koszyka?
Proszę wezwać sprzedającego do zapłaty. Proszę w razie braku możliwości wyegzekwowania skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Warto skorzystać z elektronicznego postępowania upominawczego. Ewentualnie proszę się zastanowić nad zawiadomieniem Policji przy takim zachowaniu sprzedającego.
Magda Głowacka Tutaj to już warto zapytać US, czy nie mieści się to w definicji działalności gospodarczej.
Witam Serdecznie zakupiłem towar na olx.pl i mam problem wplaciłem sprzedajacemu 350zł z wysylka za plyte glowna od laptopa niestety przyszła uszkodzona odesłałem plyte glowna i zazadałem zwrotu pieniedzy sprzedajacy napisal mi informacje ze walczy z firma kurierska ktora prawdopodobnie uszkodziła towar i dopiero zwroci mi pieniadze jak otrzyma je od firmy kurierskiej ludzie pomozcie co mam zrobic obecnie pisze do sprzedajacego z innego adresu email jako zainteresowany kupnem plyty glownej a on odpowiada w emailu ze poprzedniemu kupujacemu nie pasowala i ze ma ja na sprzedaż ?????Pomozcie mi prosze
dodam że to było na tablica.pl i za tą wysyłkę która ja w pierwszą stronę czyli do niej to oddałam kasę ja pokryłam te koszty tylko chodzi o wysyłkę zwrotną za którą ona zapłaciła
Prokonsumencki.pl tylko że ta pani nawet nie poprosiła mnie o dokładne zdjęcia tego wózka i w opisie było napisane że posiada normalne ślady użytkowania. Czy może iść z tym do sądu że nie chcę zwrócić te 60zł za wysyłkę zwrotną? Dziękuję za odpowiedz
A jeśli będę musiała akceptować nieuzasadnione zwroty to kto ponosi koszty pierwszej wysyłki do klienta? Jeśli sprzedający to ostatecznie ponosi się stratę.
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Uściślając, staram się sprzedawać swoje używane, niepotrzebne rzeczy oraz niektóre wykonane przeze mnie. Jeśli chodzi o dochód z tej sprzedaży, nie przekraczam 3tys rocznie czyli nie muszę zakładać działalności, ponieważ nie jest to wysoki dochód a tym bardziej nie jest stały.
Czy nadal obowiązują mnie te zasady zwrotu?
Z pobieżnej lektury regulaminu wynika, że artykuł stanowi nagrodę za udział w programie. W takim wypadku prawo odstąpienia od umowy przysługuje od uczestnictwa w programie (jeżeli uznamy to za umowę zawieraną na odległość ). Wymagałoby to jednak głębszej analizy.
Zakładamy, że sprzedaż miała tutaj miejsce między osobami prywatnymi. W tym wypadku zastosowanie znajdą przepisy kodeksu cywilnego o rękojmi, a dokładnie art. 566.§ 1:
"Jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej kupujący odstępuje od umowy albo żąda obniżenia ceny, może on żądać naprawienia szkody poniesionej wskutek istnienia wady, chyba że szkoda jest następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności. W ostatnim wypadku kupujący może żądać tylko naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady; w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów."
Oznacza to, że jeżeli uznała Pani reklamację, to powinna Pani wynagrodzić również powstanie szkody. Taką szkodą może być np. konieczność poniesienia kosztów odesłania towaru.
Należałoby tutaj przeanalizować warunki gwarancji (kartę gwarancyjną). Zasadą jest, że bieg terminu gwarancji zaczyna się od dnia wydania towaru. Aczkolwiek udzielenie gwarancji ma charakter dobrowolny i kwestia ta może być inaczej uregulowana w karcie.
Jeżeli taka sprzedaż spełnia przesłanki prowadzenia działalności gospodarczej (charakter zorganizowany, ciągły i zarobkowy), to jest Pani przedsiębiorcą. W takim wypadku jeżeli kupującym jest konsument, to ma on prawo skorzystać z prawa odstąpienia od umowy (oczywiście z uwzględnieniem wyjątków przewidzianych prawem).
Witam serdecznie,
jestem osobą fizyczną, nie posiadam żadnej działalności.
Oferuję swoje rękodzieło oraz moje rzeczy używane (ciuchy, starocie) na portalu dla artystów. Moje pytanie co do zwrotu zakupionych u mnie towarów.
Czy kupujący ma tak samo prawo oddać bez podania przyczyny w ciągu 14 dni?
Czy tak samo może oddać rzeczy używane? Jakie zasady tutaj rządzą?
Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Jeżeli tak sprzedaż spełnia przesłanki prowadzenia działalności gospodarczej (charakter zorganizowany, ciągły i zarobkowy), to jest Pani przedsiębiorcą. W takim wypadku jeżeli kupującym jest konsument, to ma on prawo skorzystać z prawa odstąpienia od umowy (oczywiście z uwzględnieniem wyjątków przewidzianych prawem).
Witam, sprzedałam wózek używany i ta pani co go kupiła stwierdziła że ja zataiłam jakieś szkody związane z tym wózkiem mimo że przez telefon nie pytała a na aukcji napisałam że posiada normalne ślady użytkowania. Wózek mi odesłała ja oddałam kasę. Ona mi teraz napisała że idzie z tym do sądu o wyłudzenie że musiała zapłacić za wysyłkę zwrotną. A kto powinien za nią zapłacić?
Witam,
Mama następujące pytanie:
Sklep internetowy nie wywiązał się z deklarowanego terminu dostawy za pobraniem (1-2 dni robocze wg. ich regulaminu, informacja została także potwierdzona przed zakupem dostępnych "od ręki" sprzętów AGD na infolinii), a do tego wysłał mi już przedłużone terminy gwarancji (5 lat), przed terminem dostarczenia (wydaniu przedmiotu).
Czy ma do tego prawo, czy też początkiem gwarancji powinien być termin wydania przedmiotu (jego dostarczenia)??
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam,
EM
PS. Samo opóźnienie w dostarczeniu przedmiotów (za pobraniem) zostało już przeze mnie reklamowane.
Sklep jak na razie gra na zwłokę i wysyła przedłużoną gwarancję do sprzętów AGD, których nie mogę jeszcze użytkować, gdyż ich fizycznie nie posiadam i za nie jeszcze nie zapłaciłam (transport za pobraniem)..
Witam, kupiłam okno połaciowe przez jedną z hurtowni. Nie mieli tego modelu na stanie, poprosili abym złożyła zamówienie do hurtowni drogą mailową i zapłaciła przelewem na podstawie faktury pro forma. Telefonicznie poinformowali mnie, że okno można już od nich odebrać, odebrałam je osobiście 3 dni temu. Chcę je zwrócić i wymienić u tego samego sprzedawcy za dopłatą na inne, jednak odmawiają i twierdzą, że nie przyjmują zwrotów dobrego towaru, jedynie reklamacje. Twierdzą również, że nie był to zakup przez internet i mają prawo odmówić. Bardzo proszę o radę czy w obecnej sytuacji mogę zwrócić zakupiony przedmiot lub wymienić go na inny droższy?
Tutaj nie posiadamy dokładnej wiedzy o treści maila, o sposobie zawarcia umowy i odpowiedzi hurtowni na taką wiadomość mailową. Dopiero po zbadaniu tych kwestii można uznać, czy mamy do czynienia z umową zawartą na odległość. Zalecamy kontakt z najbliższym rzecznikiem praw konsumentów, który bezpłatnie udzieli Pani pomocy i przeanalizuje dokładnie sprawę.
Pytam jako potencjalny klient.
Sklep internetowy posiada również swoje placówki, w których to towar można odebrać. Jednakże w przypadku zwrotów, firma ta nie chce przyjąć zwrótu w placówce, lecz wymaga odesłania do jakiegoś głównego magazunu.
Czy taka praktyka jest zgodna z prawem?
Pytam, bowiem wątpliwości moje budzi fakt, iż w momencie zwracania sprzętu elektronicznego na miejscu, sam mogę widzieć, co pracownicy robią z otrzymanym ode mnie sprzętem i przy mnie jest spisywany tzw „protokół zwrotu”. Odsyłając towar „gdzieś tam” istnieje spore ryzyko, iż firma powie, że czegoś brakowało i nie jest to mój pomysł lecz opinie jakie o tym sklepie słyszałem na tym polu.
A więc czy jeśli towar odebrałem w punkcie, to mogę wymagać przyjęcia go ode mnie również w tym punkcie?
P.S. Przepraszam za odkop ale wątek jest bardzo przydatny.
Tutaj przepisy tego nie precyzują. Na pewno może Pan zwrócić towaru pod adres, który stanowi siedzibę takiego przedsiębiorstwa. Jeżeli punkty odbioru stanowią oddziały tej firmy, to również może tam Pan dokonać zwrotu. W przeciwnym jednak razie bezpieczniej odesłać towar na adres siedziby albo ew. na adres wskazany przez przedsiębiorcę.
Odnośnie uszkodzeń, braków to proszę się tym nie przejmować. Tutaj obowiązkiem sprzedawcy jest spisanie protokołu w obecności przewoźnika, a w razie braku takiego protokołu nie może co do zasady podnosić takich zarzutów.
Dzień dobry, zakupiłam kilka rzeczy (t-shirtów) w sklepie internetowy. Przyszły wraz z fakturą, ale nie spełniają moich oczekiwań jakościowych i chcę część odesłać (jeden z t-shirtów chcę zostawić – nie mam już metki i opakowania do niego). Czy mogę odstąpić od umowy tylko częściowo?
Jeżeli jest Pani konsumentem, to tak. Można odstąpić od umowy w części.
Witam, jak wygląda prawo do odstąpienia od umowy w przypadku artykułów kupionych za punkty, jak np. tutaj: https://www.askgfk.pl/index.php?id=184&L=pl#c3435
Z pobieżnej lektury regulaminu wynika, że artykuł stanowi nagrodę za udział w programie. W takim wypadku prawo odstąpienia od umowy przysługuje od uczestnictwa w programie (jeżeli uznamy to za umowę zawieraną na odległość ). Wymagałoby to jednak głębszej analizy.
Kumidoo Hugo Boss outlet Jest termin. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni. Termin ten dotyczy jednak obu stron, czyli tak samo sprzedawca powinien w tym czasie zwrócić pieniądze. Proszę spróbować się porozumieć z klientem w tej kwestii i dokonać zwrotu wzajemnych świadczeń. Tak też proszę odpisać Federacji Konsumentów.
Chca bysmy sie ustosunkowali,jednak my towaru ( zwrotu) nie otrzymalismy.Czy istnieje jakis termin do zwrotu,czy kupujacy po zlozeniu,a raczej wyslaniu odstapienia od umowy,moze towar odeslac……kiedy chce….brak terminu????
Pierwsze pytanie prosimy skierować do księgowej 🙂 Odnośnie do pozostałych dwóch kwestii, to tutaj nie można uzależniać zwrotu pieniędzy od odesłania faktury korygującej. Przepisy mówią jasno, że od momentu odstąpienia od umowy strony zobowiązane są niezwłocznie zwrócić sobie wzajemne świadczenia (maksymalnie w terminie 14 dni). Co do kosztów przesyłki to tak – za każdym razem należy zwrócić koszt przesyłki do klienta (w pierwszą stronę).
Jakie jest stanowisko Federacji Konsumentów? Proszę wezwać sprzedawcę do wydania towaru i jednocześnie zaoferować zwrot pieniędzy.
Odstąpienie od umowy w terminie 3 miesięcy jest możliwe pod warunkami wskazanymi naszym wpisie. Proszę pamiętać, że to prawo przysługuje jedynie konsumentowi. Odnośnie do reklamacji, to proszę zapoznać się z kartą gwarancyjna i złożyć reklamację zgodnie z instrukcją tam wskazaną. Ewentualnie proszę złożyć reklamację z tytułu niezgodności towaru z umową bezpośrednio u sprzedawcy.
Jakie jest stanowisko Federacji Konsumentów? Proszę wezwać sprzedawcę do wydania towaru i jednocześnie zaoferować zwrot pieniędzy.
witam,jestesmy firma ,dnia 22 kwietnia sprzedalismy odziez przez internet,po kilku dniach kupujacy sie rozmyslil,wyslal pismo z odstapieniem od umowy,ktorego fizycznie nie moglismy odebrac bo nie bylo nas w kraju( wszystko dzialo sie za posrednictwem telefonu),jednak do dnia dzisiejszego,tj 1 lipiec,zwrotu towaru nie otrzymalismy,za to juz dwa pisma z federacji konsumentow.Jak wyglada to prawnie?
witam,jestesmy firma ,dnia 22 kwietnia sprzedalismy odziez przez internet,po kilku dniach kupujacy sie rozmyslil,wyslal pismo z odstapieniem od umowy,ktorego fizycznie nie moglismy odebrac bo nie bylo nas w kraju( wszystko dzialo sie za posrednictwem telefonu),jednak do dnia dzisiejszego,tj 1 lipiec,zwrotu towaru nie otrzymalismy,za to juz dwa pisma z federacji konsumentow.Jak wyglada to prawnie?
Witam, zakupiłam przez internet lodówkę Side by Side, towar otrzymałam wczoraj 27-06-2014, dziś stwierdziłam że nie pasuje mi kolor lodówki (w sklepach w których widziałam ten model była w wykończeniu satynowym) na zdjęciu sklepu lodówka wyglądała na matową i określona była kolorem srebrna w rzeczywistości wygląda jak inox i chciałabym ją teraz zwrócić do sklepu korzystając z prawa 10 dni na zwrot towaru ale niestety nie mam oryginalnego opakowania, lodówka nie była w kartonie ale w folii i styropianowych osłonach które są zniszczone. Czy w takim przypadku mam prawo zwrócić towar i czy sklep ma prawo odmówić mi przyjęcia lodówki ze względu na brak opakowania. Lodówka nie była podłączona i używana.
W takim wypadku również ma Pani prawo odstąpić od umowy. Proszę przesłać do sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu. Może go Pani również poinformować go o stanie opakowania. Proszę zapytać sprzedawcę, czy może zaproponować najwłaściwszy środek transportu w tej sytuacji. Jeżeli nie zaproponuje, to proszę dobrze zabezpieczyć towar przed wysyłką i zamówić kuriera.
Dzień dobry,
Pytanie bezpośrednio dotyczące artykułu. W jakim okresie sprzedający powinien wystawić kupującemu fakturę korygującą? W jakim terminie po odesłaniu faktury należy dokonać na rzecz kupującego zwrotu pieniędzy? Czy sprzedający za każdym razem powinien zwrócić kupującemu koszt przesyłki "do"?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pierwsze pytanie prosimy skierować do księgowej 🙂 Odnośnie do pozostałych dwóch kwestii, to tutaj nie można uzależniać zwrotu pieniędzy od odesłania faktury korygującej. Przepisy mówią jasno, że od momentu odstąpienia od umowy strony zobowiązane są niezwłocznie zwrócić sobie wzajemne świadczenia (maksymalnie w terminie 14 dni). Co do kosztów przesyłki to tak – za każdym razem należy zwrócić koszt przesyłki do klienta (w pierwszą stronę).
Witam, mam następujące pytanie. 31.03.2014 zakupiłam w sklepie internetowym telefon komórkowy, który posiada wadę. Odesłałam go do naprawy, ale nie został naprawiony , w odpowiedzi dostałam kilka słów wydrukowanych na kartce bez pieczątki sklepu ani podpisu . W tej chwili chcę go odesłać, ale dostałam maila że sklep ma przeprowadzkę. w tej sytuacji chciałam oddać telefon do bliższego serwisu ( telefon jest rzekomo na gwarancji 2 – letniej i jest nowy), ale miła pani poinformowała mnie, że w serwisie samsunga nie uznają faktur VatMarża. Jedynie w sklepie, w którym go zakupiłam mogę dokonać naprawy gwarancyjnej produktu.Telefon kupiłam w prezencie, jest mi wstyd jak nie wiem co, Dopiero teraz po przeczytaniu różnych artykułów w internecie zorientowałam się jaką mam fakturę. Czy moge w tej sytuacji zwrócić telefon i domagać się zwrotu pieniędzy? Będę wdzięczna za odpowiedz, bo jeśli obowiązują 3 m-ce na zwrot to mam niewiele czasu.
Proszę spróbować, aczkolwiek raczej pozostaje już Pani złożenie reklamacji. Proszę ją złożyć nie na podstawie gwarancji, a na podstawie niezgodności towaru z umową bezpośrednio do sprzedawcy.
Witam, mam następujące pytanie. 31.03.2014 zakupiłam w sklepie internetowym telefon komórkowy, który posiada wadę. Odesłałam go do naprawy, ale nie został naprawiony , w odpowiedzi dostałam kilka słów wydrukowanych na kartce bez pieczątki sklepu ani podpisu . W tej chwili chcę go odesłać, ale dostałam maila że sklep ma przeprowadzkę. w tej sytuacji chciałam oddać telefon do bliższego serwisu ( telefon jest rzekomo na gwarancji 2 – letniej i jest nowy), ale miła pani poinformowała mnie, że w serwisie samsunga nie uznają faktur VatMarża. Jedynie w sklepie, w którym go zakupiłam mogę dokonać naprawy gwarancyjnej produktu.Telefon kupiłam w prezencie, jest mi wstyd jak nie wiem co, Dopiero teraz po przeczytaniu różnych artykułów w internecie zorientowałam się jaką mam fakturę. Czy moge w tej sytuacji zwrócić telefon i domagać się zwrotu pieniędzy? Będę wdzięczna za odpowiedz, bo jeśli obowiązują 3 m-ce na zwrot to mam niewiele czasu.
Witam, mam następujące pytanie. 31.03.2014 zakupiłam w sklepie internetowym telefon komórkowy, który posiada wadę. Odesłałam go do naprawy, ale nie został naprawiony , w odpowiedzi dostałam kilka słów wydrukowanych na kartce bez pieczątki sklepu ani podpisu . W tej chwili chcę go odesłać, ale dostałam maila że sklep ma przeprowadzkę. w tej sytuacji chciałam oddać telefon do bliższego serwisu ( telefon jest rzekomo na gwarancji 2 – letniej i jest nowy), ale miła pani poinformowała mnie, że w serwisie samsunga nie uznają faktur VatMarża. Jedynie w sklepie, w którym go zakupiłam mogę dokonać naprawy gwarancyjnej produktu.Telefon kupiłam w prezencie, jest mi wstyd jak nie wiem co, Dopiero teraz po przeczytaniu różnych artykułów w internecie zorientowałam się jaką mam fakturę. Czy moge w tej sytuacji zwrócić telefon i domagać się zwrotu pieniędzy? Będę wdzięczna za odpowiedz, bo jeśli obowiązują 3 m-ce na zwrot to mam niewiele czasu.
Witam, mam następujące pytanie. 31.03.2014 zakupiłam w sklepie internetowym telefon komórkowy, który posiada wadę. Odesłałam go do naprawy, ale nie został naprawiony , w odpowiedzi dostałam kilka słów wydrukowanych na kartce bez pieczątki sklepu ani podpisu . W tej chwili chcę go odesłać, ale dostałam maila że sklep ma przeprowadzkę. w tej sytuacji chciałam oddać telefon do bliższego serwisu ( telefon jest rzekomo na gwarancji 2 – letniej i jest nowy), ale miła pani poinformowała mnie, że w serwisie samsunga nie uznają faktur VatMarża. Jedynie w sklepie, w którym go zakupiłam mogę dokonać naprawy gwarancyjnej produktu.Telefon kupiłam w prezencie, jest mi wstyd jak nie wiem co, Dopiero teraz po przeczytaniu różnych artykułów w internecie zorientowałam się jaką mam fakturę. Czy moge w tej sytuacji zwrócić telefon i domagać się zwrotu pieniędzy? Będę wdzięczna za odpowiedz, bo jeśli obowiązują 3 m-ce na zwrot to mam niewiele czasu.
Witam serdecznie. Proszę o pomoc. Kupiłem (przedpłata przelewem na konto) przez internet console PS3 kompletny zestaw z trzema grami. Po otrzymaniu przesyłki od kuriera (w kartonie owiniętym czarną folią) paczka nie miała uszkodzeń z zewnątrz. Otworzyłem paczkę, a wniej dwa kartoniki: 1. Oryginalne opakowanie PS3 i drugi z zestawem kontrolerów. Gier na wierzchu nie było. Po otwarciu pudła z PS3 i rozpakowaniu okazało się że zamiast 3 gier są dwie, z czego dodatkowo jedna jest w języku innym niż podawana w ofercie. Tutaj już mamy niezgodnośc towaru z zamówieniem. Jak już rozpakowałem karton oryginalny to dokonałem sprawdzenia poprawności działania konsoli. Konsola uruchomiła się, dała się skonfigurować, lecz po włożeniu płyty z grą, gra wczytuje się tylko do pierwszego loga i stoi. Podejrzewam nieprawidłową pracę lasera lub może systemu. Czy na tej podstawie mogę odesłać konsole korzystając z prawa 10 dni oraz dodatkowo niezgodności towaru z zamówieniem: po pierwsze kompletność zestawu, a po drugie wada fsbryczna mimo że na stronie sklepu jest podana informacja że wszystkie sprzedawane produkty są nowe i wolne od wad jakichkolwiek.
Proszę się zdecydować i albo odstąpić od umowy bez podania przyczyny albo złożyć standardową reklamację. Z naszej strony zalecamy złożenie reklamacji.
Witam! 2 czerwca zamówiłem korki za 349 zł, towar został odebrany 4 czerwca, po 2 treningach puścił szew, dziś jest 18 czerwiec, co powinienem zrobić?
W takiej sytuacji pozostaje złożyć reklamację. W pierwszej kolejności zalecamy domagać się naprawy albo wymiany towaru.
Kupiłem obiektyw na allegro. W opisie 100% sprawny, po otrzymaniu paczki okazało się że jest uszkodzony (paczka cała). Sprzedający uznał reklamację, wysłałem paczkę. Sprzedający potwierdził odbiór paczki, twierdzi jednak że paczka jest nie kompletna (brak etui). Ja wysłałem paczkę z etui. Sprzedający nie chce oddać pieniędzy- co zrobić?
Witam
SPrzedawałem na allegro tablet – była to licytacja z opcją Kup teraz, wylicytowano niższą cenę niż kup teraz. Sprzedawałem tablet jako osoba prywatna.
Przed wysyłką tabletu pokasowałem wszystkie dane i naładowałem tablet do pełna.
Towar doszedł do klientki i zadowolona pani wystawiła mi na allegro pozytywny komentarz.
Po dwóch dniach mi napisała że zwraca tablet gdyż nie ładuje – trzeba trzymać podczas ładowania, nie wiedziałem nic o rzekomej awarii, normalnie go naładowałem bez problemów i wysłałem.
Jutro chce go do mnie wysłać pocztą za pobraniem – teraz nie wiem co robić czy przyjąć i zapłacić czy nie przyjmować, tablet był sprawny (używany) i ładowanie było ok.
Proszę o pomoc w tej kwestii
Proszę poinformować kupującego żeby wysłała towar nie za pobraniem. Przy tej opcji nie jest Pan w stanie rozpatrzyć reklamacji. Następnie proszę sprawdzić towar i ustosunkować się do reklamacji. Jeżeli reklamacji nie jest uzasadniona, to może Pan odrzucić reklamację i odesłać towar do klientki.
Witam.
Ostatnio sprzedałem perkusje elektroniczna na OLX.pl i wszystko bylo dobrze przyjechal kurier, zabral ja i pieniadze przyszly przelewem. Dwa dni pozniej odzywa sie kupiez ze perkusja nie dziala ale dalej przy niej majstruje i probuje wlaczyc i mu sie udalo i pograla jakies 3 godziny i znowu nie chciala grac. Mam duzo swiadkow na to ze przed zapakowaniem perkusja grala bo kilka osob ja sprawdzalo. Teraz kupiec odeslal mi paczke ale ja jej nie przyjalem i odeslalem spowrotem do niego bo nie zamierzam przyjmowac uszkodzonego towaru skoro byl sprawny w 100% jak go wysylalem. Co moge z tym zrobic?
Proszę odebrać towar i rozpatrzyć reklamację. Kupujący ma prawo złożyć reklamację, a Pan ma obowiązek ją rozpatrzyć. W razie gdy uzna Pan, że reklamacja jest nieuzasadniona, to należy odrzucić reklamację.
Witam!
Zakupilem ekspres do kawy od oosoby prywatnej . ekspres dotarl do mnie niesprawny. Sprzedajacy mowi , ze wyslal ekspres sprawny , odmowil zwrotu pieniedzy , czy mam prawo żądać zwrotu pieniedzy.?
Może Pan złożyć reklamację i w ramach reklamacji może Pan domagać się zwrotu pieniędzy.
Witam
Mam taki problem ,chodzi mi oto ,że 3marca 2014r. Na tablicy.pl wystawiłem Mini Piekarnik za kwote 50zł. Tego samego dnia zadzwonił pan ,że go bierze i mam wysłać. Ja też mu to wysłałem i pieniądze dostałem parę dni później od kuriera. Tak więc wszystko poszło gadko. Natomiast problem w tym ,że kupujący 5 maja 2014r. Napisał mi sms ,że sprzedałem mu uszkodzony piekarnik i że sprawdził to dopiero teraz bo był przekonany ,że jest sprawny. I liczy ,że oddam mu pieniądze. Podkreślę ,że ja wysyłałem piekarnik w 100% sprawny. Wiec moje pytanie jest takie czy muszę oddawać pieniądze.Jakie są moje prawa a jakie jego ?
Może Pan odrzucić reklamację, jeżeli jej Pan nie uznaje.
Witam,
Zakupiłam używanego laptopa wraz z grami od prywatnej osoby na allegro (kup teraz). Po otrzymaniu towaru okazało się ,że nie jest on w pełni sprawny oraz gry są inne od tych, które oferował sprzedawca na aukcji. Napisałam maila odnośnie reklamacji. Sprzedawca jednak odpisał, że nie uwzględnia mojej reklamacji i nie zamierza jej naprawić, obniżyć kosztów, wymienić bądź zwrócić pieniędzy. Nie jestem w stanie nawet odesłać towaru, ponieważ adres podany na allegro nie jest kompletny a paczka została zaadresowana przez inna osobę pod innym adresem.
Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Witam.
Kupiłem telefon za pośrednictwem portalu allegro. Telefon miał być nowy, sprowadzany z zagranicy. Opcja 'Kup teraz’. Po otrzymaniu przesyłki okazało się, że nie jest to oryginalny produkt producenta, a jakaś tandetnie wykonana chińska podróbka wybranego przeze mnie modelu. Chcę skorzystać z przysługującego mi prawa zwrotu. Napisałem email do Sprzedającego, ale jak zawsze szybko i konkretnie odpowiadał na moje pytania, tak tym razem… cisza. Nie wiem zatem czy i jak powinienem postępować ze zwrotem. Odesłać przesyłkę na adres nadawcy licząc, że zachowa się fair i odda pieniądze, czy może próbować nawiązać kontakt i dopiero wtedy próbować odsyłać produkt. Czas leci i zaraz skończy się ustawowe 10 dni na zwrot. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy już zgłaszać sprawę do allegro? Proszę o poradę.
Tu nie ma co sie martwic o ustawowe 10 dni do zwrotu bez podania przyczyny. Obowiazuje tutaj niezgodnosc towaru z umowa. Jest na to 2 lata od momentu zakupu.
Witam, w dniu dzisiejszym otrzymałam ze sklepu internetowego dwie bluzy. Zaplata za przesyłkę odbyła się poprzez pobrani kurierem .
Niestety jestem zmuszona zwrócić ewentualnie wymienić bluzy, natomiast w regulaminie jest zapisane, iż nie można odesłać przesyłek realizowanych za pobranie. Czy jest to zgodne z prawem?
Nie ma znaczenia jaka była forma zapłaty. Ma Pani prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni od otrzymania bluzek.
Witam. Mam takie pytanie, kupiłem buty na stronie pewnego sklepu internetowego, który ma również sklepy stacjonarne, chciałbym te buty zwrócić ( mam na to 10 dni czasu) czy jest możliwy zwrot produktu w sklepie stacjonarnym pomimo tego że były one kupione przez internet?
Oczywiście , że ma Pani prawo do zwrotu. W momencie zakupu nie miała Pani możliwości dotknięcia towaru – zakup był dokonany na odelgłość.
Witam.
Czy rzecz zakupiona na serwisie Allegro drogą licytacji u prywatnego kupującego może być do niego zwrócona? Przedmiotem jest używana bluzka, zdjęcia na aukcji przedstawiają jej tył i przód, ale z powodu kiepskiego światła nie było widać na niej dwóch plam. Czy mam prawo zwrotu?
Tak, ale w ramach reklamacji na podstawię rękojmi uregulowanej w kodeksie cywilnym.
Czy sprzedajacym tez pomagacie?
Umowa na odleglosc z 07.2011 z kupnem na kredyt. Wypowiedziana przez Kupujacego w terminie. Po rozmowie telefonicznej Klient jednak decyduje sie na zostawienie sobie towaru i umowy. Mijaja ponad 2 lata.. towar wraca do firmy i przez pomylke zostaje odebrany. Córke znalazla odstapienie w papierachi postanowila cos z tym zrobic… Rzecznik Klienta twierdzi ze Pan mial prawo odddac towar po takim czasie!!!???? ponad 2 lata????? Kaze nam oddac za towar i zaplacic za niesplacany kredyt z odsetkami karnymi (podwaja to wartosc umowy) i koszty przygotowawcze procesu. Czy to sie dzieje naprawdę i czy jest mozliwe?? 2 lata klient trzyma towar, nie placi kredytu – a my musimy poniesc tego konsekwencje???? RATUJCIE!!!!
Jak rozumiem klient ostatecznie nie zdecydował się odstąpić od umowy. W takim wypadku nie ma już prawa odstąpienia od umowy.
Witam sprzedałem telefon używany na allegro kup teraz (jestem osobę fizyczną)
kupiec chcę zwrócić towar bo nie spełnia jego oczekiwań (nie minęło 10 dni)
Jako osoba fizyczna nie muszę iść mu na rękę dobrze rozumiem??
Tak. W wypadku gdy sprzedawcą nie jest przedsiębiorcą kupującemu nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy bez podania przyczyny.
Witam
Kupiłem przez allegro matryce do laptopa. Otrzymałem paczkę 12 marca. Matryca nie działała. 18 marca zgłosiłem sprzedawcy, że chcę zwrócić towar. Sprzedawca odpisał, że matryca może nie działać z powodu uszkodzonego kabla i zaproponował, żebym kupił u niego kabel. Kupiłem. Dostałem go 2 kwietnia. Niestety nic to nie pomogło. Zwróciłem się do sprzedawcy, że chcę zwrócić obie rzeczy na co dostałem odpowiedź, że mogę zwrócić jedynie kabel. Czy sprzedawca postępuje zgodnie z prawem?
Z góry dziękuję za odpowiedź
A jakie było uzasadnienie sprzedawcy? Na podstawie tego co Pan pisze, może Pan odstąpić od umowy co do obu przedmiotów. Udzielenie dokładnej odpowiedzi wymagałoby jednak zapoznania się także ze stanowiskiem sprzedawcy.
Dziękuję za odpowiedź. Kiedy pierwszy raz zasugerowałem, że chcę zwrócić matrycę sprzedawca nie sprzeciwił się temu ani nie wyraził zgody. Napisał, że to że matryca u mnie nie działa może być spowodowane wadliwym kablem w moim laptopie. Zaproponował mi tą część za cenę, na którą przystałem. Towar otrzymałem. Zamontowałem, ale nadal nic nie działało. Zgłosiłem się do sprzedawcy, że chciałbym zwrócić oba przedmioty. Na co dostałem odpowiedź, że zwrócić mogę jedynie kabel, gdyż matryca jest na 100% sprawna. I dodał, że na pewno jej nie przyjmie, ponieważ ja mogłem ją uszkodzić. Najgorsze jest to, że sprzedawca sprzedał to jako osoba prywatna a nie jako firma. A to, jak przeczytałem, chyba całkowicie przekreśla moje szanse na zwrot towarów.
Tak, w tym wypadku pozostaje jedynie złożyć reklamację na podstawie rękojmi z kodeksu cywilnego.
Czy prawo do zwrotu towaru w ciągu 10 dni dotyczy też książek kupionych na odległość? Drugie pytanie: czy jeśli moje wydawnictwo zaoferuje klientom kupno przez internet książek TYLKO z imienną dedykacją autora (imienną, czyli dla konkretnej osoby, np. dla Jana Kowalskiego), klient nadal będzie miał prawo do zwrócenia książki w terminie 10 dni, czy też taka książka z imienną dedykacją nie będzie podlegała zwrotowi, jako towar spersonalizowany? Zapraszam także do odwiedzenia escape room dla dzieci w Poznaniu.
Ad. 1 – tak, prawo zwrotu dotyczy także książek kupionych na odległość.
Ad. 2 – raczej nie. W tym wypadku faktycznie dojdzie już do personalizacji produktu zgodnie z indywidualnym zamówieniem klienta. Niemniej nie ma tutaj 100 % pewności i taką sytuację zawsze należy oceniać w odniesieniu do indywidualnego przypadku.
Klient zakupił towar na firmę przez sklep internetowy. Towar ten widnieje w sklepie ale jest na zamówienie produkcyjne. Klient po złożeniu zamówienia na towar otrzymał informację ,że towar musi być wyprodukowany dla niego i trwa to kilka dni oraz czy się wiążąco decyduje. Firma (klient) odpisał ,że tak.
Towar został wyprodukowany i wysłany do klienta. Po 9 dniach chce odstąpić os umowy i zwrócić towar.
Czy nie powinno się zastosować tu rozpoczęcia wykonania uslugi?
Panie Franku jeżeli klient kupił towar na firmę, to nie posiada statusu konsumenta i nie może dokonać zwrotu towaru w terminie 10 dni bez podania przyczyny.
Proszę o wyjaśnienie czy mam prawo do zwrotu?. Zamówiłem tablet przez stronę internetową media ekspert z płatnością i odbiorem w sklepie stacjonarnym. Według zapisu w regulaminie podpisanie umowy sprzedaży następuję gdyż: „pkt.10. Umowa Sprzedaży zostaje zawarta dla Zamówień złożonych:
a. za pośrednictwem Strony Sklepu w momencie otrzymania przez Kupującego wiadomości e-mail zawierającej informację o przyjęciu Zamówienia do realizacji.”. Takiego też tez maila otrzymałem. Dodatkowo: „pkt. 4. Na zamówione towary Sprzedający wystawia imienny dowód zakupu (fakturę). Kupujący jest zobowiązany do podania zgodnych ze stanem faktycznym danych niezbędnych do wystawienia dokumentu zakupu podczas procesu składania Zamówienia.”. Takiego też maila z fakturą pro forma również otrzymałem. Ponadto na żadnym etapie realizacji zamówienia nie było mowy o rezerwacji towaru a problem polega na tym, że w sytuacji kiedy zapłaciłem za towar w sklepie stacjonarnym to nie jest już to umowa zawarta na odległość. Uważam, że jeśłi faktycznie tak jest to celowo klient jest wprawadzany w błąd poprzez brak informacji.
Naszym zdaniem ma Pan w takim wypadku prawo odstąpienia od umowy – pod warunkiem oczywiście, że jest Pan konsumentem. Jeżeli w regulaminie nie ma wskazania procedury rezerwacji i dodatkowo system składania zamówienia nie jest do tego dostosowany, to sprzedawca nie może teraz odmówić prawa zwrotu.
Witam, mam pytani odnosnie przedluzenia sie terminu reklamacji z 10 dni do 3msc.
Otoz czy mozna sie powolac na to przedluzenie zawsze kiedy nie otrzyma sie wszystkich wymienionych przez panstwa informacji pisemnie? Przykladowo na Allegro, jezeli kto ma te wszystkie dane wypisane w regulaminie, albo po prostu na stronie sprzedawanego przedmiotu, czy wtedy tez musi dostarczac z produktem takie pismo?
Generalnie chodzi o zakupiony na allegro pierscionek ktory nie spelnia moich oczekiwan. Bylem przekonany ze przysluguje mi 10 dni roboczych na zareklamowanie towaru. Wczoraj minal 10 dzien kalendarzowy od zakupu i chociaz infomowalem mailowo sprzedawce ze chce odstapic od umowy (bylo to przed uplywem 10 dni) obawiam sie ze bede mial z tym jednak problemy…
Blancos – nie wiem jak udało CI się załatwić, ja parę razy robiłem zwrot w Komputroniku po zamówieniu online i nie było żadnego problemu z nimi, naprawdę szybko sprawnie poszło.
Zakupiłem poleasingowy laptop w sklepie internetowym na raty. Laptop do mnie przyszedł w umówionym czasie ale po niecałej godzinie od włączenia okazało się że karta graficzna jest uszkodzona. Czy taki komputer mogę odesłać i żądać odstąpienia od umowy? Rozumiem także że pieniądze powinny być zwrócone bankowi który udzielał kredytu. Oraz jak ma się sprawa z kosztami przesyłki towaru?
Może Pan odstąpić od umowy. Odstąpienie od umowy skutkuje również odstąpieniem od umowy kredytu – proszę także o tym poinformować bank. Odnośnie przesyłki to odsyła Pan towar na swój koszt, natomiast sprzedawca powinien zwrócić koszt przesyłki w pierwszą stronę.
Witam
„//odnośnie przesyłki to odsyła Pan towar na swój koszt, natomiast sprzedawca powinien zwrócić koszt przesyłki w pierwszą stronę//”
Pytanie do Eksperta w temacie rzeczonego laptopa poleasingowego, dlaczego sprzedawca ma zwrócić koszt tylko w jedną stronę a nie w obie strony? Przecież nie jest winą kupującego, że zapłacił za niedziałający laptop.
Wskazany fragment dotyczą odstąpienia od umowy w terminie 10 dni. Natomiast w przypadku odstąpienia od umowy w ramach niezgodności towaru z umową sprzedawca powinien zwrócić koszty odesłania (w drugą stroną).
Dnia 10 stycznia zakupiłam żelazko w Sklepie internetowym Saturn korzystając z systemu ratalnego. Niestety żelazko zaczęło bruździć na brązowo pomimo używania wody destylowanej. 24 stycznia udałam się do Saturna w celu wymiany żelazka na nowe, zostało to załatwione od ręki. Niestety nowe żelazko zaczęło zachowywać się w identyczny sposób, brudzi ubrania na brązowo kamieniem ze stopy prasujacej. Mąż oddał żelazko do reklamacji 4 marca, 13 marca dostaliśmy odpowiedz : Odmowa naprawy gwarancyjnej, uszkodzenie mechaniczne. Dodatkowo serwis stwierdził ze nalewamy wody z kranu i zepsulismy w ten sposób żelazko co jest nie prawda, dodatkowo producent zaleca w instrukcji korzystanie z wody z kranu. Mąż nie zgodził się z serwisem i oddał towar ponownie jako niezgodny z umową. W ciagu dwóch tygodni mamy otrzymać odpowiedz. Czy jeśli będzie odmowna wciąż możemy skorzystać z 3 miesięcznego czasu na zwrot towaru?
Pozdrawiam
Jeżeli sprzedawca nie poinformował Państwa o wymaganych informacjach na piśmie to tak.
Jeżeli sprzedawca nie dostarczył wymaganych informacji, to tak. Proszę jednak w takich sytuacjach o uprzedni kontakt z rzecznikiem praw konsumentów, który doradzi najlepsze rozwiązanie.
Witam,
mam pytanie o wymianę towaru zakupionego przez internet chodzi konkretnie o allegro. Kupiłem buty na allegro dla dziewczyny i chciałbym je wymienić na rozmiar miejszy i tu pojawia się pytanie czy jeżeli błąd spowodowany złym rozmiarem buta wynika z winy sklepu( zamawiałem rozmiar 39 z nr wkładki 25 cm a okazało się że przysłali 39 z nr wkładki 27 cm ) to czy taki zapis w regulaminie sklepu jest dozwolony?
2. Przebieg wymiany
W przypadku wymiany należy w ciągu 5 dni roboczych od dnia otrzymania towaru, dokonać rezerwacji potrzebnego towaru mailem na adres wymiany@……pl Po otrzymaniu potwierdzenia rezerwacji, należy w ciągu kolejnych 5 dni roboczych, odesłać towar wraz z odliczoną kwotą 15 zł (zabezpieczone w kopercie lub woreczku) na koszt wymiany oraz z oświadczeniem wymiany. Wzór na stronie http://www……pl
Wymiany towaru dokonujemy w terminie 7 dni kalendarzowych po otrzymaniu towaru.
Proszę o kilka informacji czy terminy są odpowiednie ( czy nie powinno być 10 dni?) Proszę o informację czy powyższy zapis jest odpowiedni jeżeli wymiana wynika z mojej winy po prostu błąd w zamówieniu rozmiaru.
Pozdrawiam
Łukasz
Panie Łukaszu rozumiem, że opis towaru był prawidłowy, natomiast błąd wynika z Pana niedopatrzenia tak? W takim wypadku wymiana to jedynie dobra wola sprzedawcy i ma on dość dużą dowolność w kształtowaniu zasad takiej wymiany (np. termin i koszty wysyłki). Natomiast poza wymianą może Pan odstąpić od umowy bez podania przyczyny w terminie 10 dni i ewentualnie dokonać zakupu innych butów.
Moim zdaniem możnaby też przyczepić się błędnego pomiaru długości wkładki przez sprzedawce i żądać wymiany butów z powodu niezgodności towaru z umową.
Witam
Ja z kolei mam taki problem. Zamówiłem nowy telefon w Komputronik.pl drogą internetową. Telefon przyszedł do mnie po 2 dniach od zamówienia. Wszystko ładnie i pięknie. Paczkę otworzyłem przy kurierze by zobaczyć czy wszytko w porządku i w sumie tak się wydawało na pierwszy rzut oka. W momencie gdy miałem już więcej swobody przyjrzałem się dokładnie i zauważyłem lekko starte logo na tyle obudowy telefonu. W sumie nic takiego i tak sobie pomyślałem do momentu gdy włączyłem telefon i moim oczom ukazała się ładna kolekcja zdjęć z wystawy ( gdzie za pewne telefon był wystawiony jako egzemplarz wystawowy). Oferta dotyczyła nowego telefonu i nigdzie w opisie nie było wzmianki o tym że jest to lub może być egzemplarz wystawowy. Do tego doszedł wadliwy aparat no ale to już raczej nie wina sklepu a samego telefonu na linii produkcyjnej. Chciałbym się dowiedzieć czy przysługuję mi zwrot towaru/ lub wymiana na nowy, pozbawiony od wszelkich wad a przede wszystkim nowy. Dodam jeszcze, że niestety usunąłem zdjęcia które były w telefonie więc w pewnym sensie nie mam rzeczowego dowodu prócz tego startego loga. Rozumiem że mimo że telefon używam i rozpakowałem z folii ładowarkę i słuchawki to mam i tak możliwość odstąpienia od umowy? I czy taki sklep jak Komputronik podlega zwrotowi towaru?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
W takiej sytuacji najlepiej odstąpić od umowy (oczywiście jeżeli jest Pan konsumentem).
Witam, Moje pytanie dotyczy zwrotu produktów objętych darmową wysyłką.
Przykładowo, Sklep oferuje darmową wysyłkę pocztą polską oraz kurierem, gdy wartość zamówionych produktów wynosi minimum 100zł.
Poniżej tej kwoty wysyłka kosztuje: 5zl pocztą polską a 20zł kurierem.
Klient złożył zamówienie o wartości 200zł i wybrał darmową wysyłkę kurierem. Następnie zwrócił wszystkie produkty.
Czy w takim wypadku Sklep ma mu zwrócić 200zł czy Sklep może jednak zwracaną kwotę pomniejszyć o 15zł (koszt najtańszej wysyłki pokrywa Sklep=5zł, natomiast dopłatę do kuriera pokrywa klient=15ł) ?
Oczywiście w regulaminie istniałby stosowny zapis, o tym iż w przypadku zwrotu zamówienia objętego darmową wysyłką, koszty przesyłki zostaną ponownie przeliczone.
tego typu zapis jest powszechnie stosowany w sklepach ale czy w ogóle jest dozwolony?
Taki zapis stanowi klauzulę niedozwoloną. Pani jako sprzedawca ma obowiązek zwrócić klientowi nie tylko cenę towaru, ale i koszty przesyłki w pierwszą stronę. Tym samym nie można konsumenta obarczać koniecznością ich zapłaty w opisanym przypadku, gdyż nawet gdyby przesyłka nie była zwolniona z kosztów przesyłki, to i tak klientowi przysługiwałby zwrot zapłaconych kosztów.
W drugą stronę klient odsyła jednak towar na swój koszt.
To jak to? Sprzedawca przy zwrocie towaru przez kupującego ma także zwrócić koszty przesyłki w pierwszą stronę? Przecież zwrot jest z winy kupującego.
Tutaj nieistotna jest kwestia winy/przyczyny. Obowiązek zwrotu nie wynika wprost z polskich przepisów, został jednak wyinterpretowany przez ETS z unijnej dyrektywy stanowiącej podstawę wydania polskich przepisów. Obowiązek ten został później potwierdzony również przez UOKiK oraz SOKiK. Nowa ustawa o prawach konsumenta, która wejdzie w życie 25 grudnia 2014 r. będzie już wprost wprowadzała obowiązek zwrotu konsumentowi tych kosztów przez sprzedawcę.
Co w przypadku, gdy klient zaproponuje za oferowany towar własną cenę (np. oferujemy towar za 99zł, klient zaproponuje za niego 89zł, a sprzedawca zgodzi się na tą cenę). Czy w tym przypadku można stosować przepis o licytacji i braku możliwości zwrotu towaru?
Nie, taki sposób zawarcia umowy to tryb negocjacyjny, a nie licytacja.
Dzień dobry,
jako konsument mam pewien problem – będę ogromnie wdzięczna za wskazówkę, jak sobie sensownie z nim poradzić.
Kupiłam na allegro spodnie. Skorzystałam z prawa zwrotu, odesłałam je. Sprzedawca, po otrzymaniu ich, zarzucił mi, że są uszkodzone – szwy z boku pękły, na jakieś 5 cm. W domu spodnie oglądałam i mierzyłam, niczego takiego nie zauważyłam, ale sprzedawca twierdzi, że przed wysłaniem ich do mnie on również je dokładnie obejrzał. W związku z tym jakie mam prawa ja, a jakie sprzedawca? Czy spodnie muszą do mnie wrócić, czy przedsiębiorca ma jedynie prawo potrącić utratę wartości z mojej wierzytelności o zwrot [tak przeczytałam na innej stronie, ale nie jestem pewna, czy wszystko dobrze zrozumiałam – jaka byłaby podstawa prawna tego stwierdzenia?]. Będę ogromnie wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki.
Pozdrawiam.
Zachęcam do lektury: http://prokonsumencki.pl/blog/co-oznacza-zwykly-zarzad-czyli-co-moze-zrobic-konsument-z-towarem-a-nastepnie-go-odeslac-w-ramach-odstapienia-od-umowy/
Czy jest możliwość oddania Towaru zamówionego na stronie internetowej do normalnego sklepu stacjonarnego tej samej firmy tj. media expert?
Proszę sprawdzić w regulaminie sklepu internetowego,czy przewidziana jest taka możliwość. Może się okazać, że poszczególne sklepu należą do innych sprzedawców, a są jedynie opatrzone wspólną marką. Najlepiej też po prostu zadzwonić i dopytać.
dziękuję za odpowiedź
Na nowych drukach Poczty Polskiej pojawiła się opcja: „opłatę uiszcza: … adresat”. Jak sklep wyśle paczkę pobraniową z zaznaczoną tą opcją, to finalnie sklep otrzyma od Klienta pieniądze tylko i wyłącznie za towar, a poczta polska sama pobierze od Klienta koszty przesyłki zgodny z jej cennikiem (zależny od wagi i gabarytu paczki). W takim wypadku to poczta polska wystawia Klientowi rachunek/fakturę za koszty przesyłki. A sklep wystawia paragon/fv tylko i wyłącznie za towar.
W przypadku zwrotu towaru Klient powinien otrzymać od Sklepu tylko i wyłącznie wartość zwracanych produktów. W tym wypadku koszty przesyłki nie podlegają zwrotowi, bo sklep ich od klienta nie otrzymał. Czy jest to poprawne?
Oczywiście Sklep oferuje też wysyłkę towaru przy przedpłacie i w takim wypadku, jeżeli dochodzi do zwrotu, to sklep zwraca wartość towaru+koszty najtańszej przesyłki.
Bardzo ciekawy problem. Niestety na ten moment nie ma obecnie jednoznacznej odpowiedzi i raczej zalecalibyśmy nie zamieszczać w regulaminie zapisu, zgodnie z którym sprzedawca nie byłby zobowiązany do zwrotu tych kosztów.
Pojawiają się tutaj dwa problemy. Pierwszy to kto tak naprawdę jest stroną umowy z Pocztą Polską – czy Panią z pocztą nie łączy żadna umowa? Przecież poczta musiała wcześniej odebrać od Pani przesyłkę, więc musiała tutaj być do tego jakaś podstawa prawna. Oczywiście strony mogą w umowie uregulować, że płatność za usługę wykonywał będzie podmiot trzeci, w tym wypadku adresat. Inna kwestia to jak o tym jest informowany sam klient (czy np. te koszty dostawy są wskazywane w trakcie składania zamówienia) i jak to wygląda w regulaminie sklepu internetowego.
Drugi problem jaki się tutaj pojawia to kwestia zawarcia umowy między Pocztą Polską, a samym adresatem, czyli klientem. W przypadku jeżeli klient odbiera towar w domu i w tym momencie jest zawierana umowa z pocztą, to tak naprawdę można by uznać że mamy tutaj do czynienia z umową zawieraną poza lokalem przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji klient mógłby odrębnie odstąpić od umowy zawieraną z Panią jako sprzedawcą i odrębnie od umowy zawieraną z Pocztą Polską – jak się domyślam, poczta nie informuje tutaj raczej klientów o takim prawie.
Nie mniej tak jak wspomniałem na początku, nie jest to prosta sprawa i wymaga lektury co najmniej regulaminu sklepu i regulaminu świadczenia usług przez pocztę polską.
Dziękuję za odpowiedź. Fakt sprawa nie jest łatwa, jakby się wydawało.
Sklep nie dostaje od klienta pieniędzy za przesyłkę, to też ich nie zwraca. Sam klient powinien być zadowolony bo płaci rzeczywisty koszt przesyłki. Przy czym ponieważ płaci on poczcie, to w przypadku zwrotu nie zostaną mu zwrócone przez sklep koszty wysyłki. Ale gdyby chciał zachować przywilej zwrotu kosztów przesyłki od sklepu, to po prostu powinien wybrać wysyłkę po przedpłacie (czyli zwykłą paczką/listem).
Tym bardziej takie rozwiązanie powinno być dostępne, wówczas sklepy nie podnosiłyby kwoty kosztów przesyłki pobraniowej. Jak kwota przesyłki pobraniowej zostanie podniesiona o koszt najtańszej oferowanej wysyłki w sklepie, to zupełnie zniknie ryzyko zwrotu kosztów wysyłki. Mało tego, w przypadku braku zwrotu, pojawi się dodatkowy zysk.
Tylko jak zwykle ucierpi na tym Klient.
Witam,
znajoma zakupiła w sklepie internetowym, za pośrednictwem allegro, koszulki z indywidualnymi nadrukami – towar spersonalizowany (którego zgodnie z przepisami nie można zwrócić). Wybrała wysyłkę kurierem, co zgodnie z informacją na stronie sprzedawcy oznaczało realizację zamówienia (czas od przycięcia zamówienia do wydania rzeczy kurierowi) w ciągu 7 dni roboczych. Towar zakupiony był 6 grudnia. Sprzedawca potwierdził mailowo wydanie koszulek do druku 14 grudnia. Znajoma potrzebowała koszulek na sylwestra i poinformowała sprzedawcę w mailu, że jeżeli koszulki nie dojdą do 30 grudnia, będzie zmuszona nie przyjąć paczki od kuriera gdyż wtedy koszulki nie będą jej już potrzebne. Paczka została wysłana 30 grudnia (na co jest potwierdzenie od sprzedawcy) i dotarła 31 grudnia. Znajoma odmówiła odebrania przesyłki. Teraz sprzedawca grozi jej przekazaniem sprawy do sądu. Moje pytanie brzmi – czy w związku z niedotrzymaniem przez sprzedawcę terminu realizacji zamówienia znajoma miała prawo nie przyjąć przesyłki? Czy fakt, iż towar był spersonalizowany ma jakieś znaczenie?
Pozdrawiam,
Zyta
Proszę się tutaj powołać na art. 12 ustawy z dnia 2 marca 2000 r.o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny:
Art. 12.1.Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, przedsiębiorca powinien wykonać umowę zawartą na odległość najpóźniej w terminie trzydziestu dni po złożeniu przez konsumenta oświadczenia woli o zawarciu umowy.
2.Jeżeli przedsiębiorca nie może spełnić świadczenia z tego powodu, że przedmiot świadczenia nie jest dostępny, powinien niezwłocznie, najpóźniej jednak w terminie trzydziestu dni od zawarcia umowy, zawiadomić o tym konsumenta i zwrócić całą otrzymaną od niego sumę pieniężną.
W skrócie – jeżeli sprzedawca nie wywiązał się z umowy w podanym przez siebie na stronie sklepu terminie powinien niezwłocznie odstąpić od umowy i zwrócić klientowi otrzymane pieniądze. Z uwagi na to, że towar był spersonalizowany nie można tutaj odstąpić od umowy w zwykłym trybie, tj. w terminie 10 dni.
Witam,
mam pytanie odnośnie zwrotu towaru zakupionego przez internet. Towerem tym jest kołdra, która była używana przez klienta. Klient po jej używaniu chce ją zwrócić powołując się na prawo zwrotu w ciągu 10 dni, czy jest to możliwe?
Witam,
mam pytanie, kupiłem w sklepie internetowym tv, w opisie bylo ze jest nowy, z nadwyzek magazynowych, a gwarancja to 2lata, nadana przez tenze sklep, nie producenta tv. Po 2 dniach telewizor sie zepsuł, czy musze odsylac go na gwarancje czy moge zadac zwrotu pieniedzy, skoro nie minelo jeszcze 10dni od zakupu?
Witam,
czy zakup przez internet kołdry do spania, która następnie była użytkowana podlega zwrotowi w ciągu 10 dni?? Jak się mają do wspomnianych w artykule regulacji regulaminy sklepów internetowych w których jest w prost wskazane, że towar podlega zwrotowi jeśli jest pełnowartościowy i stanie nienaruszonym i nieużywanym?
Mam pytanie odnośnie zwrotu towarów wykonanych na zamówienie, przykładowo ostatnio bardzo modne są koszulki z nadrukami, zamawiane są na konkretną osobę, rozmiar, kolor, często nadruk wysyłany przez kupującego w formie obrazka. Czy kupujący ma prawo zwrotu takiego towaru o ile oczywiście towar nie jest uszkodzony i wykonany w pełni zgodnie z zamówieniem?
Oraz drugie pytanie, co jeżeli klient zamawia towar jako prepaid, towar tej jest ściągany na zamówienie zaraz po wejściu na rynek, w takim przypadku kupujący również może odstąpić od umowy?
Poniżej wskazane są wszystkie możliwe obecnie wyjątki od prawa odstąpienia od umowy:
Prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi w wypadkach:
(1) świadczenia usług rozpoczętego, za zgodą konsumenta, przed upływem ustawowego terminu na odstąpienie od umowy;
(2) dotyczących nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na informatycznych nośnikach danych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania;
(3) umów dotyczących świadczeń, za które cena lub wynagrodzenie zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym;
(4) świadczeń o właściwościach określonych przez konsumenta w złożonym przez niego zamówieniu lub ściśle związanych z jego osobą;
(5) świadczeń, które z uwagi na ich charakter nie mogą zostać zwrócone lub których przedmiot ulega szybkiemu zepsuciu;
(6) dostarczania prasy;
(7) usług w zakresie gier hazardowych.
Pierwszy opisany przypadek może się mieścić w pkt. 4 powyżej. Natomiast tzw. prepaid nie ma naszym zdaniem znaczenia dla możliwości odstąpienia od umowy, oczywiście jeżeli nie mieści w którymś ze wskazanych wyjątków.
Proszę o pełne wyjaśnienie jeśli chodzi o sprzedaż poprzez allegro rzeczy używanych w formie sprzedaży z licytacji jakie prawa i obowiązki ma konsument i jakie ma prawa i obowiązki sprzedawca, jak rozliczać koszty związane z wysłaniem towaru jak postępować z reklamacją. Rozumiem że w tej formie klientowi nie przysługuję zwrot w terminie 10 dni ale ma prawo do reklamacji, niestety najczęściej sprawa wygląda tak że klient nie korzysta z tego prawa tylko chce zwrot jak to się ma w formie zakupu z opcji KUP TERAZ chociaż zakupił od firmy w drodze licytacji rzecz używaną. Jeśli firma nie chce zwrócić kosztów tzn. za przedmiot za przesyłkę do klienta i jego odesłanie do firmy zostaje zaszantażowana tym ze klient wystawi komentarz negatywnych do wszystkich transakcji nawet często bywa do tych do których nie miał zastrzeżeń to jest handel komentarzami.
Klient kupił bluzkę od firmy w drodze licytacji w dodatku używaną na aukcji było zamieszczone kilka zdjęć w bardzo dobrej jakości klient odebrał towar i nie podoba mu się kolor, zapach i wymyśla wszystko aby zwrócić towar sprzedawca informuję że klient nie ma prawa do zwrotu ale do reklamacji towaru przecież sprzedawca może wyprać przedmiot jeśli klientowi się zapach nie podoba ale klient nie chce oczekuję zwrotu za wysyłki w dwie strony i zwrot za sam przedmiot. Jeśli sprzedawca się nie zgodzi podtrzymując swoje stanowisko prawne to klient informuje że wystawić negatywną opinię co wtedy robić? Czy jeśli zwrócimy pieniądze to jak się ma sprawa z kosztami wysyłki bo dla nas to jest odstąpienie od umowy z tym ze w tej formie klientowi to nie przysługuje ale jak inaczej to zrobić żeby pójść klientowi na rękę a sobie nie utrudniać i nie ponosić strat bo w pewnym momencie czujemy się jak wypożyczalnia.
Zalecamy trzymanie się przepisów prawa, czyli traktować to jak reklamację i przeprowadzić standardową procedurę reklamacyjną. W przypadku gdy klient chce odstąpić od umowy i żąda kosztów przesyłki w obie strony, to nie ma co liczyć na ugodowe załatwienie sprawy. Odnośnie komentarzy, to Allegro również przewiduje tutaj procedurę weryfikacji, dlatego warto dokładnie udokumentować przebieg sporu z klientem.
Dziękuję za odpowiedz.
O jakiej procedurze weryfikacji piszecie bo my si tylko spotkaliśmy z tym że allegro w odpowiedzi na nasze prośby weryfikacji pisze że nie ingeruje w komentarze.
Jeżeli faktycznie Allegro nie ingeruje w komentarze to proszę powiadomić Allegro, że treści zawarte w komentarzu są bezprawne. Dodatkowo proszę wskazać uzasadnienie Pana twierdzeń. Od momentu takiego zawiadomienia Allegro może ponosić razem z wystawiającym komentarz odpowiedzialność za bezprawną treść zawartą w komentarzu. W dalszej kolejności może się Pan domagać np. usunięcia naruszeń, odszkodowania itd. z drogą sądową włącznie.
Dziękuję za odpowiedz.
Niestety nie działa allegro odpisało że tylko im przykro ale nie ingerują w komentarze.
Zastanawiam się jeszcze co w przypadku gdy:
Został wystawiony komentarz przez kupującego negatywny ale klientowi zostały zwrócone wszystkie koszty czy w tym przypadku ten komentarz dalej o tej samej treści może widnieć na stronie?
I co w przypadku takim samym jak powyżej z tym że klient oświadczył w mailu że po zwrocie gotówki anuluje komentarz i tego nie zrobił a kontakt się urwał.
Ad. 1
W komunikacji z Allegro proszę się podeprzeć poniższym przepisem – art. 14 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną:
Art. 14.1.Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.
2.Usługodawca, który otrzymał urzędowe zawiadomienie o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie ponosi odpowiedzialności względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych.
3.Usługodawca, który uzyskał wiarygodną wiadomość o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie odpowiada względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych, jeżeli niezwłocznie zawiadomił usługobiorcę o zamiarze uniemożliwienia do nich dostępu.
Ad. 2
W przypadku gdy klient nie dotrzymał umowy może się Pan domagać jej wykonanie na drodze sądowej.
Sprzedałem nową matrycę do laptopa przez kup teraz. Klient zapłacił i towar został wysłany.
Dziś dzwoni do mnie i mówi, że podłączył ją do laptopa i sprawdzał go.
Okazuje się, że winą niesprawności laptopa nie jest matryca.
Teraz otrzymałem informację, że chce ją zwrócić.
Czy mogę odmówić przyjęcia i zwrotu zapłaty za towar jeśli był on już używany ?
Rozumiem, że mamy do czynienia z konsumentem. W tym wypadku może on odstąpić bez podania przyczyny, a zwracany towar może być w stanie zmienionym w granicach zwykłego zarządu – szerzej o tym można przeczytać tutaj: http://prokonsumencki.pl/blog/co-oznacza-zwykly-zarzad-czyli-co-moze-zrobic-konsument-z-towarem-a-nastepnie-go-odeslac-w-ramach-odstapienia-od-umowy/
Czy sklep musi oferować zwrot pieniędzy (za zwrot towaru) przekazem pocztowym? Czy można w regulaminie zamieścić wpis, iż pieniądze zwracane są tylko przelewem?
Czy sklep musi oferować zwrot pieniędzy klientowi za zwrócony towar przekazem pocztowym???
Jeżeli klient nie posiada rachunku bankowego to również taką opcję należałoby przewidzieć.
„Brak informacyjny o którym tutaj mowa to niedołączenie do przesyłanego towaru pisemnego wyciągu informacyjnego zawierającego informacje o:(…)”
Chyba nie powinniśmy popadać w paranoje w ustawie Art. 16b. jest trochę więcej punktów ale wstęp jest taki:
„Konsument powinien być poinformowany, przy użyciu środka porozumiewania się na odległość, najpóźniej w chwili złożenia mu propozycji zawarcia umo-wy, o:”
Umowa zawierana jest na odległość, więc wydaje mi się, że informacja na stronach sklepu wystarczy.
Ma Pan pewnie na myśli art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.
Proszę jednak spojrzeć na art. 9 ust. 3 powyższej ustawy:
„3.Przedsiębiorca jest obowiązany do potwierdzenia konsumentowi na piśmie informacji, o których mowa w ust. 1, najpóźniej w momencie rozpoczęcia spełniania świadczenia.”
Skutego braku pisemnego potwierdzenia mamy natomiast w art. 10 ust. 2 powyższej ustawy:
„2.W razie braku potwierdzenia informacji, o których mowa w art. 9 ust. 1, termin, w którym konsument może odstąpić od umowy, wynosi trzy miesiące i liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi – od dnia jej zawarcia. Jeżeli jednak konsument po rozpoczęciu biegu tego terminu otrzyma potwierdzenie, termin ulega skróceniu do dziesięciu dni od tej daty.”
Reasumując potwierdzenie powinno mieć formę pisemną i na ten moment pozostaje dołączanie tradycyjnej kartki do zamówienia albo przesyłanie potwierdzenie z tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym kwalifikowanym certyfikatem.
i jeszcze jedno, jak rozumienc te zapisy
„Sklep internetowy to również tradycyjne przedsiębiorstwo więc do kosztów odstąpienia należy doliczyć również koszty pracy związane z obsługą zwrotu towaru.”
czy to oznacza ze moge obciązyc klienta kosztami pakowania towaru, a jezeli tak to na jakiej podstawie je obliczyc? zy to oznacza ze klientowi jeszcze bedę musiał płacić „dniowki” za to ze on z łąski swojej musiał zapakować odsyłany towar?
„Z uwagi na to, że zwracany towar może ulec zmianie w granicach zwykłego zarządu (np. naruszenie oryginalnego opakowania) sprzedawca często będzie zmuszony sprzedać towar zwrócony w ramach odstąpienia po niższej cenie, co również oznacza wymierną stratę.”
Czy taka stratę (np. brak opakowania, czy pozrywane folie zabezpieczające) klient ma obowiązek w jakis sposob pokryc i mozna mu odliczyc to od zwrotu pieniędzy?
Nie ma takiej możliwości, tutaj piszemy o kosztach jakie się wiąże z odstąpieniem od umowy, natomiast sprzedawca nie może ich „naliczyć” klientowi.
Witam,
Co w takim razie może zrobić sprzedawca?
Wysyłany jest towar oryginalnie zapakowany i pachnący nowością, a wraca ze śladami używania i bez opakowania -> jego wartość spada i nie może zostać wysłany kolejnemu klientowi jako „nowy”.
Nikt nie nastawia sie na darmową wypożyczalnie zakładając sklep internetowy(„Wynajmij plazmę na 24dni w cenie odesłania jej z powrotem do sprzedawcy!”).
Pozywanie klientów raczej nie wchodzi w grę.
Potrącać z kwoty też nie można.
Już pomińmy to nieszczęsne opakowanie, nie przyjmować towaru jak znajdziemy ryskę?
Jak żyć? 🙂
Pozdrawiam,
Ł.
Panie Łukaszu pozostaje jedynie wliczy to w ryzyko biznesowe i doliczyć stosowny procent do stosowanej marży. Niestety, ale nie ma tutaj innego rozwiązania.
A ja mam troszke inny problem nie poruszony tutaj, a bardzo ważny.
Klient kupuje u mnie towar, rozbija go np podczas montażu, niszczy tak ze nie nadaje sie juz do użytku, po czym po paru dniach od zakupu (mieszczac sie w terminie 10 dni) odsyła mi towar powołując sie np. na niezgodność towaru z umową, badz inne tam zapisy.
Jak bronic sie przed czyms takim bo z tego co wiem, jestesmy (sprzedawcy) na straconej pozycji, a klient nie musi nic udowadniac, nie potrzebuje nawet protokołu szkody, jezeli towar naprawdę zostałby rozbity podczas transportu?
pzdr
Artur
W opisanym przypadku klient składa reklamację na podstawie niezgodności towaru z umową. Pozostaje ustosunkować się do reklamacji klienta, szerzej o tym czym jest niezgodność znajdziemy tutaj: http://reklamacjatowaru.pl/poradnik/niezgodnosc-towaru-z-umowa/
Obecnie SOKiK i UOKiK traktuje przewoźnika jako pomocnika sprzedawcy. Niestety przepisy prawa przewozowego są tutaj bezlitosne i bez spisania protokołu reklamacja u przewoźnika jest w zasadzie niemożliwa. Pozostaje informować klientów o prawie (nie obowiązku) spisania protokołu.
chciałabym się dowiedzieć czy towar zakupiony przez internet ale odebrany osobiście w sklepie rtv podlega także zwrotowi bez podania przyczyny w ciągu 10dni?
Wszystko zależy w jaki sposób jest skonstruowany regulamin takiego sklepu. Czasami można spotkać konstrukcję rezerwacji online – w tym wypadku umowa jest zawierana już w sklepie. Aczkolwiek musi to być dobrze zrobione w samym regulaminie, a dodatkowo muszą z tym współgrać informacje na stronie sklepu np. w trakcie składania zamówienia.
witam
zakupiłem przedmiot, zwróciłem się o zerwanie umowy, odesłałem przedmiot jednak faktura została wpisana do ksiąg firmy i skończył się miesiąc….
natomiast sklep w którym zakupiłem przedmiot domaga się zwrotu również faktury
czy musze ją też odesłać i jeśli tak jak to odkręcić w księgach??
Czyli zakup był na firmę? Na jakiej podstawie zwrócił Pan towar? Proszę doprecyzować. Odstąpić od umowy bez podania przyczyny może jedynie konsument.
Zakupiłem czytnik który miał działać na kasie, model kasy podałem jeszcze przed zakupem potwierdzili że ma działać.
jednak gdy przyjechał do mnie pewien Pan który instalował mi program na kase okazało się że nie będzie działać. dzwonił nawet do nich w tej sprawie i sami powiedzieli że towar należy zwrócić
Pozostaje złożenie reklamacji, nie jest Pan tutaj konsumentem więc nie może Pan odstąpić od umowy bez podania przyczyny. Ewentualnie proszę najpierw porozmawiać ze sprzedawcą, być może uda się to załatwić w polubowny sposób.
Pierwsza rzecz, jak można zaksięgować towar który nie został kupiony ? Vat odliczony a sklep ma zwrócić pieniądze za towar – to chyba pole do popisu dla skarbówki ….
Odkręcić w księgach można tylko przez F-rę korygującą ….
Temat nie jest prosty, polecam trzy inne nasze wpisy:
https://centrumsprzedawcy.pl/podstawa-przyjecia-reklamacji-jest-dowod-zakupu-towaru-paragon-fiskalny-lub-faktura-vat-klauzula-niedozwolona-xvii-amc-399812/
https://centrumsprzedawcy.pl/korekta-obrotu-i-podatku-naleznego-w-zwiazku-ze-zwrotem-towaru-dokonywanego-przez-klienta-nie-posiadajacego-oryginalu-paragonu-interpretacja-indywidualna/
oraz
https://centrumsprzedawcy.pl/zwrot-towaru-bez-paragonu-a-zmniejszenie-obrotu-oraz-kwoty-podatku-naleznego/
Lektura tych wpisów powinna wyjaśnić choć część wątpliwości.
jeszcze jedno pytanie bo znalazłem na ich stronie taka rzecz „W przypadku reklamacji towaru naszym obowiązkiem jest naprawić wadę lub, gdy naprawa nie jest możliwa, wymienić produkt na nowy pozbawiony wad. W przypadku uznania reklamacji zwracamy koszty wysyłki jakie ponosi klient do wysokości ustalonej przez cennik dla paczek krajowych Poczty Polskiej. Gdy klient żąda zwrotu pieniędzy traktujemy to jako zwrot – w takim wypadku koszty wysyłek pokrywa klient” czy moga traktować to jako zwrot??
Nijak to się ma do przepisów 🙂
Polecam dwa artykuły – powinny to wszystko wyjaśnić:
http://prokonsumencki.pl/blog/czego-moze-zadac-klient-reklamujac-towar-kompendium-sprzedawcy/
http://prokonsumencki.pl/blog/kto-ponosi-koszty-nieuzasadnionej-reklamacji-towaru/
Witam!
Mam takie pytanie 3 dni temu zamowiłem bluze na urban city w opisie było ze jest w 100 % bawełniana (http://www.urbancity.pl/sklep/produkty/marka/2001-mass/35016-oversize-zip-hoody-dark-grey.html)dzisiaj mi przyszła i okazało sie ze jest tylko w 80% z bawełny reszta to poliester w takim razie moge ja zwrocic jako reklamacje ze zwrotem kosztow wysyłki??
Masz dwie możliwości – możesz reklamować i tutaj sprzedawca ponosi koszty w obie strony. Możesz również odstąpić w ciągu 10 dni od dnia odebrania towaru i odsyłasz towar na swój koszt.
Witam,
mam do Państwa dwa pytania, chodzi oczywiście o sprzedaż na allegro jako przedsiębiorca.
1. Rozumiem, że forma „Kup teraz” już nie jest traktowana jako licytacja?
2. Oferuję, herbaty, zioła itp.
Czy w takim przypadku mogę powołać się na poniższy wyjątek?
„5) świadczeń, które z uwagi na ich charakter nie mogą zostać zwrócone lub których przedmiot ulega szybkiemu zepsuciu,”
Wiadomo, że w przypadku rozpakowanej herbaty itp jest ona praktycznie do wyrzucenia ze względów chociażby higienicznych itp…
Z góry dziękuję za odpowiedź.
1. Rozumiem, że forma „Kup teraz” już nie jest traktowana jako licytacja?
„Kup teraz” nigdy nie był traktowany jak licytacja. Wynika to z regulaminu Allegro.
2. Oferuję, herbaty, zioła itp.
Czy w takim przypadku mogę powołać się na poniższy wyjątek?
„5) świadczeń, które z uwagi na ich charakter nie mogą zostać zwrócone lub których przedmiot ulega szybkiemu zepsuciu,”
Wiadomo, że w przypadku rozpakowanej herbaty itp jest ona praktycznie do wyrzucenia ze względów chociażby higienicznych itp…
W zasadzie sam Pan sobie odpowiedział 🙂 Słowo klucz to „rozpakowane” – wydaje się, że przed rozpakowaniem odstąpienie jest możliwe.
Witam,
mam pytanie, kupiłem używany monitor na allegro za pomocą opcji „kup teraz”. Aukcja była dobrze opisana, wyraźnie było zaznaczone, że jest to używany sprzęt i posiada uszkodzoną matrycę, przysługuje 36 miesięczna gwarancja na wszystko oprócz matrycy. Czy w tym przypadku mogę odstąpić od umowy w ciągu 10 dni bez podania przyczyny?
Jeżeli to był zakup przez konsumenta od przedsiębiorcy to tak.
Witam.
Kupiłem na allegro osprzęt do maszyn. Dokładnie wał przegubowo-teleskopowy szerokokątny. Sprzęt dość drogi kosztował mnie ponad 1500PLn z przesyłką. Nówka, jedyna wada to delikatnie porysowana osłona, na prawdę delikatnie. Niestety sugerując się parametrami starego (tego, którego używałem do tej pory) zamówimy wał okazał się za krótki. Chcąc nie zwrócić a wymienić na własny koszt ten, że osprzęt usłyszałem „nie przyjmujemy zwrotów”, postanowiłem więc, że go po prostu oddam. ale… konto allegro mam założone jako osoba fizyczna, ale f-VAT na osprzęt jest wystawiona już na firmę, którą prowadzę. Czy w takim przypadku mam możliwość zwrócenia towaru? Może mogę jakoś inaczej nakłonić Pana, który mi to sprzedał do współpracy nie narażając nas obu na dodatkowe spore koszta.
Dodam tylko, że w opisie aukcji nie ma podanych wszystkich parametrów tj. brak maksymalnej długości roboczej. Znaczy się, długości na jaką ten wał można rozciągnąć.
pozdrawiam.
Marek
Panie Marku, wygląda na to, że kupił Pan produkt nie będąc w tym wypadku konsumentem. W tym momencie pozostaje jedynie liczyć na dobrą wolę sprzedawcy. Nie ma tutaj większego pola manewru. Proszę jeszcze przejrzeć warunki aukcji – czy sprzedający nie przyznał prawa odstąpienia wszystkim klientom (nie tylko konsumentom). W takiej sytuacji może Pan spróbować pójść tą drogą.
Witam, mam takie pytanie: Kupiłem router internetowy w styczniu 2013 ADSL przyszedłem do domu zacząłem go podłączać, konfigurować i okazało się, że potrzebuje routeru DSL… Pożyczyłem od kolegi a swój kupiony schowałem w szafie gdyż nie w sklepie nie chcieli uznać zwrotu co było zasadne… Po 8 miesiącach kupiłem nowy router więc postanowiłem sprzedać tamten, w licytacji opisałem stan faktyczny, niedługo po wystawieniu skontaktował się kupujący, potwierdziłem opis no i kupił mój nieszczęsny router. Wysłałem w oryginalnym opakowaniu, z dowodem zakupu (paragon). Po tygodniu zadzwonił do mnie kupujący, mówiąc coś o zasięgu chce odstąpić od kupna… Czy muszę się na to zgadzać? Nie używałem nawet tego sprzętu a on kupując wiedział co kupuje, ma prawo żądać zwrotu?
Panie Kamilu prawo odstąpienia przysługuje tylko przy zakupie B2C, a tutaj jak rozumiem umowa została zawarta między osobami prywatnymi. Oczywiście osobną kwestią jest reklamacja, ale tutaj to już musi Pan się do niej ustosunkować sam. Kupujący może reklamować towar – polecam: http://prokonsumencki.pl/blog/czego-moze-zadac-klient-reklamujac-towar-kompendium-sprzedawcy/
Witam,
Moje pytanie dotyczy zwrotu towaru, który sprzedałam na allegro. Klient kupił przedmiot, i po 23 dniach chce go odesłać i zwrot pieniędzy. Twierdzi że przedmiot nie działa, nie wiem co ta osoba robiła przez 23 dni i dlaczego w ciągu 10 dni nie zwrócił towaru skoro nie działa. Może sam zepsuł, źle użytkował lub mu się znudził i tylko „wypożyczył” na 23 dni. Czy ma on prawo do zwrotu pieniędzy?
Dziękuję za odpowiedź
Jak rozumiem mamy tutaj do czynienia z konsumentem. Wygląda to na złożenie reklamacji (wadliwość towaru) – może Pani wezwać konsumenta do doprecyzowania podstawy swojego żądania. Mimo wszystko z ostrożności proszę jednak w ciągu 14 dni od dnia otrzymania żądania ustosunkować się do reklamacji klienta. Tutaj znajdzie Pani więcej informacji o reklamacji: http://prokonsumencki.pl/blog/czego-moze-zadac-klient-reklamujac-towar-kompendium-sprzedawcy/
Mam pytanie odnośnie zwrotu towaru , który został wykonany na specjalne zamówienie Klienta ? Zajmuję się szyciem i sprzedażą obrusów do Restauracji, Hoteli itp obiektów. Każde zlecenie jest indywidualnie ustalane , ilość , rozmiar, cena. Co w przypadku kiedy Klient będzie chciał zwrócić mi takie produkty ? Proszę o informacje
Pani Renato,
prawo odstąpienia od umowy, o którym mowa jest w artykule przysługuje jedynie konsumentom (osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową). Podmioty, o których Pani pisze w większości przypadków nie będą konsumentami to też nie będą mogły odstąpić od umowy bez podania przyczyny. W skrócie – nie ma się czego Pani obawiać 🙂 Oczywiście w umowie kupujący może zastrzec sobie takie prawo, ale na to już musi się Pani zgodzić.
Witam,
mam pytanie czy określony jest czas w jakim sprzedawca powinien zwrócić pieniądz