W Internecie znajdziesz wiele artykułów i porównań na temat tego jaką platformę handlu internetowego wybrać. Niejednokrotnie właściciele sklepów internetowych spędzają dni, tygodnie a nawet miesiące porównując funkcjonalność poszczególnych rozwiązań.
Zapominają jednak o tym, że za platformą stoi jeszcze firma, która będzie ją tworzyć i wdrażać. To, na jakich zasadach pracuje ta firma będzie miało ogromny wpływ na to, czy sklep za który zapłacisz będzie taki jak zaplanowałeś, czy okaże się stratą czasu i pieniędzy a Ty będziesz w punkcie wyjścia.
Ważne jest by zadać kilka kluczowych pytań ZANIM zostanie podpisana umowa na wykonanie sklepu internetowego!
Zatem aby dobrze przygotować się do zakupu, rozważ poniższe zagadnienia.
1. Harmonogram działań
Firma, która tworzy sklepy internetowe ma zapewne harmonogram działań. Może być on bardziej lub mniej precyzyjny, ale powinieneś być w stanie uzyskać odpowiedzi na kilka pytań:
- Jaki będzie czas realizacji projektu, czyli ile czasu będzie trwało tworzenie sklepu (prace programistyczne)?
- Jak długo będzie trwało testowanie sklepu (zarówno po stronie firmy, która dostarcza sklep, jak i po Twojej stronie, jako kupującego)?
- Jak długo będzie trwało wprowadzanie poprawek?
- Jaki będzie czas wdrożenia, czyli ile czasu zajmie instalowanie sklepu, uruchomienie i przeszkolenie ludzi, którzy będą zarządzać sklepem?
Odpowiedzi na powyższe pytania po zsumowaniu określą łączny czas jaki musi upłynąć od złożenia zamówienia na system do rozpoczęcia jego faktycznej egzystencji w sieci. Tu trzeba uważać, bo może się okazać, że na ofercie firma podaje np. tylko czas realizacji projektu, a realny czas uruchomienia sklepu będzie w rzeczywistości o wiele dłuższy. Ponadto będziesz spokojniejszy wiedząc, ile potrwa każdy etap projektu.

2. Zmiany graficzne lub funkcjonalne w czasie wdrożenia
Przed złożeniem zamówienia na e-sklep, producent oprogramowania określa jego zakres funkcjonalny na podstawie wymagań zamawiającego. Podobne ustalenia są prowadzone odnośnie szaty graficznej. Mimo to zdarza się, że platforma, która powstała w oparciu o te wytyczne odbiega od wyobrażeń klienta. Nie jest to nic dziwnego – każdy przecież ma prawo inaczej zinterpretować zapisy w specyfikacji. Tu przydatne są tzw. mockupy, czyli uproszczone szkice poszczególnych widoków sklepu. Pomagają one w wyobrażeniu sobie jak będzie wyglądał i działał gotowy sklep. Jeśli producent je przygotowuje i daje klientom do wglądu to istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że efekt końcowy prac (negatywnie) ich zaskoczy. Mając mockupy można wprowadzić poprawki do projektu zanim zostanie on zaprogramowany – a wtedy koszty przeprowadzenia zmian będą już wysokie i będą się wiązały z dodatkowym czasem pracy nad sklepem.
- Dowiedz się zatem czy możesz uzyskać takie poglądowe „rysunki” sklepu zanim programiści przystąpią do realizacji zlecenia. Jeśli nie uda Ci się ich uzyskać (bo nie każdy je dostarcza), to warto zapytać o ewentualne możliwości wprowadzenia zmian, kiedy już platforma będzie gotowa.
- Jest duże prawdopodobieństwo, że coś będziesz chciał/chciała zmienić w gotowym sklepie. Dobrze wiedzieć czy będzie to zmienione w ramach wdrożenia, czy może będziesz musiał za to dodatkowo zapłacić. I czy zmiany te będą wykonane od razu, czy będziesz musiał poczekać np. w kolejce zgłoszeń, co uniemożliwi Ci uruchomienie sklepu w planowanym terminie.
- Dowiedz się również, czy możesz mieć wgląd w prace w trakcie realizacji (podglądać sukcesywnie jak powstaje sklep np. po ukończeniu każdego modułu lub przy przygotowywaniu wyglądu kolejnych widoków). Jeśli tak, to będziesz mógł bardziej aktywnie brać udział w toczących się pracach i szybciej reagować, jeśli coś będzie wymagało korekty. Czasami jednak ze względu na sposób zarządzania projektem nie będziesz miał takiej możliwości. Nie martw się tym! Zgłosisz uwagi do projektu wtedy, kiedy będzie przewidywał to harmonogram.

3. Wsparcie po wykonaniu wdrożenia – koszty i możliwości
Kluczowe pytania jakie powinieneś zadać zanim zostanie podpisana umowa na wykonanie sklepu internetowego dotyczą czasu kiedy będzie on gotowy i zacznie prosperować.
- Czy będzie można wprowadzać modyfikacje platformy? Każdy sklep się rozwija, tak jak rozwija się biznes. Ponadto rzeczywistość, w której żyjemy szybko się zmienia – trzeba być elastycznym i dostosowywać się do zachodzących zmian. Na pewno dojdziesz do momentu, kiedy trzeba będzie takie zmiany wprowadzić. Czy będzie to możliwe i z jakim kosztem będzie się to wiązało? A może wcale nie będziesz mógł nic zmienić?
- W jaki sposób będzie wyglądała współpraca między producentem oprogramowania a Tobą po zakończeniu wdrożenia? Czy będziesz miał opiekuna, do którego zawsze będziesz mógł zadzwonić po poradę lub pomoc? Czy będziesz musiał za niego dodatkowo zapłacić? Czy będziesz mógł kontaktować się jedynie mailowo? Czy będzie możliwość kontaktu telefonicznego? Czy będzie to płatna infolinia czy darmowa? Pamiętaj, że często czym innym jest kontakt z firmą zanim coś kupisz, a czym innym, kiedy to już kupisz.

4. Jasno określona lista funkcji jakie sklep będzie miał zaimplementowane
Ustalenia przedwdrożeniowe są często bagatelizowane przez osoby, które zamawiają system. To błąd! Zwłaszcza jeśli dowiesz się, że po zatwierdzeniu specyfikacji do systemu, nie ma możliwości na wprowadzanie do projektu jakichkolwiek zmian. Warto dopilnować, aby były one spisane i dokładnie omówione z twórcą oprogramowania. Dobrze zastanów się jak sklep ma wyglądać i funkcjonować zanim go zamówisz. Postaraj się opisać możliwie najdokładniej swoje wymagania i wyobrażenia. Będzie to ważny punkt odniesienia w momencie odbioru gotowej platformy. Będziesz mógł realnie ocenić na ile producent wywiązał się z tego co obiecywał. Nie opieraj się tylko na ustaleniach słownych. Pamięć bywa zawodna, a na końcu projektu pozostaną słowa przeciwko słowom i trudno będzie ocenić kto ma rację. Nie warto stawiać się w takiej sytuacji.

5. Hosting – kompatybilność platformy
Hosting jest niezbędny do działania sklepu, a często myślimy o nim dopiero gdy platforma jest gotowa. To za późno, bo może się okazać, że nie działa poprawnie na hostingu jaki mamy zakupiony i pojawią się nowe, nieprzewidziane koszty. Zanim kupisz oprogramowanie, dopytaj o jego wymagania sprzętowe i dowiedz się na jakim hostingu system będzie działał bez zarzutu. Sklep z dużą ilością produktów, ze sporą liczbą klientów i rozbudowaną funkcjonalnością prawdopodobnie nie będzie mógł funkcjonować w ramach najtańszych pakietów hostingowych oferowanych przez firmy świadczące takie usługi.

Podsumowanie
Planując zakup sklepu internetowego skup się na tym, aby przemyśleć kwestie związane zarówno z samą platformą jak i z zasadami pracy firmy, która ją tworzy. Ocena obu tych czynników pozwoli Ci bardziej świadomie podjąć decyzję o zakupie i zwiększy szanse na to, że będziesz zadowolony ze swojego wyboru.
Jeśli nasuwają Ci się jeszcze inne istotne pytania, które warto zadać producentowi oprogramowania zanim zostanie podpisana umowa na wykonanie sklepu internetowego – napisz w komentarzu! A może masz do mnie jakieś pytanie? Jestem do Twojej dyspozycji na blogu zagadki-ebiznesu.pl!
O autorce
Aleksandra Błaszczak
Ukończyła studia na specjalizacji e-biznes na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Od 2010 roku pracuje w firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem i wdrażaniem dedykowanych sklepów internetowych i platform B2B. Jako dyrektor działu rozwiązań internetowych prowadzi kompleksowe wdrożenia (od analizy biznesowej po uruchomienie platformy u klienta). Poza e-biznesem pasjonuje się również gotowaniem. Uwielbia sztukę, naleśniki i czytanie dobrych książek, które wielokrotnie ją inspirują (w życiu osobistym jak i w pracy). Jej motto to “mówisz i masz”. Autorka bloga zagadki-ebiznesu.pl