Czy wysyłka towarów o niestandardowych wymiarach musi być trudna? Jak bezpiecznie przesyłać towary o dużych rozmiarach i jak informować klientów o sposobie wysyłki, aby uniknąć błędów i nieporozumień? Sprawdź kilka rozwiązań dla sprzedawców.

Co to jest paczka wielkogabarytowa? Dla każdego z przewoźników znaczy co innego i innym odpowiada wymiarom. Zatem co zrobić, jeśli zajmujemy się sprzedażą mebli, komputerów czy rowerów, które w większości zaliczane są do przesyłek niestandardowych lub wielkogabarytowych? Najprostszym rozwiązaniem może okazać się wybór odpowiedniego operatora logistycznego, który pomoże nam w doborze kuriera adekwatnie do zlecenia i doradzi, w jaki sposób przygotować niestandardowy towar do wysyłki.

Krok numer jeden – informuj klientów

Jaka jest jedna z najważniejszych informacji, która interesuje Twojego Klienta? Oczywiście to, ile zapłaci za transport. Jednak warto również poinformować przyszłego nabywcę o zasadach funkcjonowania naszego sklepu oraz możliwych sposobach wysyłki. W przypadku jeśli prowadzisz jednocześnie sklep stacjonarny i sprzedaż internetową jest to szczególnie ważne. Ważne jest również, aby udostępnić konsumentom więcej niż jedną opcję dostawy lub wybrać takiego przewoźnika, który udostępni Ci najlepszą ofertę na przewóz wszystkich Twoich produktów, niezależnie od zróżnicowania gabarytów. Nawet jeśli nie chcesz dodawać informacji na temat konkretnych przewoźników (bo ta wiadomość interesuje klientów dużo mniej), to dla Ciebie jako sprzedawcy wybór przewoźnika może mieć ogromne znaczenie.

Ponadto warto poinformować Klienta wprost o ewentualnych szkodach, które mogą wystąpić podczas transportu. Szczególnie w przypadku towarów wielkogabarytowych takie sytuacje mogą mieć miejsce, niezależnie od nas ani nawet od przewoźnika. Gra w otwarte karty zawsze popłaca i klient wbrew pozorom dzięki temu może nabrać do nas większego zaufania; jednak oczywiście tylko wtedy jeśli reklamacje nie zdarzają się notorycznie. Można zdecydować się na prowadzenie własnego bloga, w którym opiszemy, jak wygląda transport towarów wielkogabarytowych w Twojej firmie lub nawet opisać kilka ciekawych przypadków wysyłki, które miały miejsce wcześniej.

Nie oszczędzaj na opakowaniu

Poza rzetelną komunikacją na linii sprzedawca – klient/kontrahent, oczywistą kwestią jest prawidłowe zapakowanie oraz zabezpieczenie towaru, w które warto zainwestować, nawet wtedy, jeśli przedmiot pozornie nie ma dużej wartości. Opakowanie to pierwszy element, który widzi kupujący i może wpłynąć na jego późniejsze decyzje zakupowe w naszym sklepie. Jednak do rzeczy – jak zapakować towar wielkogabarytowy, aby uniknąć jego uszkodzenia? Przesyłki ważące powyżej 50 kg w większości przypadków wysyłane są na paletach, wśród których królują palety Euro (długość 120 cm i szerokość 80 cm), dlatego podstawa to zaopatrzenie się w folię stretch lub taśmy bindujące, którymi możemy przymocować towar do palety. Czynność owinięcia taśmą powinniśmy wykonać przynajmniej trzy razy a elementy przesyłki nie powinny wystawać poza zarys palety – jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ przewoźnicy są w stanie doliczyć spore dodatkowe opłaty, nawet za centymetr wystający poza obrys.

No ale co w przypadku, jeśli kształt jest nietypowy? Wtedy szczególnie zwracajmy uwagę na zabezpieczenie wystających przedmiotów i w razie wątpliwości, skontaktujmy się wcześniej z operatorem logistycznym, który pomoże zapobiec uszkodzeniom przesyłek. Ponadto dobrze wiedzieć, że jeśli chodzi o transport morski drewna, w tym palet czy bębnów kablowych, konieczna jest tzw. fumigacja, czyli zabezpieczenie materiałów przed szkodnikami oraz wilgocią. Dodatkowo pamiętaj o prawidłowym oznaczeniu przesyłek oraz o zastosowaniu wypełniaczy, takich jak pianki, styropian czy pognieciony papier, aby towar nie przemieszczał się swobodnie w opakowaniach.

Nie stroń od akceptowania reklamacji

Niestety – przyjmowanie reklamacji to Twój obowiązek od którego nie da się uciec w żaden sposób. Dlatego może zamiast unikania tego obowiązku, warto ułatwić klientowi zwrot lub reklamację towaru? Można to zrobić, każdorazowo dołączając do przesyłki  formularz zwrotu, który klient może wypełnić oraz odesłać razem ze zwracanym produktem, co z kolei skraca czas zwrotu i ułatwia cały jego proces. Jest to dla Ciebie ważna informacja, jeśli prowadzisz sprzedaż przez Internet, gdyż jak wiadomo klient internetowy z góry ma większe prawa i możliwość zwrotu towaru do 14 dni bez podania przyczyny.

Zautomatyzuj procesy

Co jeszcze warto zrobić? Zautomatyzować procesy logistyczne, na przykład poprzez instalację odpowiedniej wtyczki, oferowanej przez operatorów logistycznych, takich jak GlobKurier.pl. Dzięki takiej wtyczce, którą można zainstalować na wielu platformach sklepowych i magazynowo-fakturowych, otrzymujesz nie tylko niższe ceny za wysyłkę, ale także oszczędzasz na swoim cennym czasie. Automatycznie generujesz listy przewozowe i nie musisz wpisywać danych ręcznie, a system wybiera dla Ciebie kuriera dopasowanego do zlecenia – to tylko niektóre z korzyści instalacji wtyczki. W dzisiejszych czasach sprzedaż wyłącznie w sklepie stacjonarnym, bez możliwości zakupienia przez Klienta towarów przez Internet, jest już zdecydowaną rzadkością. Dlatego tak ważne jest, abyśmy otwierali się na nowe możliwości i sprawnie łączyli sprzedaż stacjonarną ze sprzedażą internetową.

Autorem artykułu jest serwis Globkurier.pl oferujący tanią wysyłkę towarów wielkogabarytowych i przesyłek kurierskich! Tutaj pobierzesz kod rabatowy -12% na wysyłkę w serwisie Globkurier.pl.