Zakładając sklep internetowy, mało kto myśli o tym, aby w pierwszej kolejności zadbać o jego regulamin. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, bo w pierwszej kolejności zazwyczaj skupiamy się na samej sprzedaży czy reklamie naszych produktów, by jak najszybciej zacząć odnotowywać pożądane zyski. Regulamin sklepu internetowego to jednak obowiązek, od którego uciec się nie da. Czy kupno wzoru regulaminu dla e-sklepu to dobry wybór? Odpowiadamy w poniższym wpisie.

Regulamin – ale czy to ważne?

Wydawać by się mogło, że regulamin sklepu internetowego z punktu widzenia zwykłego konsumenta (nie prawa) to rzecz zdecydowanie drugorzędna, na którą prawie nikt nie zwraca uwagi, prawda? Jednakże opublikowany w lipcu 2015 roku raport GEMIUS pt. „E-commerce w Polsce 2015” pokazuje, że aż 15% osób kupujących online uważa regulamin sklepu internetowego za coś, od czego zależy czy dokonają zakupu w konkretnym e-sklepie. Wychodzi więc na to, że co najmniej co 10-ty internauta buduje wiarygodność danego sklepu na podstawie jego regulaminu właśnie. Dlaczego? Ponieważ może tam znaleźć najważniejsze informacje dotyczące reklamacji towaru, zwrotu itp. Jest to swojego rodzaju zabezpieczenie się przed przykrymi konsekwencjami zakupów internetowych, które niestety potrafią czasem wystąpić. Internauci są coraz ostrożniejsi, ponieważ tego właśnie nauczyło ich wieloletnie funkcjonowanie w sieci.

Jak poradzić sobie z regulaminem?

Pomimo tego, że nieduża część konsumentów zwraca uwagę na regulamin sklepu internetowego przy okazji budowania swojej wiarygodności na jego temat, według prawa jest on bezwzględnie obowiązkowy. Sklep internetowy, który chciałby działać bez niego, robiłby to nie do końca legalnie, a na pewno wbrew ustawie o prawach konsumenta. Dlatego, bądź co bądź, jest to po prostu niezbędna część sklepu internetowego.

Możemy uzyskać go na dwa sposoby. Pierwszy to sięgnięcie po pomoc do kancelarii prawnej lub firmy, która zajmuje się pisaniem regulaminów. Jak wybrać odpowiednie przedsiębiorstwo do tego celu? Najlepiej zwrócić uwagę na długość jego działalności, doświadczenie w tym zakresie oraz liczbę dotychczasowych klientów. W sieci możemy znaleźć wiele firm czy kancelarii zajmujących się sporządzaniem regulaminów dla e-sklepów od podstaw, jednak (jak w każdej branży) – nie wszystkie zasługują na nasze zaufanie. Jeżeli zdecydujemy się na tę opcję, poświęćmy chwilę na dokładne przejrzenie oferty, portfolio oraz sprawdźmy firmę, której chcemy powierzyć napisanie regulaminu dla naszego sklepu internetowego. To zajmie na pewno mniej naszego czasu, niż późniejsze poprawki, które mogą pozostać po niekompetentnej firmie.

WAŻNE! Cena nie powinna być pierwszym i jedynym kryterium wyboru przedsiębiorstwa, które ma dla nas napisać regulamin. Dlaczego? Możemy być niemal pewni, że najtańsza usługa wcale nie będzie najlepsza i szybko możemy tego pożałować. Najdroższa z kolei czasem wiążę się z niepotrzebnym przepłacaniem. Wybierzmy więc cenę rozsądną, ale nieprzesadzoną.

Druga opcja to zakup przygotowanego szablonu regulaminu. Jeśli chcemy zaoszczędzić nieco pieniędzy (co jest szczególnie kuszące zwłaszcza na początku działalności, kiedy nie odnotowujemy jeszcze żadnych przychodów lub są one znikome), jest to dobry wybór. Oczywiście, o ile zwrócimy uwagę na wymienione wyżej kryteria i nie podejmiemy decyzji zbyt pochopnie. Wzór regulaminu sklepu internetowego to szablon, który w 90% jest gotowy do wstawienia na stronę swojego e-sklepu, jednak wymaga uzupełnienia niektórych punktów, które zależą od rodzaju naszej działalności w internecie.

W sklepie CentrumSprzedawcy.pl możecie zakupić wzór regulaminu sklepu internetowego wraz z praktycznymi wskazówkami, które zdecydowanie ułatwiają jego prawidłowe i szybkie wypełnienie. Dodatkowo, nasi eksperci gwarantują roczny monitoring zakupionego szablonu pod kątem klauzul niedozwolonych. Oznacza to, że kiedy tylko w rejestrze prowadzonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pojawią się nowe zapisy uznane za klauzule niedozwolone, osoby, które zakupiły ww. wzór zostaną o tym niezwłocznie poinformowane w trosce o działanie w 100% zgodnie z prawem. Taki wzór regulaminu to z pewnością wyjście o wiele tańsze, jednak wymaga pewnej wiedzy prawnej, by przy samodzielnym uzupełnianiu nie popełnić wspomnianych wcześniej klauzul niedozwolonych lub nie stworzyć zapisów, które później mogą być przez UOKiK uznane za takie. Dostępne wraz ze wzorem wskazówki są jednak na tyle precyzyjne, że uzupełnienie go nie powinno stanowić żadnego problemu. W razie jakichkolwiek kłopotów, zawsze jesteśmy do dyspozycji wszystkich naszych klientów.

PODSUMOWANIE

Jeśli wybieramy więc firmę, która ma napisać dla nas regulamin sklepu internetowego lub ma w ofercie jego wzór do uzupełnienia, zwróćmy uwagę na:

  • Jej staż – jak długo jest obecna na rynku?
  • Jej doświadczenie – ile regulamin napisali jej prawnicy? Jakie były to regulaminy?
  • Jej wiarygodność – jakie są opinie na jej temat oraz czas działania?
  • Jej dotychczasowych klientów – czy firma obsługiwała znane sklepy internetowe? Jak dużo ma klientów i czy są oni zadowoleni?
  • Cenę – jakie ceny oferuje firma? Czy nie są one czasem podejrzanie niskie lub zwyczajnie zbyt wysokie?