Google nieustannie rozwija swoje usługi oraz, czy się to podoba użytkownikom czy też nie, zmienia i ulepsza algorytmy wyszukiwania. Robi to głównie po to, by nie dawać dominującej pozycji osobom stosującym nieuczciwe praktyki w tym zakresie. Kilka dni temu wprowadzili kolejną aktualizację, która spowodowała, że wiele stron spadło z wyników wyszukiwania. Co takiego się zmieniło?

Mobilni użytkownicy? Mam takich?

Ze względu na to, że rynek urządzeń mobilnych rozwija się bardzo prężnie, Google postanowiło promować te strony, które są dostosowane do wyświetlania ich na smartfonach czy tabletach. Właśnie dlatego promowane w wynikach wyszukiwania będą te witryny, których czcionka jest wystarczająco duża i czytelna, a ich linki są widoczne i nie sprawiają dodatkowych kłopotów przy obsłudze urządzenia za pomocą palców. Oprócz tego, ogromnym atutem będzie też responsywność strony www, tzn. to, czy jest skonstruowana w taki sposób, że zmiana rozmiaru “okna” nie przeszkadza w jej przeglądaniu (strona się nie rozsypuje). Google będzie również umieszczać wyżej w wynikach wyszukiwania te witryny, które nie mają zawartości Flash.

Wejścia bezpośrednio z najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej są bardzo ważne, zwłaszcza z uwagi na fakt, że już ponad połowa ruchu w sieci generowana jest za pomocą urządzeń mobilnych. Krótko mówiąc, można było się tego spodziewać, dlatego Ci, którzy dokonali niezbędnych zmian przed wprowadzeniem aktualizacji, nie muszą się martwić. Są jednak osoby czy firmy, które jeszcze tego nie zrobiły lub kompletnie o tym nie wiedziały. Aby dać sobie jak największe szanse na generowanie ruchu oraz przychodów, muszą jak najszybciej podjąć niezbędne kroki w celu dostosowania ich witryn.

Co teraz?
Jeśli więc ostatnio zadajecie sobie pytanie “Dlaczego moja strona spadła z wyników wyszukiwania Google?” – odpowiedź może być bardzo prosta: nie dostosowaliście jej do najnowszej aktualizacji wyszukiwarki. Jeżeli chcecie zachować poziom ruchu na tym samym poziomie, na ten moment macie w zasadzie trzy możliwości:

  • stworzenie strony w pełni responsywnej – czasem oznacza to kompletną zmianę szablonu, jednak nie za każdym razem.
  • utworzenie mobilnej wersji Waszej witryny, na przykład okrojonej, która będzie zawierać tylko najważniejsze informacje, widżety czy elementy
  • stworzenie aplikacji mobilnej – ta opcja wymaga chyba najwięcej pracy i należy się nad nią porządnie zastanowić, ponieważ nie do każdego rodzaju biznesu czy strony www pasuje aplikacja mobilna. Wybór należy jednak do nas.

Podsumowując, jeżeli Twoja strona już spadła z wyników wyszukiwania Google to minie sporo czasu, zanim wróci na swoją pozycję w mobilnej wyszukiwarce – nawet jeśli z dnia na dzień podejmiesz jeden, z wymienionych wyżej kroków. Google będzie musiał ponownie odpowiednio ją zaindeksować, a to może zająć nawet kilka tygodni. Mimo wszystko, najlepiej jeśli wymagane zmiany wprowadzisz jak najszybciej. Pozwoli Ci to uniknąć długotrwałego spadku ruchu na Twojej stronie.