Allegro nieustannie rozwija swój serwis, aby utrzymać i przyciągnąć jak najwięcej klientów, sprzedawców i użytkowników. Na rynku ogromnej konkurencji podobnych serwisów, jak również i sklepów internetowych, których z roku na rok powstaje coraz więcej, nie jest to łatwe. Czy to dlatego zdecydowali się na dodanie nowej opcji przy wystawianiu przedmiotu, która jest ukłonem w stronę dropshippingu?

Czym jest dropshipping?

Dropshipping to jeden z wielu modeli logistycznych sprzedaży przez Internet, który polega na przeniesieniu procesu wysyłki zamówionego towaru na dostawcę. Sklep internetowy dba tutaj tylko o sprzedaż, a kiedy klient zakupi dany produkt, nie odpowiada on za jego wysyłkę.

Przykład? Wystawiamy na Allegro 1000 przedmiotów, które oferuje hurtownia, z którą współpracujemy. Klienci i użytkownicy Allegro zamawiają je, ale za ich dostawę odpowiedzialna jest już wcześniej wymieniona hurtownia, a nie my. Plusem tego rozwiązania jest z pewnością to, że nie musimy zamawiać produktów i opłacać jednego z magazynów w celu ich przechowania, jednocześnie nie mając pewności, że wszystkie zostaną sprzedane. Ten model wydaje się bezpieczny, ale niesie ze sobą również kilka zagrożeń, np. nie zrealizowanie dostawy na czas, przez co renoma naszego sklepu internetowego zostanie zachwiana.

Dropshipping jest coraz popularniejszym rozwiązaniem i często ten model logistyczny oferowany jest nawet osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z branżą ecommerce przez platformy odpowiedzialne za dostarczenie odpowiedniego oprogramowania dla sklepu internetowego. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla mniejszych sklepów, które zwykle sprzedają swój towar w mniejszych ilościach i nie chcą zamrażać środków na masowe zamówienia zapasów od dostawców lub wydłużać czasu realizacji zamówień poprzez ich komasowanie

Dropshipping na Allegro

Jeżeli chodzi o kwestię prawną dotyczącą dropshippingu na Allegro, w regulaminie znajduje się zapis, że nie można sprzedawać czegoś, czego się nie ma. Można to jednak w łatwy sposób ominąć, poprzez zawarcie umowy z hurtownią, która działa w systemie dropshipping – w ten sposób stajemy się już pośrednikiem sprzedaży. Od strony prawnej wygląda to więc tak, że możemy wystawiać produkty, ale oczywiście samą wysyłkę organizuje inna firma czy nawet hurtownia, o czym wspominaliśmy wyżej. Jest to dozwolona forma sprzedaży na Allegro.

Gdyby ktoś jednak miał jakiekolwiek wątpliwości, niech wyjaśnieniem dla niego na temat legalności dropshippingu na Allegro będzie fakt, że od teraz podczas wystawiania na aukcję czy sprzedaż danego produktu możemy wybrać opcję „Dostawa z Polski”. Tutaj zaznaczamy jedną z dwóch odpowiedzi, tj. oczywiście „TAK” lub „NIE” oraz mamy możliwość dostosować te opcje klikając „Więcej parametrów”. Tę zmianę obrazuje poniższy zrzut ekranu.

Nowa funkcja dostępna od teraz przy wystawianiu przedmiotów na Allegro

Nowa funkcja dostępna od teraz przy wystawianiu przedmiotów na Allegro

Bez wątpienia jest to ukłon w kierunku osób, które realizują sprzedaż w modelu dropshipping. Należy jednak pamiętać, że pośrednicząc w sprzedaży produktów np. z Chin, Japonii, Wietnamu czy USA, bardzo często nasi klienci mogą długo oczekiwać na zamówiony towar. Często są oni tego świadomi, kiedy w przewidywanym czasie dostawy podamy dłuższy termin, np. 14-28 dni – wtedy łatwo się domyślić. Jeżeli natomiast w informacjach o czasie realizacji zamówienia wpiszemy krótszy termin, a przesyłki nie będą dochodzić na czas – możemy być pewni, że renoma naszego sklepu czy prowadzonej działalności szybko stanie się nie najlepsza.

Czy nowa opcja Allegro się sprawdzi? Zobaczymy. Wszystko zależy od szybkości działania hurtowni oraz cierpliwości użytkowników. A Wy co sądzicie? Piszcie w komentarzach.

Zdjęcie główne: www.gratisography.com

Dostawa z Polski czy zza granicy? Nowa opcja Allegro
7 votes, 4.57 avg. rating (91% score)

Czy prowadzisz sklep internetowy?

 

Czy sprzedajesz produkty online lub na Allegro?

Zapisz się na newsletter prawny!

 

Otrzymasz bezpłatnie poradniki, porady prawne

i będziesz na bieżąco ze zmianami w prawie.

Dziękujemy :)

 

Sprawdź teraz swoją skrzynkę email

(również folder - spam)

 

 

Wysłaliśmy Tobie 3 bonusy:

1) voucher na bezpłatną 10 minutową konsultację prawną

2) kupon 100 zł na usługę prawnika

2) profesjonalne wzory pism dla sprzedawcy

Bezpłatna pomoc przy Twojej reklamacji na grupie Facebook

 

Kliknij i dołącz teraz do grupy!