Wybór hostingu to fundamentalne zagadnienie, któremu (niestety) niewielu użytkowników poświęca należytą uwagę. Często wynika to z nieznajomości tematu i niewiedzy, na które cechy należy zwrócić uwagę. Kierowanie się jedynie aspektem ceny i pojemności może przynieść w dłuższej perspektywie efekty odwrotne do zamierzonych. Dziś przedstawię, na jakie cechy warto zwrócić uwagę przy wyborze hostingu.

Ilość połączeń do baz danych

Ten parametr mówi o tym, ile może nastąpić jednoczesnych połączeń ze wszystkimi bazami danych, które są na Twoim serwerze. Wyrażenie jednoczesnych należy traktować bardzo dosłownie (chodzi o milisekundę). W przypadku kiedy hostujesz kilka lub kilkanaście stron o znacznym ruchu powinieneś wybrać hosting z wartością kilkunastu lub kilkudziesięciu jednoczesnych połączeń do baz danych. Strony łączące się z bazami danych za pomocą php nawiązują połączenie za każdym przeładowaniem strony (gdy tylko połączenie jest inicjowane przez mysql_connect) – w przypadku WordPressa: zawsze).
Połączenie jest aktywne do końca działania skryptu lub do zamknięcia połączenia przez mysql_close.

Ograniczenie pamięci RAM

Twój serwer współdzielony ma również ograniczenia związane z wykorzystaniem pamięci RAM. Procesy, które uruchamia Twoja strona/aplikacja mają swoje zapotrzebowanie na ten właśnie zasób. Hostingodawcy podają taką wartość w swoich specyfikacjach. To maksymalna ilość pamięci RAM jaka może zostać wykorzystana na danym serwerze. Jest jednak pewna drobna różnica. Wartość ta może być podana ogólnie, jako suma dla uruchomionych wszystkich procesów, lub jako wartość maksymalna dla każdego procesu. Oczywiście korzystniejsza jest druga opcja. Jeśli nie masz takiej informacji podanej jasno na stronie hostingodawcy sugeruję zapytać o stan faktyczny przed zakupem.

Limit liczby procesów

To liczba, która informuje o tym, ile procesów PHP może być przetworzonych w danej chwili (milisekundzie) przez serwer. Procesem PHP jest przetworzenie danych wysłanych przez klienta i przekazanie ich do bazy danych.

Obsługiwana wersja PHP

Za Wikipedią PHP to: “interpretowany skryptowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym.”

Popularnym przykładem aplikacji PHP jest WordPress. To, jakie wersje PHP wspiera dany serwer ma kluczowe znaczenie nie tylko ze względu na prędkość uruchamiania aplikacji, ale także na jej bezpieczeństwo. Kolejne wersje PHP były/są łatane ze znalezionych backdoorów, czyli fragmentów kodu, przez które mogły wdać się infekcje. Aktualnie najnowszą wersją PHP jest ta z numerem 7.0 (trwają prace nad 7.1). Poniższy wykres pokazuje różnice w ilości zapytań obsługiwanych na sekundę w aplikacji jaką jest WordPress przy zastosowaniu PHP 7.0 i jej poprzedniczki 5.6.

wordpress php

Różnica jest prawie dwukrotna. Sprawdź zatem, które wersje PHP wspiera Twój hostingodawca i zawsze wybieraj tę z najwyższym numerem dla swojej aplikacji.

Infrastruktura  

Serwery są zbudowane na dyskach HDD lub SSD. Dla uproszczenia różnice w ich działaniu są podobne do tych samych dysków znanych z komputerów domowych. Dyski SSD posiadają prędkość odczytu/zapisu danych 100 szybszą niż klasyczne dyski HDD. Pozwala to na serwowanie danych z serwera do użytkownika w ekspresowym tempie, co przedkłada się na skrócenie czasu potrzebnego na załadowanie się strony. Warto sprawdzić na jakich dyskach zbudowana jest infrastruktura serwerowa danej firmy. Niektóre z nich oferują dyski SSD dla baz danych i HDD dla plików. To stanowczo za mało. Wybieraj rozwiązania, które w całości są oparte o dyski SSD.

Kopie bezpieczeństwa (backup)

To bardzo istotny punkt całego artykułu. Wybieraj dostawców, którzy wykonują kopię zapasową Twoich plików codziennie i przechowują ją przez dłuższy czas. Minimalny czas powinien wynosić 7, a nawet 14 dni. Daje Ci to możliwość przywrócenia kopii zapasowej strony np. sprzed infekcji wirusowej. Krótsze terminy mogą spowodować, że zachowana zostanie kopia zawierająca już uszkodzone pliki. Drugim ważnym elementem jest dostępność backupu. Użytkownik powinien móc samodzielnie uzyskać dostęp do plików o każdej porze dnia i nocy. Sprawdź zatem, czy jesteś samodzielnie w stanie przywrócić pliki, czy jesteś zdany jedynie na interwencję administratora serwera?

Pomoc Techniczna

Ważne, aby odpowiadała sprawnie. Abyś nie musiał czekać 20 minut na połączenie i 2 dni na maila. Dodatkowo sprawdź, czy istnieje telefon alarmowy czynny 24/7. W przypadku nagłej awarii nie będziesz czekał do otwarcia biura.

Jak łatwo zauważyć większość kluczowych cech hostingu obraca się wokół prędkości wczytywania strony i bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach nie można patrzeć na stronę www jedynie w kategorii “działa-nie działa”. Ważniejszym jest “jak szybko działa”. Szczególnie w przypadku prowadzenia e-commerce. Prędkość wczytywania strony jest jednym z czynników rankingujących Google. Serwis LeadPage zwiększył współczynnik konwersji o 8,4% zmieniając jedynie serwer na szybszy.

Wiele osób poświęca sporo uwagi dobrze przygotowanym treściom sprzedażowym na stronę, stworzeniu serwisu zgodnie ze sztuką SEO, czy przyciągającymi uwagę zdjęciom produktów. Optymalizacja na każdym kroku jest oczywiście szalenie istotna, ale jeśli nie pójdzie w parze z wyborem stabilnego i szybkiego serwera może okazać się, że pochłonie znacznie więcej czasu i pieniędzy niż potrzeba. Warto budować swój biznes – szczególnie internetowy – na solidnych podstawach.

Takie podstawy zapewniają nasze serwery w LH.pl. Wspieramy najnowsze technologie, aby Twoja strona pracowała wydajnie i stabilnie.  Sprawdź ich działanie podczas 14 dni darmowych testów na https://www.lh.pl/hosting. Dodając kod przy zamówieniu: LH-25-18830 zyskujesz 25% rabatu na hosting!

JakubJakub Orłowski

Specjalista ds. marketingu w LH.pl Zafascynowany popkulturą i e-marketingiem. Internet uważa za największe osiągnięcie ludzkości. WordPressowy samouk, poleca każdemu przygodę z tym CMS-em. Po godzinach wspiera NGO.