Polscy blogerzy coraz bardziej rosną w siłę. Wśród nich wyodrębniła się grupa tzw. kupon blogerów. Kim oni są?

Kupon blog zajmuje się wyszukiwaniem atrakcyjnych ofert wśród wszelkiego rodzaju bonów, talonów, rabatów i promocji. Jest to ciekawa alternatywa dla zakupów grupowych, które powoli tracą na popularności. Polskie firmy coraz częściej decydują się na współpracę z blogerami, ponieważ daje to stosunkowo dobre wyniki.

Konsumenci uwielbiają kupony

Nowy trend widać wyraźnie na przykładzie sieci fastfood takich jak McDonald’s czy KFC. Spora część konsumentów rozpoczyna zakupy w Internecie od poszukiwań kodów rabatowych na konkretne towary. Znajdź dobry sposób by zgromadzić kupony w jednym miejscu, udostępnij je publicznie, a zyskasz wielu lojalnych odwiedzających, którzy dzięki Tobie oszczędzą swój czas i wzmocnią Twoją markę.

Clipper pomoże

Jedyne co musisz zrobić, by wejść na ten rynek i czerpać z niego zysk jest stworzenie coupon website. W Polsce prym wiedzie blogspot. Jednym z najprostszych sposobów stosowanych na Zachodzie jest użycie wtyczki do WordPressa o nazwie „Clipper”. Wtyczka niestety jest płatna i dopiero zyskuje popularność w Polsce, aczkolwiek ma wiele zalet:

  • otwiera kupony w dodatkowym mniejszym oknie (bez przekierowania)
  • daje możliwość zmiany docelowego adresu URL kuponu lub sklepu
  • pozwala na ustawienie własnego layout’u
  • umożliwia grupowanie kuponów (np. na najpopularniejsze, wybrane przez blogera)
  • dysponuje wyszukiwarką kuponów dla czytelnika
  • umożliwia ocenę kuponów przez dodawanie tzw. gwiazdek
  • jest prosty w instalacji

  Jak prowadzić kupon blog?

  Stworzenie strony to dopiero pierwszy krok. Jest jeszcze parę rzeczy, które musisz zrobić i jeśli nie pojawią się komplikacje, pomogą twojej stronie osiągnąć sukces.

  1. Znajdź grupę docelową.

  Mimo, że rynek kupon blogów w Polsce zaczyna się dopiero rozwijać, to jednak konkurencja jest i będzie jej coraz więcej. Dlatego tak ważne jest by pierwszym pytaniem jakie sobie zadasz nie było „co zrobić by zarobić pieniądze?” tylko „co zrobić by przyciągnąć ruch na stronę?”. Zagraniczne blogi, które cieszą się największą popularnością proponują skonkretyzowane i specyficzne oferty np. kupon blog z produktami bezglutenowymi czy kupon blog z odzieżą sportową.

  Oto prawdziwe wyzwanie: zrób porządny research i zadaj sobie pytanie czy chcesz pisać blog, ponieważ lubisz pomagać ludziom czy po prostu potrzebujesz pieniędzy. Jeśli bez wahania zgadzasz się z pierwszym stwierdzeniem, czytaj dalej. Jeśli po prostu potrzebujesz pieniędzy, również czytaj dalej; mamy dla ciebie parę rad.

  2. Zarabiaj pieniądze.

  Jest na to kilka sposobów i możesz wypróbować wszystkie:

     • zamieszczanie reklam – najczęściej są to reklamy informujące o rabatach i zniżkach oraz sporadycznie reklamy Adwords
     • współpraca z innymi portalami – Groupon, Zalando, FastDeal, itp.
     • pisanie sponsorowanych postów promujących daną markę – firmy proponują programy afiliacyjne wynagradzając blogerów proporcjonalnie do ich skuteczności)

  To tylko niektóre z propozycji, ale najważniejszym krokiem jest budowanie stałej współpracy z markami. Jeśli sprzedawca zobaczy, że Twoje kupony generują jego zysk, będzie poszerzał współpracę. Dzięki temu więcej zarobisz, a silna więź z producentem umocni twoją pozycję na rynku.

  3. Reklamuj się.

  SEO to podstawa. Bądź obecny w social media i nie zapomnij o pozycjonowaniu strony. Stwórz konto na Facebooku, Twitterze. Spraw, żeby ludzie wiedzieli o twoich ofertach. Tekty na blogu pisz zgodnie z zasadami skutecznego pozycjonowania. Możesz też skorzystać z usług profesjonalnej agencji i pozycjonować tzw. długi ogon – czyli konkretne, precyzyjne frazy, które zgarną dla Ciebie najbardziej zainteresowanych klientów.

  4. Działaj legalnie.

  Upewnij się, że twój biznes działa legalnie i zgodnie z zasadami. Porozmawiaj z doradcą biznesowym, prawnikiem, księgowym i ustal jak uruchomić stronę pod względem podatków oraz innych obowiązków prawnych. Zarejestruj swój biznes w Urzędzie Skarbowym i dowiedz się czy potrzebujesz jakichkolwiek pozwoleń i licencji by działać zgodnie z prawem. Niezbędnym aspektem strony powinien być jej regulamin. Jeśli wszystko dokładnie sprawdzisz, unikniesz problemów w przyszłości.

  Dochody

  Jak już będziesz mieć wszystko pod kontrolą, możesz działać. Spraw by klient chciał wrócił na twoją stronę – bądź uczciwy i systematyczny. Jeśli masz czas, energię i chęć by zainwestować w projekt, możesz sporo zarobić. Dla przykładu:

  Na jednym z amerykańskich blogów umieszczono link do strony Coupons.com. Jeśli czytelnik kliknie w link i wydrukuje jeden kupon, bloger otrzymuje $0,42 – jest to tzw. sesja. Jeśli strona generuje jedną sesję na dzień, przez miesiąc uzyska $12,60. Takim sposobem, jeśli generujesz 100 sesji na dzień, zarabiasz $1260 na miesiąc.

  Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że kupon blog to świetny pomysł na biznes.