Po raz pierwszy urządzenia mobilne są częściej wykorzystywane przez użytkowników do odwiedzania sklepów internetowych niż komputery stacjonarne czy laptopy. Tak wynika z raportu opublikowanego w serwisie wirtualnemedia.pl. Właściciele e-sklepów powinni więc zadbać o to, by ich mobilne wersje stron wyglądały i funkcjonowały jak najlepiej. Albo żeby w ogóle istniały.

Przełomowy rok dla e-commerce

Chociaż pierwszy smartfon wyprodukowano już w 1992 roku, popularność tego urządzenia pnie się w górę dopiero od kilku lat. Przez ten czas osiągnęła tak wysoki poziom, że często to właśnie smartfonyzastępują nam komputery stacjonarne, laptopy, a nawet tablety. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IBM w Stanach Zjednoczonych, w tym roku po raz pierwszy liczba klientów kupujących online za pomocą urządzeń mobilnych wyniosła 52 %. Badanie przeprowadzono w USA, ale jego wyniki powinny dać do myślenia właścicielom polskich sklepów internetowych. Skoro użytkownicy coraz częściej kupują przy użyciu smartfonów, należy dołożyć wszelkich starań, by mobilny wygląd e-sklepu był nie tylko funkcjonalny, ale też atrakcyjny i pozbawiony błędów.

Dodatkowy kanał sprzedażowy

Mobilna wersja sklepu internetowego, która będzie stabilna i odpowiednio skonfigurowana, może przynieść wyłącznie same korzyści. Należy pamiętać, że coraz więcej osób w Polsce korzysta ze smartfonów – w styczniu 2014 roku posiadało je aż 44% Polaków. Nie dziwi więc fakt, że mnóstwo czynności wykonujemy za ich pomocą. Posiadanie mobilnej wersji sklepu internetowego to ogromny plus, bo umożliwiamy swoim klientom dokonanie zakupu, kiedy jadą autobusem, stoją w korku czy odpoczywają na wakacjach. Dla przedsiębiorców to dodatkowy kanał sprzedażowy, a dla klientów niezwykła wygoda. Jeżeli prowadzimy stronę naszego sklepu internetowego na portalach społecznościowych, mobilna wersja sklepu to wręcz obowiązek. Dlaczego? Bo to z nich najczęściej korzystamy za pomocą smartfonów. Jeżeli użytkownik trafi więc na nasz fanpage, bardzo możliwe, że będzie chciał dokładniej zapoznać się z naszym asortymentem. Nie posiadanie mobilnej wersji sklepu bez wątpienia możemy nazwać strzałem w stopę. Rada dla właścicieli e-sklepów jest więc prosta i wynika ze statystyk i zwyczajów użytkowników Internetu: zadbajcie o mobilne wersje swoich sklepów. A jeśli ich jeszcze nie macie, to jak najszybciej naprawcie ten błąd.