Rozwijanie lojalności klientów nie zawsze jest kosztowne i trudne dla mniejszych sklepów internetowych. Może się to wydawać banalne, ale najwięcej zyskuje się dzięki małym rzeczom, które mają dla kupujących duże znaczenie. Drobne działania mogą trwale wpłynąć na postrzeganie marki naszego sklepu. Większość z nich opiera się na nawiązaniu więzi emocjonalnej z klientem, co wpływa na dokonywanie ponownych zakupów.

Oto kilka rad, dzięki którym zyskamy klientów powracających.

1. Personalizacja strony po dokonaniu zakupu

Zawsze opłaca się śledzić działania klientów, którzy kupują w sklepie. Warto w takim wypadku postarać się o zindywidualizowane stron, na które trafia konsument po dokonaniu zakupu.

Jeśli wiemy, że produkt będzie prezentem dla dziecka, to warto na kolejnej stronie zapytać o datę urodzin pociechy. Pokażemy w ten sposób, że przykładamy uwagę do jego zakupów i jednocześnie będziemy mogli wysłać spersonifikowaną ofertę przed kolejnymi urodzinami.

2. Wysyłanie odpowiednich kuponów do klientów

Unikaj wysyłania generowanych, wyglądających jednakowo kuponów i informacji o promocjach. Zawsze staraj się oferować ofertę dopasowaną do poszczególnego klienta, uwzględniając jego wcześniejsze zakupy, preferencje i zachowanie na stronie. Dzięki temu kupujący będzie wiedział, że się nim interesujesz i zależy Ci na nim.

3. Telefon powinna odbierać żywa osoba

Jeśli oferujesz w swoim sklepie kontakt telefoniczny, to pamiętaj, że najlepiej gdy słuchawkę podnosi prawdziwy człowiek, a nie automat. Jeśli nie możesz odebrać, zawsze dobrze jest oddzwonić, co dodatkowo pokaże, jaką uwagę przywiązujesz do kontaktu z klientem.

4. Bądź aktywny w mediach społecznościowych

Jeśli prowadzisz stronę swojego sklepu na Facebooku odpowiadaj na wszystkie pytania i nie bój się komentować. Nawet jeśli wpisy będą nieprzychylne, to klienci odczują, że traktujesz ich poważnie i ich aktywność jest dla Ciebie ważna.

Pamiętaj, że zwracając się do jednego klienta, Twoja wypowiedź jest widoczna dla wszystkich innych, także tych potencjalnych.

5. Pamiętaj o urodzinach!

Staraj się wysyłać klientom specjalne kupony na ich urodziny. Nie ma nic milszego, niż otrzymanie życzeń, wraz z kuponem rabatowym, zwłaszcza jeśli się tego nie spodziewamy.

6. Informuj, kiedy produkt jest w magazynie

Jeśli klient chce kupić coś, czego akurat nie masz w magazynie, to poinformuj go o tym, kiedy dana rzecz będzie dostępna. Nie warto popisywać się pełnym asortymentem, jeśli faktycznie takiego nie oferujemy, bo może to frustrować kupującego, kiedy po raz kolejny dowie się, że produkt będzie dostępny za miesiąc.

Podsumowując, sprzedawanie w internecie przypomina dawne sklepy, w których ajent przykładał do każdego klienta dużą uwagę. Współczesne trendy jasno pokazują, że kupujący nie chce być postrzegany anonimowo, opłaca się więc inwestować w bezpośredni kontakt, a nie masowe komunikaty, które łatwo mogą zostać zignorowane.