Prowadząc sklep internetowy, coraz więcej sprzedawców decyduje się na zwiększenie liczby kanałów sprzedaży, by dotrzeć do jak największej liczby klientów. Nic dziwnego, że pierwszym z dodatkowych kanałów, na który decydują się e-sprzedawcy, jest Allegro. Popularność tego serwisu aukcyjnego nadal jest gigantyczna. W tym wpisie zastanowimy się czy sprzedając na Allegro potrzebujesz regulaminu lub specjalnie przygotowanej strony „O mnie”.

Allegro – dźwignia sprzedaży

Pomimo tego, że serwis aukcyjny Allegro.pl został założony jeszcze w XX wieku (co brzmi dość odlegle), a dokładnie – w 1999 roku, jego popularność nie ustaje. Z aktualnych danych możemy wywnioskować, że profesjonalnych sprzedawców internetowych jest tam co najmniej kilkanaście tysięcy. Niektórzy traktują Allegro jako jedyny kanał sprzedażowy, a inni jako dodatkowy stymulant zysków, ponieważ tam również znajdują się ich potencjalni klienci. Ta pierwsza opcja jest oczywiście mniej kosztowna, bo samo założenie profesjonalnego i dopasowanego do naszych potrzeb sklepu internetowego często nie należy do najtańszych, jednak bez wątpienia skumulowanie tych dwóch kanałów sprzedażowych jest niemalże gwarancją sukcesu.

Regulamin zgodny z prawem

Należy zwrócić uwagę, że polskie prawo nie zna pojęcia takiego, jak „regulamin” – jest to po prostu wzorzec umowy zawieranej z klientami. Jako sprzedawca internetowy, masz zatem obowiązek poinformować klienta o wszystkich istotnych elementach umowy, które nie zostały zawarte w szczegółowej opisie aukcji. Najczęstszą polityką stosowaną na Allegro jest zamieszczanie takich informacji na stronie „O mnie”. Możemy więc zastosować pewnego rodzaju skrót myślowy i wyżej wymienioną umowę nazwać „regulaminem”. Wracając jednak do pytania, od którego wszystko się zaczęło – tak, musisz posiadać regulamin sprzedając na Allegro. Oczywiście w tym rozumieniu, które tutaj przedstawiliśmy.

Jak już wiesz, masz obowiązek zamieścić na stronach aukcji i ewentualnie stronie „O mnie”, wszystkie brakujące, a nadal wymagane informacje. Oczywistym również jest, że nie możesz kształtować umowy w sposób niezgodny z prawem, ale również z regulaminem Allegro, który musiałeś zaakceptować przy rejestrowaniu Twojego konta. Jak każdy regulamin, tak i ten należący do najpopularniejszego serwisu aukcyjnego w Polsce, nakłada na nas określone obowiązki wobec klienta. Tym samym reguluje część wymaganych postanowień umownych. Ponadto naruszenie go skutkuje formalną i rzeczywistą niemożliwością prowadzenia sprzedaży na tej platformie.

Jako sprzedawca internetowy, powinieneś być również na bieżąco z wszelkimi zmianami w prawie, które oczywiście Cię obowiązują. Największa z nich to nowa ustawa o prawie konsumenckim, która weszła w życie 25 grudnia 2014 roku i narobiła sporo zamieszania wśród sprzedawców internetowych. Twój regulamin lub strona „O mnie” muszą być również wolne od klauzul niedozwolonych, których rejestr prowadzony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stale się powiększa (tylko w lipcu przybyło aż 24 nowych postanowień -> TUTAJ RAPORT).

czy muszę posiadać regulamin allegro centrumsprzedawcy.pl

Regulamin sprzedaży na Allegro, tj. dostosowana strona „O mnie” jest niezbędny do bezpiecznej sprzedaży

Regulamin czy wzór do uzupełnienia?

Skoro sprzedając na Allegro musisz posiadać regulamin (dostosowaną stronę „O mnie”, która będzie regulować pewne dodatkowe kwestie), powinieneś wiedzieć, że możesz go pozyskać na dwa sposoby.

Pierwszy to zlecenie napisania regulaminu (tj. zamieszczenie odpowiednich informacji na stronie „O mnie”) wyspecjalizowanej i doświadczonej firmie prawnej, kancelarii bądź prawnikom. Jest to o tyle korzystne, że masz pewność, iż nad regulaminem dla Ciebie pracują „żywe” osoby, które na bieżąco się z Tobą konsultują, omawiają pewne dodatkowe kwestie. Możesz także w każdej chwili poprosić o zmiany, wnieść poprawki, sugestie itp. Doświadczony prawnik będzie z pewnością miał niezbędną wiedzę na temat aktualnych postanowień, które zostały uznane za klauzule niedozwolone. Dzięki temu Twój regulamin będzie w 100% bezpieczny i legalny.

Drugi sposób polega na zakupieniu gotowego wzoru lub szablonu regulaminu na Allegro do samodzielnego uzupełnienia. Jest to opcja tańsza, ale po zdecydowaniu się na nią to na Ciebie spada obowiązek prawidłowego uzupełnienia takiego wzoru, a później zamieszczenie go na swojej stronie „O mnie”. Takie szablony są oczywiście na bieżąco dostosowywane do obowiązujących przepisów, więc nie musisz martwić się o swoje bezpieczeństwo po jego zakupie (oczywiście, jeśli źródło jego pozyskania nie będzie „podejrzane”). Z reguły takie wzory do samodzielnego uzupełnienia nie są specjalnie trudne, ale powinieneś posiadać co najmniej cząstkową wiedzę prawną, by sobie z nimi poradzić i nie stworzyć przy tym nowej klauzuli niedozwolonej.

Którą opcję wybrać?

Jeśli chcesz zacząć sprzedawać na Allegro, strona „O mnie” z odpowiednimi informacjami będzie obowiązkowa, jednak wybór sposobu jej pozyskania pozostawiamy Tobie. Jeśli nie chcesz zbyt nadwyrężać swojego budżetu, możesz zakupić wzór dostosowany do nowej ustawy o prawach konsumenta do samodzielnego uzupełnienia.

Na CentrumSprzedawcy.pl możesz go kupić już za jedyne 190 zł. Jest to kompleksowy i praktyczny wzór regulaminu sprzedaży na Allegro, który zawiera objaśnienia dot. uzupełnienia go w formie komentarzy. Oprócz tego, masz pewność, że będziesz działać całkowicie legalnie, bo otrzymujesz także roczny monitoring wzoru pod kątem klauzul niedozwolonych i jego roczną aktualizację pod kątem zmian przepisów. Taki zakup zawiera zatem pełny pakiet, w trosce o całkowitą legalność Twoich działań.

Kup teraz wzór regulaminu sprzedaży na Allegro!

W sklepie CentrumSprzedawcy.pl możesz również zamówić indywidualnie dopasowany regulamin sprzedaży na Allegro, który będzie powstawał w konsultacji z Tobą Będziesz również mieć bieżący i nieustanny dostęp do wsparcia naszych prawników oraz roczny monitoring pod kątem zmian przepisów i nowych klauzul niedozwolonych. Indywidualnie dostosowany regulamin sprzedaży na Allegro, przygotowywany przez naszych doświadczonych prawników, to koszt 350 zł.

Zamów indywidualnie dopasowany regulamin sprzedaży na Allegro!

Wybór należy do Ciebie, jednak pamiętaj, że wspomniany tu wielokrotnie regulamin sprzedaży na Allegro (tj. odpowiednio dostosowana strona „O mnie”) to Twój obowiązek, jeśli sprzedajesz na najpopularniejszym serwisie aukcyjnym w Polsce. Regulamin to oczywiście koszt jednorazowy. Otrzymujesz go bezterminowo, do wykorzystania na jednym koncie na Allegro. Pamiętaj, że zamieszczenie odpowiednich informacji na stronie „O mnie” to również wyraz dbałości o prawa konsumenta oraz o Twoich klientów. Daj im zauważyć, że można Ci zaufać, a zakupy w Twoim sklepie to sama przyjemność.

 

Czy sprzedając na Allegro potrzebujesz regulaminu?
3 votes, 5.00 avg. rating (98% score)

Czy prowadzisz sklep internetowy?

 

Czy sprzedajesz produkty online lub na Allegro?

Zapisz się na newsletter prawny!

 

Otrzymasz bezpłatnie poradniki, porady prawne

i będziesz na bieżąco ze zmianami w prawie.

Dziękujemy :)

 

Sprawdź teraz swoją skrzynkę email

(również folder - spam)

 

 

Wysłaliśmy Tobie 3 bonusy:

1) voucher na bezpłatną 10 minutową konsultację prawną

2) kupon 100 zł na usługę prawnika

2) profesjonalne wzory pism dla sprzedawcy

Bezpłatna pomoc przy Twojej reklamacji na grupie Facebook

 

Kliknij i dołącz teraz do grupy!